STERLIN
22,7834
DOLAR
18,8199
EURO
20,4258
ALTIN
1.133,20
BIST
4.997,63
SON DAKİKA
Kur’an-ı Kerim yakan Paludan’dan bir skandal daha! Çocuklarla cinsel içerikli sohbetleri ortaya çıktı
İlaç eksikliği ile ilgili kriz masası kuruldu! – KIBRIS HABER
Dünyanın beklediği toplantı! AB’den hem Rusya hem Ukrayna’ya kötü haber….
Yıllık enflasyon yüzde 89,23! – KIBRIS HABER
Tufan Erhürman; “Ahmet Ünsal’a UBP tarafından istisnai vatandaşlık verildi”! – KIBRIS HABER
Bir çivi bile çakacaksanız Planlama İnşaat Dairesi’nin onayı gerekir! – KIBRIS HABER
Bulgaristan’da parlamento feshedildi
İngiltere’de kelebekler yüzde 80 azaldı
İtalya’da bölgelere özerklik tasarısı tartışması yarattı: ‘Ülke parçalanıyor’
KKTC’ye 14 TIR eğitim materyali
Kız kardeşi ile trambolinde çarpıştı, günlerdir komada! ‘Bir daha asla yürüyemeyebilir’
4’üncü Selçuk Yaşar ödülü sahibini bekliyor
KKTC’ye kar geliyor – KIBRIS HABER
İtalya’da göçmen teknesinden 8 ceset çıkarıldı
Çelik üretimi Aralık’ta geriledi
Kontrolmatik, 2024’de ABD’de lityum iyon pil üretimine başlıyor
Şili’de 750 hektar alan küle döndü
ABD polisi bu kez de köpek öldürdü
ABD’li akademisyenlerden dikkat çeken Türkiye analizi
Rusya döviz satışını artıracak
Ahmet Ünsal’ın istisnai vatandaşlığı iptal edilmeli eylemi! – KIBRIS HABER
Elektrik ve doğalgaz zamları TÜİK’in sepetine yansıdı
AB’nin Rus petrol ürünlerine ithalat yasağı başlıyor
’40 kadar ülke Paris Olimpiyatlarını boykot edebilir’
İGART Sanat Projeleri Yarışması’ndan sanatçı ve tasarımcılara açık çağrı
İskele’de Helin Reessur için eylem! – KIBRIS HABER
Bakan Karaismialoğlu’ndan Avrasya Tüneli’nden geçen 100 milyonuncu araca hediye
Morgan Stanley’den Türkiye için 3 farklı seçim senaryosu
Norveç, Almanya’dan 54 Leopard 2 tankı sipariş edecek
Polise çarptı! – KIBRIS HABER

Kıdem tazminatı için KGF kredisi geliyor

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ve minimum fiyat mevzularında Türkiye Patron Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Lideri Özgür Burak Akkol ve Türk-İş Lideri Ergün Atalay’la bir ortaya geldi.

Kıdem tazminatı için KGF kredisi geliyor
CyborNFT
02.12.2022 07:24
0
A+
A-

Kıdem tazminatı için KGF kredisi geliyor
Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ve minimum fiyat hususlarında Türkiye Patron Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Lideri Özgür Burak Akkol ve Türk-İş Lideri Ergün Atalay’la bir ortaya geldi.

Kıdem tazminatları konusunda patronlara KGF kredisi takviyesi sağlanması, emekli çalışanların primlerinin düşürülmesi ve minimum fiyatta birinci toplantının 7 Aralık’ta yapılması kararlarının alındığı açıklandı. Toplantıya gelen taraflardan birinci açıklamayı TİSK Lideri Akkol yaptı. EYT’de hem patronlar hem de çalışanlar için ülkü bir tahlilden yana olduklarını belirten Akkol, hususla ilgili sundukları teklifleri şöyle anlattı:

‘3 ANA TALEBİMİZ VAR’

CyborNFT

“Emekli olup da çalışmaya devam edecek arkadaşlarımızın SGK primi ve patron maliyeti artıyor. Çalışanlara yönelik yaptığımız ankette, iştirakçilerin yüzde 80’i iş hayatına devam etmek istiyor. Yani emekli aylığını almak ve işletmesinde devam etmek istiyor. Şayet emekli birini çalıştırsanız SGK’da bir maliyet artışı kelam konusu. Sayın Bakanımız bu husustaki muştuyu geçen haftalarda vermişti, bugün de teyit etti. Emekliler ile emekli olmayan çalışanlar ortasındaki SGK prim farkı giderilecek. İkinci olarak, çalışanların tıpkı anda emekli olması halinde ortaya çıkacak kıdem tazminatı yükünden dolayı patronlar için önemli bir finansman sorunu olabilir. KGF’den uygun kredi ile patronların yalnız bırakılmayacağı muştusunu az önce aldık. Hasebiyle kıdem tazminatıyla ilgili çok uygun kredi faiziyle patronlara dayanak olunacak. Üçüncüsü, bilhassa kritik birtakım dallarda ve şirketlerde yüzlerce kişinin tıpkı anda emekli olması durumunda üretim ve ihracatı etkileyen durumlar olabiliyor. Bunun için bir planlama dahilinde emeklilikleri organize etmemiz lazım. Bu üç başlık dışında da tekliflerimiz oldu. Bunları Sayın Bakan’a ilettik”

ORTAK MUTABAKAT

Son iki taban fiyatın belirlenmesinde üçlü mutabakatı önemsediklerini de belirterek, bu ortak mutabakatın devam etmesi gerektiğini lisana getiren Akkol, “İşverenlerimizin razı olduğu, personel tarafının mutlu olduğu birebir vakitte da işletmelerimizi koruyan istikrarlı, istikrarlı bir sayı için biz de elimizi taşın altına koyacağız” sözlerini kullandı.

ASGARİ FİYAT MARATONU BAŞLIYOR

Asgari Fiyat Tespit Komisyonu’nun birinci toplantısının 7 Aralık’ta, ikincisinin 14 Aralık’ta yapılacağını belirten Ergün Atalay “Asgari fiyat konuşulduğu vakit bu milletin cebine para falan girmiyor. Geçen sene bu vakitlerde peynirin kilogramı 35 liraydı, şu anda ortalama 140-150 lira. Sayı konuşulduğu vakit öbür sayılar da artmaya devam ediyor. İşini düzgün yapan esnaf, marketler var lakin maalesef işini düzgün yapmayanlar da var. Bir an önce bu sayı açıklandıktan sonra inşallah toplumu tebessüm ettirecek, tarafları şad edecek bir sayı çıkarsa dileğimiz üçümüz birlikte imza atalım. Taban fiyat yeni işe başlayanlarla ilgili. Lakin o denli bir noktaya geldi ki minimum fiyat maalesef geçim fiyatı oldu bu ülkede. 10-20 yıldır çalışan teknik eleman, uzmanların bir pozisyonu var” dedi. Vergi dilimlerine de değinen Atalay, “Eskiden aralık ayının sonunda giriyorduk yüzde 27’ye, artık mayısın sonunda, haziranın başında yüzde 27’ye giriyoruz. Bununla ilgili bir düzenleme gerekiyor” diye konuştu.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.