STERLIN
23,1809
DOLAR
18,8114
EURO
20,4428
ALTIN
1.166,03
BIST
4.976,55
SON DAKİKA
BİLSEM ‘Öğretmen Seçme ve Atama Kılavuzu’ yayınlandı
AP’deki yolsuzluk soruşturması büyüyebilir
“Girilmesi Yasak Bölge” ilan edildi! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu Toplantısı Başladı! – KIBRIS HABER
ABD’de son 2 ayda 15 balina karaya vurdu
Hawaii semalarında merak uyandıran görüntü
Bakan Çavuşoğlu, Macar mevkidaşı Szijjarto ile görüştü
Tayvan’da yeni hükümet kuruldu
İlköğretimde 25 bin, orta dereceli okullarda ise 27 bin öğrenci karnesini aldı – KIBRIS HABER
Somer Sivrioğlu ile Mehmet Yalçınkaya MasterChef’i bırakıyor mu? iddiaları üzerine Acun Ilıcalı’dan paylaşım geldi! – KIBRIS HABER
Talep edilen ilaçlar ülkeye geldi! – KIBRIS HABER
Rusya bu sözlerle çalkalanıyor… Ukrayna savaşı itirafı ortalığı karıştırdı!
Krizde yeni dalga: Fransa ve Belçika’da binlerce kişi sokağa döküldü! İngiltere’den flaş karar…
Belçika’da yüzlerce çalışan sokağa indi
Antika dükkanından goril heykeli çaldı
Türkiye’nin ham çelik üretimi düştü
Grip diye hastaneye gitti, iki bacağını kaybetti! Doktorlar yaşaması için yüzde 30 şans verdi…
Spot piyasada elektrik fiyatları (31.01.2023)
Bakan Ersoy: Bu yıl hedef 60 milyon turist, 56 milyar dolar gelir
Fed’den kim ne bekliyor?
İstanbul’da 189 bin öğrenciye ücretsiz yemek
Euro Bölgesi 2022’nin 4. çeyreğinde yüzde 0,1 büyüdü
Serdar Denktaş, Rauf Raif Denktaş heykelinin açılışında konuştu! “Devlet ortadan kalkarsa geleceğimiz kalmaz” – KIBRIS HABER
80 yıllık define haritası ortaya çıktı, kazmayı küreği kapan o köye koştu! Üç kavak ağacının yanında, 70 santimetre derinde…
Son dakika… Bakan Çavuşoğlu’ndan flaş NATO açıklaması
Tren bileti satış sistemi yenilendi
Lapta’da yarın elektrik kesintisi! – KIBRIS HABER
En çok yağış alan bölge! – KIBRIS HABER
Meclis Genel Kurulu toplandı! İşte gündemdeki konu – KIBRIS HABER
Borç yapılandırması teklifi Meclis’te

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, yemin ederek vazifesine başladı

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, yemin ederek misyonuna başladıKazakistan’da erken cumhurbaşkanlığı seçiminin galibi mevcut Cumhurbaşkanı Kasım …

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, yemin ederek vazifesine başladı
CyborNFT
26.11.2022 11:52
0
A+
A-

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, yemin ederek misyonuna başladı
Kazakistan’da erken cumhurbaşkanlığı seçiminin galibi mevcut Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, yemin ederek misyonuna başladı.

Kazakistan’da 20 Kasım’da yapılan erken cumhurbaşkanlığı seçiminden zaferle çıkan mevcut Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev için Bağımsızlık Sarayı’nda yemin merasimi düzenlendi. Merasime başbakan, milletvekilleri, bakanlar ve çok sayıda davetli katıldı. Askerlerin devlet bayrağı, cumhurbaşkanı forsu ve Kazakistan Anayasası’nı getirmesinin akabinde salona giren Tokayev, “halkına sadakatle hizmet edeceğine, Kazakistan Anayasa’sı ve kanunlarına sıkı uyacağına, vatandaşların hak ve özgürlüklerini garanti edeceğine, kendisine verilen yüksek misyonu vicdanen yerine getireceğine” dair yemin ederek vazifeye başladı.

KÖKLÜ DEĞİŞİMİN TEMELİ ATILDI

CyborNFT

Cumhurbaşkanı Tokayev’in vazifesine başlaması onuruna topçu atışları eşliğinde Kazakistan ulusal marşının okunması ve Cumhurbaşkanı Sarayı Akorda’nın önünde devlet bayrağının göndere çekilmesinin akabinde Merkez Seçim Kurulu Lideri Nurlan Abdirov, Tokayev’e cumhurbaşkanı kimliğini takdim etti. Tokayev merasimde yaptığı konuşmada, 2022 yılının halkı için bilhassa değerli bir yıl olduğunu belirterek, “Kazakistan, gelişmesinin yeni bir devrine giriyor. Başlattığımız büyük çaplı dönüşümler, esaslı değişimin temelini attı” dedi. Anayasal ıslahatın hayata geçirildiğini ve devlet hayatının tüm alanlarının kapsamlı yenilendiğine işaret eden Tokayev, “Bu değişimler sayesinde halkın aydın geleceğe olan inancı pekişiyor. Bölgelere yaptığım seyahatlerde ve vatandaşlarla yaptığım görüşmelerde bunun kanaatine vardım” biçiminde konuştu.

“ELİMDEN GELENİ YAPACAĞIM”

Tokayev, Haziran ayındaki referandumun yeni teşebbüslerin kapsamlı bir biçimde desteklendiğini gösterdiğini belirtti. Halkın olumlu değişimler isteğinin kendi çalışmalarına güçlü ivme kazandırdığını lisana getiren Tokayev, başlattıkları ıslahatları sonuna gerçekleştireceklerini kaydetti. Tokayev, “Yeni anayasal normlar uyarınca bir cumhurbaşkanı 7 yıllık mühletle ve bir kere seçilebiliyor. Bu da yeni kuşak siyasetçiler için iktidara yol açıyor. Bunun hakikat karar olduğuna inanıyorum” sözlerini kullandı. Tokayev, seçim sonuçlarını siyasi platformuna dayanak ve gelecek devir planlarının uygulanması için bir inanç vekaleti olarak değerlendirdiğini söyledi. Tokayev ayrıyeten, “Kazaklarda emanet diye asil bir kavram var. Halkın inancı bana verilen emanet. Bunu yerine getirmek kutsal misyonum. Halkın inancını haklı çıkarmak ve Kazakistan’ı gelişen bir devlete dönüştürmek için elimden geleni yapacağım” dedi.

DENGELİ DIŞ SİYASET SÜRECEK

Tokayev, Kazakistan’ın ulusal çıkarlarına korunmasına yönelik istikrarlı ve yapan dış politikayı izlemeyi sürdüreceğini kaydederek, “Komşu ülkeler Rusya, Çin ve Orta Asya ülkeleriyle karşılıklı çıkar sağlayacak iş birliği ve stratejik paydaşlık hususları önceliğimiz olacak” dedi. Cumhurbaşkanı Tokayev ayrıyeten ABD, Avrupa Birliği, Asya ve Orta Doğu ülkeleri ile ilgi duyan tüm ülkelerle çok taraflı iş birliğini artırmaya devam edeceklerini vurguladı.

GÖREVİ NAZARBAYEV’DEN DEVRALMIŞTI

Farklı devirlerde dışişleri bakanı, başbakanı, senato lideri üzere vazifeleri üstlenen 69 yaşındaki Tokayev cumhurbaşkanlığını, 2019’da ülkeyi yaklaşık 30 yıl yönettikten sonra misyonundan istifa eden birinci Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’den devralmıştı. Tokayev, 9 Haziran 2019 tarihinde yapılan erken cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aldığı yüzde 70.96 oy ile cumhurbaşkanı seçilmişti. Anayasa gereği bir sonraki cumhurbaşkanlığı seçiminin en geç Aralık 2024’e kadar yapılması gereken Kazakistan’da Tokayev, 1 Eylül’deki halka seslenişinde erken cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 20 Kasım’da yapılmasını önermiş, 21 Eylül’de ise seçimin 20 Kasım’da yapılacağına ait kararnameyi imzalamıştı.

YENİ SİSTEMİN BİRİNCİ CUMHURBAŞKANI

Tokayev, Haziran ayında yapılan referandum sonucu değiştirilen sistemin de birinci cumhurbaşkanı oldu. Referandumla birlikte cumhurbaşkanlığı müddeti 5 yıldan 7 yıla çıkarılırken, yasa çerçevesinde bir defa seçilen cumhurbaşkanının bir daha seçilme hakkının olmamasıyla ikinci devir vazife yapması engellendi. Böylelikle “iktidardaki tekelleşmenin” ortadan kaldırılması hedefleniyor.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.