SON DAKİKA
“Ercan Havalimanı, Ramazan Bayramı Süresince 749 Uçağa ve Binlerce Yolcuya Hizmet Verecek”
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, yemin ederek vazifesine başladı

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, yemin ederek misyonuna başladıKazakistan’da erken cumhurbaşkanlığı seçiminin galibi mevcut Cumhurbaşkanı Kasım …

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, yemin ederek vazifesine başladı
Akacan The Mall
26.11.2022 11:52
0
A+
A-

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, yemin ederek misyonuna başladı
Kazakistan’da erken cumhurbaşkanlığı seçiminin galibi mevcut Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, yemin ederek misyonuna başladı.

Kazakistan’da 20 Kasım’da yapılan erken cumhurbaşkanlığı seçiminden zaferle çıkan mevcut Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev için Bağımsızlık Sarayı’nda yemin merasimi düzenlendi. Merasime başbakan, milletvekilleri, bakanlar ve çok sayıda davetli katıldı. Askerlerin devlet bayrağı, cumhurbaşkanı forsu ve Kazakistan Anayasası’nı getirmesinin akabinde salona giren Tokayev, “halkına sadakatle hizmet edeceğine, Kazakistan Anayasa’sı ve kanunlarına sıkı uyacağına, vatandaşların hak ve özgürlüklerini garanti edeceğine, kendisine verilen yüksek misyonu vicdanen yerine getireceğine” dair yemin ederek vazifeye başladı.

KÖKLÜ DEĞİŞİMİN TEMELİ ATILDI

Akacan The Mall

Cumhurbaşkanı Tokayev’in vazifesine başlaması onuruna topçu atışları eşliğinde Kazakistan ulusal marşının okunması ve Cumhurbaşkanı Sarayı Akorda’nın önünde devlet bayrağının göndere çekilmesinin akabinde Merkez Seçim Kurulu Lideri Nurlan Abdirov, Tokayev’e cumhurbaşkanı kimliğini takdim etti. Tokayev merasimde yaptığı konuşmada, 2022 yılının halkı için bilhassa değerli bir yıl olduğunu belirterek, “Kazakistan, gelişmesinin yeni bir devrine giriyor. Başlattığımız büyük çaplı dönüşümler, esaslı değişimin temelini attı” dedi. Anayasal ıslahatın hayata geçirildiğini ve devlet hayatının tüm alanlarının kapsamlı yenilendiğine işaret eden Tokayev, “Bu değişimler sayesinde halkın aydın geleceğe olan inancı pekişiyor. Bölgelere yaptığım seyahatlerde ve vatandaşlarla yaptığım görüşmelerde bunun kanaatine vardım” biçiminde konuştu.

“ELİMDEN GELENİ YAPACAĞIM”

Tokayev, Haziran ayındaki referandumun yeni teşebbüslerin kapsamlı bir biçimde desteklendiğini gösterdiğini belirtti. Halkın olumlu değişimler isteğinin kendi çalışmalarına güçlü ivme kazandırdığını lisana getiren Tokayev, başlattıkları ıslahatları sonuna gerçekleştireceklerini kaydetti. Tokayev, “Yeni anayasal normlar uyarınca bir cumhurbaşkanı 7 yıllık mühletle ve bir kere seçilebiliyor. Bu da yeni kuşak siyasetçiler için iktidara yol açıyor. Bunun hakikat karar olduğuna inanıyorum” sözlerini kullandı. Tokayev, seçim sonuçlarını siyasi platformuna dayanak ve gelecek devir planlarının uygulanması için bir inanç vekaleti olarak değerlendirdiğini söyledi. Tokayev ayrıyeten, “Kazaklarda emanet diye asil bir kavram var. Halkın inancı bana verilen emanet. Bunu yerine getirmek kutsal misyonum. Halkın inancını haklı çıkarmak ve Kazakistan’ı gelişen bir devlete dönüştürmek için elimden geleni yapacağım” dedi.

DENGELİ DIŞ SİYASET SÜRECEK

Tokayev, Kazakistan’ın ulusal çıkarlarına korunmasına yönelik istikrarlı ve yapan dış politikayı izlemeyi sürdüreceğini kaydederek, “Komşu ülkeler Rusya, Çin ve Orta Asya ülkeleriyle karşılıklı çıkar sağlayacak iş birliği ve stratejik paydaşlık hususları önceliğimiz olacak” dedi. Cumhurbaşkanı Tokayev ayrıyeten ABD, Avrupa Birliği, Asya ve Orta Doğu ülkeleri ile ilgi duyan tüm ülkelerle çok taraflı iş birliğini artırmaya devam edeceklerini vurguladı.

GÖREVİ NAZARBAYEV’DEN DEVRALMIŞTI

Farklı devirlerde dışişleri bakanı, başbakanı, senato lideri üzere vazifeleri üstlenen 69 yaşındaki Tokayev cumhurbaşkanlığını, 2019’da ülkeyi yaklaşık 30 yıl yönettikten sonra misyonundan istifa eden birinci Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’den devralmıştı. Tokayev, 9 Haziran 2019 tarihinde yapılan erken cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aldığı yüzde 70.96 oy ile cumhurbaşkanı seçilmişti. Anayasa gereği bir sonraki cumhurbaşkanlığı seçiminin en geç Aralık 2024’e kadar yapılması gereken Kazakistan’da Tokayev, 1 Eylül’deki halka seslenişinde erken cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 20 Kasım’da yapılmasını önermiş, 21 Eylül’de ise seçimin 20 Kasım’da yapılacağına ait kararnameyi imzalamıştı.

YENİ SİSTEMİN BİRİNCİ CUMHURBAŞKANI

Tokayev, Haziran ayında yapılan referandum sonucu değiştirilen sistemin de birinci cumhurbaşkanı oldu. Referandumla birlikte cumhurbaşkanlığı müddeti 5 yıldan 7 yıla çıkarılırken, yasa çerçevesinde bir defa seçilen cumhurbaşkanının bir daha seçilme hakkının olmamasıyla ikinci devir vazife yapması engellendi. Böylelikle “iktidardaki tekelleşmenin” ortadan kaldırılması hedefleniyor.

Akacan The Mall
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.