STERLIN
29,4501
DOLAR
23,3834
EURO
25,1530
ALTIN
1.474,46
BIST
5.626,49
SON DAKİKA
Cumhurbaşkanı Tatar, Meclis Başkanı Töre’yi kabul etti
Putin nükleer silahlar için tarih verdi – KIBRIS HABER
Atlı, Girne Antik Liman’da sürdürülen restorasyon çalışmalarını eleştirdi – KIBRIS HABER
ABD’de panik: Gökyüzü kızıla büründü! “Dışarı çıkmayın uyarısı” yapıldı… Hava kalitesi düşünce maskeler geri döndü
Dikkat! 3 günlük su kesintisi – KIBRIS HABER
Başman; “Sorunları istikrarlı, güçlü bir hükümet ve 25 milletvekilli bir meclis grubu ile çözeceğiz”! – KIBRIS HABER
Ticaret Odası heyeti Ankara’da temaslarda bulundu! – KIBRIS HABER
Alkollü sürücü ile polisin ilginç anları… “Alkollüyüm” dedi, direksiyon başında içki şişesiyle yakalandı! Alkolmetre bambaşka çıktı
Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan pazartesi KKTC’ye geliyor
Üstel: “2027’ye kadar bütün sorunları çözeceğiz”
Hakan Fidan ile Josep Borrell telefonda görüştü
YÖK’ün KKTC için belirlediği 400 yükseköğrenim kontenjanı açıklandı
10 Haziran 2023 Nöbetçi Eczaneler
Talay Ayhun Hayatını Kaybetti! – KIBRIS HABER
Gökyüzü kızıla büründü! Maskeler geri döndü – KIBRIS HABER
EVKAF, uluslararası down sendromlu çocukları misafir etti – KIBRIS HABER
Metin Arhun’dan asgari ücret açıklaması! – KIBRIS HABER
Eski dünya yıldızları sahada! – KIBRIS HABER
YÖK’ün KKTC için belirlediği 400 yükseköğrenim kontenjanı açıklandı! – KIBRIS HABER
Başbakanlık’tan flaş açıklama! – KIBRIS HABER
Tufan Erhürman’dan köy ziyaretleri! – KIBRIS HABER
Bu bölgelere 3 gün boyunca su verilmeyecek! – KIBRIS HABER
Gönyeli’de, serada uyuşturucu yetiştirdi! – KIBRIS HABER
Güney Kıbrıs’ta Hakemler Birliği bombalandı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel; “Dövize karşı yeni çalışma içindeyiz”! – KIBRIS HABER
Piyasada tüp yok! – KIBRIS HABER
Acun Ilıcalı bir kulüp daha satın aldı! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatında düşüş! – KIBRIS HABER
T.C. Cumhurbaşkanı Erdoğan KKTC’ye Geliyor! – KIBRIS HABER

Kasulidis: GYÖ’ler paketi çözüme ilişkin çabada katalizör

Kasulidis: GYÖ’ler paketi çözüme ilişkin çabada katalizör
CyborNFT
29.04.2022 12:12
0
A+
A-

Rum basınında bugün yer alan bir haberde, Güven Yaratıcı Önlemler (GYÖ) paketinin, Rum Hükümetinin, Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlaması hedefiyle üstlenmeye devam ettiği girişimlerin odak noktası olmayı sürdürdüğü haber verildi.

Fileleftheros gazetesi “GYÖ Paketi Katalizör- Kasulidis Lefkoşa’nın İleriye Götürdüğü Öneriler Konusunda AB Büyükelçilerini Bilgilendiriyor” başlıklarıyla yer verdiği haberinde, elde ettiği bilgilere dayanarak, bunun Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis’in AB büyükelçilerine ileteceği ana mesaj olduğuna işaret etti.

“Elindeki bilgilere göre” Kasulidis’in büyükelçilerle görüşmesinde iki eksende hareket edeceğini yazan gazete, bunlardan birincisinin Kıbrıs sorunu, diğerinin de AB’nin de faaliyetlerini zayıflatan bazı devletlerin tutumlarıyla bağlantılı olarak, AB’nin Rusya aleyhindeki kararları olduğunu belirtti.

Kasulidis tarafından geliştirildiği üzere, Lefkoşa Rum kesiminin tezinin, GYÖ’ler paketinin, iki toplum arasında güven ve daha fazla işbirliği inşa edebileceği, aynı zamanda Kıbrıs sorununda kalıcı bir çözüme varılması çabasında katalizör görevi görebileceği şeklinde olduğunu ileten gazete, Kasulidis’e göre, GYÖ’lerin uygulanmasının, kapalı bölge Maraş, Ercan havalimanı ve Mağusa limanıyla alakalı olduğunu belirtti.

CyborNFT

Gazete, Kasulidis’in Avrupalı diplomatlarla görüşmesinde, bunun Rum kesiminin karşı-önerileri duymaya hazır olduğu bir paket olduğunu vurgulayacağını da iletti.

Hollanda’nın Güney Kıbrıs’taki Büyükelçisi Elke Merks-Schaapveld’in, Hollanda Krallığının Ulusal Bayramı dolayısıyla geçtiğimiz Çarşamba akşamı bir resepsiyon verdiğini ve resepsiyona Kasulidis’in de katıldığını kaydeden gazete, Kasulidis’in burada yaptığı açıklamada “Türkiye’nin devam eden meydana okumalarına rağmen, Rum kesiminin, müzakerelerin mümkün olan en kısa zamanda yeniden başlamasına ilişkin uygun şartların meydana getirilmesine odaklanmayı sürdürdüğünü söylediğini” iletti.

Gazeteye göre Kasulidis “bu amaca yönelik olarak, devam eden çıkmazın sona ermesi ve uzun bir sürenin ardından müzakerelerin yeniden başlamasına ilişkin yolun açılması amacıyla, tüm tarafların yararlanacağı GYÖ’lerden oluşan bir öneri koyduğunu” söyledi.

Bunun şu an Kıbrıs sorunuyla ilgili durum olduğunu da dile getiren Kasulidis, Kıbrıs sorununun BM Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararları çerçevesindeki çözümü için, bir kez daha sonuç odaklı müzakerelere katılmasına dair güçlü bağlılık ve kararlılığına da atıfta bulundu.

Güney Kıbrıs ve Hollanda’nın, AB içerisindeki ortaklar olarak, şu an diğer devletlerle birlikte ortak problemlerle mücadele etmek, Avrupa ilkelerini, dayanışmayı ve geleceğe dair vizyonu korumak için birlikte çalıştıklarını da dile getiren Kasulidis, AB’nin şu an bir takım zorluklarla karşı karşıya olduğunu ve değerlerin savunulması için birlik olmalarının şu an her zaman olduğundan daha gerekli olduğunu söyledi.

Ukrayna’daki Rus müdahalesine ve bunun yol açtığı benzersiz problemlere de atıfta bulunan Kasulidis, Ukrayna ve Ukrayna halkını desteklediklerini belirterek, bu zor zamanlarda Ukrayna’nın toprak bütünlüğü, egemenliği ve bağımsızlığına güçlü destek ve saygı duyduklarını belirtti.

“Kıbrıs ve halkının, Kıbrıs’ın 1974 yılında gerçekleşen yasadışı Türk işgal ve istilasının sonucu olarak, yabancı bir işgalin trajik deneyimlerine sahip olduğunu” da ileri süren Kasulidis “Türkiye’nin, uluslararası toplum, BM ve AB’deki ortakların güçlü kınamasına rağmen, BM Güvenlik Konseyi kararlarını tam anlamıyla hiçe sayarak, kapalı bölge Maraş’ta, yasadışı planları ve yasadışı faaliyetleriyle ilerlemekte olduğunu” iddialarına ekledi.

Politis gazetesi ise “Lefkoşa GYÖ’lerle Bir Çıkış Yolu Üzerinde Israr Ediyor” başlıklı haberinde, Rum kesiminin “Avrupa’daki ortaklarının, BM’nin ve ABD’nin, Kıbrıs ve Türkiye’deki seçim süreçlerinin ardından herhangi bir girişimde bulunmaya atıfta bulunduğu bir dönemde, GYÖ’lerin uygulanmasında ısrarcı olduğunu” yazdı.

Haravgi ise habere “Kasulidis: GYÖ’ler Paketi Çözüme İlişkin Çabada Katalizör” başlığıyla yer verdi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.