STERLIN
36,6861
DOLAR
28,9330
EURO
31,7695
ALTIN
1.898,94
BIST
8.067,83
SON DAKİKA
Limasol’da bir genç kendisine kesilen 500 Euro’luk para cezasını madeni paralarla ödemeye kalkıştı! – KIBRIS HABER
Katil 14, maktul 15 yaşında! – KIBRIS HABER
Netflix’in en iyi 11 dizisi! – KIBRIS HABER
29 Kasım altın fiyatları – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Hava Durumu Raporu – KIBRIS HABER
Sterlin 36,72TL! – KIBRIS HABER
Aracına benzin yerine su koyunca olanlar oldu! – KIBRIS HABER
Güzelyurt’ta yol aydınlatma tamiratı başladı! – KIBRIS HABER
Ombudsmanın 22 milyon 727 bin 500 TL’lik bütçesi oy çokluğuyla kabul edildi! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel; “Spora yatırımlar hızlanacak”! – KIBRIS HABER
Market hırsızının cezası belli oldu! – KIBRIS HABER
Güney’de bir kadına tecavüz eden 39 yaşındaki Türkiye Survivor eski yarışmacısının cezası belli oldu! – KIBRIS HABER
Girne’de bir dükkanda ölü bulunan kişinin nasıl öldürüldüğü belli oldu! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar’ın kitabı yayımlandı! – KIBRIS HABER
Zorlu Töre, Adıyaman’da konuştu! – KIBRIS HABER
Türkiye denizaltı gücünde dünyadaki ilk 10 ülke arasında! – KIBRIS HABER
1963 kayıplarından Mustafa Mulla Hüseyin toprağa verilecek! – KIBRIS HABER
Asgari ücret masasında anlaşma sağlanamadı! – KIBRIS HABER
Tansu Çıdan davasında erteleme! – KIBRIS HABER
Asgari Ücret Saptama Komisyonu’ndan ilk açıklamalar! – KIBRIS HABER
Sterlin 36,68TL! – KIBRIS HABER
28 Kasım petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Hava Durumu Raporu – KIBRIS HABER
Göğüs dekoltesi vererek yayın açan kadına kocası da dahil olmuş! – KIBRIS HABER
Sayıştay’a bunun için başvuru yapıldı! – KIBRIS HABER
Düğünden sonra damadın başına gelmeyen kalmadı! – KIBRIS HABER
Erkut Şahali; “Her şeyiyle ile gayri yasal bir düzen ve gayri yasal bir bütçe var”! – KIBRIS HABER
Diyetisyenler Birliği, kantinlerin sağlıklı gıdalar satması gerektiğini söyledi! – KIBRIS HABER
Hasan Sadıkoğlu, Karadeniz Kültür Derneği yetkilileri ile görüştü! – KIBRIS HABER

Kasiyersiz kasa devri

Kasiyersiz kasa dönemiYaptığı son ankette marketlerin kasiyerlerden uzaklaştığını ortaya koyan Zebra Technologies, şirketlerin yüzde 82’sinin …

Kasiyersiz kasa devri
CyborNFT
28.11.2022 07:25
0
A+
A-

Kasiyersiz kasa dönemi
Yaptığı son ankette marketlerin kasiyerlerden uzaklaştığını ortaya koyan Zebra Technologies, şirketlerin yüzde 82’sinin teknolojiye gelecek 3 yılda daha çok yatırım yapacağını açıkladı. Müşterilerin ödemeyi kendilerinin yaptıkları sistemler, market çalışanlarının büyük kısmı tarafından da verimliliği artırması nedeniyle destekleniyor. Türkiye’de ise maliyetler yatırım suratını düşürürken, self-checkout sistemi en çok gençler tarafından kullanılıyor.

ABD’li bilgi süreç şirketi Zebra Technologies tarafından gerçekleştirilen ve 4 bin 200 memleketler arası iştirakçinin yer aldığı ankete nazaran marketler kasiyerlerden uzaklaşıyor. Ankete katılan şirketlerin yüzde 82’si teknolojiye gelecek 3 yılda daha çok yatırım yapmayı amaçlarken; yüzde 45’lik kısmı ise yazarkasa alanlarını daha çok self-checkout alanına dönüştürdüklerini ve yüzde 43’ü de temassız ödeme kioskları kurduklarını belirtti. Rapora nazaran alışveriş yapanların yarısından azı self-checkout yolunu kullanıyor. Üçte ikisi ise temassız ödeme seçeneklerini ve mağazanın rastgele bir yerinde ödeme yapmayı tercih ediyor.

ÇALIŞANLARDAN YEŞİL IŞIK

CyborNFT

Çalışanların ise yüzde 83’ü self-checkout kiosklarının daha öncelikli olan işleri yapma konusunda kendilerine vakit kazandırdıklarını ve müşterilere daha güzel hizmet vermelerine müsaade verdiğini söylüyor. Kuzey Amerika, Latin Amerika, Avrupa ve Asya-Pasifik’teki 13 ülkeden 4 bin 200 iştirakçiyle yapılan çalışmada, tüketiciler ise taşınabilir ödeme, taşınabilir sipariş ve ödemeyi kendilerinin yaptığı teknikler konusunda istekli olurken; şirketlerin de bu alana yatırım yapması gerektiğine dikkat çekiyor. Perakendede gerçek teknolojiye yatırım ve esnekliğe dikkat çekilirken; önümüzdeki beş yıl içinde, şirketler için kıymetli olanın, personellik ve tedarik zinciri sıkıntılarıyla ilgili aksaklıkları gidermelerine yardımcı olan teknolojiler olduğu belirtildi. Stokların satışa dönme mühletinin de uzadığına dikkat çekilen raporda, bu mühletin 2021’de 57.4 günden 2022’de 63.7 güne yükseldiği kaydedildi.

MALİYET ÖNCELİĞİ ETKİLİYOR

Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) ve Onur Marketler İdare Şurası Üyesi Erdal Tüfekçi, Türkiye’de yeni açılan mağazalarda, müşterilerin ödemeyi kendilerinin yapmalarına imkan veren teknoloji yatırımlarına öncelik verildiğini kaydetti ve şunları söyledi: “Son yıllarda değişen alışkanlıklar nedeniyle müşteriler artık en az temasla alışveriş yapmak istiyor. Bu açıdan ödemenin müşteri tarafından yapıldığı sistemler tercih ediliyor. Lakin bu yatırımların geri dönüş suratı hesaplandığında, perakendeciler için önceliğinin geri planda kaldığını görüyoruz. Yüksek enflasyon, işletme sermayelerini de etkilerken daha çok, yeni açılan mağazalarda ve gelir düzeyi yüksek bölgelerde bu kasalar market içinde konumlandırılıyor zira mevcut mağazaları yenilemek maliyetleri artırıyor.”

Erdal Tüfekçi

İLK SIRADA GENÇLER YER ALIYOR

Carrefoursa CEO’su Kutay Kartallıoğlu, 50 mağazada 350’den fazla süratli kasa suramı gerçekleştirdiklerini belirterek, “Özellikle 2023 yılında mağazalarımızda hem süratli kasa konseyimi hem de yeni teknolojilerin hayata geçirilmesi için çalışmalarımız devam edecek. Tüketici alışkanlıklarında meydana gelen değişimler, yeni jenerasyonun de perakende müşterisi olması süratli kasa teknolojisinin ilgi görmesine yol açtı. Bilhassa pandemi devrinde az eser alıp kasalarda sıraya girmek istemeyen müşteriler süratli kasa kullanımına daha çok ilgi gösterdi. Süratli kasa kullanımını en çok tercih eden müşterilerimiz ise gençler. Şu anda süratli kasa kullanımı faal olan mağazalarımızda müşterilerimizin yüzde 50’ye yakını bu alanları tercih ediyor. Fizikî kasa kullanımlarında meydana gelen azalma mağazalarımızda alışveriş yapan müşterilerimize daha fazla vakit ayırmamızı sağlıyor” dedi.

Kutay Kartallıoğlu

 

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.