STERLIN
22,8200
DOLAR
18,6339
EURO
19,6174
ALTIN
1.076,88
BIST
5.046,19
SON DAKİKA
Rus petrolünün nakliye maliyetleri artıyor
Savaşta bir birinci… Zelenski’nin sağ kolu Ukrayna ‘devlet sırrı’nı açıkladı
Boğazlar’da Rus gemilerine sigorta muamması
AMB Lideri Lagarde’dan büyüme iletisi
Asya borsalarında düşüş
Yunanistan silaha doymuyor: İsrail’den tanksavar füze alıyor
Uydurma hesapları siliyor
Kraliyet’te nerelisin skandalı
Esnaf zincir marketlere ‘e-ticaret’ modeli istedi
‘Yerli kurumsal yatırımcı tabanı oluşuyor’
Daima artırım yapılır mı?
Bu ‘kâşif’ denizleri koruyacak
Otomotivde ‘acil’ birleşme daveti
Özbekistan’da 480 megavat güce ulaştı
Çekilişlerin gözbebeği
Kıdem tazminatı için KGF kredisi geliyor
500 bin Euro’luk ‘yeşil’ yatırım
707 beygirlik SUV’u Türkiye’ye getirdi
Beşiktaş, Anderson Talisca için nabız yokluyor!
Beşiktaş Lideri Ahmet Parıltı Çebi: ‘Derbileri yabancı hakemler yönetebilir’
Fenerbahçe’ye Joao Pedro’dan makûs haber!
Galatasaray Teknik Yöneticisi Okan Buruk: ‘Transferi içeriden yapacağız’
İktisat ve siyaset gündemi – 2 Aralık 2022
Son Dakika: Cristiano Ronaldo haberi! Güney Kore’ye galibiyet yetecek mi? Dünya Kupası iddaa oranları…
Resmi Gazete’de bugün (02.12.2022)
Almanya’ya galibiyet yetmedi, Dünya Kupası’na veda!
Son dakika: Rusya-Ukrayna savaşında değerli gelişme! Biden’dan Putin’e flaş teklif
Bakan Muş, İngiliz mevkidaşı Badenoch ile görüştü
Biden, Putin ile görüşme kuralını açıkladı
Anadolu Efes 82-71 Olympiakos

Kartla yapılan ödemelerde rekor artış

Kartla yapılan ödemelerde rekor artışBankalararası Kart Merkezi datalarına nazaran, Eylül ayında kartlarla yapılan ödeme meblağı bir evvelki …

Kartla yapılan ödemelerde rekor artış
CyborNFT
02.11.2022 12:37
0
A+
A-

Kartla yapılan ödemelerde rekor artış
Bankalararası Kart Merkezi datalarına nazaran, Eylül ayında kartlarla yapılan ödeme meblağı bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 128 artarak 363,4 milyar TL oldu. Bilgiler enflasyon artışı karşısında yurttaşın karta yöneldiğini ortaya koydu.

Bankalararası Kart Merkezi’nden (BKM) Eylül ayı kartlı ödeme bilgilerine ait yapılan açıklamaya nazaran, Eylül ayı sonunda Türkiye’de 95,3 milyon adet kredi kartı, 164,6 milyon adet banka kartı ve 66 milyon adet ön ödemeli kart kullanılıyor.

2021 yılının eylül ayı ile kıyaslandığında kredi kartı adedinde yüzde 16’lık, banka kartı adedinde yüzde 13’lük, ön ödemeli kart adedinde ise yüzde 24’lük artış yaşandı. Toplam kart sayısı ise 326 milyon adede ulaşarak geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 16 artış gösterdi.

CyborNFT

Kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar ile eylül ayında yapılan toplam ödeme fiyatı bir evvelki yılın birebir devrine nazaran yüzde 128 artarak 363,4 milyar TL oldu.

Bu ödemelerin 288,2 milyar TL’si kredi kartları ile yapılırken 68,8 milyar TL’sinde banka kartları, 6,4 milyar TL’sinde ise ön ödemeli kartlar kullanıldı. Kredi kartı ile ödemelerde evvelki yılın birebir devrine nazaran büyüme oranı yüzde 122, banka kartı ile ödemelerde yüzde 158 olurken ön ödemeli kartlar ile yapılan ödemelerde ise bu oran yüzde 152 olarak gerçekleşti.

Eylül ayında kartlarla yapılan ödemelerin bölüm dağılımı incelendiğinde geçen yılın birebir periyoduna nazaran en fazla büyüme yüzde 205 artış ve 33,7 milyar TL’lik ödemeyle akaryakıt istasyonları bölümünde gerçekleşti.

Akaryakıt istasyonları kesimini sırasıyla yüzde 200 artış ve 11 milyar TL’lik ödeme ile konaklama, yüzde 179 artış ve 13,5 milyar TL’lik ödeme ile sigorta, yüzde 167 artış ve 10,2 milyar TL’lik ödeme ile hava yolları, yüzde 146 artış ve 21,4 milyar TL’lik ödeme ile de yemek kesimleri takip etti.

Dört kartlı ödemeden biri internetten

İnternetten kartlı ödeme fiyatı eylül ayında, geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 141 artarak 99,8 milyar TL oldu.

İnternetten kartlı ödemelerin toplam kartlı ödemeler içindeki hissesi ise yüzde 25,7 düzeyine ulaştı. Eylül ayında yapılan her 4 TL kartlı ödemenin 1 TL’si internetten gerçekleşti.

Eylül’de toplam 36 milyon farklı kart ile internetten ödeme gerçekleşirken bu sayının geçen yıla nazaran yüzde 25 oranında arttığı görülüyor. Bu durum internetten kartlı ödemelerin kullanıcılar tarafından ne kadar yaygın kullanıldığına işaret ediyor.

İş yeri tarafında da dijital dönüşüm süratle devam ederken Eylül ayında internetten kartlı ödeme gerçekleşen işyeri adedi geçen yıla nazaran yüzde 30 artarak 115 bin adede ulaştı.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.