STERLIN
36,5738
DOLAR
28,9338
EURO
31,3638
ALTIN
1.886,16
BIST
8.075,31
SON DAKİKA
Lefkoşa’da 7 saatlik elektrik kesintisi! – KIBRIS HABER
Kıbrıs Türk helliminin 2024’te ihracatının başlanması hedefleniyor! – KIBRIS HABER
Prof. Dr. Naci Görür ağlaya ağlaya anlattı! Türkiye’nin gündemi deprem – KIBRIS HABER
Brent petrol varil fiyatı – KIBRIS HABER
Meteoroloji Dairesi’nden yağmur haberi! – KIBRIS HABER
Sterlin 37 TL’ye dayandı! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar; “Kırgızistan’ın bize var olan desteğini artırması yönünde taleplerde bulunduk”! – KIBRIS HABER
Filistin İle Dayanışma ve Dostluk Futbol Maçı! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel’den, “5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü” mesajı! – KIBRIS HABER
Yağmurlu hava geliyor! – KIBRIS HABER
Zorlu Töre; “Trafik canavarını biraz da bizler beslemekteyiz”! – KIBRIS HABER
Bu bölgelerde internet kesintisi yapılacak! – KIBRIS HABER
10 Yerde yangın, 651 bin TL zarar! – KIBRIS HABER
Bakan Amcaoğlu İstanbul’da, KKTC’nin İslam ülkeleriyle işbirliği yapmak istediğini dile getirdi! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, Kırgızistan’da konuştu! – KIBRIS HABER
KIB-TEK’ten önemli uyarı! – KIBRIS HABER
Sterlin 36,92 TL! – KIBRIS HABER
Tozlu hava o güne kadar etkisini sürdürecek! – KIBRIS HABER
Altın fiyatı rekor seviyede! – KIBRIS HABER
Okullarda ağız ve diş sağlığı taramaları başlıyor! – KIBRIS HABER
Girne Belediyesi, ağır vasıta trafiğine kısıtlama getirdi! – KIBRIS HABER
Evli lise öğretmeni 11 yaşındaki öğrencisiyle yasak aşkının ifşa edilmesinden sonra tutuklandı! “Sık sık arabamda buluşup cinsel ilişkiye giriyorduk” – KIBRIS HABER
“Güney Kıbrıs’ın Chevron ile Doğu Akdeniz’de doğal gaz çıkarmak için anlaştı”! – KIBRIS HABER
Girne’de ağır vasıta trafik kısıtlaması başlıyor! – KIBRIS HABER
Devlet yetkililerini eleştirdi! – KIBRIS HABER
Seyir halindeki otobüs yandı! – KIBRIS HABER
Yaşlılara yönelik şiddet ve kötü muameleye dikkat çekti! – KIBRIS HABER
‘Tokat terapisi’ sırasında hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel, Maraş Futbol sahasını ziyaret etti! – KIBRIS HABER
Altın fiyatında rekor! – KIBRIS HABER

Kapalı Maraş için “uluslararası hukukun savunucusu görünenler” nezdinde girişim – KIBRIS HABER

Kapalı Maraş için “uluslararası hukukun savunucusu görünenler” nezdinde girişim – KIBRIS HABER
CyborNFT
20.05.2022 12:03
0
A+
A-

Turizm sezonu öncesinde kapalı Maraş’ta bir plajın daha kullanıma açılması yönünde yürütülen çalışmalarını “yeni meydan okumalar” olarak niteleyen Rum yönetiminin, “uluslararsı hukukun savunucusu görünenlere” yönelik girişimlerde bulunacağı bildirildi.

Fileleftheros “Girişimlerle Cevap… Kıbrıs Maraş’taki Yeni Meydan Okumalar Konusunda ‘Uluslararası Hukukun Savunucularına’ Yöneliyor” başlıklı haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in “yeni kabul edilemez meydan okuma” diye nitelediği çalışmaların “gözden kaçmasına müsaade etmeyeceklerini” söyledi. Rum liderin “Bugün uluslararası hukukun savunucusu görünenler nezdinde gerekli girişimlerde bulunacağız” dediği kaydedildi.

Habere göre, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Başkanı Şeyh Halifa Bin Zayed al Nahyan’ın ölümü dolayısıyla açılan taziye defterini imzalamak üzere Güney Kıbrıs’taki BAE büyükelçiliğini ziyareti çerçevesinde konuşan Anastasiadis, “uluslararası hukukun savunucusu görünenler” ifadesiyle ne kast ettiğini şu şekilde izah etti:

“Bir ülkenin egemenliğini ihlali öne çıkarılırken başka bir ülkenin, özellikle de gerek uluslararası toplumu, gerek NATO’daki müttefiklerini, gerekse gelecekte ortağı olmayı arzuladığı Avrupa ülkelerini sürekli kışkırtmasının görmezden gelinemeyeceği ilkesinde ısrarımızı sürdüreceğiz.”

CyborNFT

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile telefon görüşmesi yaparak, son ABD ziyareti ve ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmesi hakkında bilgi de alan Anastasiadis, Miçotakis’in gerek Doğu Akdeniz’de barışla ilgili konuları ortaya koyma şeklinden, gerekse Kıbrıs sorununu “öne çıkarma şeklinden”  memnuniyet duyduğunu söyledi. 

Alithia haberi manşetten “Maraş’ta Daha Derine… İşgal Makamları Sahilin Bir Parçasını Daha Açıyor” başlığıyla aktardı. Kapalı Maraş’ı açma planını parça parça, “yatırımcıları çekmek için meşruiyeti tezahür ettirip” hayata geçiren Türk tarafının, “bölgenin iadesi ve Kıbrıs sorununun çözümü yönündeki her perspektifi yıktığı” yorumu yapıldı.

Gazeteye göre, sözde “Maraş  Belediye Başkanı” Simos Yoannu Türkiye’nin Maraş ile ilgili BM kararlarını “ihlal ettiğini” savunarak, uluslararası unsurun Türkiye’yi durdurmakta aciz kaldığını söyledi. Kapalı Maraş’ın “salamlaştırılmaya” (dilimlenmeye) devam ettiğini” ve bu durumun 3 yıl önce başladığını söyleyen Yoannu, “Biz uyarmıştık. Büyük güçler tarafından gerekenler yapılmazsa Golden Sands’a kadar devam edecek. Hedefleri, sahilin tamamen turistik maksatlarla kullanmak. Başka ülkelerden turist çekmek için ambargoyu da kullanmak” ifadesini kullandı.

Yoannu Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis ile görüştüğünü ve kendisinden BM, AB ve Güvenlik Konseyi daimi üyelerine acilen mektup gönderilmesini istediğini kaydetti. 

DİSİ Meclis Grup Sözcüsü Nikos Tornaridis, yeni çalışmaları “yeni işgal” olarak niteledi. AKEL ise Rum yönetimini, kapalı Maraş ile ilgili projelerin kınanması için gerekli uluslararası girişimlerde bulunmaya ve Kıbrıs sorunu kapsamlı sözüm müzakerelerinin “uzlaşılmış zemin çerçevesinde” yeniden başlaması için inisiyatifler almaya çağırdı.

DİKO, DİPA, EDEK ve Ekologlar da Rum yönetimine “derhal tepki gösterme” çağrısında bulunarak “sahilde bir parça daha açılırsa, bu yeni ve çok olumsuz bir gelişme olacak. Hükümet kararlı ve caydırıcı olmalı. Şifahi kınamalar yapılanları durdurmuyor, önlem alınması şart” görüşünü ortaya koydu.

Kıbrıs Haber

Kıbrıs Haberleri, Doğru, Tarafsız ve Güncel Kıbrıs Haberleri Kıbrıs Habercide son dakika olarak okuyabilirsiniz.

Yayın sürecimiz boyunca tarafsız olarak Ülkemizde ve Dünyada gelişen bütün  Politika, Sağlık, Ekonomi, Eğitim, Spor ve Teknoloji alanlarında ülkemizi ilgilendiren ve son dakika Kıbrıs Haberlerini Kıbrıs Haberci ‘de ücretsiz bir şekilde okuyabilirsiniz.

kibrishaberci.com

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.