STERLIN
21,8137
DOLAR
17,9331
EURO
18,4099
ALTIN
1.039,38
BIST
2.864,25
SON DAKİKA
Yazar’a bıçaklı saldırı! – KIBRIS HABER
Tadilat ihalesi süreci başladı! – KIBRIS HABER
Son Dakika Zam! – KIBRIS HABER
Maliye Bakanı Alişan Şan, Çiftçiler Birliği’ni kabul etti! – KIBRIS HABER
Teleferik Projesi! – KIBRIS HABER
Zehir! – KIBRIS HABER
Kazayla ilgili yeni açıklama! – KIBRIS HABER
Gözyaşları ile toprağa verildi! – KIBRIS HABER
Son Dakika Hava Durumu! – KIBRIS HABER
Memleketi kaosa sürükleyecek bir toplantıyı geride bıraktık! – KIBRIS HABER
Eylem sona erdi! – KIBRIS HABER
Otomobil alev aldı! – KIBRIS HABER
Mehmet Harmancı: Birleşecek yerlerde hiç toplantı yapılmadı! – KIBRIS HABER
Anastasiadis’e yanıt mektubu! – KIBRIS HABER
Haftalık Koronavirüs vakaları! – KIBRIS HABER
Grev eylemine destek! – KIBRIS HABER
Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 12 Ağustos 2022 güncel altın kuru fiyatları – KIBRIS HABER
Fark etmeden yapıyorsunuz, ölüme yol açabilir – KIBRIS HABER
Daha lezzetlisini yemediniz! Püf noktalarıyla evde mısır yapımı – KIBRIS HABER
12 Ağustos Günlük Burç Yorumu ÖZEL HABER – KIBRIS HABER
Son Dakika Döviz Kurları! – KIBRIS HABER
Olan Lefkelilere oldu! – KIBRIS HABER
Trafik kazası; 1 Kişi hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Görevden alındı! – KIBRIS HABER
İş kazası ölümle sonuçlandı! – KIBRIS HABER
Oy çokluğuyla komiteden geçti! – KIBRIS HABER
12 Ağustos 2022 Piyasa Analiz Raporu Yayımlandı! – KIBRIS HABER
12 Ağustos 2022 Nöbetçi Eczaneler
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tarım Kredi Marketlerinde 30-40 eserde indirime gidilecek
Avrupa’da güç krizi rekor fiyatlarla derinleşiyor

Kanseri erken teşhis edecekler

Kanseri erken teşhis edeceklerİstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Moleküler Biyoloji ve Genetik kısmı öğrencileri, okul içerisinde oluşturdukları …

Kanseri erken teşhis edecekler
CyborNFT
13.05.2022 11:15
0
A+
A-

Kanseri erken teşhis edecekler
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Moleküler Biyoloji ve Genetik kısmı öğrencileri, okul içerisinde oluşturdukları İGEM Kadrosu ile birçok hastalığın tedavisi üzerinde çalışmalar yürütüyor. Öğrenciler, bu çalışmalar ile ülkemizi hem memleketler arası yarışlarda temsil etmeye hazırlanıyor hem de birçok insanın hayatına dokunmayı hedefliyor.

Öğrencilerin kurduğu kadro 18 şahıstan oluşuyor. Grupta, Moleküler Biyoloji ve Genetik kısmı öğrencileri olduğu üzere; Kimya, Metalurji, Kimya Mühendisliği, Gereç Mühendisliği ve Elektrik Mühendisliği kısmı öğrencileri de yer alıyor. İGEM Grup Kaptanı Moleküler Biyoloji ve Mühendislik kısmı 3’üncü Sınıf Öğrencisi Yaşar Yurtsever, takımda yer alan arkadaşlarıyla birlikte üzerinde çalıştıkları projeleri şöyle anlattı:

‘CELASTROL ÜRETİMİ TEORİK OLARAK MÜMKÜN’
“Ekip olarak hepimiz farklı projeler üzerinde çalışıyoruz. Dünyanın en büyük sentetik biyoloji müsabakası olan İGEM’e (International Genetically Engineered Machine) katılmaya hazırlanıyoruz. 2023 yılında gerçekleşecek yarış için hazırladığımız projemizde ‘celastrol’ isimli molekülü laboratuvar ortamında üretmeyi amaçlıyoruz. Celastrol’ün; HIV, obezite, diyabet, kalp hastalıkları ve kanser üzere birçok hastalığın dermanı olabileceği düşünülüyor. Lakin literatüre bile yaklaşık 4 yıl evvel geçen bu molekülün üretiminin nasıl gerçekleşeceğini kimse bilmiyor. Fakat biz yaptığımız araştırmalar ve çalışmalar sonucunda üretimin teorik olarak mümkün olduğunu keşfettik. Artık maksadımız ağustos ayında laboratuvara girerek celastrol üretimi için çalışmalara başlamak.”

CyborNFT

İLAÇ SANAYİSİNE FARKLI BİR SİSTEM
İGEM Kadrosu B12 vitaminini de laboratuvar ortamında üretmeye hazırlanıyor. B12 vitaminin şu an yalnızca bir canlıda üretilebildiğini söyleyen Yurtsever, sentetik olarak rastgele bir kimyasal formülle üretilemediğini ve gruptan 6 kişinin üretim üzerinde çalıştığını söyledi. Yurtsever “B12 vitaminini çeşitli genetik manipülasyonlarla daha fazla, daha süratli ve çok daha güçlü olacak formda üretilebilir hale getirmek istiyoruz. B12 vitaminini üreterek ilaç sanayisine farklı bir sistem sunmayı hedefliyor ve üretimi gereksinimi karşılayacak düzeye getirmeyi istiyoruz” dedi.

BİYOSENSÖRLE KANSER ÇOK DAHA ERKEN TEŞHİS EDİLECEK
İGEM ekibi, akciğer kanserini ve kalp hastalığını çok daha erken bir formda tespit edebilecek biyosensör aygıtı üzerinde de çalışıyor. Biyosensör projesi ile yaklaşık 2 milyar insanın hayatına dokunabilmeyi hedeflediklerini söyleyen Yurtsever, bu proje hakkında da şunları söyledi: “Vücuttaki rastgele bir değişiklik ya da sorun aslında hormon ya da çeşitli moleküllerin düzeylerinde artış ya da azalışa neden olabiliyor. Bu düzeyleri tespit edebildiğimiz takdirde yüksek ihtimaller üzerinden yorum yapabileceğiz. Bilhassa akciğer kanseri için büyük ehemmiyet arz eden bu çalışmayla akciğer kanserini 3’üncü evreye gelmeden teşhis edebilmeyi hedefliyoruz. Şu an bu çalışma teori kademesinde. Uygun laboratuvar şartlarında bu çalışmayı ağustos ayında tamamlamayı planlıyoruz. Biyosensör ile göğüs kanserindeki üzere bir farkındalık yaratmak ve herkesin çarçabuk rutin denetim yaptırabilmesine imkan sağlamak istiyoruz. Kan testi, röntgen ya da tükürük örneği üzere şeylere muhtaçlık duyulmayacak. Yalnızca gidip aygıta üflenmesi kâfi olacak. Böylelikle herkes çarçabuk rutin denetimini yaptırabilecek. Aygıt, kansere sebebiyet veren molekülün olup olmadığının tahlilini yapacak”
Haziran ayında laboratuvara gireceklerini söyleyen Yurtsever, projeleri ile Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’ne (TEKNOFEST) katıldıklarını ve ön kıymetlendirme evresini geçtiklerini anlattı. İGEM Grubu, biyosensör projeleri ile TEKNOFEST’in final etabında müsabakayı da hedefliyor.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.