STERLIN
23,0417
DOLAR
18,8067
EURO
20,5280
ALTIN
1.156,23
BIST
4.752,24
SON DAKİKA
İsveç ve Finlandiya’dan ortak NATO açıklaması
Putin: Rusya kendisini tehdit eden ülkelere cevap verebilir
42 Örgüt yarın İçişleri Bakanlığı önünde eylem düzenleyecek! – KIBRIS HABER
KTTO, Başbakan’a 5 Şubat’a kadar süre verdi! – KIBRIS HABER
Ödemeler yarın başlıyor! – KIBRIS HABER
Sağlık Bakanlığı’ndan açıklama! – KIBRIS HABER
TBMM Başkanı; “Ersin Tatar’ın Cenevre’de ortaya koyduğu vizyonu destekliyoruz”! – KIBRIS HABER
Özvar: Vizyoner çalışmaları destekliyoruz
217 Pozitif vaka! – KIBRIS HABER
KKTC’den dönen Barbaros Şansal, İstanbul Havalimanı’nda gözaltına alındı! – KIBRIS HABER
Bakan Çavuşoğlu açıkladı… Türkiye uyardı, Norveç geri adım attı
AB, eğitilecek Ukrayna personel sayısını 30 bine çıkarıyor
İniş sırasında THY uçağının lastiği patladı! – KIBRIS HABER
Alnındaki küçük bir yara hayatını kabusa çevirdi, yemek yiyemez hale geldi! Bu virüse dikkat
Galericiler eyleme gidiyor! – KIBRIS HABER
59 bine yakın liseli eğitimle yeniden buluştu
Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, endişe ettiklerini bildirdi! – KIBRIS HABER
AP’deki yolsuzluk soruşturmasında flaş gelişme
Bu kadarına da ‘pes’ diyeceksiniz! Cinsiyet partisi için güvercini pembeye boyanmışlar
Hayvanat bahçesi müdürü keçileri pişirterek partide servis ettirdi
ABD’den 30 yıl sonra bir ilk
Avrupa Komisyonu Başkanı Leyen, Kiev’de
Avusturya, 4 Rus diplomatı sınır dışı edecek
Ersin Tatar; “Eski siyasete artık geri dönüş yoktur”! – KIBRIS HABER
Plastikçilerden gıda ambalajı değerlendirmesi
Lavrov’dan dikkat çeken Ukrayna açıklaması
Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar
Maliye Bakanlığı, ödemeleri şeffaflık ilkesi doğrultusunda kamuoyu ile paylaşıyor! – KIBRIS HABER
Kamu işçileriyle zam pazarlığı başlıyor! Süreç nasıl işleyecek?
Kar kalınlığı 22 santimetreye ulaştı! – KIBRIS HABER

Kanser tedavisinde oyun değiştirecek deney! Sonuç araştırmacıları bile şoke etti!

Kanser tedavisinde oyun değiştirecek deney! Sonuç araştırmacıları bile şoke etti!Kolorektal kanser için yeni bir ilaç üreten bilim insanları …

Kanser tedavisinde oyun değiştirecek deney! Sonuç araştırmacıları bile şoke etti!
CyborNFT
07.06.2022 11:37
0
A+
A-

Kanser tedavisinde oyun değiştirecek deney! Sonuç araştırmacıları bile şoke etti!
Kolorektal kanser için yeni bir ilaç üreten bilim insanları yaptıkları araştırmanın sonucuna kendileri bile inanamadı. Çalışmaya katılan 18 hastanın tamamı güzelleşti ve bedenlerinde kansere ait en ufak bir belirti kalmadı. Araştırmacılar yeni ilacın kanser tedavisinde oyun değiştirici bir rol üstleneceğini belirtirken çalışma bilim dünyasında geniş yankı uyandırdı.

New York’taki Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi’nin ilaç devi GlaxoSmithKline (GSK) sponsorluğunda yaptığı yakın tarihli bir deneyin sonuçları araştırmacıları bile şoke etti.

BÜYÜK YANKI UYANDIRDI: HASTALARIN HEPSİ İYİLEŞTİ

CyborNFT

Yeni bir kolorektal kanser(kalın bağırsak ve rektum) ilacı denemelerine katılan 18 hastanın tamamının güzelleştiği açıklandı. Hekimler fizik muayene, endoskopi, PET yahut MRI taramalarında hastalığa dair hiç bir belirti kalmadığını belirtti.

Çalışma şimdilik 18 şahıstan oluşan küçük bir küme üzerinde yapıldığı için daha büyük deneyler yapılması gerekiyor lakin haber yeniden de bilim dünyasında büyük yankı uyandırdı.

OYUNUN KURALLARINI DEĞİŞTİRECEK

California Üniversitesi’nden kolorektal kanser uzmanı olan Dr. Alan P. Venook sonucun bir birinci olduğunu açıkladı ve “Her hastada tam bir remisyon duyulmamış şey” dedi.

Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi’nde onkolog Dr Luis Diaz ‘bunun kanser tarihinde birinci kere gerçekleştiğine’ dikkat çekerek “Sonuç hakikaten heyecan verici. Bu ileriye hakikat atılmış büyük bir adım” dedi

Aynı vakitte Beyaz Saray Kanser Müracaat Heyeti’nin bir üyesi olan Diaz yaptıkları deneyin küçük olmasına karşın oyunun kurallarını değiştireceğini söyledi ve müjdeli haberi verdi: “Şimdi tıpkı usulün başka kanserlerde tesirli olup olmadığını araştırıyoruz” 

Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi’nden araştırmacılar

DOZ BAŞINA 11 BİN DOLARA MAL OLDU

‘Dostarlimab’ ismi verilen yeni ilaç kanser hücrelerinin maskesini kaldırarak bağışıklık sisteminin onları tanımasını ve yok etmesini sağlıyor.

Tedavi, hücrelerin DNA’daki hasarı onarmasını önleyen bir gen mutasyonunu paylaşan tümörler için uygulandı. Bu mutasyonlar çalışmaya katılanlar da dahil tüm kanser hastalarının yaklaşık yüzde 4’ünde görülüyor.

İlacın verildiği 18 hasta kolorektal kanser için öncesinde kemoterapi ve ameliyat üzere tedaviler almamıştı. İlaç hastalara altı ay boyunca her üç haftada bir verildi ve doz başına yaklaşık 11 bin dolara mal oldu.

Hastaları 12 ay boyunca takip eden araştırmacılar sürecin sonunda yaptıkları taramalarda kansere dahil hiçbir belirti göremedi.

HASTALAR YORUCU VE TEHLİKELİ BİR TEDAVİ SÜRECİNDEN KURTULMUŞ OLDU

Çalışmaya katılan hastaların yaklaşık yüzde 20’si ilacın yan tesirleri ile karşı karşıya kaldı. Lakin kelam konusu yan tesirler basitçe yönetildi.

Araştırmanın raporu New England Journal of Medicine’de yayınlandı. Makalede “Çalışmaya katılan hastaların hiçbiri kemoterapi almamış, ameliyat olmamıştı. İlacın kullanımı ve takibi sırasında hiçbir hastada ilerleme ya da nüksetme görülmedi” sözleri yer aldı.

Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi’nden çalışmaya katılan bir öteki onkolog Dr Andrea Cercek deney sonucunda güzelleşen hastaların “Aman Yaradanım, radyasyon yahut ameliyat ile kaybetmekten korktuğum tüm beden işlevlerimi koruyabiliyorum” diye sevinç gözyaşları döktüklerini anlattı.

Kolorektal kanser hastaları kemoterapi ve ameliyat üzere uygulanan tedavilerin yan tesiri olarak bağırsak, idrar ve cinsel fonksiyon bozuklukları ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Yapılan deneyde hastaların tümü daha tehlikeli ve daha yorucu bir tedavi sürecinden kurtulmuş oldu.

BİR MUCİZE İLAN ETMEK İÇİN ŞİMDİ ÇOK ERKEN

Çalışma he ne kadar çığır açıcı olsa da hekimler kanser için mucize bir ilaç bulunduğunu ilan etmek için şimdi çok erken olduğunu biliyorlar.

Şimdi araştırmanın genişletilmesi ve daha geniş iştirakli deneylerin yapılması planlanıyor.

Deneye katılan birinci hasta Sascha Roth

ÇALIŞMAYA KATILAN BİRİNCİ HASTA: AİLEM BİLE İNANMADI

Çalışmaya katılan birinci hasta olan 38 yaşındaki Sascha Roth 2019 yılında teşhis almasından sonra komoterapiye başlayacaktı fakat bir arkadaşının ısrarı üzerine Memorial Sloan Kettering’e gitti ve Dr. Philip Paty ile görüştü.

Dr. Paty, genç bayana kanserinin kemoterapiye mahzur olacak bir mutasyon içerdiğini söyledi. Roth böylelikle deneye katılmayı kabul etti lakin sonucun başarılı olacağına inanmıyordu. Hatta deney sonrası radyasyon ve kemoterapi almak için New York’a taşınma planları yapmıştı.

İlaç tedavisinden sonra Roth büsbütün düzgünleşti ve ortadan iki yıl geçmiş olmasına karşın hala bedeninde kanserden eser yok. Yaşadığı şaşkınlığı anlatan bayan, “Aileme söyledim onlar bile sonuca inanmadılar” kelamlarıyla anlattı.

KOLOREKTAL KANSER NEDİR, BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kolorektral kanserler ABD’de  her yıl yaklaşık 50 bin kişinin vefatına neden oluyor.

Kolon ve rektum kanseri tıp lisanında kolorektal kanserleri halinde tanımlanır. Çoğunlukla 40 yaşından sonra ortaya çıkar. Tüm kanserler ortasında en sık görülen üçüncü kanser çeşididir.

Çoğunlukla dışkıda kan, ishal ya da kabızlık, bağırsak hareketlerinde ani ve beklenmedik değişiklikler, açıklanamayan kilo kaybı, karın ağrısı, yorgunluk hissi, güçsüzlük, demir eksikliğine bağlı kansızlık, dışkıda incelme, kusma, sık sık gaz sancıları, kramp, karında dolgunluk hissi üzere belirtilerle kendini gösterir.

Tek başına bu belirtiler, kolorektal kanser tanısı konulması için kâfi değildir. Lakin, tekrar de belirtilerden bir ya da birkaçını taşıyan şahısların geç kalmadan doktora başvurması erken teşhis açısından büyük kıymet taşır.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.