STERLIN
32,9545
DOLAR
27,1486
EURO
28,7098
ALTIN
1.640,86
BIST
8.213,76
SON DAKİKA
TBMM Dışişleri Komisyonu heyeti KKTC’ye geldi! – KIBRIS HABER
Başa bela olan matematik sorusu! Cevabı çözebilir misiniz? – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel’den, Turizm mesajı! – KIBRIS HABER
Depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 960’a yükseldi! – KIBRIS HABER
KKTC’ye kaçak gelen Suriyeliler polise teslim oldu! – KIBRIS HABER
Türkiye’ye dönmek istemeyen eşini dövdü! – KIBRIS HABER
Çalıştığı iş yerine ait 31 bin TL parayı çaldı! – KIBRIS HABER
Tufan Erhürman, bir takım eylem planları hazırladıklarını ifade etti! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk tarafı olarak görüşmeye hazır olduklarını vurguladı! – KIBRIS HABER
Başbakan Tatar, siyasi partileri bilgilendirdi! – KIBRIS HABER
Mevlid Kandili dün gece idrak edildi! – KIBRIS HABER
“Ülkemizde spor da adeta soykırıma uğratılmış”! – KIBRIS HABER
Yeni yasama yılı başlıyor! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, bugün önemli görüşmeler gerçekleştirecek! – KIBRIS HABER
Brent petrol güncel fiyatı! – KIBRIS HABER
27 Eylül Güncel Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Azerbaycan’ın Guba şehri, “Türk Devletleri Teşkilatı Tarım Başkenti” ilan edildi! – KIBRIS HABER
Yunanistan’da sokağa çıkmama uyarısı yapıldı! – KIBRIS HABER
Haspolat-Hamitköy yolunda kaza! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi! – KIBRIS HABER
3 ayrı bölgede hırsızlık, 6 kişi tutuklandı! – KIBRIS HABER
Girne ve Güzelyurt’ta asayiş ve trafik denetimi! – KIBRIS HABER
Genç kızın odasına zorla girdi ve ona tecavüz etti! – KIBRIS HABER
Polis’ten önemli uyarı! – KIBRIS HABER
3 kaçak daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
Hıfzı Topuz hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Meteoroloji Dairesi’nden tozlu hava uyarısı! – KIBRIS HABER
İbrahim Benter, mesaj yayımladı! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Benzine indirim! – KIBRIS HABER

Kangurular modadan çekiliyor

Çevreci nedenlerin ve teknolojinin tesiriyle eserlerinde kanguru derisinden vazgeçen Nike ve Puma’nın akabinde Avustralyalı bölüm temsilcileri, “Talebi artan ve bu derinin yararlarını bilen diğer imalatçılarımız var” açıklamasını yaptı. Hayli ince ve sağlam olmasıyla bilinen kanguru derisine ve en büyük pazarı Avrupa olan kanguru etine ait dalın büyüklüğü, 200 milyon dolara karşılık geliyor.

Kangurular modadan çekiliyor
CyborNFT
10.04.2023 07:53
0
A+
A-

Kangurular modadan çekiliyor
Çevreci nedenlerin ve teknolojinin tesiriyle eserlerinde kanguru derisinden vazgeçen Nike ve Puma’nın akabinde Avustralyalı dal temsilcileri, “Talebi artan ve bu derinin yararlarını bilen diğer imalatçılarımız var” açıklamasını yaptı. Epeyce ince ve güçlü olmasıyla bilinen kanguru derisine ve en büyük pazarı Avrupa olan kanguru etine ait bölümün büyüklüğü, 200 milyon dolara karşılık geliyor.

MODA kesiminde hafifliği ve dayanıklılığı nedeniyle bilhassa krampon üreticileri tarafından tercih edilen kanguru derisi, çevreci hassasiyetlere ve gelişen teknolojiye yenilmiş görünüyor.

Geçtiğimiz aylarda evvel Puma, akabinde Nike kanguru derisini artık kullanmayacaklarını açıkladı. Bölüm temsilcileri kanguru derisine talebin her vakit süreceğini savunurken; büyük markaların çekilmeye devam etmesi halinde pazarın yeni sahibinin düşük segmentteki markalar olabileceği belirtiliyor. Messi ve Ronaldo üzere dünyaca ünlü yıldızların kramponları için kullanılan kanguru derisine ait, Avustralya Kanguru Sanayisi Derneği Lideri Ray Borda Hürriyet’e yaptığı değerlendirmede, “Biz kullanmazsak bu eserler çöp haline gelecek. Nike ve Puma üzere markalar sentetik eserlere kayabilir, onların çıkışı büyük tesir yaratmaz.

CyborNFT

Talebi artan ve kanguru derisinin yararlarını bilen öbür ayakkabı imalatçılarımız var” dedi. Ülkede 200 milyon dolarlık büyüklüğe ulaşan ve 3 bin kişinin istihdam edildiği dalda üreticiler, kanguruların çiftlikte yetiştirilmediğini ve bir sığırın üçte biri kadar karbon ayak izine sahip olduğunu belirtiyor. fiyatlar düşebilir

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Lideri Berke İçten, kanguru derisinin dana derisinden 2-3 kat daha kıymetli olduğunu belirterek, “Her periyot üretilmiyor ve erkek kangurunun derisi daha değerli. Çorap üzere bir deri. Geçmişte biz de getiriyorduk lakin 10 yıldır getirmiyoruz. Artık birebir dayanıklılığı sağlayan inovatif materyaller kullanılıyor. Kanguru derisi daha çok krampon, çanta, cüzdan, kemer ve lüks konut eşyasında tercih ediliyor. Küçük bir deri olduğu için de sarfiyatı yüksek oluyor. Büyük markalar kanguru derisinden uzaklaşırsa, fiyatı ucuzlar ve olağan ayakkabıcılar da kullanmaya başlar” açıklamasını yaptı.

KANGURU ETİNİ KİM TÜKETİYOR

AVUSTRALYA’da geçtiğimiz haftalarda alınan karara nazaran, 6 bölgede kanguruların itlaf edilmesine onay verildi. Nüfusun 26 milyonu geçtiği ülkede, toplam kanguru sayısı 36 milyonu aşmış durumda. 20 milyon yıldır birebir topraklarda yaşayan kangurulara ait, biyoçeşitlilik ve sağlıklı popülasyonun devam etmesi gerekliliğiyle vakit zaman alınan bu karar, pek çok dalı de yakından ilgilendiriyor.

Ülkede derinin yanı sıra 1959 yılından bu yana ihracatı yapılan kanguru etinin ise yağsız ve demir açısından yüksek bir besin kaynağı olduğu ve tadının sığır etine benzediği belirtiliyor. Avustralya’dan bugün 60’tan fazla ülkeye kanguru eti ihraç ediliyor. En kıymetli pazarsa Avrupa. Et eserleri kimi Avrupa ülkelerinde süpermarketlerde satılıyor ya da evcil hayvan yemi için kullanılıyor. Avustralya’da her yıl incelemeler sonucu kanguruların yüzde 4’ü toplanıyor. Kangurular 1999 yılında çıkan bir yasa altında korunuyor ve tehdit altındaki tipler uygulamadan muaf tutuluyor.

 

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.