STERLIN
36,5537
DOLAR
28,9213
EURO
31,3400
ALTIN
1.887,18
BIST
8.072,35
SON DAKİKA
Lefkoşa’da 7 saatlik elektrik kesintisi! – KIBRIS HABER
Kıbrıs Türk helliminin 2024’te ihracatının başlanması hedefleniyor! – KIBRIS HABER
Prof. Dr. Naci Görür ağlaya ağlaya anlattı! Türkiye’nin gündemi deprem – KIBRIS HABER
Brent petrol varil fiyatı – KIBRIS HABER
Meteoroloji Dairesi’nden yağmur haberi! – KIBRIS HABER
Sterlin 37 TL’ye dayandı! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar; “Kırgızistan’ın bize var olan desteğini artırması yönünde taleplerde bulunduk”! – KIBRIS HABER
Filistin İle Dayanışma ve Dostluk Futbol Maçı! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel’den, “5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü” mesajı! – KIBRIS HABER
Yağmurlu hava geliyor! – KIBRIS HABER
Zorlu Töre; “Trafik canavarını biraz da bizler beslemekteyiz”! – KIBRIS HABER
Bu bölgelerde internet kesintisi yapılacak! – KIBRIS HABER
10 Yerde yangın, 651 bin TL zarar! – KIBRIS HABER
Bakan Amcaoğlu İstanbul’da, KKTC’nin İslam ülkeleriyle işbirliği yapmak istediğini dile getirdi! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, Kırgızistan’da konuştu! – KIBRIS HABER
KIB-TEK’ten önemli uyarı! – KIBRIS HABER
Sterlin 36,92 TL! – KIBRIS HABER
Tozlu hava o güne kadar etkisini sürdürecek! – KIBRIS HABER
Altın fiyatı rekor seviyede! – KIBRIS HABER
Okullarda ağız ve diş sağlığı taramaları başlıyor! – KIBRIS HABER
Girne Belediyesi, ağır vasıta trafiğine kısıtlama getirdi! – KIBRIS HABER
Evli lise öğretmeni 11 yaşındaki öğrencisiyle yasak aşkının ifşa edilmesinden sonra tutuklandı! “Sık sık arabamda buluşup cinsel ilişkiye giriyorduk” – KIBRIS HABER
“Güney Kıbrıs’ın Chevron ile Doğu Akdeniz’de doğal gaz çıkarmak için anlaştı”! – KIBRIS HABER
Girne’de ağır vasıta trafik kısıtlaması başlıyor! – KIBRIS HABER
Devlet yetkililerini eleştirdi! – KIBRIS HABER
Seyir halindeki otobüs yandı! – KIBRIS HABER
Yaşlılara yönelik şiddet ve kötü muameleye dikkat çekti! – KIBRIS HABER
‘Tokat terapisi’ sırasında hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel, Maraş Futbol sahasını ziyaret etti! – KIBRIS HABER
Altın fiyatında rekor! – KIBRIS HABER

Johnson: “Ukrayna kazanacak, Ukrayna özgür olacak”

Johnson: “Ukrayna kazanacak, Ukrayna özgür olacak”
CyborNFT
04.05.2022 12:21
0
A+
A-

Ukrayna parlamentosuna hitap etmenin kendisi için büyük bir onur olduğunu dile getiren Johnson, “Gün geçtikçe masum Ukrayna halkının üzerine füzeler ve bombalar yağmaya devam ediyor.

Harika ülkenizin güneyinde ve doğusunda Putin, Ukrayna topraklarını almak ve elinde tutmak için yasadışı kampanyasına devam ediyor. Askerlerinin artık ne yaptıklarını bilmemek gibi bir mazereti yok.

Savaş suçları işliyorlar ve vahşetleri geri çekilmek zorunda kaldıkları her yerde ortaya çıkıyor. Bucha’da, Irpin’de Gostomel’de ve diğer birçok yerde gördüğümüz gibi” dedi.

Rusya’yı Ukrayna’da işlediği savaş suçlarından sorumlu tutmak için İngiltere’nin elinden gelen her şeyi yapacağını vurgulayan Johnson, “Devam eden belirsizlik, korku ve şüphe anında bugün size bir mesajım var.

CyborNFT

Ukrayna kazanacak, Ukrayna özgür olacak. Size neden başarılı olacağınıza inandığımı söylüyorum” dedi.

Rusya’nın yanlış hesaplar sonucu korkunç bir hata yaptığını aktaran Johnson, bazı kesimlerin Ukrayna’nın başkenti Kiev’in günler içinde düşeceğini söylediklerini hatırlatarak, “İnsanlar Vladimir’i aradılar ve ona ülkeden güvenli bir çıkış önerdiler ve o dedi ki hayır teşekkürler.

Bugün, Ukrayna’nın düşeceğini söyleyen askeri uzmanların her birinin tamamen yanıldıklarını kanıtladınız” dedi.

“Efsane boşa çıktı”

Putin’in yenilmezliğine dair olan efsanenin Ukrayna tarafından boşa çıkarıldığını aktaran Johnson, “Askeri tarihin ve ülkenizin en görkemli bölümlerden birini yazdınız.

Putin’in savaş makinesinin sözde karşı konulmaz gücü, Ukrayna’daki vatanseverlik ve ülke sevgisi ile kırıldı. Bu, Ukrayna’nın gelecek nesiller için hatırlanacak ve anlatılacak olan en güzel anlarından.

Çocuklarınız ve torunlarınız, Ukraynalıların dünyaya, bir saldırganın kaba kuvvetinin, özgür olmaya kararlı bir halkın ahlaki gücüne karşı hiçbir şey ifade etmediğini öğrettiklerini söyleyecekler” dedi.

Putin’e otokrat benzetmesi

Putin’in otokrat olarak nitelendiren Johnson, “Sadece bir otokratın yapabileceği devasa hatayı ifşa ettiniz. Bir lider korkuyla yönettiğinde, seçimlere hile karıştırdığında, eleştirmenleri hapse attığında, medyayı susturduğunda ve sadece dalkavukları dinlediğinde, gücünün sınırı olmadığında İşte o zaman feci hatalar yapar” ifadelerini kullanarak, “Bir otokrat kurumları kasten yok ettiğinde, güçlüymüş gibi görünebilir ve hatta bazı insanlar buna inanabilir, ama kendisi ve ülkesi için felaket tohumları ekiyor” dedi.

Her 4 Ukraynalıdan en az 1’inin evlerini terk ettiğini aktaran Johnson, Ukraynalı çocukların ise 3’te 2’sinin ülke içinde veya başka bir yerde mülteci konumunda olmasını ise korkunç bir gerçek olarak nitelendirdi.

Kırım itirafı

Rusya’nın 2014’de Ukrayna’ya bağlı Kırım’ı yasadışı şekilde ilhak etmesini konusuna değinen Johnson, Ukrayna daha önce işgal edildi, Kırım Ukrayna’dan alındığında ve Donbass’ta savaş başladığında gerçek şu ki neler olduğunu kavramak için çok geç kaldık. O zaman Vladimir Putin’e karşı uygulamamız gereken yaptırımları toplu olarak uygulamayı başaramadık. Aynı hatayı tekrar yapamayız” dedi.

Johnson, “Sizin arkadaşınız olmaktan gurur duyuyoruz. Büyükelçimiz Melinda Simmons’ın büyükelçiliğimizi yeniden açmak için Kiev’e döndüğünü söylemekten gurur duyuyorum” ifadelerini kullandı.

Füze ve uçaksavar desteği

İngiltere’nin Ukrayna’ya 300 milyon poundluk askeri destekte bulunacağını duyuran Johnson, “Önümüzdeki haftalarda, size Brimstone gemisavar füzeleri ve Stormer uçaksavar sistemleri göndereceğiz.

Sivilleri saldırı altındaki bölgelerden tahliye etmek ve yetkilileri korumak için zırhlı araçlar sağlıyoruz. Bugün İngiltere hükümetinden, şehirlerinizi bombalayan topçuların yerini saptayacak radarlar, kuvvetlerinize ikmal için ağır yük dronları ve binlerce gece görüş cihazı da dahil olmak üzere toplam 300 milyon poundluk yeni bir destek paketini duyuruyorum” dedi.

Ukrayna’ya silah, finansman ve insani yardım sağlamaya devam edeceklerini aktaran Johnson, “Ukrayna halkının kahramanlığına ve lideriniz Vladimir Zelenskiy’nin cesaretine baktığımızda, Ukrayna’nın kazanacağını biliyoruz. İngiltere, özgür, egemen ve bağımsız bir Ukrayna’yı yeniden kurmak için elinden gelen her şeyi yapacak” dedi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.