STERLIN
23,1792
DOLAR
18,8026
EURO
20,4456
ALTIN
1.164,65
BIST
4.976,55

Japonya’dan Rusya’ya ek yaptırım kararı

Japonya’dan Rusya’ya ek yaptırım kararıJaponya’da hükümet, Moskova’nın Ukrayna’daki 4 bölgeyi tek taraflı olarak ilhak etme kararı almasının …

Japonya’dan Rusya’ya ek yaptırım kararı
CyborNFT
07.10.2022 15:07
0
A+
A-

Japonya’dan Rusya’ya ek yaptırım kararı
Japonya’da hükümet, Moskova’nın Ukrayna’daki 4 bölgeyi tek taraflı olarak ilhak etme kararı almasının akabinde ilhak kararı ile ilgisi bulunan 81 kişi ve 9 kuruluşun daha mal varlıklarının dondurulmasına karar verdi.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in Ukrayna’nın Herson, Zaporijya, Luhansk ve Donetsk bölgelerinin ilhakına ait kararnameyi resmen imzalamasının yankıları sürerken, Japonya’dan Rusya’ya ek yaptırım kararı geldi. Japonya’da hükümet, Moskova’nın ilhak kararı ile münasebeti bulunan 81 kişi ve 9 kuruluşun daha mal varlıklarının dondurulmasını onayladı. Kararın ilhaktan direkt sorumlu olan Ukrayna’nın doğusu ve güneyindeki Rusya yanlısı ayrılıkçılar ile üst seviye hükümet yetkilileri ve askeri kuruluşları kapsadığı öğrenildi.

Japonya Baş Kabine Sekreteri Yardımcısı Seiji Kihara, Rusya’nın “referandum” ve “birleşme” olarak nitelediği aksiyonların Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğü ile memleketler arası hukuku ihlal ettiğini söyledi. Ülkesinin kelam konusu tavrından dolayı Rusya’yı kınadığını söz eden Kihara, Moskova’nın statükoyu tek taraflı olarak değiştirme teşebbüslerine göz yummayacaklarını da kelamlarına ekledi. Kihara, Japonya’nın Rusya’ya karşı uygulanacak yaptırımlar konusunda başka G7 ülkeleri ve global topluluk ile işbirliğine devam edeceğini de bir kere daha yineledi.

CyborNFT

İLK YAPTIRIM DEĞİL

Daha evvel birçok Rus kişi ve kuruluşun varlıklarını dondurma kararı alan ve Ukrayna’ya insani dayanak sağlayan Japonya hükümeti, Rusya’dan kömür ithalatını da etaplı olarak durduracağını açıklamıştı. Japonya, ayrıyeten Ukrayna’yı terk etmek zorunda kalan savaş mağdurlarına kapılarını açmıştı.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.