STERLIN
22,8880
DOLAR
18,6082
EURO
19,6261
ALTIN
1.075,56
BIST
4.962,97
SON DAKİKA
Büyük Okyanus’ta bulunan Tonga açıklarında 6.7 büyüklüğünde sarsıntı
Galatasaraylı Abdülkerim Bardakçı’dan dikkat çeken açıklamalar! Marcao, Mata ve Ronaldo…
Galatasaraylı Marcao’dan dikkat çeken açıklamalar! Marcao, Mata ve Ronaldo…
Blinken’dan Filistin-İsrail ihtilafı açıklaması: İki devletli çözüm umutlarını baltalayan her türlü eyleme karşı çıkmaya devam edeceğiz
OPEC+ üretimi 2 milyon varil azaltma kararını sürdürecek
Galip Aykaç, Gıda Perakendecileri Derneği Başkanlığı’ndan istifa etti
Spot piyasada elektrik fiyatları (04.12.2022)
Rusya’da 5 katlı binada patlama: 4 ölü, 10 yaralı
OPEC petrol üretimini günlük 2 milyon varil azaltma kararını sürdürecek
Yunanistan’da dinleme skandalında yeni iddia! Genelkurmay Başkanı Floros da casus yazılımla dinlendi
Çinli 3 astronot 183 gün sonra tekrar Dünya’da
Pakistan’da maden ocağında patlama: 6 ölü
Düzce’de okullar açılıyor
Ukrayna savaşı: ABD istihbaratı, savaşın kış aylarında yavaşlayacağını düşünüyor
Tahıl koridorunda 13 milyon tondan fazla tahıl taşındı
Her gün yarım kilo çiğ et yiyordu… ‘Ciğer Kralı’ sır gibi sakladığı gerçeği açıkladı! Takipçilerini hayal kırıklığına uğratan itiraf
Bakan Nebati’den Kılıçdaroğlu’na: Bizler ithal ekonomi komiserlerine asla bel bağlamayız
Tahıl koridorunda taşınan tahıl 13 milyon tonu geçti
Galatasaray Lisesi mezunları madalyalarını aldı
Hangi yatırım aracı ne kazandırdı?
Endonezya’daki Semeru Yanardağı yeniden harekete geçti
İran’da İsrail istihbaratına çalışan 4 kişi idam edildi
Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Nikolenko: Tehditler almaya devam ediyoruz
‘Türkiye elektrifikasyonda öncü ülkelerden biri olacak’
‘Koronavirüs gerçeği’ni yıllar sonra açıkladı… Wuhan’da çalışan bilim insanından itiraf üzere kelamlar
Son dakika… İran’dan flaş karar: Ahlak polisi lağvedildi
Guardiola, Dünya Kupası ortasını Münih’te geçiriyor
Rusya’nın petrol ihracatında gerileme sonlu kaldı
‘Pendik-Sabiha Gökçen Metro Sınırı’nda 1,4 milyon yolcu seyahat etti’
Türk satrancının şampiyonu Mustafa Yılmaz

İTO Lideri Avdagiç’ten ‘asgari ücret’ açıklaması

İTO Lideri Avdagiç’ten ‘asgari ücret’ açıklamasıİTO Lideri Avdagiç, “Asgari fiyatın enflasyonun geldiği nokta dikkate alınarak, alım gücünü …

İTO Lideri Avdagiç’ten ‘asgari ücret’ açıklaması
CyborNFT
18.10.2022 12:07
0
A+
A-

İTO Lideri Avdagiç’ten ‘asgari ücret’ açıklaması
İTO Lideri Avdagiç, “Asgari fiyatın enflasyonun geldiği nokta dikkate alınarak, alım gücünü telafi edecek bir oranda artmasını, hatta birkaç puan da üzerine eklenecek bir refah hissesini iş dünyası makul karşılar” dedi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Lideri Şekib Avdagiç, Fransa’nın başşehri Paris’te 345 Türk firmasının iştirakiyle düzenlenen SIAL Besin ve İçecek Fuarı’nı takip eden gazetecilerin, iktisada ve iş dünyasına ait sorularını yanıtladı.

Kamu ve iş dünyası olarak bu yüksek enflasyonun yaşandığı devirde bilhassa fiyatlı bölümün alt segmentlerinde bulunan çalışanların hayat standartlarını makul noktada tutmanın en büyük sorumluluk olduğunu tabir eden Avdagiç, “Asgari fiyatın enflasyonun geldiği nokta dikkate alınarak, alım gücünü telafi edecek bir oranda artmasını, hatta birkaç puan da üzerine eklenecek bir refah hissesini iş dünyası makul karşılar. Kimseyi rahatsız etmez. Bunun altında bir şey beklemek rasyonel de olmaz.” tabirlerini kullandı.

CyborNFT

2023 yılı minimum fiyatının enflasyonun birkaç puan üzerine eklenecek bir refah hissesi ile uygulanmasının gerçek olacağını vurgulayan Avdagiç, iş dünyasının minimum fiyat artışıyla ilgili bir kasveti olmadığını, lakin beraberinde gelen birtakım bahislerle ilgili beklentileri bulunduğunu belirtti.

Bu kapsamda 3 mevzuda beklentileri olduğunu belirten Avdagiç, şöyle devam etti:

“SGK sigorta primine temel çıkar üst sonu memur maaş artırımı ya da enflasyon oranında artırılmalı. Gelir vergisi dilimleri taban fiyat artışı nispetinde güncellenmeli. Kıdem tazminatı üst limitinde katlamalı artış olmamalı. SGK üst limiti taban fiyatın 7.5 katı oldu. Bu daha önce 5 katıydı, sonra 6.5 katı olmuştu. Son olarak da 7.5 katı oldu. Hasebiyle minimum fiyatta yapılan artış, tıpkı vakitte patrona tavan fiyatta de enflasyonun üzerinde ek prim maliyeti manasına geliyor. SGK üst limiti 50 bine yaklaştı. Bizim beklentimiz, SGK üst limitinin minimum fiyat artış oranı üzerinden değil, memur maaşına yapılan artırım yahut enflasyon oranı nispetinde artırılması. Şu anda SGK üst limiti son 5 yıla baktığınız vakit gerçek olarak yüzde 40-45 artmış durumda.”

“Çalışanın eline geçen, şirketin ödediğinin yüzde 55’ini lakin buluyor”

Şekib Avdagiç, ikinci beklentilerinin ise gelir vergisi dilimlerinin taban fiyat artış oranında güncellenmesi olduğunu bildirdi.

Belli bir düzeyin üzerinde gelir elde edenler ile patronun ödediği brüt fiyat ortasında önemli bir makas olduğuna dikkati çeken Avdagiç, “Yani şu anda belirli bir sayının üzerindeki maaş alanlara bakarsak, çalışanın eline geçen şirketin ödediğinin yüzde 55’ini lakin buluyor.” sözünü kullandı.

Bu durumun bilhassa alt ve orta gelir kümesinde maaş alanları etkilediğine işaret eden Avdagiç, şunları kaydetti:

“Vergi dilimleri enflasyon kadar ya da taban fiyat artışı kadar artmadı. Bu türlü olunca bir elimizle verdiğimizin bir kısmını diğer bir elimizle geri aldık. Diyelim ki minimum fiyatın 2 katı maaş alan biri var. Olağan olarak minimum fiyat yüzde 50 artmışsa, net fiyatın de yüzde 50 artması lazım. Vergi dilimleri yüzde 50 artmadığı için siz patron olarak o artışı yapıyorsunuz lakin çalışanın eline o artışın yüzde 5-6 altında para geçiyor net olarak. Bu sefer iki taraf da mutsuz oluyor.

İşveren diyor ki ‘Kardeşim ben artırdım.’ Fiyatlı de diyor ki, ‘kardeşim artırdın da benim elime yüzde 5-6 eksik geldi. Yani bizim temel kasvet çektiğimiz husus bu. Münasebetiyle kesinlikle ve kesinlikle bundan sonra vergi dilimleri minimum fiyat artışı nispetinde güncellenmeli. Zira Enflasyon kadar olduğu vakit yine geri düşeceğiz zira orada bir refah hissesi da ekleniyor. Brüt fiyattaki artışın net gelir üzerindeki yansımasını ve piyasaya gerçek katkısını fakat bu formda görebiliriz.”

İTO Lideri Avdagiç, üçüncü taleplerinin de kıdem tazminatı üst limitine ait olduğunu belirtti.

Avdagiç, “Kıdem tazminatı üst limiti artış oranlarının enflasyon oranıyla gerçek orantılı olması, katlamalı bir artış olmaması lazım. İş dünyasının yükünü öngörülenin üzerinde etkilememesi için bunu da değerli görüyoruz.” diye konuştu.

“Artan kredi talebin karşılanması konusunda görüşmelerimiz devam ediyor”

Banka kredilerine erişimde yaşanan sıkıntılara değinen Avdagiç, şöyle devam etti:

“Burada sıkıntıyı daha gerçek ortaya koymak lazım. Bankacılık sisteminin büsbütün kapalı olması kelam konusu değil. Bir müddettir selektif kredi süreci devrede” dedi.

Avdagiç, “Bununla birlikte, şu anda iş dünyasının artan enflasyon oranları dikkate alınarak, gerek yeni projeleri realize etmek gerekse işletme sermayesi muhtaçlığı arttığı için, eskiye nazaran daha fazla kredi muhtaçlığı olabiliyor. Artan kredi talebinin karşılanması konusunda Hazine ve Maliye Bakanlığı başta olmak üzere ilgili görüşmelerimiz devam ediyor.” yorumunu yaptı.

Gençlerin iş dünyasının şu anda ve gelecek devirde talep edeceği durumlara nazaran yetiştirilmesi gerektiğini vurgulayan Avdagiç kelamlarını şöyle tamamladı:

“Şu anda en büyük açık mavi yakalılarda gözüküyor. Mavi yakalılara yönelik Ulusal Eğitim Bakanlığımızın yaptığı atak kıymetli. Mesleksel eğitim merkezlerindeki öğrenciye birebir vakitte mavi yakalı olarak çalışıyorsa devlet bir ödeme yapıyor. Benim teklifim, devletin bu verdiği imkanlardan faydalanarak, işyeri de bu çalışanlara ek bir ödeme yapsın ki bu gençleri bu konumlarla ilgili motive edelim.”

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.