STERLIN
23,4227
DOLAR
19,0393
EURO
20,5591
ALTIN
1.190,25
BIST
4.966,30
SON DAKİKA
Lagarde: Gerekirse harekete geçmeye hazırız
Son dakika… Bakan Bilgin’den önemli açıklamalar
Ziraat Bankası’ndan 300 milyon dolarlık dış finansman
Bilişim Vadisi Mobilite Hızlandırma Programına başvuru için son günler
Ermenistan – Türkiye maçına İspanyol hakem
Hasan Taçoy, Rehabilitasyon Merkezi’ni ziyaret etti – KIBRIS HABER
HDP aday çıkarmayacak
“Avrupalı büyük bankalar Credit Suisse’in yazgısını yaşamaz”
Afet sonrası ailelere ruhsal dayanak
Rönesans Sitesi’nin yapı denetim sorumlusu tutuklandı! – KIBRIS HABER
Türkiye’nin en büyük elektrik üreticileri araştırması açıklandı
Bakan Dönmez’den doğal gaz muştusu: Nisan’da Filyos’a gelecek
Aleyna Eroğlu, Batuhan Karadeniz’den şiddet gördüğünü tez etti
Manisa FK’da Nizamettin Çalışkan sevinci
AMB/Nagel: Uğraş şimdi bitmedi
Beyaz Saray Sözcüsü Kirby: Çin’e tarafsız bakılabileceğini düşünmüyorum
Tozlu havaya dikkat! – KIBRIS HABER
İktisat Kongresi’nde adil paylaşım vurgusu
Afganistan ve Pakistan’ı vuran zelzelede 12 kişi öldü
Erken teşhis ödül getirdi
İngiltere’de enflasyon sürpriz bir formda çift hane geldi
Besilik erkek sığır ithalatı açıldı
Togg, Bursa’da büyük ilgi gördü
Galatasaray’dan Özhan Canaydın için anma iletisi
Türkiye Çocuk Araştırması yayımlandı
Pınar Karşıyaka’da Ufuk Sarıca gururlu! “Beklenti, kazandıkça yükseliyor…”
Alkollü sürücü, aracıyla ağaca çarpıp takla attı! – KIBRIS HABER
Yüksek enflasyon ve kriz gölgesindeki Fed için karar günü
Türkiye’de her 100 çocuktan 13’ü her gün et, tavuk, balık yiyebiliyor
Altında Fed bekleyişi

İTO/Avdagiç: İstanbul’a özel bir teşvik paketi hazırlanmalı

İTO/Avdagiç: İstanbul’a özel bir teşvik paketi hazırlanmalıİstanbul Ticaret Odası (İTO) Lideri Şekib Avdagiç, “İstanbul’u teşvik etmek, Türkiye …

İTO/Avdagiç: İstanbul’a özel bir teşvik paketi hazırlanmalı
CyborNFT
30.05.2022 10:37
0
A+
A-

İTO/Avdagiç: İstanbul’a özel bir teşvik paketi hazırlanmalı
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Lideri Şekib Avdagiç, “İstanbul’u teşvik etmek, Türkiye’yi teşvik etmektir. İstanbul’daki sanayi tesislerinin teknoloji geliştirme, katma paha artırma, kapasite büyütme, yeşil mutabakata ahenk temalı yatırımlarının…

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Lideri Şekib Avdagiç, Türkiye’nin bu yıl ulusal iştirak ve ferdi iştirak olmak üzere toplam 94 firma ile yerini aldığı Hannover Sanayi Fuarı’nda açıklamalar yaptı.

Dünyanın en büyük sanayi fuarı olan Hannover Messe, 2019’dan sonra iki yıl yalnızca online ortamda düzenlendikten sonra bu yıl yine fiziki iştirakle Almanya’nın Hannover kentinde başladı. Türkiye, konut sahibi Almanya’dan sonra fuarın 4’üncü büyük yabancı iştirakçi ülkesi oldu.

CyborNFT

Fuarın bu yıl dijitalleşme ve sürdürülebilirlik üzerine odaklandığını belirten Avdagiç, “Yarının sanayisini yaratalım sloganı fuarın savını gösteriyor. Nitekim de dijitalleşme ve sürdürülebilirlik, şirketleri ve sanayiyi dönüştürmek için anahtar pozisyonunda. Dijitalleşmiş, iklim-zararsız ve sürdürülebilir paha zinciri Türkiye’de de tüm işletmelerimizin kıymet vermesi gereken bir alan” dedi.

“İhracatı artırabilecek yegane altyapı İstanbul’da”

Avdagiç, İstanbul iş dünyasının Türkiye’nin ulusal hasılasının 3’te 1’ini, toplam vergi gelirlerinin yüzde 46’sını, toplam dış ticaretin yüzde 50’sini tek başına ürettiğine dikkate çekti. Türkiye’nin 500 milyar dolarlık ihracat gayesine ulaşabilmesinin lakin katma bedelli üretimin ihracat içindeki hissesinin arttırılması ile mümkün olacağını belirten Avdagiç, “Türkiye’nin yaptığı yüksek katma kıymetli ihracatın yaklaşık yüzde 70’inin İstanbul’dan yapıldığını unutmamak gerek. İstanbul’un birebir vakitte Türkiye’nin en çok yatırım çeken kenti olduğunu, yatırım teşvik evraklarından İstanbul’un aldığı hissenin yüzde 14,3’e ulaşmış durumda olduğunu, 82 adet stratejik yatırımın 13’ün İstanbul’da bulunduğunu kaydetti.

Avdagiç, “İstanbul’u teşvik etmek, Türkiye’yi teşvik etmektir. İstanbul’daki sanayi tesislerinin teknoloji geliştirme, katma kıymet artırma, kapasite büyütme, yeşil mutabakata ahenk temalı yatırımlarının ağır formda desteklenmesi için ‘İstanbul’a özel bir teşvik paketi’ hazırlanması tarafında talebimiz var” tabirlerini kullandı.

Avdagiç, “Dolayısıyla kısa ve orta vadede yüksek teknolojiye dayalı ihracatı artırabilecek yegane altyapı İstanbul’da. Türkiye’de yüksek katma pahalı üretime dönük yeni bir hub oluşturmak için en kritik faktörün insan kaynağı olduğu da unutulmamalı. Bu manada İstanbul Türkiye’nin en nitelikli insan kaynağına sahip şehir” dedi.

Halihazırda en gelişmiş bölge kategorisindeki 1’inci bölgede yer alan İstanbul’da teşvik edilen bölümlerin son derece sonlu olduğunu belirten Avdagiç, şunları söyledi: “En son Ocak 2022’de açıklanan “İmalata Dayalı İthal İkamesi Dayanak Programı’nda dahi tüm Türkiye kapsama dahil edilirken, sadece İstanbul kapsam dışında bırakıldı. İstanbul’da var olan ve ihracata büyük katkı sağlayan, katma kıymeti yüksek sanayi yatırımlarını teşvik sisteminin dışında bırakmak, var olan kaynakların kullanılamamasına, kapasitenin arttırılamamasına, teknolojik dönüşümün sekteye uğramasına sebebiyet veriyor. Münasebetiyle bizim talebimiz, İstanbul’da, iktisadın denkleminden endüstriyi çıkarmak yerine tersine, endüstrinin finansmanını güçlendirecek yenilikçi uygulamaların hayata geçirilmesi.”

“Üreten Türkiye beklentileri iyileştirecek”

Avdagiç, 2021’de 14 bin firmamızın birinci kez ihracat yaptığına da dikkati çekti. Şekib Avdagiç, şunları söyledi:

“Pandeminin birinci günlerinden itibaren Türkiye’nin lojistik imkanları ön plana çıkmıştı. Bu noktada avantajımızı devam ettiriyoruz. İhracatımız arttıkça endüstrimiz büyüyor, endüstrimiz büyüdükçe ihracatımız artıyor. Üç aylık ihracatımız 60,2 milyar dolar. Son iki ayda endüstrimizdeki büyüme yüzde 10,5. Kapasite kullanımı son 12 aylık periyotta yüzde 76-78 aralığında seyrediyor. Önümüzdeki süreçte dünyada ve Avrupa’da oluşabilecek bir resesyon, buradaki ivmelenmeyi kesintiye uğratabilir. Lakin her halükarda Türkiye’nin pandemi sürecindeki tedarikçi ülke kazanımlarını koruyacağını ve ibrenin daima üst taraflı olacağını düşünüyoruz” dedi.

Yaşadığımız enflasyonist baskıyı, üretim imkân ve kabiliyetlerini artıracak önlemlerle aşacağımızı belirten Avdagiç, “Üreten Türkiye tablosu para ve maliye siyasetlerinin tesirlerini artıracak, beklentileri güzelleştirecek, dalgalanmaları dindirecek ve fiyatlama davranışlarını gerçek istikamete sevk edecektir” dedi.

Avdagiç, burada iki ayaklı bir strateji izlememiz gerektiğini kaydetti. Avdagiç, şunları söyledi: “Birincisi, var olan kapasitemizi yeni yatırımlarla büyütmek. Çünkü kapasite kullanım oranlarında yüzde 80’lere yaklaştık. İkincisi ise üretimde ve ihracatta, ileri teknoloji eser kümelerinin hissesini süratle artırabilmeye odaklanmalıyız. Türkiye’nin cari açık yerine sürdürülebilir boyutta cari fazlaya ulaşabilmesi için ihracat kaleminde hem menzil, hem de eser bazında bir değişim yaşanmalı. Yakından tedarik sürecinin avantajını pandemi sürecinde deneyimledik. Önümüzdeki periyotta artık çok daha uzak menzillere ulaşabilmeliyiz. Türkiye’nin 2022 yılı stratejisi de menzili ve eser gamını genişletme tarafında olmalı. Bu doğrultuda atılacak her adım cari fazlalı büyüme devrine uzanan köprüye sağlam bir tuğla ekleyecektir.”

Hannover Messe Sanayi Fuarı 2 Haziran Perşembe gününe kadar açık kalacak.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.