STERLIN
33,4441
DOLAR
27,4113
EURO
29,0071
ALTIN
1.631,22
BIST
8.334,94
SON DAKİKA
Gıda denetim sonuçlarına göre Elma’da limit üstü kalıntıya rastlandı! – KIBRIS HABER
“Bölge artık yarı açık Maraş”! – KIBRIS HABER
Nalbantoğlu Hastanesi’nde sanal anjiyo çekimlerine başlandı! – KIBRIS HABER
Bunu yapan eczaneleri ihbar edin! – KIBRIS HABER
Yağmur bekleniyor – KIBRIS HABER
Ayten Berkalp, Lefkoşa Maratonu’nda yer alacak – KIBRIS HABER
Northernland Sports Fest 23 başladı – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel, gençlerle buluşacak! – KIBRIS HABER
Okullarda şiddet kontrol edilemez boyutlarda! – KIBRIS HABER
Girne Belediyesi’nde “Uluslararası Müz-ler Sanat Sempozyumu” sergisi – KIBRIS HABER
Veteriner Dairesi’nden ceza uyarısı! – KIBRIS HABER
Maliye Bakanı Berova, Metehan Sınır Kapısı’na gitti! – KIBRIS HABER
29 Eylül Döviz Kurları – KIBRIS HABER
29 Eylül Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
KKTC’de İnterpol tarafından aranan çok sayıda kişi var! – KIBRIS HABER
Sahte reçete vurgununda bir eczacı daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
14 yaşındaki öğrenci öğretmenini gözünden bıçakladı! – KIBRIS HABER
Tedavinin bir parçası olduğunu söyleyerek hastalarına cinsel saldırıda bulundu! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye’den gelen Kıbrıs gazileriyle bir araya geldi – KIBRIS HABER
145 polis mensubuna rütbeleri takıldı! – KIBRIS HABER
Eşiyle görüşen şahsa kafa attı! – KIBRIS HABER
Kiracısının evinden hırsızlık yaptı! – KIBRIS HABER
Çalışma izni yaptırmayan Pakistan vatandaşı tutuklandı! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel, T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KKTC’nin tanınma çağrısını mutlulukla karşıladıklarını dile getirdi! – KIBRIS HABER
Rum siyasi partiler yanlışlıkla verilen devlet katkı payını iade etmiyor! – KIBRIS HABER
Ersin Tatar, Fuat Oktay başkanlığındaki TBMM Dışişleri Komisyonu heyetini kabul etti! – KIBRIS HABER
Rus Büyükelçi; “Kıbrıs sorununun çözümüne yaklaşımımız değişmedi”! – KIBRIS HABER
TBMM Dışişleri Komisyonu heyeti Dr. Küçük’ün anıt mezarını ziyaret etti! – KIBRIS HABER
“Muhalefetin Meclis’teki koltuklarından kalkması ve sokağa inmesi büyük önem taşımaktadır”! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER

İtalya’da yüzlerce belediye liderinden Başbakan Draghi’ye davet: İstifa etme

İtalya’da yüzlerce belediye liderinden Başbakan Draghi’ye davet: İstifa etmeİtalya’da yüzlerce belediye lideri, geçen hafta istifa kararı alan …

İtalya’da yüzlerce belediye liderinden Başbakan Draghi’ye davet: İstifa etme
CyborNFT
18.07.2022 14:07
0
A+
A-

İtalya’da yüzlerce belediye liderinden Başbakan Draghi’ye davet: İstifa etme
İtalya’da yüzlerce belediye lideri, geçen hafta istifa kararı alan Başbakan Mario Draghi’ye kararından vazgeçmesi daveti yaptı.

Aralarında Roma, Milano, Floransa üzere esas büyük kentlerin de yer aldığı 1000’e yakın belediye, ortak bir davetle Draghi’den misyona devam etmesini istedi. Belediye liderleri ortak davette, “sorumsuzca” yaratılan hükümet krizini korkuyla takip ettiklerini belirterek şunları söyledi:

“Pandemi sonrasında ve sürmekte olan savaş nedeniyle ekonomik canlanma için, zorunlu kamu işleri için, toplumsal acil durumun yönetimi için görülmemiş bir çaba içinde olan kentlerimiz, yeni bir krizle baş edemez. Bugün kriz, eylemsizlik ve bölünme demektir, meğer şu anda aksiyona, güvenilirliğe, ciddiyete gereksinim var.”

CyborNFT

Belediye liderleri, kendilerinin her gün vatandaşların meselelerini yakından gördüklerini vurgulayarak “Mario Draghi’den yola devam etmesini ve hükümetin misyonda kalmasını mecburî kılan nedenleri parlamentoya açıklamasını istiyoruz” dedi.

Koalisyon ortaklarından Yaşayan İtalya Partisi de “Draghi, Chigi Sarayı’nda (başbakanlık) kalsın” davetiyle bir imza kampanyası başlattı. Kampanyaya bugüne kadar 90 binden fazla kişi imza verdi.

Draghi’yi istifa kararından vazgeçmeye ikna etme teşebbüsleri kapsamında şovlar yapılması da planlanıyor. Başşehir Roma’da bugün, “Draghi’yle yola devam” davetiyle bir şov düzenlenecek. Şovda, Draghi’nin Avrupa Merkez Bankası Başkanı’yken Euro’yu kurtarma uğraşlarına atıfla sarf ettiği “Ne kıymetine olursa olsun” kelamı slogan olarak belirlendi.

SONBAHARDA ERKEN SEÇİM İHTİMALİ

Geçen Perşembe günü Senato’da yapılan itimat oylaması sonrası Başbakan Draghi istifa kararı almıştı. Hükümet Senato’dan inanç oyu alsa da Draghi, koalisyon ortağı 5 Yıldız Hareketi’nin oylamaya katılmaması nedeniyle istifasını sunmuştu.

Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ise istifayı kabul etmeyerek Draghi’yi parlamentoda durum değerlendirmesi yapmaya davet etmişti. Draghi’nin Çarşamba günü Parlamento’ya seslenmesi bekleniyor.

Koalisyon ortaklarının bir kısmı, Çarşamba gününe kadar Draghi’nin vazifede kalmaya ikna edilmesi için çalışıyor. Çarşamba günü Parlamento’da tekrar itimat oylaması yapılması da gündemde. Bu oylama öncesi açık orta çoğunluğun garanti edilmesi için görüşmeler sürüyor.

Öte yandan koalisyon hükümetindeki siyasi partilerin son günlerde yaptıkları müzakerelerden şimdi meçhullüğü ortadan kaldıracak bir sonuç çıkmadı.

Koalisyonun sağ kanadındaki Lig ve Haydi İtalya partilerinin başkanları Matteo Salvini ve Silvio Berlusconi hafta sonunda acil bir tepe yaparak ortak tavır belirledi. Salvini ve Berlusconi, mevcut hükümetin 5 Yıldız Hareketi ile yola devam edemeyeceğini belirtti ve erken seçim sinyali verdi.

Hükümete itimat oyu vermese de koalisyondan çıkma kararı almayan 5 Yıldız Hareketi de hafta sonunda parti içi toplantı düzenledi. Toplantıdan basına yansıyan haberlere nazaran hareket içinde Draghi hükümeti yanlıları ile zıtları ortasında yeni bölünmelerin yaşanması mümkün.

5 Yıldız Hareketi önderi Giuseppe Conte ise Başbakan Draghi’ye 9 unsurluk bir liste sunarak bu kaideler yerine gelmezse hükümette kalamayacaklarını belirtti. Başbakanlık kaynakları ise Draghi’nin bu tıp “ültimatomlara” boyun eğmeyeceğini basınla paylaştı.

Geçen Perşembe günü Draghi’nin istifa kararını açıklamasından sonra oluşan belirsizlik gelecek Çarşamba’ya kadar devam edecek üzere görünüyor. Basındaki tahlillere nazaran mevcut tabloda Draghi’nin istifa kararında direnmesi ve erken seçimlere gidilmesi daha yakın ihtimal görünüyor.

Bu durumda, 2023’ün birinci yarısında öngörülen genel seçimlerin öne alınması ve gelecek sonbaharda sandığa gidilmesi bekleniyor.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.