STERLIN
20,6801
DOLAR
18,5421
EURO
18,1896
ALTIN
995,09
BIST
3.146,89
SON DAKİKA
ABD Ordusu’nda vazifeli bir tabip ve eşine Rus casusu suçlaması
Fatih Terim’e büyük onur! GoldenFoot ödülüyle dünya futbolunun efsaneleri ortasına girecek
Tüm hataları düzeltmeli ve gelecekte bunlara izin vermemeliyiz! – KIBRIS HABER
Bugün bir çok bölgede elektrik kesintisi! – KIBRIS HABER
Elon Musk: Cybertruck suda gidebilecek
Japonya Merkez Bankası tahvil alım ölçüsünü artırıyor
BOTAŞ, doğalgaz toptan satış tarifesini değiştirdi
En bilimsel şenlik
YÖK Lideri Özvar: Üniversitelerimizde 50 binden fazla Afrikalı öğrenci var
30 Eylül 2022’ye ilişkin piyasa analiz raporu yayımlandı! – KIBRIS HABER
2020’den bu yana Petrolde ilk negatif çeyrek! – KIBRIS HABER
4’ncü Göçebe Oyunları etkinliği! – KIBRIS HABER
Borçlar uçmaya başladı! – KIBRIS HABER
Özgür piyasada döviz açılış fiyatları (30.09.2022)
Petrolde 2020’den bu yana birinci negatif çeyrek
Global piyasalarda satışlar derinleşiyor
Öğretmenim bize de bekliyoruz
Maraş Gençlik Spor Kulübüne isim sponsoru oldu! – KIBRIS HABER
Elektrikte Ekim tarifesi değişmedi
Cengiz Ünder CANLI YAYINLA Misli.com’da! Angers deplasmanında Marsilya’nın iddaa oranı…
BIST 50’de açığa satışa üst adım devam ediyor
Eski ABD Hazine Bakanı Summers’tan 2007 uyarısı
Sterlin türbülansı atlattı
Son dakika… Kabil’de bombalı atak: Meyyit ve yaralılar var
TCMB altın alımlarına devam ediyor
ABD Lideri Biden yeniden yolunu şaşırdı
Rusya Merkez Bankası yurt dışına para transferine sınırlamaları uzattı
Hindistan sıkılaşmayı sürdürüyor
Ukrayna savaşında son durum: Ve Putin imzayı attı… Zelenski’den tehdit üzere açıklama
KKM’de müddet uzatımı

İtalya’da yüzlerce belediye liderinden Başbakan Draghi’ye davet: İstifa etme

İtalya’da yüzlerce belediye liderinden Başbakan Draghi’ye davet: İstifa etmeİtalya’da yüzlerce belediye lideri, geçen hafta istifa kararı alan …

İtalya’da yüzlerce belediye liderinden Başbakan Draghi’ye davet: İstifa etme
CyborNFT
18.07.2022 14:07
0
A+
A-

İtalya’da yüzlerce belediye liderinden Başbakan Draghi’ye davet: İstifa etme
İtalya’da yüzlerce belediye lideri, geçen hafta istifa kararı alan Başbakan Mario Draghi’ye kararından vazgeçmesi daveti yaptı.

Aralarında Roma, Milano, Floransa üzere esas büyük kentlerin de yer aldığı 1000’e yakın belediye, ortak bir davetle Draghi’den misyona devam etmesini istedi. Belediye liderleri ortak davette, “sorumsuzca” yaratılan hükümet krizini korkuyla takip ettiklerini belirterek şunları söyledi:

“Pandemi sonrasında ve sürmekte olan savaş nedeniyle ekonomik canlanma için, zorunlu kamu işleri için, toplumsal acil durumun yönetimi için görülmemiş bir çaba içinde olan kentlerimiz, yeni bir krizle baş edemez. Bugün kriz, eylemsizlik ve bölünme demektir, meğer şu anda aksiyona, güvenilirliğe, ciddiyete gereksinim var.”

CyborNFT

Belediye liderleri, kendilerinin her gün vatandaşların meselelerini yakından gördüklerini vurgulayarak “Mario Draghi’den yola devam etmesini ve hükümetin misyonda kalmasını mecburî kılan nedenleri parlamentoya açıklamasını istiyoruz” dedi.

Koalisyon ortaklarından Yaşayan İtalya Partisi de “Draghi, Chigi Sarayı’nda (başbakanlık) kalsın” davetiyle bir imza kampanyası başlattı. Kampanyaya bugüne kadar 90 binden fazla kişi imza verdi.

Draghi’yi istifa kararından vazgeçmeye ikna etme teşebbüsleri kapsamında şovlar yapılması da planlanıyor. Başşehir Roma’da bugün, “Draghi’yle yola devam” davetiyle bir şov düzenlenecek. Şovda, Draghi’nin Avrupa Merkez Bankası Başkanı’yken Euro’yu kurtarma uğraşlarına atıfla sarf ettiği “Ne kıymetine olursa olsun” kelamı slogan olarak belirlendi.

SONBAHARDA ERKEN SEÇİM İHTİMALİ

Geçen Perşembe günü Senato’da yapılan itimat oylaması sonrası Başbakan Draghi istifa kararı almıştı. Hükümet Senato’dan inanç oyu alsa da Draghi, koalisyon ortağı 5 Yıldız Hareketi’nin oylamaya katılmaması nedeniyle istifasını sunmuştu.

Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ise istifayı kabul etmeyerek Draghi’yi parlamentoda durum değerlendirmesi yapmaya davet etmişti. Draghi’nin Çarşamba günü Parlamento’ya seslenmesi bekleniyor.

Koalisyon ortaklarının bir kısmı, Çarşamba gününe kadar Draghi’nin vazifede kalmaya ikna edilmesi için çalışıyor. Çarşamba günü Parlamento’da tekrar itimat oylaması yapılması da gündemde. Bu oylama öncesi açık orta çoğunluğun garanti edilmesi için görüşmeler sürüyor.

Öte yandan koalisyon hükümetindeki siyasi partilerin son günlerde yaptıkları müzakerelerden şimdi meçhullüğü ortadan kaldıracak bir sonuç çıkmadı.

Koalisyonun sağ kanadındaki Lig ve Haydi İtalya partilerinin başkanları Matteo Salvini ve Silvio Berlusconi hafta sonunda acil bir tepe yaparak ortak tavır belirledi. Salvini ve Berlusconi, mevcut hükümetin 5 Yıldız Hareketi ile yola devam edemeyeceğini belirtti ve erken seçim sinyali verdi.

Hükümete itimat oyu vermese de koalisyondan çıkma kararı almayan 5 Yıldız Hareketi de hafta sonunda parti içi toplantı düzenledi. Toplantıdan basına yansıyan haberlere nazaran hareket içinde Draghi hükümeti yanlıları ile zıtları ortasında yeni bölünmelerin yaşanması mümkün.

5 Yıldız Hareketi önderi Giuseppe Conte ise Başbakan Draghi’ye 9 unsurluk bir liste sunarak bu kaideler yerine gelmezse hükümette kalamayacaklarını belirtti. Başbakanlık kaynakları ise Draghi’nin bu tıp “ültimatomlara” boyun eğmeyeceğini basınla paylaştı.

Geçen Perşembe günü Draghi’nin istifa kararını açıklamasından sonra oluşan belirsizlik gelecek Çarşamba’ya kadar devam edecek üzere görünüyor. Basındaki tahlillere nazaran mevcut tabloda Draghi’nin istifa kararında direnmesi ve erken seçimlere gidilmesi daha yakın ihtimal görünüyor.

Bu durumda, 2023’ün birinci yarısında öngörülen genel seçimlerin öne alınması ve gelecek sonbaharda sandığa gidilmesi bekleniyor.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.