STERLIN
29,4501
DOLAR
23,3834
EURO
25,1530
ALTIN
1.474,46
BIST
5.626,49
SON DAKİKA
Dikkat! 3 günlük su kesintisi – KIBRIS HABER
Başman; “Sorunları istikrarlı, güçlü bir hükümet ve 25 milletvekilli bir meclis grubu ile çözeceğiz”! – KIBRIS HABER
Ticaret Odası heyeti Ankara’da temaslarda bulundu! – KIBRIS HABER
Alkollü sürücü ile polisin ilginç anları… “Alkollüyüm” dedi, direksiyon başında içki şişesiyle yakalandı! Alkolmetre bambaşka çıktı
Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan pazartesi KKTC’ye geliyor
Üstel: “2027’ye kadar bütün sorunları çözeceğiz”
Hakan Fidan ile Josep Borrell telefonda görüştü
YÖK’ün KKTC için belirlediği 400 yükseköğrenim kontenjanı açıklandı
10 Haziran 2023 Nöbetçi Eczaneler
Talay Ayhun Hayatını Kaybetti! – KIBRIS HABER
Gökyüzü kızıla büründü! Maskeler geri döndü – KIBRIS HABER
EVKAF, uluslararası down sendromlu çocukları misafir etti – KIBRIS HABER
Metin Arhun’dan asgari ücret açıklaması! – KIBRIS HABER
Eski dünya yıldızları sahada! – KIBRIS HABER
YÖK’ün KKTC için belirlediği 400 yükseköğrenim kontenjanı açıklandı! – KIBRIS HABER
Başbakanlık’tan flaş açıklama! – KIBRIS HABER
Tufan Erhürman’dan köy ziyaretleri! – KIBRIS HABER
Bu bölgelere 3 gün boyunca su verilmeyecek! – KIBRIS HABER
Gönyeli’de, serada uyuşturucu yetiştirdi! – KIBRIS HABER
Güney Kıbrıs’ta Hakemler Birliği bombalandı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel; “Dövize karşı yeni çalışma içindeyiz”! – KIBRIS HABER
Piyasada tüp yok! – KIBRIS HABER
Acun Ilıcalı bir kulüp daha satın aldı! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatında düşüş! – KIBRIS HABER
T.C. Cumhurbaşkanı Erdoğan KKTC’ye Geliyor! – KIBRIS HABER
Altın fiyatlarında son durum! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplanıyor! İşte gündem – KIBRIS HABER
13 yaşındaki çocuğa çarptı! – KIBRIS HABER
Lefkoşa’da 3 işyeri kapatıldı! – KIBRIS HABER

İşte güvenli internetin yolları

İşte güvenli internetin yollarıÇocuklar artık hiç olmadığı kadar fazla oranda internette vakit geçiriyor. Tamamen açık bir dünya olduğundan …

İşte güvenli internetin yolları
CyborNFT
23.04.2022 11:52
0
A+
A-

İşte güvenli internetin yolları
Çocuklar artık hiç olmadığı kadar fazla oranda internette vakit geçiriyor. Tamamen açık bir dünya olduğundan çocukları internet üzerinde kötü içeriklerden korumak kolay değil. Ancak bazı adımlar ile birçok tehlikeyi önlemek mümkün.

Bugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlayan çocuklar, uzun yıllardır direkt olarak yeni teknolojilerin ve internetin içerisine doğuyor. Çok ufak yaşlardan itibaren telefonlar, tabletler ve televizyonlar çocukların hayatlarının çok büyük bir parçası haline geliyor. İşte durum birçok tehlike meydana getiriyor. Çünkü internet ve yeni nesil platformlar üzerinde çocukların zihinsel sağlıklarına zarar verebilecek çok sayıda içerik bulunuyor. Büyük teknoloji firmaları bu içerikleri engellemek adına büyük çalışmalar yapıyor ancak bunlar halen tamamen ortadan kaldırılamıyor. Peki mutlaka doğru yönlendirilmesi gereken çocukları internet merkezli tehlikelere karşı nasıl koruyacağız? Burada en büyük işi ebeveynlere düşüyor. Ebeveynlerin çocuklarının tükettiği içerikleri düzenli olarak kontrol etmesi ve denetimi kesinlikle elden bırakmaması gerekiyor.

ÖZEL PROFİL OLUŞTURMA

CyborNFT

Ailelerin çocuklarını korumak adına kullanabilecekleri en büyük yardımcıların başında, birçok internet hizmet sağlayıcısı tarafından sunulan güvenli internet hizmetleri ve çocuk profilleri geliyor. Bunlar sayesinde çocukların isteyerek ya da istemeyerek kendileri için zararlı olabilecek internet sitelerine girmesi engellenebiliyor. Özel profiller ve oluşturacağınız listeler ile beraber çocuklarınızın erişebileceği internet sitelerini çok kısıtlı hale getirmek, sizi birçok güvenlik endişesi özelinde oldukça rahatlatacaktır.

Çocukları internet dünyasında korumak adına yapılabilecek en güzel şeylerden birisi ise onları sosyal medya platformlarından belirli bir yaşa kadar uzak tutmak olacaktır. Instagram, TikTok ya da Facebook gibi sosyal medya platformları bırakın çocukları, yetişkinlerin psikolojilerine dahi ciddi şekilde zarar veriyor. Bunu kanıtlayan çok sayıda araştırma sonucu bulunuyor ve hatta sosyal medya firmalarının kendileri de bunu çok iyi biliyor. Bu açıdan sosyal medya temelli erişimin kesilmesi gelişme aşamasındaki bir çocuğun hayata bakış açısını düzgün bir temele oturtabilmesi adına çok mantıklı olacaktır.

Çocukların en çok vakit geçirdiği platformların başında YouTube geliyor. YouTube, normal olarak çocuklar için çok tehlikeli milyonlarca içerikle dolu. Çocukların normal YouTube’a girmesini engellemek, hayatınızı fazlasıyla rahatlatacaktır. Peki burada ne yapılacak? Çocuklar video izlemeyi çok seviyor. Onları nereye yönlendireceğiz?

Buradaki ilk çözümlerden birisi özel hazırlanan YouTube Kids uygulaması / platformu. YouTube’un çocuklara özel sürümü, yüksek oranda denetleniyor ve yüzde 99 oranında çocuklara zarar vermeyecek içeriklere ev sahipliği yapıyor. Ancak YouTube Kids’e de tamamen güvenmemeniz gerektiğini belirtelim. Burada da çocuklar için zararlı olabilecek bazı içerikler olabiliyor ve sizin denetiminiz halen gerekiyor. Ancak normal YouTube’a oranla ‘Kids’ uygulaması çok daha güvenli bir eğlence ve eğitim süreci getiriyor.

SÜRELER KONTROL EDİLMELİ

Ebeveynlerin çocuklarının zihinsel sağlığı yanında fiziksel sağlığını da düşünmesi gerekiyor. Yeni nesil telefon, tablet ya da televizyon panellerinde ciddi mavi ışık korumaları bulunuyor ancak yine de çocukların içerik tükettiği sürelerin mutlaka kontrol edilmesi ve mutlaka belirli limitler içerisinde tutulması gerekiyor. Çocukların göz sağlığı için uzun süreler boyunca ekrana bakmaması büyük önem arz ediyor. Aynı şekilde ekrana olan bakış mesafelerinin de mutlaka kontrol edilmesi, çocukların bu konuda eğitilmesi gerekiyor. Aynı şekilde çocukların internet üzerinde vakit geçirirken ya da içerik tüketirken vücut anatomisini bozacak hareketlerden kaçınılması da mutlaka dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer alıyor.

ÇEVRİMİÇİ OYUNLARA DİKKAT

Çocukları korumak adına belirli bir yaşa kadar çevrimiçi oyunlardan uzak tutmanız da çok ama çok mantıklı olacaktır. Çünkü sadece çocuklar için yapılmış olan çevrimiçi oyunlarda dahi bazı sapkın kişiler karşınıza çıkabilir. Kendisini bir çocuk gibi gösteren çocuk avcısı yetişkinler, çevrimiçi oyunlar üzerinden arkadaş canlısı davranıp süreci gerçek hayata taşıyabilir ve çocuğunuza hem zihinsel hem de fiziksel olarak zarar verebilir. Çocukları oyundan tamamen uzak tutmak elbette mantıklı değil. Bu bağlamda çevrimiçi oyunlara sadece çocuğunuz ile beraber girmenizi, diğer durumlarda ise çevrimdışı yani internet üzerinden çalışmayan oyunlara izin vermenizi tavsiye ediyoruz. Burada çocuklar için çok faydalı olacak birçok ücretli ve ücretsiz yapım bulunuyor.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.