STERLIN
29,4501
DOLAR
23,3834
EURO
25,1530
ALTIN
1.474,46
BIST
5.626,49
SON DAKİKA
Putin nükleer silahlar için tarih verdi – KIBRIS HABER
Atlı, Girne Antik Liman’da sürdürülen restorasyon çalışmalarını eleştirdi – KIBRIS HABER
ABD’de panik: Gökyüzü kızıla büründü! “Dışarı çıkmayın uyarısı” yapıldı… Hava kalitesi düşünce maskeler geri döndü
Dikkat! 3 günlük su kesintisi – KIBRIS HABER
Başman; “Sorunları istikrarlı, güçlü bir hükümet ve 25 milletvekilli bir meclis grubu ile çözeceğiz”! – KIBRIS HABER
Ticaret Odası heyeti Ankara’da temaslarda bulundu! – KIBRIS HABER
Alkollü sürücü ile polisin ilginç anları… “Alkollüyüm” dedi, direksiyon başında içki şişesiyle yakalandı! Alkolmetre bambaşka çıktı
Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan pazartesi KKTC’ye geliyor
Üstel: “2027’ye kadar bütün sorunları çözeceğiz”
Hakan Fidan ile Josep Borrell telefonda görüştü
YÖK’ün KKTC için belirlediği 400 yükseköğrenim kontenjanı açıklandı
10 Haziran 2023 Nöbetçi Eczaneler
Talay Ayhun Hayatını Kaybetti! – KIBRIS HABER
Gökyüzü kızıla büründü! Maskeler geri döndü – KIBRIS HABER
EVKAF, uluslararası down sendromlu çocukları misafir etti – KIBRIS HABER
Metin Arhun’dan asgari ücret açıklaması! – KIBRIS HABER
Eski dünya yıldızları sahada! – KIBRIS HABER
YÖK’ün KKTC için belirlediği 400 yükseköğrenim kontenjanı açıklandı! – KIBRIS HABER
Başbakanlık’tan flaş açıklama! – KIBRIS HABER
Tufan Erhürman’dan köy ziyaretleri! – KIBRIS HABER
Bu bölgelere 3 gün boyunca su verilmeyecek! – KIBRIS HABER
Gönyeli’de, serada uyuşturucu yetiştirdi! – KIBRIS HABER
Güney Kıbrıs’ta Hakemler Birliği bombalandı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel; “Dövize karşı yeni çalışma içindeyiz”! – KIBRIS HABER
Piyasada tüp yok! – KIBRIS HABER
Acun Ilıcalı bir kulüp daha satın aldı! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatında düşüş! – KIBRIS HABER
T.C. Cumhurbaşkanı Erdoğan KKTC’ye Geliyor! – KIBRIS HABER
Altın fiyatlarında son durum! – KIBRIS HABER

İşte elektrikli aracı şarj etme maliyeti

İşte elektrikli aracı şarj etme maliyetiElektrikli araçları şarj etmenin en ekonomik yolu olan konuttan yahut işyerinden şarjın aylık maliyetini …

İşte elektrikli aracı şarj etme maliyeti
CyborNFT
04.05.2022 07:39
0
A+
A-

İşte elektrikli aracı şarj etme maliyeti
Elektrikli araçları şarj etmenin en ekonomik yolu olan konuttan yahut işyerinden şarjın aylık maliyetini hesapladık. Buna nazaran, ayda 2 bin km yol yapan bir elektrikli arabanın aylık güç masrafı meskenden şarj edildiğinde yalnızca 756 TL olurken, işyerinden şarj edildiğinde 1.096 TL oluyor. Konuta yahut işyerine kurulacak şarj istasyonunun ortalama maliyeti ise 17 bin 500 TL’yi buluyor.

Türkiye yollarındaki elektrikli araç sayısı her gün artıyor. Akaryakıt fiyatlarının son bir yılda iki kat artması ise tüketiciyi elektrikli araçlara daha çok yaklaştırıyor. O denli ki, geçtiğimiz yıl Türkiye’de 2 bin 846 adet yüzde 100 elektrikli araç satılırken, 2022’nin sadece ocak-mart devrinde satılan elektrikli araç sayısı 1.073 adet olarak kayıtlara geçti. Başka yandan, kent içinde ve kentler ortası yol güzergâhlarında özel şirketlerin kurduğu şarj istasyonlarının sayısı da her geçen gün artıyor. Türkiye’de şu anda ortalama 4 bin şarj istasyonu bulunurken, bu istasyonların bin 500’ünü özel kullanım yani tüketicilerin mesken yahut işyerlerine kurduğu istasyonlar oluşturuyor. Bilhassa son birkaç ayda konut ve işyerlerine kurulan şarj istasyonlarına tüketicilerden büyük ilgi var. Zira, şu anda bir arabası en uygun fiyatla hareket ettirmenin tek yolu konuttan şarj etmek. Ortalama bir elektrikli araçta 60 kWh batarya kapasitesi bulunuyor. Bu da yaklaşık 350 kilometrelik bir menzil manasına geliyor.

ORTALAMA 400 KWH

CyborNFT

Kent içinde kullanılan bir arabanın ayda ortalama 2 bin kilometre yol yaptığı düşünüldüğünde bu da ayda yaklaşık 400 kWh’lik bir güç tüketimi demek oluyor. Konuttan şarj tercih edildiğinde 400 kWh’lık tüketim aktüel güç fiyatlarıyla hesaplandığında, 1.89 TL’den (mesken aboneleri için 240 kWh üzeri fiyatlandırma) aylık 756 TL üzere hayli avantajlı bir fiyat ortaya çıkıyor. Birebir aracı işyerinden şarj etmenin maliyeti ise 2.74 TL’den (işyerleri için 900 kWh üzeri fiyatlandırma) 1.096 TL. Alışılmış ki, bu fiyatlar güç ölçüsü, vakti ve kullanılan tarifeye nazaran değişiklikler gösterebiliyor. Lakin, bu durum elektrikli arabaya en uygun gücün konut ve işyerlerinden sağlandığı gerçeğini değiştirmiyor.

AKARYAKIT 5 KATI KIYMETLİ

Tıpkı şartlar içten yanmalı akaryakıtlı bir motor için geçerli olduğunda artan akaryakıt fiyatlarının da tesiriyle aylık kullanım maliyeti 5 kat artıyor. Örneğin, 45 litre depoya sahip bir akaryakıtlı arabanın deposu şu anda 915 TL’ye doluyor. Kelam konusu arabanın şehirçinde ortalama 500 kilometre ara kat ettiği göz önüne alındığında tüketicinin cebinden çıkan aylık yakıt masrafı 3 bin 660 TL’ye ulaşıyor. Öte yandan, elektrikli araç sahipleri kent içi ve kentler ortası yollarda bulunan özel şarj istasyonlarını da yaygın biçimde kullanıyor. Bu istasyonlardan dolum fiyatı; yatırım, çalışan ve servis maliyetlerinden dolayı meskenden kullanım fiyatlarından 2.5 ila 3 katı daha fazla. Buna karşın, bunlar DC (hızlı şarj) imkânı sunduğu için uzun yollarda elektrikli araç kullanıcılarının en çok başvurduğu sistem ortasında yer alıyor. Uzmanlar, Türkiye’deki elektrikli araç şarj imkânlarının çoğalmasıyla şoförlerin mesken ve işyerlerinde kendi istasyonlarını, uzun seyahatlerde ise DC istasyonları yaygın olarak kullanacağını belirtiyor.

756 TL
Konuttan şarj edilen elektrikli arabanın aylık güç masrafı

1.096 TL
İşyerinden şarj edilen elektrikli arabanın aylık güç masrafı

3.660 TL
Akaryakıtlı arabanın aylık yakıt sarfiyatı

ÖZEL İSTASYON 17 BİN 500 TL

Elektrikli araçları konut tipi prize bağlayıp şarj etmek mümkün lakin uzmanlar bu metodu sağlıklı bulmuyor. Pekala, mesken yahut iş yeri kullanımına uygun şarj istasyonu kurmanın bedeli ne kadar? Bahisle ilgili sorularımızı yanıtlayan Şiddetli Energy Solutions (ZES) yetkililerine nazaran, şu anda müstakil bir konut için istasyon maliyeti ortalama 1.000 +KDV (17 bin 500 TL), şayet ortak kullanım düşünülürse de 4 istasyonun suram maliyeti ortalama 4.000 dolar+KDV’yi (70 bin TL) buluyor. ZES uzmanları, aygıt konseyimi olmadan priz yoluyla şarj etmenin, şarj müddetini bir tam güne çıkarabileceğini belirtirken, araca ve konuta ziyan verebilecek güvenlik risklerine karşı uyarıyor. Bu nedenle elektrikli araçları şarj etmek için ‘eve özel bir heyetim olmadıkça’ konutta belirli kapasitedeki elektronik aygıtlar için olan prizler üzerinden şarj gerçekleştirmenin riskli olduğunun altını çiziyor.

 

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.