STERLIN
39,5192
DOLAR
31,1997
EURO
33,8401
ALTIN
2.038,15
BIST
9.062,36
SON DAKİKA
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?
Tepebaşı’nda bugün 3 saatlik elektrik kesintisi yapılacak

İşte BDDK’nın depremzedeler için attığı adımlar

BDDK’nın zelzele nedeniyle attığı adımlar paylaşıldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın toplumsal medya hesabından yapılan paylaşımda, sarsıntı bölgesinde yaşayan vatandaşların borçlarına esneklik tanımak gayesiyle çeşitli düzenlemeler gerçekleştirildiği belirtildi.

İşte BDDK’nın depremzedeler için attığı adımlar
Akacan The Mall
22.02.2023 09:52
0
A+
A-

İşte BDDK’nın depremzedeler için attığı adımlar
BDDK’nın zelzele nedeniyle attığı adımlar paylaşıldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın toplumsal medya hesabından yapılan paylaşımda, sarsıntı bölgesinde yaşayan vatandaşların borçlarına esneklik tanımak gayesiyle çeşitli düzenlemeler gerçekleştirildiği belirtildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) depremzedeler için attığı adımlar hakkında bilgi verdi. Bakanlığın toplumsal medya hesabından yapılan paylaşımda, zelzele bölgesinde yaşayan vatandaşların borçlarına esneklik tanımak maksadıyla çeşitli düzenlemeler gerçekleştirildiği belirtildi.

Deprem bölgesinde yerleşik bireylere yeni kullandırılacak yahut tekrar yapılandırmaya tabi tutulacak konut, taşıt ve tüketici kredilerinin vadelerine ait daha evvel belirlenen müddetlerin kaldırılması ile ödemesiz devir uygulamasının bankalara bırakılacağının kaydedildiği paylaşımda, şu bilgilere yer verildi: “Depremin etkilediği vilayetlerde yerleşik üye iş yerlerince kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet satımlarında kredi kartları taksitlendirme mühletleri bir kata kadar artırılacak. Kredi kartlarında limite bakılmaksızın, minimum ödeme meblağı devir borcunun yüzde 20’si olarak belirlenecek. Kart limiti tespit edilirken bankalarca dikkate alınan hudutlar yükseltilerek bankalarca toplam kart limitinin birinci yıl için ilgilinin aylık ortalama net gelirinin 4 katını, ikinci ve sonraki yıllar için ise 8 katını aşmayacak formda belirlenmesi ve aylık yahut yıllık ortalama gelir seviyesinin tespit edilememesi durumunda gerçek şahısların edinebilecekleri kredi kartlarının toplam limitinin 2 bin liradan 5 bin liraya yükseltilmesi kararlaştırıldı.”

Akacan The Mall

Paylaşımda, minimum fiyatı ödenmeyen kredi kartlarının nakit kullanımına, mal ve hizmet alımına kapatılmasına, iptaline ve borcun tamamı ödeninceye kadar yeni kredi kartı düzenlenmemesine ait konuların bankaların inisiyatifine bırakıldığı belirtilerek, kart borçlarının ötelendiği mühlet boyunca taban fiyat da dahil olmak üzere bankaların alacaklarını talep etmeyerek ödemesiz devirler tanımlayabilmelerine imkan sağlanacağı tabir edildi.

KARTLI ÖDEMELERDE YAPACAK BİRİNCİ TEMASSIZ SÜREÇTE ŞİFRE GİRİLECEK

Bankalar, finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketlerince kullandırılan tüketici ve taşıt kredilerinin anapara ve faiz ödemelerinin müşterilerin talebi üzerine ertelenmesi halinde erteleme müddetinin, ilgili mevzuatta belirlenen vade hudutlarında dikkate alınmayacağının kaydedildiği paylaşımda, “Kredi müşterilerinden alınması gereken kredi derecelendirme notları ile alınması zarurî olan ek dokümanların temini bankaların inisiyatifine bırakılacak. Kredi kullandırımlarına ait olarak bağımsız kontrole tabi olan şirketler tarafından bankalara tevdi edilmesi gereken bilgi ve dokümanlara ait mühletler zelzele bölgesindeki şirketler için uzatılacak” sözüne yer yerildi.

Paylaşımda, zelzeleden etkilenen müşterilere kullandırılan kredilerin gayrimenkul niteliğindeki teminatlarının değerlemesi ile ilgili müddetlerin ertelendiği aktarılarak, şu sözler kullanıldı: “Kredi vade hududu ve kredi kartı taksit hududuna ait sağlanan esneklikler 1 Ocak 2024’e kadar uzatılacak. Telefon bankacılığı süreçlerinde, kimlik doğrulama sürecinde iki bileşenli doğrulamanın yapılamadığı durumlarda, öncelikle PIN olmak üzere, güvenlik sorusu, müşterinin demografik bilgileri yahut bankada yer alan başka bilgiler kullanılarak kimlik doğrulama süreci hayata geçirilecek. Müşterilerin bilgileri dışında kart kullanımlarının engellenmesini teminen kartlı ödemelerde yapacak birinci temassız süreçte şifre girilecek, sonraki süreçler için mevcut uygulama sürdürülecek. Hisseleri Borsada süreç gören bankaların, 6 Şubat’tan 1 Ocak 2024’e kadar geri alım yoluyla edindikleri kendi senetlerinin, çekirdek sermayeden indirim kalemi olarak dikkate alınmaması kararlaştırıldı.”

BANKACILIK HİZMETLERİ İÇİN TAŞINABİLİR ŞUBELER AFET BÖLGESİNE GÖNDERİLDİ

Bireysel kredi kartlarına ve gereksinim kredilerine uygulanan yüksek risk yüklerinin, 6 Şubat tarihinden sonra sarsıntı bölgesindeki vilayetlerde yerleşik gerçek bireylere kullandırılanlar bakımından 1 Ocak 2024’e kadar uygulanmayacağının belirtildiği paylaşımda, ticari nitelikteki nakdi kredilere uygulanan yüksek risk yüklerinin da 6 şubat tarihinden sonra sarsıntı felaketinden etkilenen müşterilere kullandırılanlar bakımından 1 Ocak 2024 tarihine kadar uygulanmamasına BDDK tarafından karar verildiği tabir edildi.

Paylaşımda, kamu bankaları tarafından bölgeye yardım ulaştırılması konusunda çalışmaların sürdüğü vurgulanarak, şunlar kaydedildi: “Bankacılık hizmetlerinin sürdürülmesi için taşınabilir şubeler afet bölgesine gönderildi. Türkiye Bankalar Birliği ile Türkiye İştirak Bankaları Birliği tarafından bankalara olan vadesi gelmiş yahut 6 ay içinde vadesi gelecek borçlarının vadesinin bugünden itibaren 6 ay sonraya kadar ötelenmesine ve müşterilere ek kolaylıklar sağlanmasına karar verildi. Ortak ATM’lerden yapılacak süreçlerden fiyat tahsil edilmemesine yönelik karar alındı. Zorlayan halin yaşandığı mahalde ikametgahı/iş yeri adresi yahut şubede hesabı bulunan müşterilerin kredi risk, kredi ödeme, senet ve çek süreçlerine ait bildirimlerinin, Risk Merkezi zorlayıcı hal düzenlemesi çerçevesinde yapılmasına karar verildi.”

Akacan The Mall
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.