STERLIN
24,9178
DOLAR
20,0973
EURO
21,5596
ALTIN
1.256,88
BIST
4.768,56
SON DAKİKA
‘Altın Caretta Ödülleri’ yarın akşam sahiplerini bulacak! – KIBRIS HABER
KTOEÖS ve KTÖS’den ortak açıklama! – KIBRIS HABER
Öğretmenler (Değişiklik) Yasa Tasarısı oy çokluğu ile kabul edildi! – KIBRIS HABER
Merkezi Cezaevi’nde ani ölüm! – KIBRIS HABER
Fahrettin Koca’nın acı günü! – KIBRIS HABER
Tüm ailesini katletti! Savunması herkesi şaşırttı – KIBRIS HABER
Gönyeli Alayköy Belediyesi ve GİKAD arasında imzalar atıldı! – KIBRIS HABER
Trafikte acı bilanço! – KIBRIS HABER
“T” işletme izinli araçlar denetlendi, 15 araç trafikten men edildi! – KIBRIS HABER
Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’nden LTB ziyareti! – KIBRIS HABER
Bakan Nebati; “Ekonomik güven endeksi son 20 ayın en yüksek seviyesine ulaştı”! – KIBRIS HABER
14 Yangın! 683 bin 350 TL hasar – KIBRIS HABER
Rum lider, Erdoğan’ı tebrik etti! – KIBRIS HABER
15 bin küçükbaş hayvan ile 1200 büyükbaş hayvan karantinaya alındı! – KIBRIS HABER
Son Dakika! CTP Meclisi terk etti – KIBRIS HABER
Meclis’te ‘Öğretmenler Değişiklik Yasası’ gerginliği! – KIBRIS HABER
Son Dakika! İmamoğlu’ndan seçim sonrası ilk açıklama – KIBRIS HABER
Kaya Kıralp Hayatını Kaybetti! – KIBRIS HABER
‘Neden tam gün eğitime geçilmesi gerektiği’ hakkında açıklama geldi! – KIBRIS HABER 
Brent petrol varil fiyatı! – KIBRIS HABER
Güven Bengihan, halktan destek istedi! – KIBRIS HABER
5 yaşındaki çocuk üçüncü kat balkonundan düştü! – KIBRIS HABER
Sürücülerin dikkatine! O yolda kameraların hız limitleri düşürüldü – KIBRIS HABER
Gök gürültülü sağanak yağmura dikkat! – KIBRIS HABER
Bütün okullarda grev yapılıyor! – KIBRIS HABER
Döviz Kurlarında Son Durum! – KIBRIS HABER
Tanju Özcan; “İmamoğlu derhal CHP’nin başına geçmelidir”! – KIBRIS HABER
Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı seçimi 2. turu KKTC sonuçları! – KIBRIS HABER
29 Mayıs 2023 Nöbetçi Eczaneler
28 Mayıs 2023 Nöbetçi Eczaneler

İstanbul’da hayat koridoru

Türkiye bir yandan Rusya-Ukrayna savaşının sonlanması için uğraş gösterirken, artık de yaralılar, yaşlılar, bayanlar ve çocuklar için ‘insani koridor’ açılması konusunda devreye giriyor.

İstanbul’da hayat koridoru
CyborNFT
16.01.2023 07:29
0
A+
A-

İstanbul’da hayat koridoru
Türkiye bir yandan Rusya-Ukrayna savaşının sonlanması için gayret gösterirken, artık de yaralılar, yaşlılar, bayanlar ve çocuklar için ‘insani koridor’ açılması konusunda devreye giriyor.

Türkiye Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) Lideri Onur Malkoç’un mesken sahipliğinde yapılan sekiz görüşmede, üç kademeli plan üzerinde mutabakata varılırken, Ukrayna 800, Rusya 200 kişilik takas listesi sundu. Türk Ombudsman Malkoç, Rus ve Ukrayna ombudsmanlarına “Sadece konuşmak yetmez, adım atmak da gerekir. Bir düzenek kurulması için başkanlarınızla konuşun” dedi ve “insani koridorun” İstanbul üzerinden açılmasını önerdi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, “insani koridor” açılması için önümüzdeki süreçte, Rusya önderi Vladimir Putin ve Ukrayna başkanı Volodimir Zelenski ile görüşmesi bekleniyor. Türkiye’nin önerisi kabul görürse, İstanbul’da yaralı sivil, asker, yaşlı, çocuk ve bayanların değişimi için “insani koridor” oluşturulacak. 

MALKOÇ BİR ORTAYA GETİRDİ

CyborNFT

Alınan bilgiye nazaran, üç ay evvel KDK’ya Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) tarafından Türkiye’nin Rusya ve Ukrayna savaşındaki refakatsiz çocuklar için de köprü olması talebi geldi. UNICEF’in teklifiyle harekete geçen Türk Ombudsman Malkoç, evvel Rusya, akabinde Ukrayna ombudsmanlarıyla temasa geçti. Sahipsiz çocukların bulunup karşılıklı olarak değiştirilmesini içeren teklifte bulundu. Rusya ve Ukrayna ombudsmanları bu teklife evvel sıcak baktı. Kendi ülke idareleriyle mevzuyu ele aldılar. Savaş kaideleri ve daima değişen istikrarlar ekseninde her iki ülke ombudsmanından, Malkoç’a “Daha sonra yapalım” karşılığı geldi. İki ülke idaresindeki yumuşama sinyali ve kamuoylarında oluşan ölçülü atmosfer sonrası Rusya ve Ukrayna ombudsmanlarının Türkiye’de buluşması için mutabakat sağlandı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Memleketler arası Ombudsmanlık Konferansı kapsamında Ukrayna Ombudsmanı Dmytro Lubinets 9 Ocak, Rusya Ombudsmanı Tatiana Moskalkova 10 Ocak’ta Ankara’ya geldi.

Ankara’daki iki gün süren konferansta, Rusya ve Ukrayna ombudsmanı ile toplam sekiz defa görüşme yapıldı. Bunların 4’ü KDK Lideri Malkoçbaşkanlığında üçlü görüşme, 4 sefer de Rusya ve Ukrayna ombudsmanı ortasında ikili görüşme formunda gerçekleştirildi. Bu kritik toplantılarda, yalnızca refakatsiz çocukların aileleriyle kavuşturulması değil daha geniş bir çerçevede bir “insani koridor”un oluşturulması için prensip kararı alındı. Üç basamaklı bir plan üzerinde mutabakata varıldı.

‘BİR DAKİKA’ ÇIKIŞI

İlk toplantıda Malkoç, Rusya Ombdusmanı Moskalkova ve Ukrayna Ombudsmanı Lubinets ile biraraya geldi. Görüşmenin başında Rus tarafı Ukrayna’yı “Savaşın sebebi sizsiniz, ortamızda anlaşabilirdik. Batılılar sizi şımarttı” diye suçladı. Ukrayna ombudsmanın karşı suçlamalar gelince Türk Ombudsman Malkoç “Bir dakika (one minute)” diyerek, devreye girdi.

Şeref Malkoç, “Savaşın devamını yahut durmasını biz temin edemeyiz. Bunların müzakeresi ombudsmanların değil, siyasetçilerin işi. Biz olayın insanı boyutuna bakacağız. Bu hususta adım atacağız. Rusya’daki Ukrayna’daki yaralı askerler, kayıp bayan ve çocukların nasıl kavuşturacağız; bunları konuşup çözmeye çalışacağız. Yalnızca konuşmak da yetmez, adım atmak gerekli” dedi. Malkoç, bu kelamlarıyla iki tarafı da rahatlattı.

ÜÇ BASAMAKLI PLAN DEVREDE

– Toplantıda, Rus ve Ukrayna taraflar birbirlerine liste de sundular. Lakin KDK Lideri Malkoç’un, “Liste ile başlamayalım. Yavaş yavaş ilerleyip başkanlarınızı ve kamuoyunu ikna ederek mekanizmayı kuralım” önerisi ile taraflar ortasında üç etaplı plan devreye sokuldu. Bu plana nazaran birinci kademede, Rusya ve Ukrayna ombudsmanlarının bir ortaya getirilip imaj verildi. İkinci basamakta; Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la görüşülerek, hususun en üst düzeyde sahiplenilmesi sağlandı. En kıymetli adım Erdoğan ile görüşülerek, “insani koridora” Türkiye’den en üst düzeyde takviye alınması oldu. Ukrayna ve Rusya ombudsmanları Erdoğan’la bir ortaya getirildi. Erdoğan, görüşmede savaşın durması için Türkiye olarak elden gelenin en güzelinin yapıldığını, savaş devam ederken çocuk, bayan, esir ve yaralıların değişiminin ise insani sorumluluk içerdiğini söyledi. Erdoğan, bu hususta Putin ile görüşeceğini lisana getirdi. Masaya Ukrayna 800 kişilik, Rusya 200 kişilik takas listesi koydu. Görüşmeler sonunda, birçok sivil-asker yaralıları içeren listeler üzerinde 40 civarında değişim konusunda prensip mutabakatı sağlandı.

ERDOĞAN, PUTİN VE ZELENSKİ İLE GÖRÜŞECEK

– Malkoç, Hürriyet’e yapılan görüşmelerle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Ben her iki ombudsmana da Rusya ve Ukrayna’da kurulan mekanizmayı anlatarak hayata geçirmeye çalışacaksınız. Biz üzerimize düşeni yaptık. Tekrar dayanağımız gerekiyorsa veririz. Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan, Sayın Putin ve Sayın Zelenski ile görüşecek. Bu görüşmeden sonra gelinen evreye ait bilgi alacağım. Sonra süreçle ilgili size bilgi vereceğim dedim. Rusya ve Ukrayna ombdusmanlarıyla online ortamda toplantılar yapmaya devam edeceğiz. Bu toplantılarda çıkacak sonuçlara nazaran Rusya ve Ukrayna tarafından hangi adımlar atılacak, Türkiye ne yapacak netleştirilecek. Birbirlerine liste verdiler. Kaçı asker, kaçı sivil bilmiyoruz. General mi, er mi? Birer birer başlayalım ancak kâfi ki başlasın. Kolay bir iş değil. Biz, İstanbul’da insani koridor açılsın dedik. İstanbul platformlu yapmayı istiyoruz. Teklifim İstanbul. Hava, kara, denizyolu mu prosedür belirli değil. Daha işin başındayız. Bu işin olması için çabalıyoruz.”

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.