STERLIN
26,4274
DOLAR
21,2364
EURO
22,8140
ALTIN
1.325,69
BIST
5.330,34
SON DAKİKA
Karneler hangi tarihte verilecek? İşte akademik takvimdeki değişiklikler – KIBRIS HABER
CHP’de yeni MYK belli oldu! – KIBRIS HABER
Açlık sınırı 14 bin 454 TL! – KIBRIS HABER
Emre Yağmuroğlu seçildi! – KIBRIS HABER
Tufan Erhürman, “laubalisiniz”! – KIBRIS HABER
İçinde 2 yaşındaki çocukla birlikte araba çalındı! – KIBRIS HABER
Dikkat! “Kanser vakalarındaki artışa ve üreme bozukluklarına sebep oluyor” – KIBRIS HABER
76 trafik kazası , 23 kişi yaralı! – KIBRIS HABER
Paket servisçiye 15 kişi ırkçı saldırıda bulundu! – KIBRIS HABER
5 Haziran 2023 Nöbetçi Eczaneler
Tatlısu’da arazi yangını! – KIBRIS HABER
53 yaşındaki şahıs, Lefkoşa’da bulduğu kredi kartıyla alışveriş yaptı! – KIBRIS HABER
Dövizde yükseliş devam ediyor! – KIBRIS HABER
Ertan Kahraman Hayatını Kaybetti! – KIBRIS HABER
Girne’de alkollü şahıs, park halindeki araçların dikiz aynalarını kırdı! – KIBRIS HABER
KIB-TEK elektrik kesintisi duyurdu! – KIBRIS HABER
İthal ürünlerde limit üstü kalıntı tespit edildi! İşte o ürünler – KIBRIS HABER
Okan Buruk’tan Jorge Jesus’a olay sözler! – KIBRIS HABER
Sağlık Bakanlığı’ndan önemli açıklama! – KIBRIS HABER
Alışveriş poşetleri 1 TL oldu! – KIBRIS HABER
Lefkoşa’da alkollü sürücü kaza yaptı! – KIBRIS HABER
Nazım Hikmet ölümünün 60. yılında Moskova’daki mezarı başında anıldı – KIBRIS HABER
Evkaf İyilik Gönüllülerinden çevre temizliğine bir katkı daha – KIBRISS HABER
Taçoy: İhtiyat Sandığı birikimlerine yüzde 20 kar payı yatırıldı – KIBRIS HABER
25 Haziran Ara Seçimleri için ad çekme yarın – KIBRIS HABER
Ali Başman, Lefke’de vatandaşlarla bir araya geldi – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar: Ölümlü trafik kazaları Avrupa ülkelerine göre 4 katı, ivedilikle tedbir alınmalı – KIBRIS HABER
Ataoğlu, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla mesaj yayımladı – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, Ankara’da temaslarda bulundu – KIBRIS HABER
Dışişleri Bakanlığı, Sudan’da mahsur kalan KKTC vatandaşının tahliye edildiğini açıkladı – KIBRIS HABER

İsrail’den flaş Türkiye açıklaması

İsrail’den flaş Türkiye açıklaması İsrail’in Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Irit Lillian, “Türk büyükelçisi de başka tüm ülkelerin …

İsrail’den flaş Türkiye açıklaması
CyborNFT
26.08.2022 15:52
0
A+
A-

İsrail’den flaş Türkiye açıklaması
 İsrail’in Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Irit Lillian, “Türk büyükelçisi de başka tüm ülkelerin büyükelçileri üzere itimat mektubunu Kudüs’te sunacaktır. Umuyorum ki Türkiye, Büyükelçiliğini ilerleyen periyotta Kudüs’e taşır” dedi.

İsrail Maslahatgüzarı Lillian, basın mensuplarına Türkiye – İsrail ilgilerini kıymetlendirdi. İsrail’in Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Irit Lillian, Türkiye ile karşılıklı büyükelçi atanmasında İsrail’de sürecin çok farklı işlediğini belirterek, her iki tarafın da büyükelçinin kim olacağının duyurulması ortasında vakit farkı olabileceğini, İsrail’in atanacak büyükelçinin siyasi biri mi yoksa bir diplomat mı olacağına karar vereceğini söyledi ve “Seçimden evvel de olabilir, seçimden sonra da olabilir” dedi.

Sadece seçimler yüzünden İsrail tarafında işlerin ertelenebileceğini söyleyen Lillian, “Ama umarım olmaz. Umarım vaktinde olur ve yalnızca birkaç hafta daha sürer ve süreç sona erer” dedi.

CyborNFT

“75 YILDIR DEVAM EDEN BAĞLARIMIZ VAR”

Son bir yıldır Türkiye ile İsrail ortasındaki alakanın çok ağır olduğunu ve güzel istikamette ilerlediğinin altını çizen Lillian, “Başka bir kanalımız daha oldu. Bu, bağlantılarımıza çok somut, sağlam bir temel oluşturmaya çalışmak ve temel kararımızı vermek olan diplomatik kanaldır. Neredeyse 75 yıldır devam eden bağlarımız var. Bu yüzden, bu sefer hakikaten yapmaya çalıştığımız yeterli sağlam temeller ve gereğince esnek olacak temeller oluşturmaya çalışmak olduğunu söyleyebilirim. Bölgemizde yaşanan krizi çok yeterli biliyoruz” diye konuştu.
Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile daima diyalog halinde olduklarının altını çizen Lillian, krizler olduğu takdirde bu şahıslar ile muhataplarının arayıp konuşabileceğini kaydetti.

“Bölgede barış, güvenlik ve istikrarı artırmak için ortak bir vazifesi ve ortak bir dileği paylaştığımıza inanıyorum” diyen Lillian, “Bunu yapabilmek için, bu açık diyalog kanalı çok değerlidir. Baştan beri anlaşamadığımız pek çok mevzu olduğunu söyledik. Türkiye ve İsrail’in birebir fikirde olmadığı pek çok husus olduğunu çok âlâ biliyoruz, lakin asıl misyonun ve asıl gayenin iki tarafın paylaştığı ortak bir şey olduğunu düşünüyoruz. Bu da bölgemizin daha inançlı, daha huzurlu olmasını sağlamak” diye konuştu.

“İSRAİLLİ TURİSTLER TÜRKİYE’Yİ ÖZLEDİ”

Rakamlardan yola çıkıldığında bu yılın çok başarılı olacağına dikkati çeken Maslahatgüzar Lillian, şöyle devam etti:

“İnsanların 10 yıldır söylediklerinden anlıyorum ki İsrailliler Türkiye’ye turist olarak zar güç geldi. Emniyetli olmamasından korktular. Bu çok üzücüydü, zira iki ülke ortasındaki siyasi alakalar ne olursa olsun, yıllar boyunca halklar ortası alakalar her vakit çok sıcaktı. Yeniden, çoğunlukla İsrail için konuşabilirim. Sayılarla İsrailli turistlerin Türkiye’ye geri dönmeyi nitekim özlediğini söyleyebilirim. Yüzde 300’lük bir artış gördük. Korona virüs pandemisi olduğu için bu kadar artış olduğunu söyleyebilirsiniz ancak evvelki yılların sayılarına bakarsanız geçen yıla nazaran daha da düşük olduğunu görürsünüz. Bu yıl, nitekim çok sayıda İsraillinin yaz tatili için geldiğini görüyoruz. Ben de daha çok Turizm Bakanlığı’nın yayınladığı sayılara baktığımda yaklaşık 400 bin olduğunu söyleyebiliriz. Bu çok büyük bir sayı.”

İki ülkenin turizmde büyük bir potansiyeli olduğunu düşündüğünü söyleyen Lillian, “İsrail havayollarının buraya geri dönecek olması elbette hem turizm hem de karşılıklı ekonomik bağlar ve ticaret için çok çok yeterli bir haber. İlgilerin tamiri daha geniş bağlamda da görülebilir. Bu, İsrail’in Müslüman dünya ile olan alakalarının büyüyen doğasıdır” açıklamasında bulundu.

HAMAS MESAJI

Lillian, İsrail ile temas halinde olan Müslüman ülkelerin çemberinin 5-6 yıl öncesine nazaran çok farklı olduğunu vurgulayarak, “Ben bu münasebetlere inanıyorum. Ben bu alakalara çok inanıyorum. Ancak çok âlâ biliyoruz ki, hala orada olan manilerden başımızı çevirmemeliyiz. Bunlardan bol ölçüde vardır. Fakat bizim açımızdan, bence temel manilerden biri de Hamas’ın doğudaki ofisinin memleketler arası toplum tarafından terör örgütü olarak tanınan bir terör örgütü olması alışılmış ki. İsrail’in Türkiye’nin bu ofisi kapatmasını beklediği de bir sır değil. Bunu münasebetlerde bir pürüz olarak görüyoruz. Fakat daha evvel de söylediğim üzere, anlaşamadığımız mevzular var. Bizim tarafımız taleplerini karşı tarafa sunacak. Vakit, bu mahzurların büsbütün önümüzden çekilip çekilmediğini gösterecek” tabirlerini kullandı.

Ticarette de iki ülkenin büyük bir potansiyelinin olduğunu düşündüğünü söz eden Lillian, her iki ülkenin de en çok ithalat yapılan ülkeler sıralamasında birbirlerini birinci 10’a koyduklarını bildirdi.

İran ile alakalarını de değinen Lillian, “Türkiye, İran’la çok uzun bir hududu paylaşıyor ve İran’a karşı hassasiyetleri var. İsrail ve Türkiye’nin İran’ın bölgesel güvenliğe yönelik tehdidi konusunda pek çok açıdan tıpkı fikirde olduğunu düşünüyorum. Bence hiçbir ülke üçüncü bir ülkenin kendi topraklarından turistlere karşı terörist hücreler işletmesine müsaade vermezdi. Türk makamlarının bu tehditlere karşı koyma kararlılığı çok etkileyiciydi bunun için çok müteşekkiriz” açıklamasında bulundu.

İran’ın nükleer tehdit olduğunu ve yalnızca İsrail için değil, büyük bir tehdit olduğunu lisana getiren Lillian, “Bizim için çok somut. İsrail Devleti’nin yıkılması için davette bulunuyorlar, lakin bu bölgedeki barış ve istikrar için büyük bir tehdit” dedi.

Türkiye’de farklı hükümetlerle uygun bağlar görüldüğünü ve yıllar boyunca farklı hükümetlerle güzel münasebetlerin olduğunu hatırlatan Lillian, “İsrail’deki seçimlerin sonuçlarının ne olacağını söyleyemem. Türkiye’de bu yıl yapılacak seçimlerin sonuçlarına neyin öncülük edeceğini söyleyemem. Lakin umarım şu anda inşa ettiğimiz şey, sağlam bir alaka temeli dediğim şeydir. Münasebetlerin temellerine yapılan bu yatırım, her iki tarafta da seçim sonuçlarıyla rastgele bir irtibat olmaksızın münasebetleri sürdürmemizi ve geliştirmemizi sağlayacaktır” diye konuştu.

FİLİSTİN SORUNUN TEK TAHLİLİ…

İsrail ile Filistin ortasındaki münasebetlere de değinen Lillian, “Tek temennim Filistin sıkıntısının tahlilinin bulunmasıdır. Ancak sizi temin ederim ki İsrail’in bu husustaki tavrı değişmedi. İsrail yıllardır Filistin sıkıntısının tek tahlilinin iki taraf ortasında direkt müzakereler olduğunu düşünüyor. Genel olarak, her iki tarafın da tahlili bulabileceğine inanıyoruz. Bu yalnızca her iki taraftaki başkanların birlikte oturup birbirleriyle konuşmaya istekli olmaları sıkıntısıdır. Maalesef son birkaç yıldır Filistin tarafında bu türlü bir irade görmedik. Dahası, Filistin toplumu içinde radikal güçlerin yükselişini gördük. Dediğim üzere, burada Hamas ofisinin kapatılmasının katkıda bulunabileceğine inanıyoruz” tabirlerine yer verdi.

TÜRK BÜYÜKELÇİ İTİMAT MEKTUBUNU KUDÜS’TE SUNACAK

“Türk büyükelçisi de öteki tüm ülkelerin büyükelçileri üzere itimat mektubunu Kudüs’te sunacaktır.” diyen Lillian, “Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararı alan her ülke ismine elbette çok memnunuz. Şu an için bunu yapmaya karar veren çok sayıda ülke yok. Neyse ki, ABD büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıdı. Lakin gerçekçi olmak gerekirse, Türkiye’yi bunu yapan birinci ülkelerden biri olarak görmek gerçekçi olmaz. Umuyorum ki Türkiye, Büyükelçiliğini ilerleyen devirde Kudüs’e taşır” sözlerini kullandı.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.