STERLIN
29,5873
DOLAR
23,3693
EURO
25,4212
ALTIN
1.478,87
BIST
5.510,12
SON DAKİKA
Akaryakıta zam! Yeni fiyatlar bu gece yarısından itibaren geçerli olacak – KIBRIS HABER
Sami Özuslu; “Ekonomideki kötü gidişata 25 Haziran’da hep birlikte ‘dur’ diyeceğiz”! – KIBRIS HABER
Euro Bölgesi teknik resesyona girdi! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplantısı tamamlandı! – KIBRIS HABER
KGS- 2 Cumartesi günü gerçekleştirilecek! – KIBRIS HABER
Cinsel gücü artırıcı jel çaldı! – KIBRIS HABER
Gözler Bakanlar Kurulu’nda alınacak kararlarda! – KIBRIS HABER
Akaryakıt fiyatlarına büyük bir zam gündemde! – KIBRIS HABER
Büyük kazada yaralıların ismi açıklandı! – KIBRIS HABER
KKTC, Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Başkanlık bayrağını devraldı! – KIBRIS HABER
2024-2026 Dönemi Orta Vadeli Mali Planı yayımlandı! – KIBRIS HABER
Tufan Erhürman; “Olan Kıbrıslı Türklere olacak”! – KIBRIS HABER
Maske geri döndü! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Hafta sonu için hava durumu tahmini! – KIBRIS HABER
Döviz durdurulamıyor! 8 Haziran Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Lefkoşa’da telefon ve internet kesintisi! – KIBRIS HABER
Zorlu Töre, sessizliğini bozdu! – KIBRIS HABER
103 Milyon Euro’ya transfer oldu! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, Atlılar toplu mezarındaki kazı çalışması için Nikos Hristodulidis’e saygı çağrısında bulundu! – KIBRIS HABER
Sağlık Bakanlığı’ndan önemli açıklama! – KIBRIS HABER
Lapta Turizm Festivali başlıyor! İşte etkinlik takvimi – KIBRIS HABER
Dikkat! Telefon ve internet kesintisi olacak – KIBRIS HABER
Baba Vanga’nın 2023 yılı kehanetleri gerçek mi oluyor? İşte o kehanetler – KIBRIS HABER
16 yılda toplam 413 ırkçı olay davası! – KIBRIS HABER
Başbakan Ünal Üstel; Hükümetimiz hayat pahalılığı karşısında gerekli adımları atacaktır! – KIBRIS HABER
Sami Özuslu, öğretmenlerin hükümet tarafından büyük saldırılara maruz kaldığını söyledi! – KIBRIS HABER
Canlı yayında içki içme yarışı yaptı! Şişe şişe içince hayatını kaybetti – KIBRIS HABER
Tecavüz etmekle suçlanıyor! – KIBRIS HABER
Plastik poşetler 2-3 kez daha zamlanacak! – KIBRIS HABER

İsrail’de yargı ıslahatı protestoları büyüyor… Savunma Bakanı Gallant misyondan alındı! Halk sokaklara indi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, protestolara neden olan tartışmalı yargı ıslahatına karşı çıkan Savunma Bakanı Yoav Gallant’ı misyondan aldı. Netanyahu’nun Savunma Bakanı Gallant’ı vazifeden almasının akabinde halk sokağa indi. Göstericilerin ana yolları kapattığı, Netanyahu’nun Tel Aviv’deki özel konutunun önünde toplandığı ve polisle çatışmaya girdiği sav edildi.

İsrail’de yargı ıslahatı protestoları büyüyor… Savunma Bakanı Gallant misyondan alındı! Halk sokaklara indi
CyborNFT
27.03.2023 03:36
0
A+
A-

İsrail’de yargı ıslahatı protestoları büyüyor… Savunma Bakanı Gallant vazifeden alındı! Halk sokaklara indi
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, protestolara neden olan tartışmalı yargı ıslahatına karşı çıkan Savunma Bakanı Yoav Gallant’ı vazifeden aldı. Netanyahu’nun Savunma Bakanı Gallant’ı misyondan almasının akabinde halk sokağa indi. Göstericilerin ana yolları kapattığı, Netanyahu’nun Tel Aviv’deki özel konutunun önünde toplandığı ve polisle çatışmaya girdiği tez edildi.

İsrail’de protestolara neden olan tartışmalı yargı ıslahatına yönelik protestolar haftalardır devam ediyor. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, yargı ıslahatına karşı çıkan Savunma Bakanı Yoav Gallant’ı vazifeden aldı. Başbakanlık Ofisi tarafından yapılan açıklamada, “Başbakan Binyamin Netanyahu, Savunma Bakanı Yoav Gallant’ı vazifesinden almaya karar verdi” tabirleri kullanılarak, daha fazla ayrıntı verilmedi.

Gallant dün yaptığı açıklamada, yargı ıslahatına karşı ordu içerisindeki yaygın protestoları hatırlatmış, ulusal güvenliğe yönelik tehlikeyi münasebet göstererek tartışmalı yargı ıslahatının askıys alınması davetinde bulunmuştu.

CyborNFT

KARAR SOKAKLARI KARIŞTIRDI

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, yargı ıslahatına karşı çıkan Savunma Bakanı Yoav Gallant’ı vazifeden almasının akabinde halk tekrar sokaklara döküldü. Ellerinde İsrail bayrakları ile sokağa inen göstericiler, başşehir Tel Aviv’deki Ayalon Otoyolu’nu trafiğe kapatarak ateş yaktı.

Tel Aviv’in dışında Başbakan Netanyahu’nun Kudüs’teki konutunun dışında da çok sayıda kişi toplandı. Ülkenin güneydeki Beersheba ile kuzeyindeki Hayfa’da da yüzlerce kişi sokağa indi. Yer yer polis ile göstericiler ortasında tansiyon yükselirken, kimi bölgelerde polis göstericilere tazyikli su ile müdahale etti.

Polisin, Netanyahu’nun Kudüs’teki özel konutunun önünde toplanan protestocularla çatışmaya girdiği ve protestocuların Netanyahu’nun meskeninin önündeki barikatı yıktığı argüman edildi. 

“İSRAİL DEVLETİNİN GÜVENLİĞİ HER VAKİT HAYATIMIN MİSYONU OLMUŞTUR”

Gallant misyondan alınmasının akabinde yaptığı birinci açıklamada, “İsrail devletinin güvenliği her vakit hayatımın misyonu olmuştur ve olmaya devam edecektir” dedi. Gallant dün yaptığı açıklamada, yargı ıslahatına karşı ordu içerisindeki yaygın protestoları hatırlatmış, ulusal güvenliğe yönelik tehlikeyi münasebet göstererek tartışmalı yargı ıslahatının askıya alınması davetinde bulunmuştu.

“İSRAİL BAŞBAKANI İSRAİL DEVLETİ İÇİN BİR TEHLİKEDİR”

Muhalefet başkanı Yair Lapid yaptığı açıklamada, Gallant’ın misyondan alınmasına sert reaksiyon göstererek, “İsrail Başbakanı İsrail devleti için bir tehlikedir” dedi.

“DİKTATÖRLERİN YOLUNU SEÇTİ”

İsrail’in eski Savunma Bakanı olan Yisrael Beytenu Partisi (İsrail Evimiz) başkanı Avigdor Liberman ise, Netanyahu’nun Gallant’ı vazifeden almasını “diktatörlük” olarak nitelendirerek, “Savunma Bakanı, IDF’nin parçalanması ve İsrail’in güvenliğine ölümcül ziyan verilmesi konusundaki derin telaşlarını söz etmeye yürek etti. Netanyahu, Gallant’ı dinlemek ve kabineyi toplamak yerine tüm

TEPKİ ÇEKEN YARGI ISLAHATI

İsrail Cumhurbaşkanı Herzog ile ABD ve çok sayıda ülkenin karşı çıktığı tartışmalı yargı ıslahatı, Yüksek Mahkeme’nin yetkilerinin sonlandırılmasını, meclisin mahkeme kararlarını geçersiz kılmasını ve yargının yargıçların seçimi üzerindeki tesirinin azaltılmasını içeriyor. Islahat çerçevesindeki “başbakanın vazifeden alınmasını zorlaştıran yasa tasarısı” geçtiğimiz günlerde mecliste yapılan oylamada kabul edilmişti.

CNN Türk Haber Müdürü İdris Arıkan, CNN Türk ekranlarından yayınlanan Ne Oluyor? programında mevzuya ait yaptığı açıklamada Netanyahu’nun bilhassa demokrasi anlayışına karşıt bir tavır sergiliyor. İsrail sağcılık ve solculuk üzerine kurulmuş bir ülke ve toplum. Bundan evvelki süreçlerde öbür öteki bakanların periyodunda de İsrail Başbakanlarının yargılandığı ve mahpusta kaldığı görülüyor. Netanyahu da mümkün bir karışıklığı engellemek için bu yargı ıslahatını yapmaya çalışıyor. Sokaklarda 600 bin kişinin olduğu söyleniyor. İsrail’in denetimi kaybettiği söyleniyor. Netanyahu kendi partisinin üyesi olan Savunma Bakanı vazifeden aldı. Kudüs’te de hareket var. Netanyahu’nun konutuna gerçek gidildiği söyleniyor. Eski bakan Netanyahu’nun raydan çıktığını söyleyerek vazifeden alınmasını gerektiğini söylüyor. Yani şu anda Netanyahu’nun her yaptığı büyük eylemelere neden oluyor. Londra seyahatinde Netanyahu’nun ıstakoz yemesi de sorun olmuştu” tabirlerini kullandı. 

 

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.