STERLIN
23,4227
DOLAR
19,0393
EURO
20,5591
ALTIN
1.190,25
BIST
4.966,30
SON DAKİKA
Rusya tüm gücü ile saldırıya geçmişti… Ukrayna’dan sürpriz taarruz
Fransa bu açıklamaya kilitlendi: Macron ne diyecek? ‘Kendisi dışında kimse bilmiyor’
Lagarde: Gerekirse harekete geçmeye hazırız
Son dakika… Bakan Bilgin’den önemli açıklamalar
Ziraat Bankası’ndan 300 milyon dolarlık dış finansman
Bilişim Vadisi Mobilite Hızlandırma Programına başvuru için son günler
Ermenistan – Türkiye maçına İspanyol hakem
Hasan Taçoy, Rehabilitasyon Merkezi’ni ziyaret etti – KIBRIS HABER
HDP aday çıkarmayacak
“Avrupalı büyük bankalar Credit Suisse’in yazgısını yaşamaz”
Afet sonrası ailelere ruhsal dayanak
Rönesans Sitesi’nin yapı denetim sorumlusu tutuklandı! – KIBRIS HABER
Türkiye’nin en büyük elektrik üreticileri araştırması açıklandı
Bakan Dönmez’den doğal gaz muştusu: Nisan’da Filyos’a gelecek
Aleyna Eroğlu, Batuhan Karadeniz’den şiddet gördüğünü tez etti
Manisa FK’da Nizamettin Çalışkan sevinci
AMB/Nagel: Uğraş şimdi bitmedi
Beyaz Saray Sözcüsü Kirby: Çin’e tarafsız bakılabileceğini düşünmüyorum
Tozlu havaya dikkat! – KIBRIS HABER
İktisat Kongresi’nde adil paylaşım vurgusu
Afganistan ve Pakistan’ı vuran zelzelede 12 kişi öldü
Erken teşhis ödül getirdi
İngiltere’de enflasyon sürpriz bir formda çift hane geldi
Besilik erkek sığır ithalatı açıldı
Togg, Bursa’da büyük ilgi gördü
Galatasaray’dan Özhan Canaydın için anma iletisi
Türkiye Çocuk Araştırması yayımlandı
Pınar Karşıyaka’da Ufuk Sarıca gururlu! “Beklenti, kazandıkça yükseliyor…”
Alkollü sürücü, aracıyla ağaca çarpıp takla attı! – KIBRIS HABER
Yüksek enflasyon ve kriz gölgesindeki Fed için karar günü

İş vaadiyle kaçırıldılar… 5 ülkeden dev operasyon: Ortadan kaybolan yüzlerce insanı arıyorlar!

İş vaadiyle kaçırıldılar… 5 ülkeden dev operasyon: Ortadan kaybolan yüzlerce insanı arıyorlar!Akılalmaz bir insan kaçakçılığı çetesinin ortaya …

İş vaadiyle kaçırıldılar… 5 ülkeden dev operasyon: Ortadan kaybolan yüzlerce insanı arıyorlar!
CyborNFT
23.08.2022 12:22
0
A+
A-

İş vaadiyle kaçırıldılar… 5 ülkeden dev operasyon: Ortadan kaybolan yüzlerce insanı arıyorlar!
Akılalmaz bir insan kaçakçılığı çetesinin ortaya çıkarılması dünya çapında dehşet yarattı. İnsanları toplumsal medya üzerinden verdikleri ilanlarla kandıran çetenin ağına düşen yüzlerce kişi bir anda ortadan kayboldu. Fecî gerçeğin ortaya çıkmasıyla birlikte 5 ülkede birden alarm zilleri çalındı…

Soyadını yayınlamak istemeyen Tayvanlı genç bir bayan olan Yu Tang, İngiliz basınına, nisan ayında kendisini iş arayan beşerler için kurulmuş bir kümede bulan Tayvanlı bir bayanla Facebook aracılığıyla temasa geçtiğini söyledi.

Yu Tang’a online oyun ve kumarhane sanayileri için davet yahut yardım merkezlerinde yurtdışında çalışması teklif edildi. Kuşkularını lisana getirdiğinde, dönüş uçuşu için para ödemeyi teklif ettiler ve onunla şahsen görüşmeyi kabul ettiler.

CyborNFT

“Onlara inanmadım ancak sonra halk ortasında tanıştık” dedi. Yu Tang, adamın ‘normal’ göründüğünü söyledi. İşi almayı kabul etti ve havaalanında farklı şahıslar ve ayrıyeten onun üzere iş arayan birkaç kişi tarafından karşılandı.

Kaçırılan şahıslar Kamboçya’ya götürüldü

İNSAN KAÇAKÇISI ÇETENİN FECÎ PLANI!

Phnom Penh havaalanında “seyahat acentesi olduklarını söyleyen fakat gangster üzere görünen” diğerleri tarafından tekrar karşılandılar. Adamlar, sim kartları düzenlemek için olduğunu sav ederek kümelerin pasaportlarını aldılar, lakin iade etmediler.

Yu Tang, “Yardım çağırmak istersem bir sim karta gereksinimim olduğunu biliyordum” dedi. “O anda satılacağımızı, başımıza neler geleceğini anlamaya başladık.”

Yu Tang, tacirlerle yapılan tüm konuşma kayıtlarının kurbanların telefonlarından silindiğini ve Sihanoukville’e götürüldüklerini ve bir telefon dolandırıcılığı operasyonunda çalışacaklarının söylendiğini söyledi.

BIRAKMAK İÇİN 17 BİN DOLAR İSTEDİLER

Ayrıca, özgür bırakılmak isterlerse 17 bin ABD Doları ödemek için diğerlerini işe almaları gerektiği söylendi. Yu Tang, bir adamın itiraz edince bayıldığını ve ona şok tabancasıyla saldırdıklarını söyledi. Adamın Tayvan’ın kayıp beşerler listesinde kaldığını söyledi.

Yu Tang, bir sim elde edebildiğini ve çabucak Facebook aracılığıyla temasa geçtiği lokal bir siyasetçinin ofisinin detaylarını bularak insan ticareti operasyonunu araştırmaya başladığını söyledi.

Ertesi gün polis ve ordu memurları onu almak için olay yerine geldi. İşverenin onlara ‘hiçbir şey olmamış üzere davranmaları’ için para teklif ettiğini sav etti, lakin onlar reddetti. O vakitten sonra Tayvan’a geri dönmeyi başardı.

Yu Tang, yiğit davranıp hem kendini hem de birebir durumdaki öteki insanları kurtardı. Genç bayanın bu fotoğrafını habere de imza atan, The Guardian’dan Helen Davidson çekmiş

AYNI DURUMDA OLAN YÜZLERCE İNSAN VAR

Yüzlerce Tayvanlı Kamboçya’ya kaçırıldı ve telekom dolandırıcılığı çeteleri tarafından esir tutuldu.

Bunun üzerine Tayvan, Çin, Hong Kong, Makao ve Vietnam’daki polis güçleri vatandaşlarını kurtarmak ve insan ticareti örgütlerini kapatmak için büyük operasyonlar başlattı.

Yetkililer, Güneydoğu Asya’daki insan kaçakçılığı operasyonları tarafından telekom dolandırıcılık ağlarında çalışmaya zorlanan ve esir tutulan bilinmeyen sayıdaki kurbanlar ortasında yüzlerce Tayvanlının da bulunduğunu söyledi.

Birçoğu tanınmış üçlülerle temaslı olan insan tacirleri, toplumsal medya aracılığıyla çoğunlukla genç Asyalıları gaye alıyor ve Kamboçya, Tayland, Myanmar ve Laos üzere ülkelerde yeterli fiyatlı iş ve konaklama sunuyor.

Varışta pasaportları alınan bu beşerler çoklukla farklı kümelere satılıyor ve yasadışı telefon yahut çevrimiçi dolandırıcılık yapan ofislerde çalışmaya zorlanıyor.

KANDIRILAN ŞAHISLARIN PASAPORTLARINA EL KOYUYORLAR

En büyük kurban kümeleri Vietnam ve Tayvan’dan geliyor.

Tayvanlı yetkililer, yaklaşık 5 bin vatandaşın Kamboçya’ya seyahat ettiğini ve geri dönmediğini kaydetti.

Polis, en az 370 kişinin kendi istekleri dışında tutulduğunu belirlediklerini söyledi, lakin kurbanlar sayının çok daha yüksek olabileceğini söyledi.

Son aylarda en az 46 kişi Tayvan’a döndü, kimileri kendilerinin yahut diğerlerinin kontrat imzalamaya zorlandıklarını, taarruza uğradıklarını, tecavüze uğradıklarını, yiyecek ve su verilmediğini ve sık sık tehdit edildiğini bildirdi.

SORUŞTURMA YAPMAKTA ZORLANDILAR

Kamboçya’da yetersiz polis soruşturması ve yolsuzluk nedeniyle kurtarmalar engellendi yahut karmaşıklaştı. Farklı raporlar, faillerin Tayvanlı, Çinli, Taylandlı ve Kamboçyalı bireyleri içerdiğini söyledi.

Tayvan polisi, pazartesi günü mahallî çetelerle temaslı olduğu sav edilen 16 kişi de dahil olmak üzere insan ticareti çetesiyle temaslı olarak en az 67 kişiyi tutukladıklarını söyledi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.