STERLIN
23,7788
DOLAR
19,1783
EURO
20,9088
ALTIN
1.220,93
BIST
4.896,07
SON DAKİKA
Spor Toto 1. Lig’de gol rekoru kırıldı
SPK, birinci halka arzlarda ferdî yatırımcıları eşitledi
Kur muhafazalı mevduat hesaplarında faiz üst sonu kaldırıldı
Cumhurbaşkanlığı seçimi kesin aday listesi Resmi Gazete’de
Emekliye maaş artışı maddeleşti
Resmi Gazete’de bugün (31.03.2023)
Eyüpspor, Sakaryaspor’a 2 golle kaybetti
Fenerbahçe, OGM Ormanspor’u 40 sayı farkla geçti
ABD Başkanı Biden’dan bankacılık düzenlemelerini sıkılaştırma çağrısı
En düşük emekli maaşı 7 bin 500 TL oldu
Fed yetkililerinden faiz ve bankacılık krizi yorumu
S&P: Yüksek faiz oranları varlık fiyatlarını daha da zorlayabilir
Anadolu Efes 86-67 Virtus Bologna (Euroleague maçı)
SGK çalışanlarının fazla mesai süresi uzatıldı
GKK’dan 7 bin fidan! – KIBRIS HABER
YSK Başkanı Yener’den, adaylarla ilgili açıklama! – KIBRIS HABER
450 sayfalık Kuzey Kore raporu: İnsanlar video paylaşımı, dini faaliyetler gibi gerekçelerle idam ediliyor
Fuat Oktay, İsias Otel’de yaşamını yitiren öğrencilerin mezarlarını ziyaret edecek! – KIBRIS HABER
Bolsonaro 3 ay sonra Brezilya’ya döndü
Malavi’de kasırgada kaybolan 537 kişi ölü ilan edilecek
KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a saldırı girişimi
Zübeyde Ezel hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Tahliyesi istenen Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin yerleşkesinde gergin bekleyiş
“Çin’in savaşa yönelik tavrı, AB ile ilişkilerde belirleyici olacak”
Anaokulunda öğrenciye cinsel istismar! – KIBRIS HABER
8 yıl hapis cezası aldı! – KIBRIS HABER
ABD ve Rusya bir kez daha karşı karşıya geldi! WSJ muhabiri için karar verildi
Son dakika… Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov Türkiye’ye geliyor
“Kıbrıs’ta adil bir anlaşma istiyoruz”! – KIBRIS HABER
AB’den ücrette cinsiyet eşitsizliğini giderecek düzenleme

İş dünyasında seferberlik

İş dünyası, merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan 7.7 büyüklüğündeki zelzelenin gerisinde enkaz altındaki vatandaşları kurtarma seferberliği başlattı. Şirketler bölgedeki tüm teşkilat ve teçhizatlarını kurtarma çalışmalarının hizmetine sundu. AFAD ile koordineli yürütülen çalışmalarda öncelik hakikat gereksinimi, hakikat tertiple adrese ulaştırmak.

İş dünyasında seferberlik
CyborNFT
07.02.2023 07:39
0
A+
A-

İş dünyasında seferberlik
İş dünyası, merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan 7.7 büyüklüğündeki zelzelenin gerisinde enkaz altındaki vatandaşları kurtarma seferberliği başlattı. Şirketler bölgedeki tüm teşkilat ve teçhizatlarını kurtarma çalışmalarının hizmetine sundu. AFAD ile koordineli yürütülen çalışmalarda öncelik gerçek gereksinimi, yanlışsız tertiple adrese ulaştırmak.

Türkiye, 6 Şubat sabahına merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan 7.7 büyüklüğündeki sarsıntıyla uyandı. Gerisinden tekrar birebir bölgede 7.5 büyüklüğündeki ikinci zelzeleyle yıkım arttı. Gözler başta Hatay, Gaziantep, Malatya, Adana, Diyarbakır olmak üzere zelzeleden etkilenen vilayetlere çevrildi. Binlerce bina yıkılırken tüm Türkiye enkaz altındaki canları kurtarmak için seferber oldu. İş dünyası da dört koldan bu seferberliğin değerli aktörlerinden olduğunu vurgulayan iletiler yayınladı. TÜSİAD, TÜRKONFED, MÜSİAD başta olmak üzere iş dünyasının çatı örgütleri teyakkuza geçti. İhracatçı birliklerinden art geriye haberler geldi.

Hürriyet İktisat grubu bölgedeki iş beşerlerine ulaştı. “Öncelikle çalışanlarımızın ve ailelerinin hayati bilgilerine ulaşmaya odaklandık. Etrafımızda büyük yıkım var. Elimizdeki tüm imkânları koordineli bir formda kurtarma çalışmalarının hizmetine sunuyoruz” bilgileri geldi.

CyborNFT

TOBB Lideri Rifat Hisarcıklıoğlu sarsıntıdan etkilenen tüm vilayetlerdeki oda ve borsalarla birlikte uyum içinde çalıştıklarını söyledi. Hisarcıklıoğlu, sarsıntının akabinde toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “İş dünyası olarak dün olduğu üzere bugün de milletimizin, devletimizin yanında olacağız” dedi.

Tüm iş örgütlerinde gün boyunca fevkalâde gündemle toplantılar yapıldı. Zelzele müdahale yol haritaları belirlendi.

TÜSİAD, “Deprem Dayanak Ağı” oluşturdu. 2019’dan bu yana faaliyette olan Maksatlar İçin İş Dünyası Plyatformu da acil toplandı. UDNP, TÜRKONFED ve TÜSİAD iştirakinde kurulan platform, Cenevre’yle bağlandı. Meksika ve Japonya’dan acil yardım birliklerinin yola çıkmasına karar verildi. Platformun Lideri İrem Oral Kayacık, Hürriyet’e yaptığı açıklamada “Kısa, orta ve uzun vadeli afet müdahale planı hazırladık. İş dünyasının tekrarlanmış yardımlarını önlemek için koordineli çalışıyoruz” dedi.

KRİZ İDARESİ YOL HARİTASI DEVREDE

TÜRKONFED İdare Konseyi Lideri Süleyman Sönmez, büyük zelzelenin akabinde birlik ve beraberlik ruhuyla seferber olduklarını vurguladığı bir duyuru yayınladı. Zelzelenin birinci anından itibaren başta valilikler ve lokal idareler olmak üzere ilgili tüm bölümlerle ağır bir uyum sürecine girdiklerini belirten Sönmez, “İlk etapta sarsıntıdan etkilenen 10 vilayetteki beş federasyon ve 44 dernekle irtibata geçtik. Arama kurtarma çalışmaları dahil gereksinimlerin tespiti ve bunların karşılanması ismine üzerimize düşen tüm vazifeleri acilen yerine getirmek için ‘doğal afet kriz idaresi yol haritamız’ı devreye aldık. Bu kapsamda derneklerimiz muhtaçlık tespiti için çalışmalarına devam ediyor. Daha evvel de acı bir deneyim olarak deneyimlediğimiz üzere afet bölgelerinin ekonomileri önemli manada etkileniyor, toparlanmaları güç oluyor. Bu nedenle ikinci basamakta zararın boyutunu ve yapılması gerekenleri tespit edip, federasyonlarımız ve derneklerimiz kanalıyla bölgedeki ekonomik hayatın tüm aktörleriyle görüşeceğiz” sözlerini kullandı.

KRİZ MASASI OLUŞTURULDU

MÜSİAD Genel Lideri Mahmut Asmalı da sarsıntının akabinde süratle MÜSİAD Kriz Masası oluşturulduğunu açıkladı. Bu masa aracılığıyla afet bölgesindeki şubelerden gelen acil muhtaçlık talepleri kriz merkezinde toplanarak uyum halinde yetkili makamlara iletiliyor. Bölgedeki vatandaşlara ve tüm Türkiye’ye geçmiş olsun dileklerini ileten Asmalı, “MÜSİAD olarak, sarsıntıdan etkilenen bölgelerde bulunan şubelerimiz nezdinde gelişmeleri yakından takip ediyoruz.

Bununla birlikte oluşturulan MÜSİAD Kriz Masası ile ilgili makamlarımızla tam uyum halinde sarsıntıdan etkilenen vatandaşlarımız için çalışmalarımızı başlattık. MÜSİAD Gaziantep Şube Binamız tüm depremzedeleri-mize açıktır” dedi.

EGELİ İHRACATÇILAR OLARAK ÇIRPINIYORUZ

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Lideri Jak Eskinazi de zelzelenin akabinde tüm birliklerle birlikte harekete geçtiklerini duyurdu. Eskinazi, “2023 yılı içinde yapmayı hedeflediğimiz tüm projelerimizi minimumda tutarak, tüm kaynaklarımızla zelzelenin yaralarını sarma kararı aldık” dedi. Yazılı bir açıklama yayınlayan Eskinazi, şu iletisi verdi: “Hepimizin bugüne kadar öncelikli gördüğü tüm başlıklar artık rafa kaldırılmıştır. Memleketler arası yardım davetine çıktığımız ortamda, İş dünyası olarak bugüne kadar dillendirdiğimiz tüm gündemlerimiz tali hale gelmiştir. Zelzelenin etkilediği coğrafyanın büyüklüğü, milyonlarca insanımızı etkiliyor olması, kış mevsiminin çetin kaideleri çok koordineli bir çalışmayı gerektiriyor. Sarsıntı anından itibaren İzmir iş dünyası ve Türkiye İhracatçılar Meclisi bünyesindeki 61 ihracatçı birliğimizle yaraları sarmak için çırpınıyoruz.”

VODAFONE’DAN 25 MİLYON TL’LİK YARDIM FONU

Vodafone Türkiye’den yapılan açıklamada, sarsıntı bölgesinde arama-kurtarma çalışmaları ve depremzedelere yardım için ağır bir çalışma yürütüldüğü açıklandı. Bölgedeki kurtarma gruplarının bağlantısına takviye verdiğini duyuran şirket, dün akşam saatlerinde de dev bir fon oluşturulduğunu açıkladı. Açıklamada, “Deprem felaketinden etkilenen vatandaşlarımızın gereksinimlerinin karşılanması için kamu tarafından yetkilendirilmiş sivil toplum kuruluşlarının kullanımına sunulmak üzere 25 milyon TL’lik fon oluşturduk” denildi.

BDDK’DAN BANKALARA TAVSİYE KARARI AÇIKLAMASI

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tavsiye kararı yayınladı. Bildiride, “Mücbir halin gerçekleştiği bölgelerde adresi bulunan müşterilerin kredi risk, kredi ödeme, senet ve çek süreçlerine ait bildirimlerin Risk Merkezi zorlayan hal düzenlemesi çerçevesinde yapılması konularında gerekli hassasiyetin gösterilmesi” tavsiye edildi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.