STERLIN
23,3990
DOLAR
19,0837
EURO
20,5732
ALTIN
1.211,84
BIST
5.031,98
SON DAKİKA
Tottenham’da Antonio Conte ile yollar ayrıldı
Eyüpspor’da İbrahim Üzülmez’den reaksiyon: “Herkes birbirinin sırtına basıyor”
Aramco, Çin’de rafineri ve petrokimya tesisi inşa edecek
Jorge Jesus için Brezilya Milli Takımı iddiası! Lizbon’da görüşme gerçekleşti…
Adana Demirspor, Gökhan Göktürk ile yolların ayrıldığını açıkladı
Çaykur Rizespor’dan Eyüpspor’a çelme
Bilgin: Gazi maaşlarını asgari ücret seviyesine çıkarıyoruz
Bakan Bilgin açıkladı… Gazi maaşları asgari ücret seviyesine çıkıyor
NATO’dan Putin’in nükleer hamlesine açıklama: Rusya’nın nükleer söylemi tehlikeli ve sorumsuzca
Depremzedelerin kaldığı çadır yangınından acı haber geldi – KIBRIS HABER
‘Kınalı’ 47’nci günde enkazdan sağ çıktı – KIBRIS HABER
Depremzedelerin kaldığı çadırda yangın: 2’si ağır 3 yaralı – KIBRIS HABER
Rusya’da yerleşim bölgesine İHA düştü: 2 yaralı
Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’ndan savaştaki son duruma ilişkin açıklama: Rusya kazanamayacağını gösteriyor
Putin’den flaş Çin açıklaması: Askeri ittifak oluşturmuyoruz
Fransa’dan teröristlere ‘onur nişanı’
Bakan Kurum’dan deprem konutlarının inşaatına ilişkin açıklama
Putin: Çin ile herhangi bir askeri ittifak oluşturmuyoruz
Resmi Gazete’de bugün (26.03.2023)
Spot piyasada elektrik fiyatları (26.03.2023)
Putin’den flaş nükleer buyruk… Pentagon’dan birinci açıklama geldi
Yatırımcıları 29 milyon dolar dolandırdı… ‘Kripto kralı’nı kaçırıp azap ettiler!
Zelzele bölgesine 15 bin televizyon
Dünya ‘konuşan’ köpekleri tartışıyor! Acıkınca ‘mama’ sıkılınca ‘oyun’ diyorlar… Komutla oyuncak getirmekten ne farkı var?
ABD’deki hortum felaketinde meyyit sayısı 26’ya yükseldi
İran’da 4,2 ve 4,7 büyüklüğünde iki sarsıntı
YÖKDİL başladı
Japonya’da enflasyona karşı 15 milyar dolarlık takviye
Yunanistan’da gündem Erdoğan’ın mektubu: Türkiye’den dostluk atağı!
A Ulusal Kadro, Bursa’da

İran’dan üçlü bildiriye reaksiyon

İran’dan üçlü bildiriye tepkiİran Dışişleri Bakanlığı; Almanya, Fransa ve İngiltere’nin ortak bildiriyle İran’ın Memleketler arası Atom Gücü …

İran’dan üçlü bildiriye reaksiyon
CyborNFT
11.09.2022 10:07
0
A+
A-

İran’dan üçlü bildiriye tepki
İran Dışişleri Bakanlığı; Almanya, Fransa ve İngiltere’nin ortak bildiriyle İran’ın Memleketler arası Atom Gücü Ajansı ile ilgili duruşunu eleştirmesi ve kelam konusu duruşun müzakereleri tehlikeye attığını öne sürmesine reaksiyon gösterdi. Bakanlık ortak…

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, Almanya, Fransa ve İngiltere’nin, ülkesinin Milletlerarası Atom Gücü Ajansı ile ilgili duruşunun müzakereleri tehlikeye attığına ait ortak bildirisinin güzel niyete alışılmamış olduğunu ve yapan olmadığını tabir etti.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Kenani, Almanya, Fransa ve İngiltere’nin ortak bildiriyle İran’ın Milletlerarası Atom Gücü Ajansı ile ilgili duruşunu eleştirmesi ve kelam konusu duruşun müzakereleri tehlikeye attığını öne sürmesine reaksiyon gösterdi.

CyborNFT

Kenani, ortak bildirinin yapan olmadığını ve “üç Avrupa ülkesinin yaptırımları kaldırmaya yönelik müzakerelerle ilgili uygun niyetine aykırı” olduğunu belirtti.

Müzakerelerin sonuca ulaşması için müzakere eden taraflar ile müzakerelerin koordinatörü ortasında diplomatik etkileşimlerin ve ileti alışverişinin devam ettiğini bildiren Kenani, müzakerelerin birçok evrede ilerlediğini, bunun, İran’ın uygun niyetinin, teşebbüslerinin ve fikirlerinin bir sonucu olduğunu savundu.

Avrupalı tarafları, müzakere sürecine başından beri karşı çıkan ve artık tüm güçleriyle İran’ı yenmeye çalışan üçüncü tarafların tesiri konusunda dikkatli olmaya çağıran Kenani, yaptıkları ortak açıklama nedeniyle üç Avrupa ülkesini İsrail çizgisine uymakla suçladı.

Kenani, bu ülkelerin, nükleer muahedeyi yine canlandırma müzakerelerinin başarısız olması durumunda sorumlu tutulacaklarını söz etti.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Almanya, Fransa ve İngiltere’ye, “kalan birkaç uyuşmazlığın sona erdirilmesine yönelik tahlil sağlamak için diplomatik süreci yok etme noktasına gelmek yerine daha etkin rol oynama” tavsiyesinde bulundu.

Konunun siyasallaştırılmasından ve İran’a karşı temelsiz suçlamalardan kaçınılması gerektiğini vurgulayan Kenani, Avrupa ülkelerinin bir yandan yüzlerce nükleer başlığı olan ve milletlerarası sistemlerin hiçbirine bağlı kalmayan bir rejime (İsrail) tam dayanak verirken öte yandan İran’ın en kapsamlı kontrollere tabi tutulan büsbütün barışçıl nükleer programına karşı çıkmasının üzücü olduğunu belirtti.

Kenani, İran’ın muahedeyi sonuçlandırmak için hala istekli ve hazır olduğunu, gerekli iradenin olması ve dış baskılardan kaçınılması durumunda süratli bir formda mutabakata varılabileceğine inandığını kaydetti.

İran’a karşı üçlü bildiri

Fransa, Almanya ve İngiltere, yayınladıkları ortak bildiride, nükleer muahedenin öbür üyeleri ve ABD ile birlikte Nisan 2021’den bu yana İran ile muahedeyi yine canlandırmak ve uygulamak için müzakere ettiklerini belirtmişti.

Ağustos ayının başlarında Kapsamlı Ortak Aksiyon Planı (KOEP) Koordinatörü, Avrupa Birliği Dış İlgiler ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in İran’a KOEP yükümlülüklerine geri dönmesine müsaade verecek ve birebir vakitte ABD’nin mutabakata dönmesi için taban sağlayacak en son metni sunduğu bildirilmişti.

Bildiride, müzakereye sunulan son metinde koordinatörün, hudutlarını zorlayan değişiklikler de yaptığı belirtilerek, “Ne yazık ki İran bu kritik diplomatik fırsatı kullanmamayı tercih etti. Bunun yerine, nükleer programını kabul edilebilir sivil münasebetlerin hudutlarının ötesine taşımaya devam etti.” tabirleri kullanılmıştı.

Bildiride, İran’ın pozisyonunun yasal olarak bağlayıcı yükümlülükleriyle çeliştiği ve KOEP’i tekrar canlandırma mümkünlüğünü tehlikeye attığı kaydedilmişti.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.