STERLIN
23,4006
DOLAR
19,0414
EURO
20,5585
ALTIN
1.190,04
BIST
4.971,26
SON DAKİKA
Türkiye’nin en büyük elektrik üreticileri araştırması açıklandı
Bakan Dönmez’den doğal gaz muştusu: Nisan’da Filyos’a gelecek
Aleyna Eroğlu, Batuhan Karadeniz’den şiddet gördüğünü tez etti
Manisa FK’da Nizamettin Çalışkan sevinci
AMB/Nagel: Uğraş şimdi bitmedi
Beyaz Saray Sözcüsü Kirby: Çin’e tarafsız bakılabileceğini düşünmüyorum
Tozlu havaya dikkat! – KIBRIS HABER
İktisat Kongresi’nde adil paylaşım vurgusu
Afganistan ve Pakistan’ı vuran zelzelede 12 kişi öldü
Erken teşhis ödül getirdi
İngiltere’de enflasyon sürpriz bir formda çift hane geldi
Besilik erkek sığır ithalatı açıldı
Togg, Bursa’da büyük ilgi gördü
Galatasaray’dan Özhan Canaydın için anma iletisi
Türkiye Çocuk Araştırması yayımlandı
Pınar Karşıyaka’da Ufuk Sarıca gururlu! “Beklenti, kazandıkça yükseliyor…”
Alkollü sürücü, aracıyla ağaca çarpıp takla attı! – KIBRIS HABER
Yüksek enflasyon ve kriz gölgesindeki Fed için karar günü
Türkiye’de her 100 çocuktan 13’ü her gün et, tavuk, balık yiyebiliyor
Altında Fed bekleyişi
Euroleague’de 30. hafta heyecanı! Fenerbahçe konutunda, Efes deplasmanda…
NBA’de Gecenin Sonuçları: Boston Celtics, Sacramento Kings’i yenerek konferans ikinciliğini sürdürdü
Gıda Mühendisleri Odası’ndan, su tüketimi hakkında önemli bilgi! – KIBRIS HABER
Rus barış gücü, Ermeni kümelerin Karabağ’a yasa dışı askeri sevkiyatına eşlik ediyor
Fed’in faiz kararı öncesi son 10 günde neler oldu?
IMF’ten Ukrayna’ya kredi!!
Lefkoşa-Gazimağusa ana yolunda araç yandı! – KIBRIS HABER
Asayiş ve Trafikte sıkı denetim! – KIBRIS HABER
Derin dondurucu yangına sebep oldu! – KIBRIS HABER
Kandilli Rasathanesi’nden iddialara yanıt! – KIBRIS HABER

İngiltere’de enerji destek paketi Hazine’ye milyarlarca sterlin yük getirecek

İngiltere’de enerji destek paketi Hazine’ye milyarlarca sterlin yük getirecekİngiltere’nin yeni başbakanı Liz Truss, hayat pahalılığını …

İngiltere’de enerji destek paketi Hazine’ye milyarlarca sterlin yük getirecek
CyborNFT
08.09.2022 17:37
0
A+
A-

İngiltere’de enerji destek paketi Hazine’ye milyarlarca sterlin yük getirecek
İngiltere’nin yeni başbakanı Liz Truss, hayat pahalılığını hafifletmek amacıyla tüketicinin enerji faturalarına üst sınır getirecek. Paket yıllık 3548 sterlin gelmesi beklenen enerji faturalarını 2500 sterlin olarak sınırlamayı hedefliyor.

Liz Truss hükümeti, başbakanlık dönemin tanımlayacak en önemli faktörlerden olan ve tarihi seviyelere ulaşan hayat pahalılığını hafifletmeyi ve artan enerji faturalarını kontrol altına almayı amaçlayan kapsamlı bir önlem paketi duyurdu.

İngiltere’nin yeni başbakanı Avam Kamarası’nda yaptığı konuşmada, “İnsanların enerji faturalarını ödemekte zorlandığını biliyorum. Şu anda cesur olma zamanı. Küresel bir enerji kriziyle karşı karşıyayız ve elimizde bedeli olmayan bir seçenek yok” ifadelerini kullandı.

CyborNFT

Açıklanan programa göre tüketicilerin doğalgaz ve elektrik için ödeyecekleri miktara üst sınır getirilecek ve bu İngiltere Hazine’sine milyarlarca sterlinlik ek yük anlamına geliyor. Hükümet, açıklanan paketle birlikte Merkez Bankası’nın yüzde 13 ve diğer uzmanların çok daha yüksek olabileceğini tahmin ettiği enflasyonun zirve noktasından yüzde 4-5 puanlık bir gerileme yaşanmasını bekliyor.

Truss önlem paketinin ekonomik büyümeyi ve dolayısıyla Hazine’nin elde edeceği vergi gelirlerini artıracağını söyledi. Borç Yönetim Ofisi, bu ayın sonunda Maliye Bakanı’nın acil durum mali beyanını ve programın ne kadara maliyetini gösteren raporla birlikte, 2022-23 tahvil satışları üzerindeki etkisine ilişkin bir tahmin yayınlayacak.

Rusya’nın arzı kesmesinden beri en büyük paket

Bu, Rusya’nın Avrupa’ya arzı kesmesiyle tetiklenen enerji fiyatlarındaki artışı kontrol altına almak için şimdiye kadar açıklanan en büyük kampanya olarak öne çıkıyor. Sadece bu hamlenin bile, yükselen enflasyonla birlikte, 2024’te yapılacak bir sonraki seçimden önce çok az büyümenin beklendiği İngiltere ekonomisini bu yıl resesyona sokmak için yeterli olabileceği değerlendiriliyor.

Truss’un planı, haneler için ortalama enerji maliyetini Ekim ayından itibaren yılda 2 bin 500 sterlin ile sınırlayacak ve müdahale olmadan ödeyebilecekleri 3 bin 548 sterlinin çok altında olacak. Öte yandan daha önce tüketicilerin 400 sterlinlik bir sübvansiyon alacakları duyurulmuştu. Program iki yıl sürecek

Açıklanan büyük yardımlara rağmen, bu kış ülkede faturalar bir yıl önceki seviyenin yaklaşık üç katı olacak. Truss’un paketi, ek harcamaların ölçeği konusunda endişelenen finansal piyasaları sarsmanın yanı sıra, büyük bir siyasi tartışmayı tetikleme ihtimali de olduğu belirtiliyor.

18 aylık maliyet 200 milyar sterlini bulabilir

Bloomberg bu hafta yaptığı bir haberde, destek paketinin 18 ay sürmesi durumunda büyüklüğünün İngiliz vergi mükelleflerine maliyetinin 200 milyar sterline (230 milyar dolar) kadar ulaşabileceğini bildirmişti. Kesin rakamlar gaz piyasalarındaki fiyatlara bağlıdır. Bu, Kovid-19 salgınına yanıt olarak dağıtılan 310 milyar sterlin ölçeğine yaklaşıyor.

Hükümet için sorun şu ki, pandemi büyük ölçüde Hazine’yi boşaltmış olsa da sonu görünmüşken, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşla gelen gaz kıtlığının ufukta sonu görünmüyor.

Bu, Truss’u, Margaret Thatcher’ın 1980’lerde uyguladığı türden vergi indirimlerine dayalı politikalar ve kamunun küçültülmesi vaatlerine dayanarak onun liderlik teklifini destekleyen iktidardaki Muhafazakar Parti üyeleriyle karşı karşıya getirme riski taşıyor. Truss’un destekçileri, eylemin şart olduğunu söylüyor.

Kabine bakanı Simon Clarke, Sky News’e borçlanma hakkında sorulduğunda, “Harekete geçemezsek, ekonomiyi bahsettiğimiz büyüklükte ve ölçekte gelecek şoka karşı korumazsak, ortaya çıkacak zararın büyüklüğü devasa olacak” dedi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.