STERLIN
23,3378
DOLAR
19,0627
EURO
20,5308
ALTIN
1.211,35
BIST
5.031,98
SON DAKİKA
Eski ABD Başkanı Trump: Suçlanmam potansiyel ölüm ve yıkım ile sonuçlanır
İsrail güçlerinden cuma namazı sonrası Mescid-i Aksa’ya baskın
Murat Şenkul; “Yaptığımız finansal iyileştirmelerin karşılığı 3 ayda yaklaşık 12 milyon TL’ye ulaştı”! – KIBRIS HABER
Hindistan’da pirinç için halka saldırarak yıldıran file operasyon
Mescid-i Aksa’da 100 bin kişi cuma namazı kıldı
‘İyilikte Yarışalım’ yepyeni projelerle yaygınlaşmaya devam ediyor! – KIBRIS HABER
Tech Brands Turkey’de kazananlar ödüllerine kavuştu
Hüseyin Amcaoğlu; “Yaşlılara hizmetimiz 1 gün değil, 365 gün sürüyor”! – KIBRIS HABER
İngilizler ‘Utanç verici’ diye duyurdu! Macron Kral Charles’ın ziyaretini ertelemek zorunda kaldı
Depremle ilgili ad-hoc komite toplandı! – KIBRIS HABER
Polisten, sürücülere 07.00-12.00 saatleri arası için uyarı! – KIBRIS HABER
Bayram ikramiyesi belli oldu! – KIBRIS HABER
Avrupa ve Rusya’yı karşı karşıya getirmişti! Büyük krizin ardında bu ‘gizemli cisim’ mi var?
Ve Rusya ‘kırmızı çizgi’yi açıkladı… Medvedev’den flaş sözler
Son dakika… Almanya’da araç yayaların arasına daldı
Feci kaza! Motosiklet takla attı – KIBRIS HABER
Faik Öztürk o partiden aday adayı oldu! – KIBRIS HABER
5 gündür kayıp olan çocuk bulundu! – KIBRIS HABER
Gönyeli’de kayıp şahıs! – KIBRIS HABER
Girne’de hırsızlık! – KIBRIS HABER
İran’da 5.6 büyüklüğünde deprem: 82 yaralı
1047 yeni vaka saptandı! – KIBRIS HABER
AB’den bankacılık krizi toplantısı
Bu bir ilk! İşte çocukların sosyal medyaya erişimini yasa ile sınırlayan ilk ABD eyaleti…
AB’den, Rusya’ya kaçırılan Ukraynalı çocuklar için konferans
Tarım Kredi 900 üründe fiyatları sabitledi
Bakan Varank: 1.5 milyon liraya kadar sıfır faizli kredi!
İtalya’da göçmen operasyonu: 745 göçmen kurtarıldı
Pavel: “Ukrayna’ya yardım etmek için elimizden gelen her şeyi yaptık”
ABD’den Suriye’deki İranlı milislere ait tesislere hava saldırısı

İngiltere ihracatında yeni dönem

Türkiye’nin Birleşik Krallık ile ticaretinde 1 Ocak 2023 itibarıyla CE’nin yerine Birleşik Krallık Uygunluk Değerlendirme (UKCA) işareti kullanılacak. Kapsama giren firmaların, ürünlerinin UKCA işareti taşımasına dikkat etmeleri gerekiyor.

İngiltere ihracatında yeni dönem
CyborNFT
23.12.2022 13:49
0
A+
A-

İngiltere ihracatında yeni dönem
Türkiye’nin Birleşik Krallık ile ticaretinde 1 Ocak 2023 itibarıyla CE’nin yerine Birleşik Krallık Uygunluk Değerlendirme (UKCA) işareti kullanılacak. Kapsama giren firmaların, ürünlerinin UKCA işareti taşımasına dikkat etmeleri gerekiyor.

1 Ocak 2023’ten itibaren CE işareti gerektiren çoğu eşyayı kapsayan ve bu işaret gibi eşyanın ilgili mevzuata ilişkin tüm gereklilikleri karşıladığını gösteren UKCA’nın İngiltere, Galler ve İskoçya piyasasına sunulacak eşya için kullanılması zorunlu olacak.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, UKCA uygulamasına ilişkin değerlendirmede bulundu.

CyborNFT

Birleşik Krallık’ın Türkiye’nin en önemli ticari partnerlerinden biri olduğunu ve en fazla ihracat yapılan 4’üncü ülke konumunda bulunduğunu belirten Gültepe, bu ülkeye yılın 11 ayında 12 milyar dolarlık dış satım yapıldığını söyledi.

Gültepe, bu sebeple ihracatçılar olarak Brexit sürecini yakından takip ettiklerine dikkati çekerek, “Brexit süreci 31 Aralık 2020’de tamamlandı. Bu tarih itibarıyla Birleşik Krallık bizim de dahil olduğumuz AB Gümrük Birliği’nden de çıkmış oldu. Takip eden gün, yani 1 Ocak 2021 itibarıyla Türkiye-Birleşik Krallık Serbest Ticaret Anlaşması yürürlüğe girdi. Bu sayede ihracatçılarımızın olası kayıplarının önüne geçilmiş oldu.” dedi.

Birleşik Krallık’ın AB’den ayrılmasıyla bazı yeni teknik düzenlemelerin getirildiğine işaret eden Gültepe, şöyle konuştu:

“CE işareti yerine Birleşik Krallık Uygunluk Değerlendirme simgesi olan UKCA işareti ikame edildi. Uygulama 1 Ocak 2022’de başladı ancak olası kayıpların önüne geçmek adına 1 Ocak 2023’e kadar CE işaretli ürünlerin İngiltere, İskoçya ve Galler’de kabul edilmesi kararı alındı. Bu geçiş süreci 1 Ocak 2024’e kadar devam ediyor. Bu açıdan mağduriyetlerin önüne geçilmesi adına Birleşik Krallık tarafından olumlu bir tavır sergileniyor. İhracatçılar, çoğu ürün için halen AB gerekliliklerine uymaya ve 1 Ocak 2023’e kadar CE işaretini kullanmaya devam edebilecek. Yeni yaklaşım kapsamındaki mallarda UKCA işareti, 1 Ocak 2024’e kadar ürüne iliştirilen bir etikete veya beraberindeki bir belgeye eklenerek kullanılabilecek.”

“İhracatta kayıp söz konusu olmaz”

Gültepe, uygulamaya ilişkin firmalara uyarıda bulunarak, “UKCA işareti kapsamına giren konularda mal üreten özellikle kimya, elektrik-elektronik, demir ve demir dışı metaller, makine ve aksamları sektörlerinde ihracat yapan firmalarımızın bu konuya hassasiyet göstermesi gerekiyor. İhraç ettikleri ürünlerde üçüncü taraf değerlendirmesi gerekmiyorsa bu firmalarımız doğrudan başvuru yapabilirler. Eğer değerlendirme gerekiyorsa firmalarımızın, Birleşik Krallık onaylı bir değerlendirme kuruluşuyla çalışarak uygunluk beyanı için gerekli belgeleri temin etmeleri gerekiyor. Bu uyumluluk beyanı için ayrıca teknik belgelere de sahip olma şartı aranabiliyor. Akabinde UKCA işaretini mevzuata uygun şekilde ürüne yerleştirmeleri yeterli oluyor.” ifadelerini kullandı.

TİM Başkanı Gültepe, Türkiye’den Birleşik Krallık’a ihracat yapan 27 sektörde 11 bine yakın firma bulunduğunu belirterek, “Bu firmalarımızın tamamı bu işareti ve onun getirdiği teknik yenilikleri bu sene olmasa bile seneye dikkate almak durumunda.” dedi.

UKCA işaretiyle ilgili ürün bazlı rehberler de bulunduğunu vurgulayan Gültepe, şunları kaydetti:

“Firmalarımızın kendi ihraç ürünleriyle ilgili gelişmeleri incelemelerinde fayda var. Eğer yeni düzenlemeler varsa bir an evvel UKCA işaretiyle ilgili gereklilikleri yerine getirip olası aksamalara mahal vermemeye davet ediyorum. Biz TİM ve ihracatçı birlikleri olarak ihracatçılarımıza sektörel ve ürün bazlı bilgilendirmeler yapıyoruz. UKCA işaretiyle ilgili Birleşik Krallık pazarında ihracat kaybı oluşturacak bir durumun söz konusu olmadığını değerlendiriyorum. Türk ihracatçıları, küresel standartlara uyumlu bir üretim yapısına sahip. Dolayısıyla bazı teknik düzenlemeleri dikkate alarak talep edilen belgeleri beyan etmek yeterli olacaktır.”

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.