STERLIN
21,9715
DOLAR
17,9574
EURO
18,5551
ALTIN
1.030,95
BIST
2.874,76
SON DAKİKA
11 Ağustos 2022 Nöbetçi Eczaneler
Dış ticaret haddi Haziran’da düştü
ABD’de şiddetli patlama: 3 kişi öldü, 39 mesken hasar gördü
Sivasspor, Mukadderat Keita ile muahede imzalayacak! İstek Çalımbay onayladı…
Avrupa Birliği’nde çatlak! Polonya’dan çok sert kelamlar, Almanya’yı maksada koydu…
Vanessa Bryant’ın hukuk uğraşı başladı… Kocası ve kızının fotoğrafları için harekete geçti!
İspanya sıcaktan kavruluyor ama… Klimalara ‘Rusya ayarı’ geldi!
Sel sebebi ile ligden çekilen Kastamonuspor, afetin yıl dönümünde dönem açılışı yaptı
2022-DGS sonuçları açıklandı
Acil Toplantı! – KIBRIS HABER
Bulut Akacan’dan İnşaat Sektörünün Karbon Ayak İzini Küçültme Çağrısı..
Jefferies: Türk şirketleri güzel durumda
Cari açık serisi devam ediyor
11 Ağustos Günlük Burç Yorumu ÖZEL HABER – KIBRIS HABER
Son Dakika Döviz Kurları! – KIBRIS HABER
Gelişen ülke tahvillerinde ralli sürecek mi?
Transfer Haberleri: Beykan Şimşek, Kocaelispor’da
Buralarda Elektrik kesintisi yaşanacak!- KIBRIS HABER
Feci Kaza! – KIBRIS HABER
Naci Ağbal, Yararı Holding Lider Yardımcısı oldu
Hür piyasada döviz açılış fiyatları (11.08.2022)
Altında ABD enflasyonu morali kısa sürdü
Anadolu Sigorta’dan 160 milyar TL’nin üzerinde prim üretimi maksadı
Fenerbahçe’de Slovacko rövanşında kimler oynayacak? Gruplardan son gelişmeler, iddaa oranları…
Petrol piyasasında sıkışma azalıyor
Kalyon Güç’ün yarısı Abu Dabili şirkete satıldı
Fon oluşturuldu! – KIBRIS HABER
Petrol piyasası rahatlıyor! – KIBRIS HABER
İç borç giderek artıyor! – KIBRIS HABER
Fiyatlara indirim ne zaman gelecek! – KIBRIS HABER

İmtihana herkes kendi okulunda girecek

İmtihana herkes kendi okulunda girecekUlusal Eğitim Bakan Yardımcısı Sadri Şensoy, 8’inci sınıfta okuyan 1 milyon 236 bin öğrencinin Liselere …

İmtihana herkes kendi okulunda girecek
CyborNFT
23.05.2022 15:37
0
A+
A-

İmtihana herkes kendi okulunda girecek
Ulusal Eğitim Bakan Yardımcısı Sadri Şensoy, 8’inci sınıfta okuyan 1 milyon 236 bin öğrencinin Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 5 Haziran’da yapılacak imtihan başvurusunu merkezî yaptıklarını, bu yıl da öğrencilerin kendi okullarında imtihana gireceğini belirtti.

Şensoy, Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın LGS kapsamındaki merkezî imtihana ait son hazırlıklarına dair yaptığı açıklamalarda, “LGS merkezî imtihanında oturumlar imtihan müddetleri, soru sayıları ve ders dağılımlarında rastgele bir değişiklik yapılmadı. 2018’den beri uygulanan imtihanın formatı motamot devam edecek. İmtihan, iki oturum hâlinde uygulanacak” dedi. Şensoy açıklamasına şöyle devam etti:

“Birinci oturum olan saat 09.30’daki sözel kısımda öğrencilere Türkçe, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı lisan derslerinden toplam 50 soru sorulacak ve 75 dakika yanıtlama mühleti verilecek. Saat 11.30’da başlayacak matematik ve fen bilimlerinden toplam 40 sorunun yöneltileceği ikinci oturumda öğrencilere 80 dakika mühlet verilecek. Salgın sürecinde iki oturum ortasında çocukların çok fazla bir ortaya gelmemesi için rehber öğretmenleri görevlendirmiştik ancak bu sene iki oturum ortasında öğrenciler okul bahçelerine çıkabilecekler, muhtaçlıklarını giderebilecekler.

CyborNFT

ÖRNEK SORULAR 7 UZMANIN ELİNDEN GEÇİYOR
Türkiye’de kademeler ortasında iki geçiş imtihanı var. Bunlardan LGS MEB, YKS de ÖSYM tarafından yapılıyor. Bu imtihanlara ait örnek soru yayımlama uygulamasının 2017’ye kadar her iki kurumda da bulunmuyordu. 2017’de YKS, 2018’de ise liseye geçiş imtihanı için örnek soru yayımlanmaya başlandı. Örnek soruların her biri 3 alan uzmanı, 1 ölçme uzmanı, 1 Türkçe lisan uzmanı ve 2 akademisyen olmak üzere 7 uzmanın gözünden bedellendiriliyor.

İmtihanda 90 soru soruluyor ve Bakanlık her ay 45 örnek soru yayımlıyor. Asıl imtihanın yarısı kadar örnek soru yayımlıyoruz. Bugüne kadar yayımladığımız tüm örnek soruları aralık ve nisanda iki defa basılı olarak öğrencilerimize fiyatsız gönderdik. Aralıkta gönderdiğimiz kitapçıkta 2018, 2019, 2020, 2021 yılının örnek sorularına ve o tarihlerde uygulanan LGS sorularına yer vermiştik. Toplam 24 milyon yardımcı kaynak gönderdik bu süreçte. Bakanımızın talimatı üzerine nisan ayında 2021-2022 Eğitim Öğretim yılına ilişkin örnek soruları kitap hâline getirdik, öğrencilerimize fiyatsız dağıttık. Yeniden bu süreçte YKS’ye yönelik kitap da gönderdik ve böylelikle nisanda 12 milyon olmak üzere bugüne kadar 36 milyon kitabı da öğrencilerimize ulaştırmış olduk.”

MÜRACAATLAR MERKEZİ YAPILDI
Sadri Şensoy, COVID-19 salgını tedbirleri kapsamında, Bakanlığın iki yıldır LGS müracaatlarını merkezî yaptığını hatırlatarak şöyle konuştu: “Bu yıl da 8’inci sınıfta okuyan 1 milyon 236 bin öğrencinin LGS başvurusunu merkezî olarak yaptık lakin bu öğrencilerin tamamı değil, isteyen öğrenci imtihana girecek. İmtihana girmeyen öğrencilerimiz de lokal yerleştirme ismini verdiğimiz ve ayrıntılarını LGS tercih ve yerleştirme kılavuzunda belirteceğimiz kriterlere nazaran liselere yerleştirilecek. Geçen yıllarda başvuran öğrencilerin yaklaşık yüzde 90’ının imtihana girdiğini görmüştük, bu sene de imtihana iştirakte tıpkı oranı bekliyoruz.”

GİRİŞ DOKÜMANLARI SIRALARDA HAZIR OLACAK
Bakan Yardımcısı Şensoy, imtihan giriş evraklarının nasıl temin edileceğine yönelik soruyu yanıtlarken öğrencilerin salgın öncesinde imtihan giriş evraklarını okullarından temin ettiklerini lakin son 2 yıldır imtihan giriş evraklarının rastgele bir sürece gerek kalmadan Bakanlık tarafından hazırlandığını hatırlattı. Şensoy, “Bu yıl da LGS imtihan giriş dokümanları, imtihan günü öğrencinin imtihana gireceği salon ve sırada hazır olacak. İmtihan giriş dokümanları, 27 Mayıs’ta e-Okul veli bilgilendirme sisteminden ilan edilecek.” dedi.

İMTİHANA GELİRKEN YANINIZDA NELER BULUNDURULMALI?
LGS’ye gelirken öğrencilerin yanlarında bulundurmaları gereken dokümana ait Şensoy, “Öğrenciler, geçerli kimlik dokümanları, (nüfus cüzdanı ya da T.C. kimlik kartı, geçerlilik müddeti devam eden pasaport, yabancı asıllı öğrenciler için İçişleri Bakanlığı Göç Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından verilen fotoğraflı ve mühürlü kimlik belgesi) ile imtihana alınacaklar. Velilerimizin imtihandan bir gün evvel bu dokümanlarını hazırlamaları, çocuklarımızın imtihan günü gerilim yaşamamaları için çok değerli.” diye konuştu. Şensoy, öğrencilerin yanlarında kalem ve silgilerini getireceklerini, bunları unutan öğrenciler için de idarecilerin önlemli davranacağını söyledi.

VAZİFELİ SAYISI 3 KAT FAZLA OLACAK
Şensoy, imtihanla öğrenci alacak okulların ne vakit ilan edileceğine yönelik soru üzerine, “Sınav, 5 Haziran’da gerçekleştirilecek. Sonuçları açıklayacağımız 30 Haziran’da merkezî imtihanla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarının kontenjanları da aşikâr olmuş olacak. Şu anda çalışmalar devam ediyor” dedi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.