STERLIN
21,3686
DOLAR
18,5780
EURO
18,5915
ALTIN
1.030,98
BIST
3.458,03
SON DAKİKA
Migros, elektrikli araçlara şarj hizmeti sunacak şirket kuruyor
Marsilya, Sporting Lizbon’u bozguna uğrattı! Cengiz Ünder…
İkinci el oto fiyatlarında gerileme olacak mı?
Satın almaktan vazgeçmişti! Elon Musk’tan ikinci Twitter hamlesi
ABD’den Ukrayna’ya 625 milyon Dolarlık ek askeri yardım
Biden, Ukrayna’ya 625 milyon dolarlık güvenlik yardımı
İran, Irak’ın kuzeyini vurmaya devam ediyor
Elon Musk’tan Twitter’a yeni teklif
Biden, Japonya Başbakanı Kişida ile Kuzey Kore’nin füze denemesini görüştü
Pembe tablolar çiziyorsunuz! – KIBRIS HABER
Burs müracaatları devam ediyor! – KIBRIS HABER
ABD’de fabrika siparişleri Ağustos’ta yatay seyretti
ABD’de fabrika siparişleri Ağustos’ta yatay bir seyretti
ABD’de açık iş sayısı Nisan 2020’den bu yana en yüksek düşüşü kaydetti
MONDI OLMUKSAN KAĞIT VE AMBALAJ SANAYİ A.Ş.( Katılım Finans İlkeleri Bilgi Formu
YEO TEKNOLOJİ ENERJİ VE ENDÜSTRİ A.Ş.( Yeni İş İlişkisi
ALARKO HOLDİNG A.Ş.( Payların Geri Alınmasına İlişkin Bildirim
İŞ YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.( Haftalık Rapor
GEDİK YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.( Özel Durum Açıklaması (Genel)
ARD GRUP BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.( Bağımsız Denetim Kuruluşunun Belirlenmesi
Avrupa borsaları Fed iyimserliğiyle ralli yaptı
ABD’de okul tuvaletine giren çakal doğaya bırakıldı
Çin’den ABD’ye gözdağı… Öldürücü nükleer füzelerin görüntülerini yayınladılar!
Fed/Daly: Enflasyonu düşürmek için faiz artışı sürmeli
Üniversitelere iklim dostu kampüsler oluşturuluyor
Dünya Bankası Ukrayna ekonomisinin yüzde 35 daralmasını bekliyor
Rusya duyurdu: 200 binden fazla kişi orduya alındı
Bangladeş bir anda karanlığa gömüldü
Müftülük imha edilmiş bir noktaya geldi! – KIBRIS HABER
AB’de yeni asgari ücret yasası onaylandı

İMSAD: Yılın ikinci yarısı için beklentiler zayıfladı

İMSAD: Yılın ikinci yarısı için beklentiler zayıfladıTürkiye İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Materyalleri Sanayi Bileşik Endeksi, Haziran …

İMSAD: Yılın ikinci yarısı için beklentiler zayıfladı
CyborNFT
20.07.2022 15:22
0
A+
A-

İMSAD: Yılın ikinci yarısı için beklentiler zayıfladı
Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Materyalleri Sanayi Bileşik Endeksi, Haziran ayında 0,05 puanlık düşüşle 74,76 puana indi. Beklenti Endeksi Haziran’da da düşüşünü sürdürerek bir evvelki aya nazaran 1,1 puan geriledi. Yılın ikinci yarısına…

Türkiye İnşaat Gereci Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından hazırlanan İnşaat Materyalleri Sanayi Bileşik Endeksi Haziran ayı sonuçları açıklandı. Haziran ayında çalışma gün sayısının olağanlaşması ile dalda hareketlenme yaşanırken, yılın geri kalanına yönelik beklentilerdeki zayıflama dikkat çekti.

Bileşik Endeks Haziran ayında sonlu ölçüde geriledi. Faaliyetlerdeki hareketlenme Bileşik Endeks’i desteklerken, inanç ve beklentilerdeki zayıflama endekste düşüşe neden oldu. Mayıs ayı sonrası hudutlu ölçüde gerileme kaydeden Bileşik Endeks Haziran ayında 0,05 puanlık düşüşle 74,76 puana indi.

CyborNFT

Yüksek dönemin tesirleri hissedildi

İnşaat gereçleri endüstrisinde yüksek mevsimin olumlu katkısı ve çalışma gün sayısının evvelki aya nazaran artması faaliyetlerde değerli artışlara neden oldu. Bu devirde iç ve dış talepte artışlar görülürken yüksek enflasyon ve maliyetlerin sınırlayıcı tesiri zayıf kaldı.

Mayıs ayında çalışma günü sayısının azalması ile durağanlaşan Faaliyet Endeksi Haziran’da sıçrama gösterdi. Yüksek dönemin da tesiriyle tüm faaliyet kümelerinde artışlar yaşanırken, iç ve dış talepteki hareketlilik endekse büyük katkı sağladı. Yurtiçi satışların yanı sıra ihracat tarafında da yükseliş kaydedildi. Çalışma gün sayısındaki olağanlaşma ile birlikte artan iç ve dış talep, üretimde artışa yol açtı. Cirolar tarafında bir kısmı enflasyon kaynaklı yüksek artış görüldü. Olumsuz ekonomik gelişmelere karşın iç ve dış talepteki hareketlilik ise sürüyor.

Güven birinci yarıda kırılgan ve zayıf kalmayı sürdürdü

Güven Endeksi Haziran’da da sonlu düşüş göstererek bir evvelki aya nazaran 0,63 puan azaldı. Böylelikle İnanç Endeksi yılın birinci yarısı boyunca kırılgan ve zayıf kaldı. Faaliyetlerdeki hareketlenmeye karşın yeni bir ekonomik model denenmesi, Rusya-Ukrayna savaşı ve ekonomik ögeler nedeniyle inanç kaybı sürdü. Ayrıyeten ihracat pazarlarında uzun mühlet sonra başlayan yavaşlama tasası itimadı zayıflatan nedenlerden biri oldu.

Bu devirde Türkiye iktisadına ait inanç düzeyinin hudutlu ölçüde gerilediği gözlendi. İnşaat dalında ve inşaat gereçleri endüstrisinde ise inanç hudutlu düşüşler gösterdi. Yurtiçi pazarlarda inanç düzeyi sonlu ölçüde düşüş kaydetti. İhracat pazarlarına olan itimat düzeyi de uzun müddet sonra geriledi.

İhracat siparişleri uzun mühlet sonra birinci sefer geriledi

Ekonomiye ilişkin alt göstergeler gerilerken, dala ait göstergelerde de düşüşler devam etti. İç ve dış siparişlerdeki düşüşler beklentileri zayıflattı. Beklenti Endeksi Haziran’da da düşüşünü sürdürerek bir evvelki aya nazaran 1,1 puan geriledi.

Bu devirde Türkiye iktisadına ait beklentilerde sonlu düşüş oldu. Yüksek maliyetler, yüksek döneme karşın iç pazar siparişlerini sınırladı. Önümüzdeki üç aya ait alınan yurtiçi siparişler hudutlu ölçüde azaldı.

Gelecek üç aya ait alınan ihracat siparişleri de uzun müddet sonra birinci sefer geriledi. İhracat pazarlarındaki yavaşlama hissedilmeye başlandı.
Önümüzdeki üç aya ait üretim beklentisi bilhassa iç ve dış talepteki düşüş ile zayıflayarak Haziran ayında geriledi. Mevsimsellik ve faaliyetlerdeki hareketliliğe karşın, yüksek enflasyon, maliyet artışları ile iç ve dış talepteki yavaşlama, beklentileri zayıflattı.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.