STERLIN
20,7509
DOLAR
18,5827
EURO
18,2070
ALTIN
1.022,10
BIST
3.553,85

IMF ekonomik varsayımlarında önemli bir revizyona hazırlanıyor

IMF ekonomik varsayımlarında önemli bir revizyona hazırlanıyorUluslararası Para Fonu (IMF) yeni global görünüm raporunda kayda paha bir revizyon …

IMF ekonomik varsayımlarında önemli bir revizyona hazırlanıyor
CyborNFT
18.07.2022 09:22
0
A+
A-

IMF ekonomik varsayımlarında önemli bir revizyona hazırlanıyor
Uluslararası Para Fonu (IMF) yeni global görünüm raporunda kayda paha bir revizyon gerçekleştirmeye hazırlanıyor. IMF Strateji, Siyaset ve İnceleme Direktörü Ceyla Pazarbaşıoğlu, “Artan besin ve güç fiyatları, gelişmekte olan pazarlara sermaye…

Uluslararası Para Fonu (IMF) bir sonraki raporunda global ekonomik görünüm beklentisini “kayda değer” formda aşağı çekmeye hazırlanıyor.

Bali’de düzenlenen G-20 maliye bakanları ve merkez bankası liderleri toplantısının akabinde konuşan IMF Strateji, Siyaset ve İnceleme Yöneticisi Ceyla Pazarbaşıoğlu, “Artan besin ve güç fiyatları, gelişmekte olan pazarlara sermaye akışının yavaşlaması, devam eden pandemi ve Çin’deki yavaşlama, siyaset yapıcılar için işi ‘çok daha zorlu’ hale getiriyor.

CyborNFT

Küresel ekonomiyi nitekim etkileyen şoklar gerisi arkasına yaşanıyor.” dedi. IMF nisan ayında global ekonomik büyüme varsayımını yüzde 4,4’ten yüzde 3,6’ya düşürmüştü.

Kurum raporunu 26 Temmuz tarihinde açıklayacak.

“Yumuşak inişe giden yol daralıyor”

Aynı panelde konuşan Memleketler arası Ödemeler Bankası (Bank for International Settlements-BIS) Araştırma Yöneticisi Hyun Song Shin, “Yumuşak inişe giden yol daralıyor; Bunun hala uygulanabilir bir yol olduğunu düşünüyoruz fakat mutlaka çok kolay değil. Merkez bankalarının para siyaseti kararlarını süratli ve kararlı bir formda aldığı ve enflasyona önden yüklemeli reaksiyon verdiği yerlerde, yumuşak bir iniş için daha elverişli bir ortam var” dedi.

Moody’s Analytics Başekonomisti Mark Zandi, ABD’nin bir resesyondan kaçınabilecek durumda olduğunu lakin beklentilerin çok bozulduğunu ve bunun “kendi kendini gerçekleştiren bir kehanet” haline gelebileceğini öngördü. Bu istikamette bir benzetme daha evvel Nobelli ekonomist Robert Shiller tarafından yapılmıştı.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.