STERLIN
20,7309
DOLAR
18,5317
EURO
18,1967
ALTIN
989,99
BIST
3.179,99
SON DAKİKA
Putin 120 bin kişinin askere alınmasına ilişkin kararnameyi imzaladı
AB: Rusya’nın yasadışı ilhakını asla tanımayacağız
G7, Rusya’nın ilhaklarını reddetti
İngiltere Rusya Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı
İnsan Kaçakçısı! – KIBRIS HABER
Ölümlü kaza zanlısının cezası belli oldu!
Son dakika: Zelenski’den Putin’in çağrısına cevap!
Ertuğruloğlu; “Misliyle karşılık vereceğiz” – KIBRIS HABER
İngiltere’de hemşire istifaları rekor düzeyde
Putin Ukrayna’daki dört bölgenin ilhakını resmen duyurdu
Fed’in izlediği enflasyon göstergesi tahminleri aştı
Fed’in favori enflasyon göstergesi tahminleri aştı
BofA’dan ABD piyasalarında ‘panik satışları’ uyarısı
Son dakika… AB’den flaş referandum açıklaması: Kabul etmiyoruz.
Gidişatımızı iyi görmüyorum! – KIBRIS HABER
Akaryakıt ihalesi sessiz sedasız pişiriliyor! – KIBRIS HABER
İsveç Türkiye’ye silah ambargosunu kaldırdı
Çin’in Boeing’e rakip uçağı onay aldı
Son dakika: Tüm gözler Kremlin’de! Moskova’da ilhak töreni… Putin’den flaş açıklamalar
Külliye yapılmasını kabul etmiyoruz! – KIBRIS HABER
Microsoft Türkiye’den CMO Connect etkinliği
Kuzey Akım sızıntıları konusunda ABD Rusya’yı suçladı!
Süt piyasasında ipler koptu
BofA’dan zorunlu varlık tasfiyesi uyarısı
Avrupa’da durgunluk ihracatta hangi sektörü nasıl etkileyecek?
Ian Kasırgası Florida’yı yıktı geçti! Bir kadının felçli kocasını korumak için verdiği mücadele herkesi gözyaşlarına boğdu
“Teknoloji ve sürdürülebilirlik açısından daha fazla yatırım yapmak zorundayız”
Son dakika… İsveç Türkiye’ye yönelik fiili silah ambargosunu kaldırdı
Spot piyasada elektrik fiyatları (30.09.2022)
Sanayi arazileri için yeni mevzuat yolda

IMF Başekonomisti Gourinchas: Baz senaryomuzda ABD’de resesyon yok

IMF Başekonomisti Gourinchas: Baz senaryomuzda ABD’de resesyon yokBloomberg’e konuşan IMF Başekonomisti Pierre-Olivier Gourinchas ABD’de …

IMF Başekonomisti Gourinchas: Baz senaryomuzda ABD’de resesyon yok
CyborNFT
27.07.2022 15:21
0
A+
A-

IMF Başekonomisti Gourinchas: Baz senaryomuzda ABD’de resesyon yok
Bloomberg’e konuşan IMF Başekonomisti Pierre-Olivier Gourinchas ABD’de resesyonun baz senaryolarında olmadığını söyledi.

IMF Başekonomisti Pierre-Olivier Gourinchas, Bloomberg’in sorularını yanıtladı.

Avrupa gaz fiyatlarının geldiği seviyeyi çok kıymetli bir aşağı taraflı risk olarak pahalandıran Gourinchas “Tahminimiz Euro Bölgesi’ndeki büyümenin 2023’te yüzde 1,2’ye yavaşlayacağı istikametinde. Buna rağmen, Rus gazının Avrupa’ya akışının büsbütün kesilmesi durumunda, aşağı istikametli revizyon yüzde 0,8 daha artabilir ve toplamda yüzde ikiye çıkabilir” dedi.

CyborNFT

Gourincas “Alternatif senaryoda birkaç mümkün mantıklı aşağı istikametli riskten bahsettik. Bunlardan bir tanesi de Rus gazının Avrupa’ya büsbütün akışının kesilmesi. Bu muhtemel; ancak alışılmış ki baz senaryomuz kadar muhtemel değil. Umuyoruz ki tekrar bir halde gaz Euro Bölgesi’ne akar. Umudumuz bu.” dedi.

Gourinchas “Farklı simülasyonlarda natürel ki her şeyi değerlendirdik. Mesela tesirli bir biçimde gaz kaynakları paylaşılırsa ne olur diye baktık. Bu elbette tesirin bir kısmını hafifletebilir. Yeniden farklı ülkelerden LNG arzı olması, farklı güç kaynaklarına sahip olmak üzere siyasetler, alışılmış ki Avrupa ekonomilerine yardımcı olacaktır.” diye konuştu.

“Baz senaryomuzda ABD’de resesyon görmüyoruz”

ABD resesyona ne kadar yakın sorusuna Gourinchas “ Baz senaryomuzda ABD’de ne 2022’de ne de 2023’te bir resesyon görmüyoruz; fakat çok büyük bir yavaşlama olacaktır. 2022’deki yüzde 2,3’lük büyüme 2023’de yüzde 1’e yavaşlayacaktır. Dördüncü çeyrekten dördüncü çeyreğe bakın, 2023’te büyüme 0,6’ya yavaşlıyor. Bu sahiden çok düşük bir sayı ve gördüğümüz şey de aslında çok dar bir patika. Ufak bir şok ya da aşağı taraflı bir risk olağan ki burada bir resesyon yaratmaya yetecektir.” yanıtını verdi.

Gourinchas “ABD’de şöyle bir durum var. İş piyasası sahiden çok sıkı, işsizlik pandemi öncesindeki oranlarla yüzde 3,6 düzeylerinde gerçekleşiyor. Beşerler hakikaten güçlü bir halde işe alınıyor. İş piyasası çok canlı; ancak altını çizdiğimiz birtakım etkenler tesirli olmaya başlayacak. Enflasyon, satın alma gücünü eritiyor, Tüketici İnancı biraz daha azalıyor ve merkez bankaları da para siyasetini sıkılaştırıyor. 2023 yılında işsizlik biraz daha artabilir.

Biz şunu söylüyoruz enflasyon olduğu yerde isterse ABD’de isterse Avrupa da yahut dünyanın öteki kısımlarında olsun, alım gücünü eritiyor, belirsizlik yaratıyor ve önümüzdeki devirlerde güçlü ekonomik büyüme için makûs bir şey. Merkez bankaları enflasyonu aşağı çekmeye çalışıyorlar ve enflasyon denetim altına kadar bu biçimde devam etmeliler” dedi.

Enflasyonu aşağı çekmenin gerçek bir odak noktası olup olmadığına dair soruya dair değerlendirmesinde Gourinchas“ Evet o denli. Ekonomik aktivite etkilenecek; lakin büyüme için ya da makroekonomik istikrar için gelecekte daha güzel bir ortam oluşacak. Şunu unutmamamız gerekiyor. Son 40 yıla baktığımız vakit düşük enflasyon, fiyat istikrarı, makroekonomik şartlar için nitekim çok kıymetli bir öge oldu. Yeniden yüksek enflasyon devrine girmiyor olmamızı garanti etmek çok çok önemli” yorumunda bulundu.

Gourinchas, sıkılaşmanın gelişen piyasaları olan tesiri hakkında ise şu yorumda bulundu:

“Hali hazırda çok fazla sıkılaşma var. Sermaye çıkışları olduğunu, doların kıymet kazandığını görüyoruz. Şu anda bu, sistemli bir biçimde oldu. Bu olağan ki çok uygun bir haber; lakin finansal piyasalarda daha fazla sermaye yer değiştirebilir ve bu bizi endişelendiriyor. Şu anda çok güçlü bir sıkılaşma var. Bu bahiste nitekim gözü açık davranmamız gerekiyor.”

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.