STERLIN
23,5436
DOLAR
19,0953
EURO
20,6430
ALTIN
1.203,08
BIST
4.997,80
SON DAKİKA
Trabzonspor’un yeni Asbaşkanı Zeyyat Kafkas: “320 milyon TL bulamazsak UEFA’dan men cezası gelebilir”
A Ulusal Kadro Teknik Yöneticisi Stefan Kuntz puan ortalamasında efsaneleri solladı! Terim, Güneş ve Denizli’den daha düzgün
Galatasaray’da öncelik Mauro Icardi değil, Milot Rashica! 7 milyon Euro’luk teklif sunulacak
BES’te kalana avantajlı kredi imkanı geldi
Beşiktaş’ta N’Koudou Fenerbahçe derbisinde misyon bekliyor: “Quaresma üzere üzgün ayrılmak istemiyorum”
Asya borsaları yükselişte
İktisat ve siyaset gündemi – 28 Mart 2023
Disney, 7 bin çalışanını işten çıkarıyor
Biden’dan Kongre’ye taarruz silahlarının yasaklanması daveti
Resmi Gazete’de bugün (28.03.2023)
En düşük emekli maaşına artırım düzenlemesi Komisyon’dan geçti
Sigorta sektörü iki ayda reel yüzde 55,5’lük büyüme gösterdi
Eyüpspor’un yeni teknik direktörü Zafer Turan
Darüşşafaka Lassa uzatmalarda kazandı
Netanyahu, tartışmalı yargı reformunu ertelendi
Özer: 2022-2023 eğitim öğretim yılı uzamayacak
Restorancılar Birliği’nden, Akpınar’a tepki! – KIBRIS HABER
Engelli bireylerin diş tedavileri yapıldı – KIBRIS HABER
Polonya’da Rusya ve Belarus için casusluk yaptığı iddia edilen 2 kişi tutuklandı
Kahramanmaraş’ta deprem! – KIBRIS HABER
Kudüs’te protestocular meclis binası önünde toplandı: 3 gözaltı
Berlin’de şehir içi ulaşım grevden etkilenmedi
Serhat Akpınar; “Halkımız uyanmalı, uyanmalıyız”! – KIBRIS HABER
Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Herve Magro Dışişleri Bakanlığına çağırıldı
Sivas’ta 54 yıllık okul binası yıkıldı
Katma Değer Vergisi (Değişiklik) Yasa Tasarısı Meclis’ten geçti! – KIBRIS HABER
Deprem bölgesinde 22 ilçede okullar açıldı
İsveç’ten bir skandal karar daha! Çirkin eyleme sahip çıktılar…
Bakan Karaismailoğlu: Eğitimin başlaması normal hayata dönüş için önemli
Maliye Bakanı Alişan Şan; “Amacımız özel sektörün önünü açmak”! – KIBRIS HABER

IMF, ABD’nin büyüme varsayımlarını düşürdü

IMF, ABD’nin büyüme kestirimlerini düşürdüUluslararası Para Fonu (IMF), ABD iktisadının bu yıla ait büyüme beklentisini yüzde 3,7’den yüzde 2,9’a …

IMF, ABD’nin büyüme varsayımlarını düşürdü
CyborNFT
25.06.2022 08:37
0
A+
A-

IMF, ABD’nin büyüme kestirimlerini düşürdü
Uluslararası Para Fonu (IMF), ABD iktisadının bu yıla ait büyüme beklentisini yüzde 3,7’den yüzde 2,9’a ve 2023 için iddiasını yüzde 2,3’ten yüzde 1,7’ye indirdi.

IMF’den yapılan açıklamada, ABD iktisadına ait 4. husus konsültasyonu kapsamındaki kontrolün öncü bulguları paylaşıldı.

Uluslararası Para Fonu (IMF), ABD iktisadının bu yıla ait büyüme beklentisini yüzde 3,7’den yüzde 2,9’a ve 2023 için kestirimini yüzde 2,3’ten yüzde 1,7’ye indirdi.

CyborNFT

ABD iktisadının yeni tip koronavirüs (Kovid-19) şokundan güçlü bir toparlanma kaydettiği belirtilen açıklamada, son derece esnek bir iktisadın avantajlarıyla birlikte gibisi görülmemiş siyaset teşvikinin olumlu tesirleri olduğu aktarıldı.
Açıklamada, tedarik zinciri mahzurlarının beklenenden daha kalıcı olduğuna işaret edilerek, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı ve Çin’in Kovid-19 salgınına karşı aldığı karantina tedbirlerinin yeni telaşlara neden olduğu kaydedildi.

“Resesyondan kıl hissesi kurtulmasını bekliyoruz”

Enflasyondaki geniş tabanlı artışın hem ABD hem de global iktisat için sistemik riskler oluşturan bir gerçeklik haline geldiği belirtilen açıklamada, on yıldan fazla müddettir maksadın altında seyreden enflasyonun akabinde artan güç fiyatları ve devam eden global arz kesintilerinin enflasyonda değerli bir hızlanmaya yol açtığı söz edildi.

Açıklamada, bir resesyona neden olmadan fiyat ve fiyat artışını hızla yavaşlatmanın siyaset önceliği olması gerektiği vurgulandı.

IMF’nin açıklamasında, “ABD iktisadının 2022-2023’te yavaşlamasını lakin resesyondan kıl hissesi kurtulmasını bekliyoruz.” değerlendirmesi yer aldı.

ABD iktisadının bu yıl yüzde 2,9 büyümesinin beklendiği belirtilen açıklamada, ülke iktisadının gelecek yıl yüzde 1,7, 2024’te 0,8, 2025’te yüzde 1,7 ve 2026’da yüzde 2,1 büyümesinin öngörüldüğü bildirildi.

IMF, Nisan’da yayımladığı Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nda, ABD iktisadının 2022’de yüzde 3,7 ve 2023’te yüzde 2,3 büyüyeceği iddiasında bulunmuştu.

Enflasyon varsayımlarına de yer verilen açıklamada, ABD’de enflasyonun bu yıl yüzde 5,4, 2023’te yüzde 2, 2024’te yüzde 1,8, 2025’te yüzde 1,8 ve 2026’da yüzde 1,9 olmasının beklendiği aktarıldı.

“Hızlı toparlanmanın yan tesirleri oldu”

IMF Lideri Kristalina Georgieva, ABD’nin 4. husus konsültasyonuna ait düzenlenen basın toplantısında, ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell ve ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ile bir dizi görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi.

Kovid-19 krizi sırasında ABD’de sağlanan gibisi görülmemiş mali ve nakdî dayanağın olumlu tesirlerine işaret eden Georgieva, bunların olumlu sonuçlarının global iktisattaki toparlanmayı da desteklediğine dikkati çekti.

Georgieva, “Ancak süratli toparlanmanın istenmeyen yan tesirleri oldu. En değerlisi, fiyat ve fiyat enflasyonunda değerli bir hızlanma oldu. Bu baskılar artık geniş tabanlı ve güç ile besin fiyatlarındaki artışların çok ötesine geçiyor.” dedi.

“Fed hakikat yolda”

Georgieva, enflasyonla gayretin ABD idaresinin birinci önceliği olduğunu belirterek, Yellen ve Powell ile yaptığı görüşmelerin enflasyonu düşürme taahhütleri konusunda hiçbir kuşkuya yer bırakmadığını aktardı.

Enflasyona karşı Fed’in çok daha sıkı bir siyaset duruşu izleme niyetinin sinyalini vererek reaksiyon verdiğini anımsatan Georgieva, “Fed’in işaret ettiği siyaset faizi seyrinin, federal fon oranını süratle yüzde 3,5 ila 4’e çıkarmanın, enflasyonu düşürmek için yanlışsız siyaset olduğuna inanıyoruz.” dedi. Georgieva, Fed’in bilançosunu küçültme kararını da desteklediklerini kaydetti.
Fed Lideri Georgieva, “Fed’in enflasyonu düşürmede tesirli olacağından, bilgilere bağlı kalacağından ve şartlar değiştikçe siyasetin nereye gideceğini açıkça bildireceğinden eminiz. Bu yalnızca ABD için değil, dünya iktisadı için de kıymetli.” diye konuştu.

“Beş yıldır uygulanan tarifelerin geri alınması faydalı olur”

Amerikan iktisadında resesyon kaygılarına değinen Georgieva, “ABD’nin resesyondan kaçınması için dar bir alan olduğunun şuurundayız. Mevcut durumun belirsizliğini de kabul etmeliyiz.” dedi.

Georgieva, iktisadın salgından toparlanmaya ve Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı ile Çin’deki karantina tedbirleri üzere değerli şokların ekonomiyi sarsmaya devam ettiğini anlattı.
ABD idaresinin istihdam yaratmaya, arzı artırmaya ve fakirleri desteklemeye yardımcı olacak vergi, harcama ve göçmenlik siyasetindeki değişiklikleri savunmaya devam etmesi gerektiğini düşündüklerini kaydeden Georgieva, idarenin siyaset gayeleri ortasında düşük karbon iktisadına süratli bir geçişi kolaylaştıracak kıymetli siyasetlerin da yer aldığını ve bu maddelerin bir an evvel onaylanmasını umduklarını söz etti.

Georgieva, görüşmeleri sırasında ABD’li yetkililerin açık, şeffaf ve kurallara dayalı bir milletlerarası ticaret sistemine olan bağlılıklarını bildirdiklerini belirterek, “Bu bağlamda, bilhassa enflasyonun yüksek olduğu ve tedarik zincirlerinin gergin olduğu bir devirde, son 5 yılda uygulamaya konan tarifelerin geri alınmasının açık faydalarını görebiliyoruz.” dedi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.