STERLIN
26,9095
DOLAR
21,5039
EURO
23,0629
ALTIN
1.357,95
BIST
5.388,80
SON DAKİKA
Lapta’da, konuşmaya gelen komşusunu vurdu! – KIBRIS HABER
Bulaşıcı cinsel hastalıklar rekor seviyeye yükseldi! – KIBRIS HABER
Erkek kılığına girerek 19 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Girne’de 6 yaşındaki çocuk su dolu asansör boşluğuna düştü! – KIBRIS HABER
Yarın bu bölgelere elektrik verilmeyecek! – KIBRIS HABER
Emniyet kemerini takmadı, otomobilin camından fırladı! – KIBRIS HABER
Hasan Esendağlı’dan, İsias Otel hakkında yeni açıklamalar! – KIBRIS HABER
3 Gün tutuklu kalacak! – KIBRIS HABER
Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği, eğitim kompleksi için yer belirlendi Gazimağusa Belediyesinden karar bekleniyor! – KIBRIS HABER
Sami Özuslu, Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’nı ziyaret etti! – KIBRIS HABER
Komşu olarak görüşüyorlardı, birbirlerinin eşlerine aşık oldular! İki adam nikah töreniyle eşlerini ve çocuklarını değiştirdi – KIBRIS HABER
Ömer Faruk Borahan’ın otopsisi yapıldı! – KIBRIS HABER
Ölüm sebebi belli oldu! – KIBRIS HABER
Hava Durumu Raporu! – KIBRIS HABER
YSK’dan ara seçime yönelik 6 ilçede askıya alınan sandık seçmen listelerine ilişkin açıklama! – KIBRIS HABER
KTOEÖS, deprem riski olan okullar için Milli Eğitim Bakanlığı önündeydi! – KIBRIS HABER
Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplandı! – KIBRIS HABER
Girne’de elektrik kesintisi! – KIBRIS HABER
SON DAKİKA! İYİ Parti’de istifa şoku – KIBRIS HABER
6 Haziran 2023’e ilişkin piyasa analiz raporu yayımlandı! – KIBRIS HABER
Kahramanmaraş’ta deprem! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Dikkat! Elektrik kesintisi – KIBRIS HABER
Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün toplanıyor! – KIBRIS HABER
Altın zirvede! – KIBRIS HABER
Sterlin uçuşta! 06.06.2023 Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Asya Karaali’yi darp eden 2 Kıbrıslı Rum tutuklandı! – KIBRIS HABER
‘2. Birkan Uzun Zirve Koşusu’ yapıldı! – KIBRIS HABER
TDP oy pusulasında ilk sırada! – KIBRIS HABER
Portekiz, haftada 4 gün çalışmaya geçiyor! – KIBRIS HABER

İmamoğlu’nun ocak ayının ilk haftası görevden alınması bekleniyor! – KIBRIS HABER

İmamoğlu’nun ocak ayının ilk haftası görevden alınması bekleniyor! – KIBRIS HABER
CyborNFT
29.12.2022 20:10
0
A+
A-

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu’nun Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine hakaret ettiği suçlamasıyla aldığı hapis cezasının yankıları sürerken, İmamoğlu’nun İçişleri Bakanlığı’nın başlattığı “terör soruşturmasında” önümüzdeki günlerde görevden alınacağı yönünde bir beklenti söz konusu…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu’nun Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine hakaret ettiği suçlamasıyla aldığı hapis cezasının yankıları sürerken, İmamoğlu’nun İçişleri Bakanlığı’nın başlattığı “terör soruşturmasında” önümüzdeki günlerde görevden alınacağı yönünde bir beklenti söz konusu. euronews’in edindiği bilgilere göre İmamoğlu, ocak ayının ilk haftası görevden alınabilir.

Ekrem İmamoğlu’nun hakaret davasında aldığı siyasi yasak ve hapis cezası sonrası dikkatler İBB’ye yönelik başlatılan terör soruşturmasında.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu kasım ayında gazetecilerin yönelttiği, “Terör soruşturması sebebiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atanacak mı?” sorusuna “Bu tip bir kayyum, böyle bir değerlendirme gündemimizde yok” yanıtını vermişti.

CyborNFT

euronews’in edindiği bilgilere göre İBB’ye bir kayyım ataması beklenmiyor ancak ocak ayının ilk haftası Ekrem İmamoğlu görevden uzaklaştırılacak. Belediyede bu yönde hazırlıkların olduğu ve pek çok çalışanın da iş aramaya başladığı belirtildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, YSK üyelerine hakaret suçundan geçtiğimiz günlerde 2 yıl 7 hapse mahkum oldu ve mahkeme İmamoğlu hakkında siyasi yasak istemişti.

Kararın kesinleşmesi halinde İmamoğlu, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olamayacak. Bununla birlikte karar kesinleştiğinde başkanlık koltuğunun boşalması sonrası Belediye Kanunu devreye girecek.

Bu durumda Belediye Meclisinin bir başkan seçmesi gerekecek. Meclis bir seçim yapamazsa İçişleri Bakanı’nın bir görevlendirme yapması öngörülüyor.

Euronews’e konuşan kaynak görevden uzaklaştırma söz konusu olduğundan Belediye Meclis’inde yeni başkanın atamasının yapılacağını ifade etti.

İçişleri Bakanı Soylu, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, İBB Başkanı İmamoğlu’nu hakaret davasında suçlu bulunduğu için görevden alamayacağını, ancak terör soruşturmalarında İçişleri Bakanlığının böyle bir yetkisinin olduğunu söylemişti.

İBB’ye neden terör soruşturması açıldı?

İçişleri Bakanlığı, İBB’ye yönelik Aralık 2021’de terör soruşturması başlattı.

Teftiş heyetinin incelemesi sonrası İBB ve şirketlerinde terör örgütleriyle irtibatlı/iltisaklı 1.668 kişi çalıştığının tespit edildiği ve ön incelemeye tabi 505 kişiden 484’ünün güvenlik soruşturması yapılmadan işe alındığı kaydedildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İmamoğlu döneminde alınan 505 kişinin tamamının terörle irtibat ve iltisaklı olduğu için kamu görevinin yapılmasına engel teşkil eden kişiler olduğunu söyledi.

İmamoğlu’ndan terör soruşturması açıklaması: Heyetin başına militan AKP’li getirildi

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB ve şirketlerinde terör örgütleriyle irtibatlı/iltisaklı bin 668 kişinin çalıştığını belirten İçişleri Bakanlığı raporunun ardından iddialara cevap verdi.

Altılı masanın temsilcileriyle birlikte çarşamba günü Saraçhane’de basın açıklaması yapan İmamoğlu, açılan soruşturma hakkında belediyeye bilgi verilmediğini, işe alınanların bir kısmının da AK Partili Mevlüt Uysal ve Vali Ali Yerlikaya döneminde alındığını söyledi.

İmamoğlu, İçişleri Bakanı Soylu’nun devlet adamı kavramıyla bağdaşmayacak şekilde İBB’ye ve çalışanların ailelerine terörle ilgili suçlamalarda bulunduğunu söyledi.

Ekrem İmamoğlu, suçlamalara konu olan bu isimleri hem İçişleri Bakanlığı hem de İstanbul Valiliği’ne yazı göndererek sorduklarını fakat gelen yanıtın ‘Muhatabımız değilsiniz’ şeklinde olduğunu ifade etti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İBB’deki yürütülen terör soruşturmayla ilgili olarak, “505 kişi İmamoğlu döneminde alınmış ve bunların bizatihi işe girmelerinde engel durum söz konusu. Bu kadar açık ve net.” dedi.

Bakan Soylu: İmamoğlu arayıp ricacı oldu

İBB Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ‘bizatihi saygılarını sunarak’ kendisini aradığını belirten Soylu, “Beni aradı. Bana belli bir konuda CHP beni sevmiyor. Bu konuda bana yardımcı olur musunuz diye ricası oldu. Kanun neyi gerektiriyorsa biz onu yaparız dedik ve yaptık. İşine geldiği zaman alttan almayı bileceksin diğer taraftan dönüp hakaret edeceksin ve bunu kendine hak göreceksin. Bu iki yüzlülüktür, bunu tarihin akışına bırakıyorum. Böyle bir ikiyüzlülüğe sahip olmadık.” dedi

Sosyal medya hesabından Soylu’nun telefonla arama iddiasına yanıt veren Ekrem İmamoğlu “Bakan Soylu “Saygılarımla” diyerek kendisini aradığımı ve yardım istediğimi söylemiş. Bu kuyruklu bir YALAN! İstihbarat sende, telefon takibi sende, tüm bilgilere erişme gücün var. Bunu ispat edersen ben, edemezsen sen istifa etmelisin.” ifadelerini kullandı.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.