SON DAKİKA
“Ercan Havalimanı, Ramazan Bayramı Süresince 749 Uçağa ve Binlerce Yolcuya Hizmet Verecek”
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?

İktidarın 1’İnci yılını bu türlü kutladılar… Taliban dansı

İktidarın 1’İnci yılını bu türlü kutladılar… Taliban dansıGeçen yıl 15 Ağustos’ta iktidarı ele geçiren Taliban, Kabil’deki Amerikan …

İktidarın 1’İnci yılını bu türlü kutladılar… Taliban dansı
Akacan The Mall
16.08.2022 07:38
0
A+
A-

İktidarın 1’İnci yılını bu türlü kutladılar… Taliban dansı
Geçen yıl 15 Ağustos’ta iktidarı ele geçiren Taliban, Kabil’deki Amerikan Büyükelçiliği binasını önünde birinci yıl kutlaması yaptı. Bir küme Taliban dans etti. BAE’ye kaçan eski Cumhurbaşkanı Gani ise kararını savundu, bir gün ülkesine dönmeyi arzuladığını söyledi.

Amerikan istihbaratı “Kabil 90 güne kadar düşebilir” dedikten yalnızca üç gün sonra 15 Ağustos 2021’de başşehre giren militanlar, dün terk edilmiş haldeki elçilik binası önünde gövde gösterisi yaptı. Bir geçit merasimini andıran kutlamalar sırasında, hafif zırhlı araçlara binmiş çok sayıda militan “Yaşasın İslam” ve “Amerika’ya ölüm” sloganları attı. Gruptakiler, son ABD askerinin ülkeden ayrılmasını “sevinç ve memnunluk anları” olarak tanım etti. Bir küme Taliban, ABD Büyükelçiliği önündeki Ahmed Şah Mesud Meydanı’nda dans etti. Ülkede berbatlaşan ekonomik duruma aldırmayan militanlar, “Fakir olabiliriz lakin beyaz bayrağımız var” diye konuştu.

RESMİ TATİL OLDU

Akacan The Mall

Gösterilere, rejimin beyaz bayrağını taşıyan ve burka giymiş az sayıda bayan da katıldı. Taliban, 15 Ağustos’u “Gurur Günü” olarak resmi tatil ilan etti lakin resmi bir merasim düzenlenmedi. Devlet televizyonu birinci yıla özel programlar yayınlarken, hükümet sözcüsü Bilal Karimi Twitter’dan, “Bugün zafer ve memnunluk günüdür. Bugün beyaz bayrağın fetih günüdür” iletisini paylaştı. Taliban’ın başşehre girmesinden sonra kentteki Amerikan askerleri ve çok sayıda sivilin tahliyesi 31 Ağustos’a kadar devam etmiş, 1 Eylül 2021 sabahı Afganlar yeni rejimle baş başa kalmıştı.

TALİBAN’LA 365 GÜN

* Taliban’ın başşehre girmesiyle ülke iktisadının yüzde 80’ini oluşturan dış yardımlar kesildi. ABD, Afganistan Merkez Bankası’nın 9 milyar dolarını dondurdu. Bu adımlarla Taliban’ı cezalandırmak hedeflense de iktisat çöktü, hastaneler ve okullar parasız kaldı.

* BM’nin nisan raporuna nazaran 38 milyonluk ülkenin yüzde 95’i yetersiz besleniyor. Yaklaşık 16 milyon kişi günde bir öğünden az yemek bulabiliyor. Kalabalık ailelerin, doyuracak daha az boğaz olsun diye çocuklarını satmak zorunda kaldığı rapor ediliyor.

* Milletlerarası Af Örgütü’ne nazaran son bir yılda zorla ve erken evliliklerde artış yaşanırken, en az 1 milyon çocuk çalıştırılıyor.

EĞİTİM DARBE ALDI

* İngiltere merkezli yardım tertibi “Save the Children”ın araştırmasına nazaran, kızların yüzde 45’i okula devam edemiyor. Erkeklerde bu oran yüzde 20. Ayrıyeten kız öğrencilerin yüzde 26’sı, erkeklerin ise yüzde 16’sı depresyon belirtileri gösteriyor.

* New York Times’ın haberine nazaran rejimin birinci altı ayında eski idare mensubu 500 kişi ya öldürüldü ya da kaçırıldı.

* Geçen bir yılda 80 gazeteci tutuklandı. Ayrıyeten Şii etnik küme Hazaralara yönelik çok sayıda yargısız infaz ve azap olayı rapor edildi.

EŞREF GANİ KARŞILIK VERDİ: NEDEN ZELENSKİ ÜZERE DİRENMEDİM

15 Ağustos günü helikopterle evvel komşu Özbekistan’a, oradan uçakla Birleşik Arap Emirlikleri’ne giden ve hala Abu Dhabi’de yaşayan Afganistan’ın son cumhurbaşkanı Eşref Gani, CNN yayınında neden kaçtığını anlattı. Sunucu Fareed Zakaria’nın “Daha evvel uçağa binip sevdiğim ülkemi terk etmem demiştiniz. Ne oldu” diye sorması üzerine Gani, “Askerler vazifesi bıraktı ve sivil kıyafetlerini giydiler, Savunma Bakanı kaçtı. Ben son giden oldum ve bunu Taliban’a bir Afgan cumhurbaşkanını aşağılama zevkini tattırmamak için yaptım” cevabını verdi.

‘İHANET DEMEM’

Gani, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski ile yapılan kıyaslama için ise şunları söyledi: “Biz 42 yıldır savaş halindeyiz, insanlarımız yoruldu. İkinci olarak Amerika, Zelenski’yi yaklaşan işgale dair bilgilendirdi. Biz tek kesim bilgi kâğıdı bile almadık. Son olarak; ABD, Avrupa hepsi Ukrayna’ya takviye veriyor. Bizim durumumuzda bu yoktu.” ABD tarafından “ihanete uğradığınızı düşünüyor musunuz” sorusu üzerine “O kelimeyi kullanmak istemiyorum” dedi.

PARA KAÇIRDI MI

Gani, eski Lider Donald Trump’ın Taliban’la yaptığı muahedeyi “felaket” olarak niteledi ve “Taliban’ın değiştiğini varsaymak bir yanılgıydı” dedi. Kaçarken helikopterle 169 milyon dolar kaçırdığı tezini bir sefer daha yalanlayan Gani, o kadar paranın fizikî olarak helikopterde taşınamayacağını söyledi.

Akacan The Mall
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.