STERLIN
19,9029
DOLAR
15,8769
EURO
16,8435
ALTIN
942,56
BIST
2.372,35
SON DAKİKA
ABD’den Kuzey Kore’ye Covid-19 aşısı teklifi… Biden: Yanıt alamadım!
İmha edilen Rus tankları Kiev’de sergileniyor
Biden, Ukrayna’ya 40 milyar dolarlık yardım kararını imzaladı
Biden imzayı attı! Ukrayna’ya 40 milyar dolarlık yardım
Türkiye’de mühendislik ve mimarlığın 250 yılı
Kripto paralarda kayıp devam ediyor
Hortum Almanya’yı vurdu: 1 kişi hayatını kaybetti
Çin’den Huawei ve ZTE yasağına reaksiyon
ABD Ulusal Güvenlik Kurulu’nda dikkat çeken atama
Rusya’dan bir flaş karar daha! Yaş sonu kaldırılıyor
Maymun çiçeği paniği büyüyor: Hastalık ‘fetiş’ şenliğinden yayılmış!
Gazprom’un Avrupa’ya doğalgaz hacmi % 26,4 düşecek
Avustralya’da seçim heyecanı: Halk sandık başında!
Bingöl Ulusal Eğitim Müdürü misyondan alındı
Rusya, Finlandiya’ya gaz sevkiyatını durdurdu
Hangi yatırım aracı ne kazandırdı?
Çin, BRICS kümesinin genişletilmesini istiyor
Rusya duyurdu: Azovstal çelik fabrikası büsbütün boşaltıldı
G7 Ukrayna’ya 19,8 milyar dolarlık destekte bulunacak – KIBRIS HABER
KKTC ve Rum kesimi bayrakları yan yana – KIBRIS HABER
Bakanlıklara bağlı daireler yeniden düzenlendi – KIBRIS HABER
Erdoğan, Johnson ile görüştü – KIBRIS HABER
Kıbrıs Türk Liman İşçileri Şirketi tasfiye ediliyor – KIBRIS HABER
Bakan Dönmez: Güç verimliliğinde 1,56 milyar dolar tasarruf sağladık
İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın babası Fransız vatandaşı oldu
Kendini şarj etmenin 4 yolu – KIBRIS HABER
Taşınmaz Mal Komisyonu Başkan Yardımcılığına Oktan Türe atandı – KIBRIS HABER
Elektrik Kurumu’nun yakıt alımları konusunda yasa gücünde kararname – KIBRIS HABER
TC ile KKTC arasında imzalanan protokol Resmi Gazete’de yayınlandı – KIBRIS HABER
Slovakya Büyükelçisi DP’yi ziyaret etti – KIBRIS HABER

İkinci tur öncesi karşı karşıya geldiler! Macron’dan Le Pen’e: İç savaş çıkaracaksınız

İkinci tur öncesi karşı karşıya geldiler! Macron’dan Le Pen’e: İç savaş çıkaracaksınızFransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve aşırı sağcı Ulusal …

İkinci tur öncesi karşı karşıya geldiler! Macron’dan Le Pen’e: İç savaş çıkaracaksınız
CyborNFT
21.04.2022 02:51
0
A+
A-

İkinci tur öncesi karşı karşıya geldiler! Macron’dan Le Pen’e: İç savaş çıkaracaksınız
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve aşırı sağcı Ulusal Birlik parti lideri Marine Le Pen televizyonda yayınlanan bir düelloda karşı karşıya geldi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve aşırı sağcı Ulusal Birlik parti lideri Marine Le Pen, 24 Nisan’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turundan önce televizyonda yayınlanan bir düelloda karşı karşıya gelerek programlarını savundu. İki aday satın alma gücü, dış politika, sosyal konular, çevre, rekabet gücü, gençlik, güvenlik ve göç ve resmi kurumlar olmak üzere sekiz temayı ele aldı.

MACRON BAŞÖRTÜSÜ YASAĞIYLA İLGİLİ: “İÇ SAVAŞ ÇIKARACAKSINIZ”

CyborNFT

Kamusal alanda başörtü takmayı yasaklamayı istediğini söyleyen Le Pen “Ben kamusal alanda peçenin yasaklanmasından yanayım. İslamcılar tarafından dayatılan bir üniformadır” diye konuştu. Macron ise “Fransa’yı kamuya açık alanda başörtüsünü yasaklayan dünyadaki ilk ülke yapmak istemekle” eleştirdi. Macron, “Taşıdığınız proje bir küçülme projesi ve Fransız evrenselciliğine zarar veren bir projedir. Laiklik bir dinle savaşmak değildir. Benim yanımda örtünme, başörtüsü yasağı olmayacak. Anayasamız laikliktir, özgürlük ilkesidir. Bunu yaparsan iç savaş çıkarırsın. Söylediğin çok ciddi bir şey. Aydınlanma ülkesi Fransa, dünyada bunu yapan ilk ülke olurdu. Önerdiğin şey Fransız ruhuna ihanettir” diye konuştu.

Macron “Bir başörtünün, bir kipanın peşinden kaç polis koşacak?”, diye sormasının ardından Le Pen “Maskelerin peşinden koşan ne kadar çok polis memuru olduysa o kadar” diye cevap verdi.

“RUSYA HAKKINDA KONUŞURKEN ASLINDA BANKACINIZLA KONUŞUYORSUNUZ”

Macron dış politika konusunda, Le Pen’i Rus gücüne ve Vladimir Putin’e bağımlı olmakla suçladı. Macron, Le Pen’in Rusya’dan 2015’te aldığı krediyi geri ödemediğine savunarak bunun onu Rusya’ya bağımlı hale getirdiğini iddia etti. Macron “Rusya hakkında konuşurken aslında bankacınızla konuşuyorsunuz” dedi. Le Pen ise “Her ay geri ödüyoruz. Oldukça uzun, doğru. Fakir bir partiyiz ama onursuz değil” diye cevap verdi. Le Pen, Macron’un 2015’te Fransa’da kredi almasını engellediğini iddia etti ancak Macron Eski Ekonomi Bakanı Maliye Bakanı olmadığını söyleyerek “Hiç kimse müdahale etmedi, bunu çok iyi biliyorsun” ifadelerini kullandı.

GÜVENLİK KONUSUNDA “VAHŞETLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

Fransa’daki güvenlik durumunun kötü olduğunu belirten Le Pen “Ülkede durum gerçekten çok kötü, gerçek bir vahşetle karşı karşıyayız. Ülkemizdeki güvensizliğin artmasına katkıda bulunan anarşik ve kitlesel göç sorununu çözmek istiyorum. Fransızlara kimin geldiğini, kimin kaldığını, kimin gitmesi gerektiğini sormak için bir referandum teklif ediyorum” dedi. Le Pen, hapishanelerin kapasitesini artırmayı teklif etti.

Macron ise “200 jandarma tugayı oluşturabiliriz. Hastanelere, kamu hizmetlerine yönelik saldırılara karşı bin 500 siber devriye kurmak istiyorum. Yargıçların işini hafifletmek ve çok daha hızlı yanıt vermek için 8 bin 500 adalet insanı görevlendirmek istiyorum” diye konuştu.

“600 MİLYAR EURO BORCUN SORUMLULUĞUNU ALIYORUM”

Macron’un programında olan 65 yasında emeklilik hakkında yorum yapan Le Pen “kesinlikle dayanılmaz bir adaletsizlik ve kesinlikle haklı değil” dedi.

Le Pen, “Finans dünyasının Mozart’ının çok kötü bir ekonomik sicili var” diyerek “Bana ders vermeyin. 600 milyar euro borcumuz olunca, mütevazı kalmalıyız” açıklamasında bulundu. Macron ise “Marine Le Pen kesinlikle Çovid’e cevap vermedi. 600 milyar borç Covid’den dolayıydı, sorumluluğunu tamamen alıyorum. Yardım ettik, Dayanışma fonu, kısmı işsizlik, garantili krediler. Bunu yaptığımız için gurur duyuyorum” diyerek kendini savundu.

“12 MİLYAR EURO’YU FRANSIZLARA İADE EDECEĞİM”

Satın alma gücü ile ilgili programını belirten Le Pen “Satın alma gücünü beş yıllık görev süremin önceliği yapmak istiyorum. Enerji üzerindeki KDV’yi kalıcı olarak yüzde 20’den yüzde 5.5’e düşürmeyi önermek istiyorum. 12 milyarı Fransızlara iade edeceğim” açıklamasında bulundu. Le Pen’e göre, Macron’un görev süresinde 400 bin yoksul insan tespit edildi.

“FRANSIZLARA KÖTÜ DAVRANDINIZ”

Le Pen “Demokratik bir rönesans istiyorum. Vatandaşların inisiyatifiyle referanduma gitmesini istiyorum. Sarı Yelekliler size söyledi, ses çıkmadı. Bu beş yıllık sürenin sonundaki en büyük sorun, sizin yarattığınız bölünme. Fransızlara şiddet içeren sözlerle kötü davrandınız. Fransız demokrasisini onarmalıyız” diye konuştu

“İKLİM ŞÜPHECİSİNE” KARŞI “İKLİM İKİYÜZLÜSÜ”

Le Pen’i “iklim şüpheci” olmakla suçlayan Macron , “Sizi dinlemek ilginç olan şey, tutarsızlıktır. Programınız ne başı var ne de kuyruğu. Hidrokarbonlarda kalıcı bir azalma öneriyorsunuz. İklim konusunda şüphecisiniz. Açıkça görülüyor.” İfadelerini kullandı.

Le Pen ise “İklim konusunda hiç şüpheci değilim ama siz iklim konusunda biraz ikiyüzlüsünüz” diye yanıtladı.

İKİNCİ TUR 24 NİSAN’DA

24 Nisan’da yapılacak olan ikinci tur 12 aday arasında oyların yüzde 27.6’sini alan mevcut Macron ile oyların yüzde 23.4’unu alan Le Pen arasında yapılacak.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.