SON DAKİKA
“Ercan Havalimanı, Ramazan Bayramı Süresince 749 Uçağa ve Binlerce Yolcuya Hizmet Verecek”
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?

İki isimden ortak açıklama! – KIBRIS HABER

İki isimden ortak açıklama! – KIBRIS HABER
Akacan The Mall
07.11.2022 18:39
0
A+
A-

Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ortak bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada, Türkiye, “irrasyonellikle” ve KKTC’yi uluslararası alanda yükseltmeye çalışmakla suçlandı…

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türkiye’yi “meydan okumaya devam etmekle” suçladı “irrasyonellik gündelik hale geldi” iddiasında bulunarak Yunanistan’ın, yeni emrivakilerden kaçınmak için Güney Kıbrıs’ın yanında durmaya devam edeceğini söyledi.

RİK Atina’da bulunan Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis’in Yunan dengi Dendias ile görüştüğünü bildirdi, iki bakanın görüşme sonrasında düzenlediği ortak basın toplantısını aktardı.

Yunanistan’ın, “haklı tezlerini savunmayı” ve Türkiye’yi uluslararasında ifşa etmeye devam ettiğini de söyleyen Dendias “Türkiye tarafından herhangi bir geri dönüş veya gerek Yunanistan’da gerek Kıbrıs’ta emrivaki yaratma çabası Avrupa’nın tepkisini gündeme getirmelidir” ifadesini kullandı.

Akacan The Mall

Dendias Kıbrıs sorununda “BM Güvenlik Konseyi kararlarına dayalı, Avrupa müktesebatına uygun adil ve sürdürülebilir, iki bölgeli iki toplumlu federasyon çözümüne” destek verdiklerini belirterek “Kıbrıs sorununun bu çerçevede çözümü en üst önceliğimizdir.  Hüzünlü sahte devletin ilanı yıldönümü arifesinde bunu tekrarlamamız çok önemlidir” dedi.

Türkiye’nin KKTC’yi uluslararasında siyasi açıdan yükseltme çabalarını izlemekte olduklarını da belirterek Güvenlik Konseyi’nin Maraş’ın statüsüyle ilgili kararlarının net olduğu, yorum kabul etmediği görüşünü ortaya koydu.

Görüşmede bölgesel gelişmelerin de ele alındığını belirten Dendias, İsrail ve Lübnan arasında kısa süre önce yapılan deniz bölgelerinin sınırlandırılması anlaşmasının devletler arasındaki anlaşmazlıkların uluslararası hukuk ve deniz hukuku zemininde nasıl çözüldüğüne örnek teşkil ettiğini söyledi. Devamla, “Kıbrıs ve Lübnan arasında MEB sınırlandırması müzakerelerinin yeniden başlamasının eşiğinde bulunuyor olmamız çok önemlidir” ifadesini kullandı.

Nikos Dendias Türkiye ile Libya arasında yeni bir memorandum imzalandığını, ABD’nin yol haritasına da ters olan bu gelişmenin olumsuz olduğunu öne sürdü. Dendias son olarak Yunan hükümetinin, Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos’un ölümünden üzüntü duyduğunu belirtti.

Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis da Türkiye’yi “revizyonist politikaları yüzünden irrasyonel bir durumda olmakla” suçladı. Türkiye’nin, Rum tarafında Şubat 2023’te yapılacak seçimi kast ederek “eski ve yeni hükümet arasındaki geçiş dönemini kullanma çabasıyla” bütün ağırlığını “ayrılıkçı varlık” diye nitelediği KKTC’nin siyasi açıdan yükseltilmesine vermekle suçladı.

Kasulidis Cuma günü gerçekleştirilecek Türkçe konuşan devletler zirvesine KKTC’nin gözlemci statüsünde katılacağına dikkat çekerek “anlaşıldığı kadarıyla, sadece devlet veya uluslararası örgütlere değil gözlemci statüsü altında da kabule olanak tanıyacak bir tüzük değişikliği çabası var. Bu, Türkiye’nin, başka Türkçe konuşan devletlerin tanınmamış bir devletin gözlemci olarak kabul edilmesine tepkisini aşma çabasıdır” dedi.

Yoannnis Kasulidis KKTC’nin BM Barış Gücü’ne, Barış Gücü’nün KKTC’de faaliyette bulunma hakkı olabilmesi için verdiği metnin de varlık olarak tanınma çabasının parçası olduğu görüşünü ortaya koydu.

Çeşitli Avrupa başkentlerinde KKTC ofisleri açılmaya da çalışıldığını hatırlatan Kasulidis iki “tehdit” daha bulunduğunu söyledi, bunları kapalı Maraş’ta daha çok açılım ve Abdül Hamid Han sondaj gemisinin bir sonraki durağı olarak sıraladı, sondaj gemisinin bir sonraki durağının ne olacağını göreceklerini söyledi.

Kasulidis  Rum ve Yunan hükümetleri olarak hareketlerinin, bütün bu saydıklarını engellemek için olduğuna işaret etti.

Kasulidis de son olarak II. Hrisostomos’un bu sabah öldüğünü Atina’dayken haber aldığını belirterek üzüntülerini dile getirdi.

Akacan The Mall
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.