STERLIN
22,8880
DOLAR
18,6344
EURO
19,6306
ALTIN
1.077,07
BIST
4.962,97
SON DAKİKA
Rusya ve Belarus, bölgesel güvenlik anlaşmasında değişiklik öngören protokolü imzaladı
Eski İran Cumhurbaşkanı Rafsancani’nin kızı Faize Haşimi’nin yargılanma süreci başladı
Gizemli hastalık streptokok paniği! Çocuklar ölüyor – KIBRIS HABER
Bu tarihlere dikkat! Atış yapılacak – KIBRIS HABER
MLP SAĞLIK HİZMETLERİ A.Ş.( Payların Geri Alınmasına İlişkin Bildirim
TRABZONSPOR SPORTİF YATIRIM VE FUTBOL İŞLETMECİLİĞİ TİCARET A.Ş.( Genel Kurul İşlemlerine İlişkin Bildirim
VAKKO TEKSTİL VE HAZIR GİYİM SANAYİ İŞLETMELERİ A.Ş.( Olağan Dışı Fiyat ve Miktar Hareketleri
ÇİMSA ÇİMENTO SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( Kurumsal Yönetim Bilgi Formu (Güncelleme) – Yönetim Kurulu-2
Dünya Kupası son 16 turu eşleşmeleri belli oldu! – KIBRIS HABER
Ünal Üstel; “Özçınar, Güzelyurt’u Güzelyurt yapan adam”! – KIBRIS HABER
O suçtan 18 ay hapis yatmıştı, yine aynı suçu işledi! – KIBRIS HABER
Ukrayna’da kritik saatler… Büyük saldırı başlamak üzere
Akyar Kara Giriş Kapısı’ndan uyuşturucu maddeyle giriş yapmaya çalıştı! – KIBRIS HABER
Cengizköy’de trafik kazası! – KIBRIS HABER
CHP ekonomi vizyonunu açıkladı
5 milyon dolarlık peynirli makarna davası: ‘Hazırlama süresi yanıltıcı’
İran Ulusal Güvenlik Konseyi: “Mahsa Amini protestolarında 200’den fazla kişi öldü”
Endonezya’da 6.4 büyüklüğünde deprem
Uyuşturucu zanlılarına ek tutukluluk! – KIBRIS HABER
İstediği kulaklığı almayan annesini yüzünden vurarak öldürdü! Büyükannenin anlattıkları olayı çok daha trajik bir hale getirdi
Töre, ‘Topraksız Vatan Olmaz İnisiyatifi’ üyelerini kabul etti! – KIBRIS HABER
Spot piyasada elektrik fiyatları (03.12.2022)
İstediği kulaklığı almayan annesini yüzünden vurarak öldürdü! Büyükanne konuştu: ‘Sürekli sesler duyuyordu’
Üniversite öğrencisi kıza cinsel tacizde bulunan minibüs şoförü dolandırıcı çıktı! – KIBRIS HABER
Annelerinin katilini yıllarca kahraman olarak tanıdılar…
Kertenkelelerin atası dolapta bulundu
İran yeni nükleer santralin inşasına başladı
Rusya’dan tavan fiyat uygulamasına tepki
Mevlüt Çavuşoğlu; “Doğu Akdeniz’de eşit paylaşımdan yanayız”! – KIBRIS HABER
Roketsan’dan Kırıkkale’de yeni yatırım

İhracatta parite tesiri

İhracatta parite etkisiTürkiye İhracatlar Meclisi bilgilerine nazaran, Ocak-Ekim devrinde ihracat 209 milyar dolara yükseldi. Ticaret Bakanı …

İhracatta parite tesiri
CyborNFT
03.11.2022 07:38
0
A+
A-

İhracatta parite etkisi
Türkiye İhracatlar Meclisi bilgilerine nazaran, Ocak-Ekim devrinde ihracat 209 milyar dolara yükseldi. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, birinci 10 ayda parite kaynaklı dış ticaret açığının 2.8 milyar dolar olduğunu söylerken TİM Lideri Gültepe de ihracatta 10 aylık parite kaybının 11.5 milyar dolar olduğunu açıkladı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ekim ayı ihracat bilgilerini İstanbul’da açıkladı. Buna nazaran ekim ayında Türkiye, 21.3 milyar ihracat gerçekleştirdi. Böylelikle geçen yılın ekim ayına nazaran yüzde 2.8 artış sağlanarak tüm vakitlerin en yüksek ekim ayı istatistiklerine ulaşıldı. Ocak-Ekim devrinde ise 209 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Son 12 aylık ihracat ölçüsü da 253 milyar dolar olarak açıklandı.

DURGUNLUĞUN İŞARETLERİ

CyborNFT

Toplantıda konuşan Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Rusya-Ukrayna savaşının seyri, Avrupa’da büyüyen güç krizi ve ABD ve AB’de sıkılaşan mali şartlar nedeniyle global ticarette bir sakinliğin başladığını ve iktisat için olumsuz bir tablonun oluştuğunu söyledi. Bakan Muş, “Birçok öncü göstergenin yanı sıra, PMI bilgileri bilhassa Avrupa’da beklentilerin üzerinde bir yavaşlamaya işaret etmektedir” dedi.

DIŞ TİCARETTE 2.8 MİLYAR DOLAR

Dış ticaret istatistiklerini paylaşan Bakan Muş, “Enerji ve emtia fiyatlarında yaşanan sert artışın tesiri ile ithalatımız ekim ayında 29.3 milyar dolar olurken, bu sayının yüzde 26’sı güç ithalatı kaynaklıdır. Benzeri halde Ocak-Ekim devrindeki ithalat artışımızın yüzde yüzde 51’i güç ithalatından kaynaklanmıştır. Öte yandan, paritenin dış ticaret sayılarımız üzerindeki olumsuz tesirleri de devam etmektedir. Bu yılın birinci on ayında parite kaynaklı dış ticaret açığımız 2.8 milyar dolar daha fazla olmuştur” diye konuştu. İthalat ekimde yıllık yüzde 32 artışla 29.3 milyar dolara çıkarken ekimde yüzde 430 artışla 8 milyar dolara yükseldi. TİM Lideri Mustafa Gültepe de parite tesirini vurguladı. Ekim ayında pariteden kaynaklı zararın 1.5 milyar dolar olduğunu açıklayan Gültepe, 10 aylık kaybın 11.5 milyar dolara ulaştığını söyledi. Global sakinliğin ve parite tesirinin ihtacata olan baskısını en aza indirmek için çalışacaklarını söylen Gültepe, “Önümüzdeki birkaç ay kimi bölümlerimizin ihracatında daralma olabilir. Fakat demir-çelik, çimento, seramik, cam, gübre üzere güç ağır kesimlerde ise talep artışı öngörüyoruz. Tüm olasılıkları değerlendiriyoruz” dedi. 2021’in Ocak-Ekim devrinde dolar/ paritesi 0.8616 iken bu yılın tıpkı devrinde 0.9757 oldu.

KG BAŞINA 1.64 DOLAR

Ekim ayında Almanya’ya 1.7 milyar dolarlık, Irak’a 1.4 milyar dolarlık ve ABD’ye 1.3 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Fiyat bazında ihracattaki artışa bakıldığında ise 531 milyon dolarla Rusya birinci, 293 milyon dolar Irak ikinci ve 140 milyon dolarla KKTC üçüncü sırada yer aldı. Ekim ayında 1.806 firma, birinci kere ihracat yaptı. Kelam konusu firmalar 13.7 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Mustafa Gültepe, Türkiye’nin ekimde 217 ülke ve bölgeye ihracat gerçekleştirdiğini belirtirken geçen yılın ekim ayına nazaran kilogram ünite bedelinin yüzde 18.7 artışla 1.64 dolara yükseldiğini açıkladı.

OTOMOTİV BİRİNCİ SIRADA

Ekim ayında otomotiv sanayisi 2.7 milyar dolarla birinci sırada yer aldı. Onu 2.6 milyar dolarla kimyevi unsurlar ve mamulleri ihracatı takip ederken hazırgiyim ve konfeksiyon ise 1.7 milyar dolarla ücüncü sırada yer aldı. Hububat, yağlı toğumlar ve bakliyat dalı ise Ocak-Ekim devrinde geçen yılın birebir devrine nazaran dolar bazında yüzde 27’lik artış yakalarken TL bazında yüzde 150’lik artış sağladı. Bu devirde Rusya’nın Ukrayna’ya uyguladığı ambargo Türk eserlerine olan ilgiyi arttırmıştı.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.