STERLIN
40,1181
DOLAR
31,5793
EURO
34,3223
ALTIN
2.146,79
BIST
8.907,65
SON DAKİKA
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?
Tepebaşı’nda bugün 3 saatlik elektrik kesintisi yapılacak

İhracatçının ‘veri’ kâbusu

İhracatçının ‘veri’ kâbusuİhracatçılar son periyotlarda şirket sırlarının ortaya dökülmesinden şikâyetçi. İhraç edilmek üzere KDV’siz alınan …

İhracatçının ‘veri’ kâbusu
Akacan The Mall
27.11.2022 07:23
0
A+
A-

İhracatçının ‘veri’ kâbusu
İhracatçılar son periyotlarda şirket sırlarının ortaya dökülmesinden şikâyetçi. İhraç edilmek üzere KDV’siz alınan eserlerin, ihraç edildikten sonra kanıtlanması için şirket beyannamelerinin ve satış faturalarının vergi dairesine teslim edilmek üzere, eserin satın alındığı firmaya teslim edilmesiyle tüm satış bilgilerinin rakiplerin eline geçtiğini söz eden ihracatçılar, durumun düzelmesini istiyor.

Türkiye son yıllarda ihracatta atağa kalktı. Her ay yükselen ihracatla birlikte, ihracatçı sayısında da yükseliş yaşanıyor. Fakat son devirlerde birtakım ihracatçılar yaptıkları süreçlerde, satış bilgisinden müşteri bilgilerine kadar kapalı kalması gereken dataların rakiplerin eline geçtiğinden şikâyet ediyor. Bu durumun nasıl ortaya çıktığını sorduğumuz bir ihracatçı husus ile ilgili şunları söyledi:

“Üretici olan şirketler kendi eserlerini ihraç ettikleri üzere, müşterilerimizden gelen talebe nazaran, kendi üretmediğimiz eserleri Türkiye’deki farklı firmalardan temin edip, ihraç ediyoruz. Öteki üreticilerden temin ettiğimiz eserleri de ihraç kayıtlı aldığımız için KDV’siz alıyoruz. Bu eseri ihraç ederken de ‘ihraç kayıtlı’ olarak beyan ediyoruz. Olay da aslında bu noktadan sonra karışıyor. Aldığımız eseri ihraç ettiğimiz kanıtlamamız gerekiyor. Bu yüzden eseri aldığım firmaya vergi dairesine teslim etmeleri için ihracat beyannamemizi, faturamızı iletiyoruz. Lakin bu evrakların içeriğinde eserleri kime sattığımız, kaça sattığımız, ne kadar kar ettiğimiz üzere bilgiler var. Şirket sırrı kapsamındaki bilgilerimizi kendi elimizle teslim etmiş oluyoruz.”

Akacan The Mall

DİJİTAL KÖPRÜ İHTİYACI

Yaşanan durumun ne üzere meselelere yol açtığını sorduğumuz bir öbür ihracatçı da, “Kendi elimizle gönderdiğimiz evraklarla tüm şirket sırlarımızı rakiplerimize vermiş oluyoruz. Zira bu evraklarda yalnızca ondan aldığım eserler de bulunmuyor. Yaptığım tüm ticari süreçlerin kayıtlarını da almış oluyorlar. Firmaların bütün ticari bilgilerinin hepsi bu ihracat beyannamesinde yer alıyor. Ayrıyeten tüm bu bilgi ve dokümanları kargo ile göndermek zorunda kalıyoruz. Kargolarımız kayboluyor. En sonunda da evrakları gönderdiğimiz firma da bunları alıyor kendi vergi dairesine teslim ediyor. Uzun yıllar boyunca uğraşarak irtibat kurduğumuz yabancı alıcıların bilgisi rakip şirketlerin eline geçiyor. Doğal olarak rakiplerimiz elindeki bilgilerle eserleri ithal eden firmalara ulaşıyor. ‘Sizin buradan aldığınız bu eserleri aslında ben yapıyorum, benden alabilirsiniz’ diyor. Halbuki bu sistemin tamamı bizim beyannamelerimiz, gümrük yönetiminde açık. Vergi dairesi firmalar üzerinden resmi evrak alışverişi yapmak yerine kurulacak çok kolay bir dijital köprüyle evrakları temin edebilir. Çapraz denetimi sağlayabilir” diye konuştu.

‘HAKSIZ REKABET’

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Aktay Hukuk Ofisi sahibi Faruk Aktay, şunları söyledi: “Buradaki sorun ticari sır niteliğinde olan bilgilerin rakip firmalar ile paylaşılması. Halbuki ticari sırların ifşası yahut hukuka ters ele geçirilmesi gerek ticaret hukukunda gerek ceza hukukunda yaptırımlara bağlanmıştır. İhraç kayıtlı satıştan yararlanabilmek için ihracatçılar kelam konusu dokümanları üretici firmalarla, potansiyel rakiplerle paylaşmak zorunda kalıyor. Bu bilgiler ortasında müşteri bilgisi, satış fiyatı, maliyet, kar üzere bilgiler yer alıyor. Bu durum pek çok farklı probleme yol açabileceği üzere bilhassa yurtdışında yeni pazarlar bulmak için yatırım yapan ihracatçıların ‘bedavacılık’ (free-rider) sorunu ile müsabakasına ve müşteri bulmak için yaptıkları yatırımların karşılığını alamadan yeni müşterilerini rakiplerine kaptırma riskiyle karşı karşıya kalmalarına neden oluyor. İstemsiz bilgi paylaşımı hem potansiyel rakipler ortasında haksız rekabete hem de teşvik sistemimizde ‘bedavacılık’ meselesine yol açıyor. İhraç kayıtlı satışlarda da KDV’siz satılan malın mühleti içerisinde gümrük çıkışının tamamlandığı konusunun Ticaret Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı ortasında yeniden elektronik ortamda teyit edilmesinin mümkün olabileceği görüşündeyim.”

 

Akacan The Mall
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.