STERLIN
22,7972
DOLAR
18,8311
EURO
20,2260
ALTIN
1.139,48
BIST
4.505,34
SON DAKİKA
Zelzele bölgesine konteyner kent kurulmaya başlandı
ADASO/Kıvanç: Birçok sanayicimiz Pazartesi’ye kadar üretimi durdurdu
BP: Ceyhan’dan petrol ihracının ne vakit başlayacağı belgisiz
Disney 7 bin çalışanını işten çıkaracak
Washington’da Türkiye’deki zelzelede hayatını kaybedenlerin anısına mum yakıldı
Biden’dan Türkiye iletisi: “100 yılı aşkın müddettir bölgede yaşanan en makus sarsıntılardan biri”
64 saat sonra enkazdan sağ çıkarılan 24 yaşındaki gencin duvara yazdığı o yazı! – KIBRIS HABER
Cem Dana; “Adıyaman yerle bir oldu”! – KIBRIS HABER
7 yaşındaki kız çocuğu enkaz altındaki kardeşini bu türlü korudu! ‘Bizi çıkarın istediğiniz her şeyi yaparım’
Biden resesyon beklemiyor
Almanya’dan Türkiye ve Suriye’ye yapılan aramalar 10 gün fiyatsız
Türkiye’yi yalnız bırakmadılar… Dünyanın dört bir yanından destek!
Talip Atalay; “İsias Otel enkazından 2 cesede daha ulaşıldı”! – KIBRIS HABER
Prof. Dr. Naci Görür, ‘endişe ediyoruz’ diyerek risk altında olan illeri söyledi! – KIBRIS HABER
SSB Lideri İsmail Demir paylaştı: Aksungur’un yeni teknolojisi birinci defa zelzele bölgesinde uygulandı
SunExpress, sarsıntı bölgesi kalkış ve varışlı uçuşlarını fiyatsız yaptı
1117 artçı deprem gerçekleşti! – KIBRIS HABER
Nazım Çavuşoğlu; “Otel enkazında 23. kişiye ulaştık”! – KIBRIS HABER
Fatma Demirel; “Kimlik tespitlerinde velilerin yardımlarına başvurmak zorunda kalıyoruz”! – KIBRIS HABER
9 Şubat 2023 Nöbetçi Eczaneler
Pimco’ya nazaran ABD iktisadı resesyona sürükleniyor
İsmail Demir paylaştı: Aksungur İHA zelzele bölgesinde… Birinci kere zelzele bölgesinde uygulandı
Toyota’dan yüksek kar
Credit Suisse’ten 15 yılın en büyük ziyanı
Zelzele bölgesinde yağışlar büyük oranda azaldı
Hür piyasada döviz açılış fiyatları (09.02.2023)
Gaziantep’te depremden 76 saat sonra 3 kişi enkazdan sağ çıkarıldı! – KIBRIS HABER
İsias Otel enkazında Doruk Akın hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Hatay Cezaevi’nde firar girişimi! – KIBRIS HABER
Cengiz Uzun; “İsias Otel’de zaman geçtikçe umutlar tükeniyor. Bölgedeki cansız bedenlerden kokular gelmeye başladı”! – KIBRIS HABER

İhracatçının ‘veri’ kâbusu

İhracatçının ‘veri’ kâbusuİhracatçılar son periyotlarda şirket sırlarının ortaya dökülmesinden şikâyetçi. İhraç edilmek üzere KDV’siz alınan …

İhracatçının ‘veri’ kâbusu
CyborNFT
27.11.2022 07:23
0
A+
A-

İhracatçının ‘veri’ kâbusu
İhracatçılar son periyotlarda şirket sırlarının ortaya dökülmesinden şikâyetçi. İhraç edilmek üzere KDV’siz alınan eserlerin, ihraç edildikten sonra kanıtlanması için şirket beyannamelerinin ve satış faturalarının vergi dairesine teslim edilmek üzere, eserin satın alındığı firmaya teslim edilmesiyle tüm satış bilgilerinin rakiplerin eline geçtiğini söz eden ihracatçılar, durumun düzelmesini istiyor.

Türkiye son yıllarda ihracatta atağa kalktı. Her ay yükselen ihracatla birlikte, ihracatçı sayısında da yükseliş yaşanıyor. Fakat son devirlerde birtakım ihracatçılar yaptıkları süreçlerde, satış bilgisinden müşteri bilgilerine kadar kapalı kalması gereken dataların rakiplerin eline geçtiğinden şikâyet ediyor. Bu durumun nasıl ortaya çıktığını sorduğumuz bir ihracatçı husus ile ilgili şunları söyledi:

“Üretici olan şirketler kendi eserlerini ihraç ettikleri üzere, müşterilerimizden gelen talebe nazaran, kendi üretmediğimiz eserleri Türkiye’deki farklı firmalardan temin edip, ihraç ediyoruz. Öteki üreticilerden temin ettiğimiz eserleri de ihraç kayıtlı aldığımız için KDV’siz alıyoruz. Bu eseri ihraç ederken de ‘ihraç kayıtlı’ olarak beyan ediyoruz. Olay da aslında bu noktadan sonra karışıyor. Aldığımız eseri ihraç ettiğimiz kanıtlamamız gerekiyor. Bu yüzden eseri aldığım firmaya vergi dairesine teslim etmeleri için ihracat beyannamemizi, faturamızı iletiyoruz. Lakin bu evrakların içeriğinde eserleri kime sattığımız, kaça sattığımız, ne kadar kar ettiğimiz üzere bilgiler var. Şirket sırrı kapsamındaki bilgilerimizi kendi elimizle teslim etmiş oluyoruz.”

CyborNFT

DİJİTAL KÖPRÜ İHTİYACI

Yaşanan durumun ne üzere meselelere yol açtığını sorduğumuz bir öbür ihracatçı da, “Kendi elimizle gönderdiğimiz evraklarla tüm şirket sırlarımızı rakiplerimize vermiş oluyoruz. Zira bu evraklarda yalnızca ondan aldığım eserler de bulunmuyor. Yaptığım tüm ticari süreçlerin kayıtlarını da almış oluyorlar. Firmaların bütün ticari bilgilerinin hepsi bu ihracat beyannamesinde yer alıyor. Ayrıyeten tüm bu bilgi ve dokümanları kargo ile göndermek zorunda kalıyoruz. Kargolarımız kayboluyor. En sonunda da evrakları gönderdiğimiz firma da bunları alıyor kendi vergi dairesine teslim ediyor. Uzun yıllar boyunca uğraşarak irtibat kurduğumuz yabancı alıcıların bilgisi rakip şirketlerin eline geçiyor. Doğal olarak rakiplerimiz elindeki bilgilerle eserleri ithal eden firmalara ulaşıyor. ‘Sizin buradan aldığınız bu eserleri aslında ben yapıyorum, benden alabilirsiniz’ diyor. Halbuki bu sistemin tamamı bizim beyannamelerimiz, gümrük yönetiminde açık. Vergi dairesi firmalar üzerinden resmi evrak alışverişi yapmak yerine kurulacak çok kolay bir dijital köprüyle evrakları temin edebilir. Çapraz denetimi sağlayabilir” diye konuştu.

‘HAKSIZ REKABET’

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Aktay Hukuk Ofisi sahibi Faruk Aktay, şunları söyledi: “Buradaki sorun ticari sır niteliğinde olan bilgilerin rakip firmalar ile paylaşılması. Halbuki ticari sırların ifşası yahut hukuka ters ele geçirilmesi gerek ticaret hukukunda gerek ceza hukukunda yaptırımlara bağlanmıştır. İhraç kayıtlı satıştan yararlanabilmek için ihracatçılar kelam konusu dokümanları üretici firmalarla, potansiyel rakiplerle paylaşmak zorunda kalıyor. Bu bilgiler ortasında müşteri bilgisi, satış fiyatı, maliyet, kar üzere bilgiler yer alıyor. Bu durum pek çok farklı probleme yol açabileceği üzere bilhassa yurtdışında yeni pazarlar bulmak için yatırım yapan ihracatçıların ‘bedavacılık’ (free-rider) sorunu ile müsabakasına ve müşteri bulmak için yaptıkları yatırımların karşılığını alamadan yeni müşterilerini rakiplerine kaptırma riskiyle karşı karşıya kalmalarına neden oluyor. İstemsiz bilgi paylaşımı hem potansiyel rakipler ortasında haksız rekabete hem de teşvik sistemimizde ‘bedavacılık’ meselesine yol açıyor. İhraç kayıtlı satışlarda da KDV’siz satılan malın mühleti içerisinde gümrük çıkışının tamamlandığı konusunun Ticaret Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı ortasında yeniden elektronik ortamda teyit edilmesinin mümkün olabileceği görüşündeyim.”

 

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.