STERLIN
22,8072
DOLAR
18,6349
EURO
19,6228
ALTIN
1.078,18
BIST
5.046,19
SON DAKİKA
BM Genel Sekreteri’nden Afrika için barış çağrısı! – KIBRIS HABER
Emine Şen Hayatını Kaybetti! – KIBRIS HABER
Japonya elemelerden mutlu ayrıldı! – KIBRIS HABER
Hazine’nin dolar cinsi tahvilde ek satışı 2 milyar dolar
Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde telefon hatları arızalı! – KIBRIS HABER
Prof. Dr. İbrahim Benter’in buluşu Pharmaceutics Tıp Dergisi’nde yayımlandı! – KIBRIS HABER
Dikkat! Elektrik Kesintisi Olacak – KIBRIS HABER
2 Aralık 2022’ye ilişkin piyasa analiz raporu yayımlandı! – KIBRIS HABER
Hür piyasada döviz açılış fiyatları (02.12.2022)
Lagarde: Dolar yakından izleniyor
Bunların hepsi şımarık zira askerlik yapmadılar
En kötü Ülkeler listesindeyiz! – KIBRIS HABER
Yaş Sebze ve Meyve Referans Fiyatları Belirleme Komitesi’nde kimler var? – KIBRIS HABER
Kıbrıs Kupasına 2 yıl için milyonluk anlaşma! – KIBRIS HABER
Lagarde: Dolar yakından izleniyor
Yunanistan’ın İHA’sı alay konusu oldu: Nereden almışlar… Oyuncak gibi!
G7, Rus petrolüne fiyat sonu konusunda bir mutabakata çok yakın
Chicago Fed’in başına Austan Goolsbee gelecek
Brezilya’da rotasyon olacak mı? Kamerun’a kümeden çıkmak için ne lazım? Dünya Kupası haberleri, iddaa oranları…
Rus petrolünün nakliye maliyetleri artıyor
Savaşta bir birinci… Zelenski’nin sağ kolu Ukrayna ‘devlet sırrı’nı açıkladı
Boğazlar’da Rus gemilerine sigorta muamması
AMB Lideri Lagarde’dan büyüme iletisi
Asya borsalarında düşüş
Yunanistan silaha doymuyor: İsrail’den tanksavar füze alıyor
Uydurma hesapları siliyor
Kraliyet’te nerelisin skandalı
Esnaf zincir marketlere ‘e-ticaret’ modeli istedi
‘Yerli kurumsal yatırımcı tabanı oluşuyor’
Daima artırım yapılır mı?

IAEA Başkanı Grossi’den ‘Murashov’ açıklaması

IAEA Başkanı Grossi’den ‘Murashov’ açıklamasıUluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) Başkanı Rafael Mariano Grossi, Ukrayna’daki Zaporijya …

IAEA Başkanı Grossi’den ‘Murashov’ açıklaması
CyborNFT
02.10.2022 17:37
0
A+
A-

IAEA Başkanı Grossi’den ‘Murashov’ açıklaması
Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) Başkanı Rafael Mariano Grossi, Ukrayna’daki Zaporijya Nükleer Santrali (ZNPP) Genel Müdürü Ihor Murashov’un Rus güçleri tarafından gözaltına alınmasına ilişkin yaptığı açıklamada, Murashov’un bir an önce ailesine ve tesisteki işine dönebilmesini temenni ettiğini belirterek, “Görevden bu şekilde alıkonulması, tesisin emniyet ve güvenliğinin sağlanmasına yönelik karar alma mekanizmasında ani ve ciddi bir etkiye sahiptir” dedi.

IAEA Başkanı Grossi, ZNPP Genel Müdürü Murashov’un Rus güçleri tarafından gözaltına alınmasına ilişkin açıklamada bulundu. IAEA tarafından yazılı yayımlanan açıklamada, Başkan Grossi’nin, Murashov’un gözaltına alındığına dair bilgi alınmasının ardından IAEA’nın ilgili makamlarla temasa geçtiğini ve Murashov’un geçici olarak gözaltında olduğu konusunda bilgilendirildiğini söylediğine yer verildi. Grossi, Murashov’un Rus güçleri tarafından gözaltına alınmasının 7 vazgeçilmez nükleer güvenlik prensibinin en az ikisi üzerinde çok önemli bir etkisi olduğunu yineledi.

Grossi, sahadaki herhangi bir nükleer acil duruma müdahaleyi yönetmek de dahil olmak üzere tesisin nükleer güvenlik ve emniyetini ve tüm operasyonel prosedürlerinin uygulanmasını sağlamanın ZNPP genel müdürünün görevleri arasında bulunduğunu belirterek, “Tesis personelinin herhangi bir üyesinin bu şekilde gözaltına alınması, kendi içinde ciddi bir endişe kaynağı oluşturacak, aynı zamanda personelin geri kalanı üzerindeki psikolojik etkisi ve baskısı için de ciddi bir endişe kaynağı olacaktır ki bu da nükleer güvenlik ve emniyet açısından zararlı bir durumdur. (Murashov’un) Görevden bu şekilde alıkonulması, tesisin emniyet ve güvenliğinin sağlanmasına yönelik karar alma mekanizmasında ani ve ciddi bir etkiye sahiptir” dedi. Grossi, Murashov’un bir an önce ailesine ve tesisteki işinin başına dönebilmesini temenni ettiğini söyledi.

CyborNFT

GROSSİ KİEV VE MOSKOVA’YA GİDECEK

Öte yandan ZNPP’de bulunan IAEA uzmanlarının, tesisin çevresinde tekrar birkaç patlamanın duyulduğunu bildirdiği, bu hafta içinde bildirilen diğer patlamalarda olduğu gibi bu patlamaların da mayınlardan kaynaklandığının düşünüldüğü belirtildi. Patlamaların, tesisin güvenlik sistemleri üzerinde doğrudan bir etkiye yol açmadığı ifade edilirken, Grossi’nin tesisin yakınında bu tür mayın patlamalarının tekrar tekrar meydana gelmesinden derin endişe duyduğuna yer verildi. Açıklamada ayrıca Grossi’nin, ZNPP ve çevresinde güvenli bölge oluşturmaya yönelik çabalarının sürdüğü ve bu kapsamda gelecek hafta Kiev ve Moskova’ya gitmesinin planlandığı belirtildi.

MURASHOV’UN GÖZALTINA ALINDIĞI AÇIKLANMIŞTI

Dün, Ukrayna Ulusal Nükleer Enerji şirketi Energoatom Başkanı Petro Kotin yaptığı açıklamada, ZNPP Genel Müdürü Murashov’un Rus güçleri tarafından gözaltına alındığını duyurmuştu. Energoatom tarafından yayımlanan açıklamada, cuma günü yerel saatle 16:00 civarında Murashov’un tesisten Energodar kasabasına giderken Rus devriyesi tarafından gözaltına alındığı belirtildi. Açıklamada, “Nükleer Santral Genel Müdürü’nün aracı durduruldu, arabadan çıkarıldı ve gözleri bağlı olarak bilinmeyen bir yöne götürüldü. An itibariyle akıbeti hakkında bir bilgi yok” denildi.

Kotin, Murashov’un Ruslar tarafından gözaltına alınmasının, Ukrayna ve Avrupa’nın en büyük nükleer santrali ZNPP’nin operasyon güvenliğini tehlikeye attığını ifade ederek, “ZNPP’yi kontrol eden Rus ordusunun, aynı zamanda santralde yasadışı olarak bulunan Rosatom personelinin, ZNPP yönetimine ve personeline yönelik nükleer terör eylemlerini derhal durdurmalarını, santralin genel müdürünün derhal serbest bırakılmasını ve tesisteki sorumluluklarına dönmesine izin verilmesini talep ediyorum” dedi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.