STERLIN
33,2719
DOLAR
27,2242
EURO
28,8556
ALTIN
1.677,74
BIST
8.304,83
SON DAKİKA
Şenkul’dan, Hirondel Çemberi’nin isim tartışmasına yanıt! – KIBRIS HABER
Deprem Komitesi, Ankara’da temaslarda bulunuyor! – KIBRIS HABER
Elindeki silahla damadı vurdu, hiçbir şey olmamış gibi dans etmeye devam etti! – KIBRIS HABER
“59 Milyon Euro 75 okul eder”! – KIBRIS HABER
132,5 milyon TL açık! – KIBRIS HABER
Sahte araç poliçesiyle, Metehan Sınır Kapısından KKTC’ye giriş yaptı! – KIBRIS HABER
Dikkat! Elektrik kesintisi – KIBRIS HABER
8 Kaçak daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
“Vergide adalet istiyoruz”! – KIBRIS HABER
16 yerde yangın! – KIBRIS HABER
4 milyon 660 bin 500 TL hasar! – KIBRIS HABER
CTP gençlerinden, ihtiyaç sahibi çocuklara kıyafet yardımı – KIBRIS HABER
Mevlid Kandili yarın gece idrak edilecek – KIBRIS HABER
Petrol fiyatlarında son durum! – KIBRIS HABER
Haftalık hava durumu raporu – KIBRIS HABER
1 Sterlin 33,50TL! – KIBRIS HABER
Kendisiyle evlenmeye karar verdi! – KIBRIS HABER
Mehmetçik’ten Kıbrıs’ın güneyinde Akdeniz’de eğitim uçuşu! – KIBRIS HABER
Erhürman; “Sn. Hristodulidis yalan söylüyorsa açıklayın”! – KIBRIS HABER
Mağusa’da13 yaşındaki çocuğa annesi ve babası şiddet uyguladı! – KIBRIS HABER
Eşini öperken kulak zarını deldi! – KIBRIS HABER
iPhone 15 satın alabilmek için birbirlerini ezdiler! – KIBRIS HABER
14 metrelik timsah cansız insan bedenini kanala taşırken yakalandı! – KIBRIS HABER
Ertuğruloğlu New York’ta Noziri ile görüştü! – KIBRIS HABER
23 yaşındaki gencin ölümünde baba mahkemede! – KIBRIS HABER
Hırsızlık yapmak için girdiği evde içki içip, uyuya kaldı! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel, Girne’de ziyaretler yapacak! – KIBRIS HABER
KTOEÖS’den önemli açıklama! – KIBRIS HABER
Mahkumlar arasında çıkan kavga sırasında 3 gardiyan yaralandı! – KIBRIS HABER
Burs müracaatları bu tarihte yapılacak! – KIBRIS HABER

Hükümetten ihracatçıya takviye paketi

Hükümetten ihracatçıya takviye paketiTİM tarafından hükümete aktarılan yeni talepler tahlile kavuşuyor. TBMM’ye sunulan kanun teklifinde fuar …

Hükümetten ihracatçıya takviye paketi
CyborNFT
01.05.2022 16:52
0
A+
A-

Hükümetten ihracatçıya takviye paketi
TİM tarafından hükümete aktarılan yeni talepler tahlile kavuşuyor. TBMM’ye sunulan kanun teklifinde fuar alanlarındaki ilan ve reklam vergisinden muaf olması ve Ticaret Bakanlığı’na tahsis olan Dış Ticaret Kompeksi’nin ihracatçılar tarafından kullanılan kısımlarının bedelsiz olarak TİM’e devrolunması teklifleri hayata geçecek. Ayrıyeten, iflas eden, ölen, ticareti terk eden ve son 5 yılda ihracat yapmayan üyelerin borçları, genel şuralarda alınacak kararla terkin edilebilecek.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Türk ihracatçısının meselelerine tahlil bulmaya devam ediyor. TİM ile İhracatçı Birliklerinin Kuruluş ve Misyonları Hakkında Kanun ile Birtakım Kanunlarda Değişiklik yapılmasına Dair, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunulan 12 unsurluk kanun teklifi ile ihracatçıların değerli meseleleri tahlil bulacak. TİM’in ağır eforlarıyla birlikte, Türkiye’de gerçekleştirilen fuarların iç alanlarında yapılan ilan ve reklamlar, ilan ve reklam vergisinden muaf tutulacak. Birebir vakitte Ticaret Bakanlığı’nın tahsisinde yer alan, TİM Genel Sekreterliği ve dört ihracatçı birliği genel sekreterliğinin bulunduğu Dış Ticaret Kompleksi’ndeki kullanılan kısım bedelsiz olarak TİM’e devredilecek. Ayrıyeten; iflas eden, ölen, ticareti terk eden ve son 5 yılda ihracat yapmayan üyelerin borçları, genel şuralarda alınacak kararla terkin edilebilecek.

TÜRKİYE’DEKİ FUARLAR, İLAN VE REKLAM VERGİSİNDEN MUAF OLACAK

CyborNFT

İhracatçıların sıkıntılarıyla yakından ilgilendiklerini tabir eden TİM Lideri İsmail Gülle, “Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile İhracatçı Birliklerinin Kuruluş ve Misyonları Hakkında Kanun ile Birtakım Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 12 unsurluk kanun teklifinde taleplerimizin yer bulması bizleri sevindirdi. Hatırlanacağı üzere son vakitlerde İstanbul’da düzenlenen ve yurtdışından gelen yabancı müşterilerin de bulunduğu milletlerarası fuarlarımıza belediye takımlarının ilan ve reklam vergisi için baskın yapmaları güzel bir manzara oluşturmamıştı. Bu husustaki taleplerimizi hükümetimize ve Ticaret Bakanlığımıza iletmiştik. Artık Türkiye’de gerçekleştirilen fuarların düzenlendiği iç alanlarda yapılan ilan ve reklamlar, ilan ve reklam vergisinden muaf tutulacaktır. Ayrıyeten Yenibosna’da bulunan Dış Ticaret Kompleksi, Cumhurbaşkanımızın ve Ticaret Bakanımızın takviyeleriyle bedelsiz olarak TİM’e devredilecek. Alınan kararlar ihracat ailemize iyi olsun” tabirlerini kullandı.

SON 2 YILDA 122 TALEP TAHLİLE KAVUŞTURULDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ihracat ailesine verdiği takviyeye vurgu yapan İsmail Gülle, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Cumhurbaşkanımızın bizlere açtığı yolda ihracatımız artıyor, demek ki hakikat yolda ilerliyoruz. Her vakit söylüyoruz; ihracat misyonumuzdur, ihracat borcumuzdur, ihracat geleceğimizdir, ihracat istikrarımızdır, ihracat gücümüzdür. Zira ihracat, dünya arenasındaki gururumuzdur. Son 2 yılda hükümetimize ilettiğimiz 122 talebinin tamamı, acilen tahlile kavuştu. Yeni kanun teklifindeki taleplerimiz de yakında hayata geçecek. İhracatçılarımızı yol arkadaşı addeden Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve vazifeye geldiğinden bu yana her vakit yanımızda olan Ticaret Bakanımız Mehmet Muş’a verdikleri takviyelerden dolayı şükranlarımızı sunuyorum”.

“HEDEFLERİMİZE BÜYÜK BİR AZİMLE YÜRÜYORUZ”

Yılın birinci çeyreğinde ihracat ailesinin, son derece başarılı bir performans gösterdiğini belirten Gülle, ”Mart ayı sayılarımızda bunu tekrar gördük. Geldiğimiz noktada yılın birinci çeyreğinde toplam ihracatımız 60 milyar doları aştı. Mevcut projeksiyonda bu sayılar, amaçlarımıza giden yolda son derece değerli. 2022 yılı gayemiz olan 250 milyar dolara ulaşmak için ihracatımızı geçtiğimiz yıla nazaran her ay 2,1 milyar artırmamız gerekiyordu. Son sayıların sonucunda, 250 milyar dolara giden yolda birinci çeyrekte 10 milyar dolar artıdayız. Yabancı alıcılar, Türk firmalarımıza çok ağır bir teveccüh gösteriyor. Bunu gerçekleştirdiğimiz heyetlerde de görüyoruz. Tüm dallarda ülkemize önemli bir talep ve ilgi var. Mevcut ivmenin yükselişle devam ediyor olması beklentilerimizi artırıyor. Tüm amaçlarımıza büyük bir azim ve inançla yürüyoruz” dedi.

CyborNFT
ETİKETLER: , , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.