STERLIN
23,3584
DOLAR
18,7991
EURO
20,4881
ALTIN
1.166,27
BIST
5.231,02
SON DAKİKA
Resmi Gazete’de bugün (27.01.2023)
Trump’a zehirli mektup gönderen zanlı cürmünü kabul etti
IMF’den Ukrayna’ya yardım paketi hazırlığı
Ronaldo 90 dakika oynadı, Al Nassr elenmekten kurtulamadı!
ABD Hazine Bakanı Yellen’dan Afrika temasları
Çukurova’dan kritik zafer
Adana Demirspor’da ayrılık! Berk Yıldız’ın sözleşmesi feshedildi
Bangladeş’te başlayan saklambaç oyunu Malezya’da bitti
Biden, ABD’deki Hong Kongluların vize süresini 2 yıl uzattı
Rusya’nın Ukrayna’ya düzenlediği saldırılarda 11 kişi öldü
Son dakika: ABD Wagner’i resmi olarak “uluslararası suç örgütü” ilan etti
Türkiye’den 750 adet akıllı tahta! – KIBRIS HABER
Kayseri İl Millî Eğitim Müdürü değişti
2.5 yıl takip etti sonra internet sitesinden katil sipariş etti! Akılalmaz bir ‘stalker’ hikayesi….
Ünal Üstel; “Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri ile mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceğiz”! – KIBRIS HABER
16 yaşındaki Helin’in cenazesinde gözyaşları sel oldu! – KIBRIS HABER
Tavuğa da zam geldi! – KIBRIS HABER
Maliye Bakanı Şan’dan Regaip Kandili Mesajı! – KIBRIS HABER
Selin Ciğerci anne oldu! – KIBRIS HABER
Türk lirasına fotoğrafı basılan ilk kadın hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Zehie Helin Reessur’un otopsi raporu yayımlandı! – KIBRIS HABER
Almanya süre verdi: “Leopard tankları Mart sonu Ukrayna’da olabilir”
İngiltere ve Yeni Zelanda Başbakanlarından esprili paylaşımlar
Ukrayna Savunma Bakanlığı duyurdu: 55 füzenin 47’si vuruldu
Almanya’da Rus ajan depremi: Film gibi operasyon… Havalimanına baskın!
Denktaş heykeli 31 Ocak’ta açılıyor! – KIBRIS HABER
Spot piyasada elektrik fiyatları (26.01.2023)
TCMB: Azalan dış talebin üretim üzerindeki etkisi izleniyor
Son dakika: Bakan Çavuşoğlu’ndan İsrail’e tepki
Ukrayna’ya gönderilen tanklar için Kremlin’den yeni açıklama

Hindistan Başbakanı Narendra Modi Hürriyet için yazdı… Hindistan’ın G20 vizyonu, dünyaya liderlik ediyor

BUGÜN Hindistan G20 Devir Başkanlığına başlıyor. G20’nin evvelki 17 Başkanlığı, makro-ekonomik istikrarın sağlanması, milletlerarası vergilendirmenin rasyonelleştirilmesi, ülkeler üzerindeki borç yükünün hafifletilmesi ve başka birçok çıktı için kıymetli sonuçlar verdi.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi Hürriyet için yazdı… Hindistan’ın G20 vizyonu, dünyaya liderlik ediyor
CyborNFT
01.12.2022 07:38
0
A+
A-

Hindistan Başbakanı Narendra Modi Hürriyet için yazdı… Hindistan’ın G20 vizyonu, dünyaya liderlik ediyor
BUGÜN Hindistan G20 Periyot Başkanlığına başlıyor. G20’nin evvelki 17 Başkanlığı, makro-ekonomik istikrarın sağlanması, milletlerarası vergilendirmenin rasyonelleştirilmesi, ülkeler üzerindeki borç yükünün hafifletilmesi ve öteki birçok çıktı için değerli sonuçlar verdi.

Bu başarılardan yararlanacağız ve bunları geliştireceğiz. Hindistan bu değerli sorumluluğu devralırken kendime soruyorum – G20 daha da ileri gidebilir mi? Bir bütün olarak insanlığa yarar sağlamak için temel bir zihniyet değişimine taban hazırlayabilir miyiz? Yapabileceğimize inanıyorum. Zihniyetlerimiz şartlarımıza nazaran şekillenir. İnsanlık tüm tarih boyunca kıtlık içinde yaşadı. İnsanlık tüm tarih boyunca kıtlık içinde yaşadı. Hudutlu kaynaklar için savaştık, zira hayatta kalmamız bu kaynakları diğerleriyle paylaşmamamıza bağlıydı.

‘TEK BİR DÜNYA’

CyborNFT

Fikirler, ideolojiler ve kimlikler ortasındaki çatışma ve rekabet norm haline geldi. Ne yazık ki, bugün bile tıpkı sıfır sonuçlu zihniyet içinde sıkışıp kalıyoruz. Ülkeler toprak yahut kaynaklar için savaştığında bunu görüyoruz. Temel malların tedariki bir silah olarak kullanıldığında bunu görüyoruz. Milyarlarca insan aşıya ulaşamazken, aşılar bir küme insan tarafından stoklandığında bunu görüyoruz.

Bazıları çatışma ve açgözlülüğün yalnızca insan tabiatında olduğunu sav edebilir. Buna katılmıyorum. Şayet beşerler tabiatı gereği bencil olsaydı, hepimizin temel ‘Bir’liğini savunan bir çok manevi geleneğin daimi çekimini nasıl açıklayabilirdik?

Hindistan’da tanınan olan bir gelenek, canlı hatta cansız tüm varlıkların beş temel elementten oluştuğunu söyler – toprak, su, ateş, hava ve uzayın ‘panch tatva’sı. Bu elementler ortasındaki ahenk – içimizde ve ortamızda – fizikî, toplumsal ve çevresel refahımız için gereklidir. Hindistan’ın G20 Devir Başkanlığı, bu kozmik ‘Bir’lik hissini teşvik etmek için çalışacak. Münasebetiyle temamız – ‘Tek Bir Dünya, Tek Bir Aile, Tek Bir Gelecek’. Bu tema, hepimizin toplu olarak takdir etmekte başarısız olduğumuz insani şartlardaki değişimi dikkate alır.

‘SAVAŞA GEREK YOK’

BUGÜN, dünyadaki tüm insanların temel muhtaçlıklarını üretmeye yetecek kadar araçlara sahibiz. Bugün, hayatta kalmak için savaşmamıza gerek yok. Sahiden de, savaş olmamalı! Bugün, iklim değişikliği, terörizm ve salgın hastalıklar üzere karşılaştığımız en büyük zorluklar, birbirimizle savaşarak değil, sırf birlikte hareket ederek çözülebilir.

İnsanlığın altıda birine mesken sahipliği yapan ve muazzam lisan, din, gelenek ve inanç çeşitliliği ile Hindistan, dünyanın bir mikrokozmosudur. Bilinen en eski kolektif karar verme gelenekleriyle Hindistan, demokrasinin temel DNA’sına katkıda bulunur. Demokrasinin en büyüğü olan Hindistan’ın ulusal fikir birliği dikte tarafından değil, milyonlarca özgür sesin uyumlu bir melodide harmanlanmasıyla oluşturulur.

Bugün, Hindistan en süratli büyüyen büyük bir iktisattır. Vatandaş merkezli yönetişim modelimiz, yetenekli gençliğimizin yaratıcı dehasını beslerken, en marjinalleşmiş vatandaşlarımızla bile ilgilenir. Ulusal kalkınmayı, üstten aşağıya bir idare hareketi değil de, vatandaş liderliğindeki bir ‘halk hareketi’ yapmaya çalıştık. Açık, kapsayıcı ve birlikte çalışabilir dijital kamu malları yaratmak için teknolojiden yararlandık. Bunlar; toplumsal müdafaa, finansal iştirak ve elektronik ödemeler üzere çeşitli alanlarda ihtilal niteliğinde ilerleme sağlamıştır.

İYİLEŞME, AHENK, UMUT

HİNDİSTAN’ın tecrübeleri muhtemel global tahliller için iç bakış açısı sağlayabilir. G20 Periyot Başkanlığımız mühletince; Hindistan’ın tecrübelerini ve modellerini başkaları için, bilhassa gelişmekte olan dünya için muhtemel şablonlar olarak sunacağız. Önceliklerimiz, sadece G20 ortaklarımızla değil, tıpkı vakitte sesi sık sık duyulmayan Güney’deki öbür gezginlerimizle de istişare içinde şekillenecek. Önceliklerimiz ‘Tek Dünyamızı’ güzelleştirmeye, ‘Tek Ailemiz’ içinde ahenk yaratmaya ve ‘Tek Geleceğimiz’ için umut vermeye odaklanacak.

küresel besin, gübre ve tıbbi eser arzını depolitize etmeye çalışacağız, böylelikle jeo-politik tansiyonlar insani krizlere yol açmayacak. Kendi ailelerimizde olduğu üzere, gereksinimleri en büyük olanlara her vakit öncelik verilmelidir. Gelecek kuşaklarımıza umut aşılamak için, kitle imha silahlarının yarattığı riskleri azaltma ve global güvenliği artırma konusunda dürüst bir dialogu teşvik edeceğiz. Hindistan’ın G20 gündemi kapsayıcı, tezli, hareket odaklı ve belirleyici olacak. Hindistan’ın G20 Devir Başkanlığını; şifa, ahenk ve umut başkanlığı yapmak için bir ortaya gelelim. İnsan merkezli globalleşmenin yeni bir paradigmasını şekillendirmek için birlikte çalışalım.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.