STERLIN
29,4291
DOLAR
23,3737
EURO
25,2298
ALTIN
1.464,53
BIST
5.573,40
SON DAKİKA
KKTC, Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Başkanlık bayrağını devraldı! – KIBRIS HABER
2024-2026 Dönemi Orta Vadeli Mali Planı yayımlandı! – KIBRIS HABER
Tufan Erhürman; “Olan Kıbrıslı Türklere olacak”! – KIBRIS HABER
Maske geri döndü! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Hafta sonu için hava durumu tahmini! – KIBRIS HABER
Döviz durdurulamıyor! 8 Haziran Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Lefkoşa’da telefon ve internet kesintisi! – KIBRIS HABER
Zorlu Töre, sessizliğini bozdu! – KIBRIS HABER
103 Milyon Euro’ya transfer oldu! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, Atlılar toplu mezarındaki kazı çalışması için Nikos Hristodulidis’e saygı çağrısında bulundu! – KIBRIS HABER
Sağlık Bakanlığı’ndan önemli açıklama! – KIBRIS HABER
Lapta Turizm Festivali başlıyor! İşte etkinlik takvimi – KIBRIS HABER
Dikkat! Telefon ve internet kesintisi olacak – KIBRIS HABER
Baba Vanga’nın 2023 yılı kehanetleri gerçek mi oluyor? İşte o kehanetler – KIBRIS HABER
16 yılda toplam 413 ırkçı olay davası! – KIBRIS HABER
Başbakan Ünal Üstel; Hükümetimiz hayat pahalılığı karşısında gerekli adımları atacaktır! – KIBRIS HABER
Sami Özuslu, öğretmenlerin hükümet tarafından büyük saldırılara maruz kaldığını söyledi! – KIBRIS HABER
Canlı yayında içki içme yarışı yaptı! Şişe şişe içince hayatını kaybetti – KIBRIS HABER
Tecavüz etmekle suçlanıyor! – KIBRIS HABER
Plastik poşetler 2-3 kez daha zamlanacak! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Serhan Aktunç; “Halkın hakkını en yüksek sesle savunacağım”! – KIBRIS HABER
Arpa buğday fiyatları belirlendi! Verilecek destek yükseltildi – KIBRIS HABER
Altında büyük artış! Yeni rekor – KIBRIS HABER
7 Haziran Günlük Burç Yorumu ÖZEL HABER
“Polis Halk Koşusu” için kayıtlar devam ediyor! – KIBRIS HABER
Murat Şenkul’dan açıklama! Boğazyolu Caddesi kaçış yolu tamamlandı – KIBRIS HABER
Alkol yine bir kazaya sebep oldu! – KIBRIS HABER
Hava Durumu! – KIBRIS HABER

Her adımda zelzele bölgesine bağış: 300 bin kişi depremzedeler için 8.2 milyar adım attı

Jeofizik mühendisi Beğenilen Venedik’in toplumsal teşebbüsü Helps Steps, zelzele bölgesi için 300 bin kişiyi sokağa döktü. Atılan 8.2 milyar adım 42 STK aracılığıyla sarsıntı bölgesine bağış oldu. Venedik, uygunluğun unicorn’u olma hayaliyle kurduğu teşebbüsünü artık İngiltere ve Avrupa’ya taşıyor. Spor kulüpleriyle işbirliği yapıldı bile. Sırada düzgünlük koleksiyonları üretmek var.

Her adımda zelzele bölgesine bağış: 300 bin kişi depremzedeler için 8.2 milyar adım attı
CyborNFT
24.03.2023 08:05
0
A+
A-

Her adımda sarsıntı bölgesine bağış: 300 bin kişi depremzedeler için 8.2 milyar adım attı
Jeofizik mühendisi Beğenilen Venedik’in toplumsal teşebbüsü Helps Steps, zelzele bölgesi için 300 bin kişiyi sokağa döktü. Atılan 8.2 milyar adım 42 STK aracılığıyla zelzele bölgesine bağış oldu. Venedik, düzgünlüğün unicorn’u olma hayaliyle kurduğu teşebbüsünü artık İngiltere ve Avrupa’ya taşıyor. Spor kulüpleriyle işbirliği yapıldı bile. Sırada uygunluk koleksiyonları üretmek var.

Depremin akabinde bölgeye farklı boyutlarda bağış ve yardım yapıldığını gördük. Kimi milyon TL’lik takviye sağladı kimi de kazak örüp depremzede çocuklara yolladı. Depremzedeler için tam manasıyla “ter döken” bir küme daha vardı. 6 Şubat’ı takip eden iki haftalık süreçte tam 300 bin kişi, bölgedeki gereksinimlerin giderilmesi emeliyle adımını bağışladı. Bağışlar Help Steps kullanıcılarından geldi. Uygulamayla tam 8.2 milyar adım 42 sivil toplum kuruluşuna kaynak oldu. Öbür bölgedeki kanserli çocukların tedavisi olmak üzere pek çok proje bu kaynaktan yararlandı.

PANDEMİDE HAKİKAT MESAJ

CyborNFT

Bir “adım sayar” olarak da tanımlanan Help Steps, son periyotta Garanti Bankası üzere birçok kuruluşun “Yılın Girişimi” mükafatını verdiği dikkat çeken toplumsal yatırımlardan biri. Kurucusu Beğenilen Venedik, yüksek jeofizik mühendisi olarak güç bölümünde parlak bir mesleği varken her şeyi bırakıp bu teşebbüsü hayata geçirmeye odaklandı. 2019’da kurulan teşebbüsün katalizörü ise pandemi oldu. Sokağa çıkamayan milyonlara “Bir yandan spor yaparak fiziğinizi, öteki yandan bağış yaparak zihninizi koruyun” bildirisi verdi. Bu yaklaşım çabucak karşılık buldu. Bugüne kadar yürüyen, koşan, bisiklete binen binlerce kişi uygulamaya 225 milyar adım karşılığı bağışta bulundu. Sokak hayvanları, etraf projeleri, engelli hakları, eğitim üzere alanlarda projeler yapıldı. Platformun eşzamanlı olarak sporu desteklemek üzere beş büyük spor kulübüyle işbirliği de var.

İşler yeterli gidince Beğenilen Venedik, trafiğe de bulaştı. 2022’den beri yalnızca adımları değil araçların kilometrelerini de bağışa dönüştürüyor. Şu anda 40’ın üzerinde marka ile toplumsal projeler yürütüyor, organik olarak da 1.6 milyon kullanıcısı var. 2022 son çeyreği prestijiyle Akbank-Tosla entegrasyonu sağlayarak adımların TL dönüşümüne başlandı. Şu sıralarda kripto para bağışları için çalışılıyor.

GURBETÇİ DEPREMZEDE İÇİN YÜRÜDÜ

Gözde Venedik’in gözü dışarıda. Zelzeleden sonra bir ortaya geldik. 150 ülkeden kullanıcıya ulaşmanın, hayallerinin de ötesinde olduğunu söyledi. Atılan adımlarla Ukrayna’daki çocuklar için projeler yapılmasına şaşmamalı. Yurtdışındaki kullanıcılarının kıymetli kısmını ise gurbetçiler oluşturuyor. Bu geniş kitlenin, 6 Şubat sarsıntılarında de çok süratli aksiyon aldığını söyledi Venedik. “Deprem bölgesine yönelik bir yıllık muhtaçlık planlaması yaptık. İki haftada 300 bin kişi 8.2 milyar adım attı. 42 sivil toplum kuruluşuna bağış yapıldı. 38 şirket de bu kampanyanın içinde yer aldı” dedi.
Venedik’in anlattığına nazaran Hacettepe Üniversitesi ile de bir barınma projesi için çalışılıyor. Genç teşebbüsçü projeyi, “Fakülte sekreteri kullanıcımızmış. Beni aradı, ‘Öğrencilerin barınma problemini çözmeliyiz’ dedi. Çabucak bir markayla anlaşıldı. 220 bin kişi yürüyecek. Müsaade aşamasındayız” diye anlattı.

NASIL BAĞIŞ YAPILIYOR

Mevzuat açısından bu iş nerede? Beğenilen Venedik, “Biz para değil adım topluyoruz. Mevzuatta da ‘yer sağlayıcısı’ olarak tanımlanıyor bu durum. Artık 8.5 milyonluk bir yatırım tipine çıkıyoruz. Toplumsal teşebbüs yatırımcılarının ilgisi var” diye yanıtladı sorumu. Uygulamayı kullanan gün uzunluğu attığı adımları gece 24:00’ten evvel sisteme yükleyip puana çeviriyor. Bu sırada bir reklam izliyor ve puanını alıyor. O reklam da bağışa dönüşüyor. 2019’dan bu yana 225 milyar adım bağışa dönüşmüş.

?

LONDRA’DAKİ TEKNOPARKTA ŞUBE AÇIYOR

Venedik’in planında küreselleşmek var. Birinci adım İngiltere. “Londra’da yeni kurulan bir teknoparkta şube açmak üzere anlaştık. Aldığımız yatırımı Avrupa’daki büyümeye kullanacağız. Avrupa’da futbol kulüpleriyle işbirliklerimiz var” diye anlatıyor planını.

Avrupa’nın akabinde bir buçuk yıl sonra da amaç Amerika’ya girmek. Orada bir tabanlık üreticisiyle el sıkışılmış. İşte globaldeki plan: “Türkiye’de Yeşil Kundura ile yürüyüş ayakkabıları üreteceğiz. HS markalı ayakkabıları ABD’de anlaştığımız Eat Rex firmasıyla satışa çıkaracağız. Bunun yanında Mavi markasıyla da anlaştık. Onlar da spor koleksiyon hazırlayacaklar. Dünyada birinci ‘iyilik koleksiyonu’nu hazırlayacağız. Cirodan da bağış yapılacak, adımlardan da.”

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.