STERLIN
29,4501
DOLAR
23,3834
EURO
25,1530
ALTIN
1.474,46
BIST
5.626,49
SON DAKİKA
10 Haziran 2023 Nöbetçi Eczaneler
Talay Ayhun Hayatını Kaybetti! – KIBRIS HABER
Gökyüzü kızıla büründü! Maskeler geri döndü – KIBRIS HABER
EVKAF, uluslararası down sendromlu çocukları misafir etti – KIBRIS HABER
Metin Arhun’dan asgari ücret açıklaması! – KIBRIS HABER
Eski dünya yıldızları sahada! – KIBRIS HABER
YÖK’ün KKTC için belirlediği 400 yükseköğrenim kontenjanı açıklandı! – KIBRIS HABER
Başbakanlık’tan flaş açıklama! – KIBRIS HABER
Tufan Erhürman’dan köy ziyaretleri! – KIBRIS HABER
Bu bölgelere 3 gün boyunca su verilmeyecek! – KIBRIS HABER
Gönyeli’de, serada uyuşturucu yetiştirdi! – KIBRIS HABER
Güney Kıbrıs’ta Hakemler Birliği bombalandı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel; “Dövize karşı yeni çalışma içindeyiz”! – KIBRIS HABER
Piyasada tüp yok! – KIBRIS HABER
Acun Ilıcalı bir kulüp daha satın aldı! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatında düşüş! – KIBRIS HABER
T.C. Cumhurbaşkanı Erdoğan KKTC’ye Geliyor! – KIBRIS HABER
Altın fiyatlarında son durum! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplanıyor! İşte gündem – KIBRIS HABER
13 yaşındaki çocuğa çarptı! – KIBRIS HABER
Lefkoşa’da 3 işyeri kapatıldı! – KIBRIS HABER
Dövizin yükselişi durmuyor! – KIBRIS HABER
Büyük ikramiye bu bilete isabet etti! – KIBRIS HABER
9 Haziran 2023 Nöbetçi Eczaneler
Bu bölgelerde elektrik kesintisi! – KIBRIS HABER
Şampiyon Gençlik Gücü! – KIBRIS HABER
Turgut Akçın, Doğrudan Gelir Desteği’nin bir an önce ödenmesini talep etti! – KIBRIS HABER
KTEZO’dan açıklama! – KIBRIS HABER
Akaryakıta zam! Yeni fiyatlar bu gece yarısından itibaren geçerli olacak – KIBRIS HABER

Her 10 şirketten 9’u uzaktan çalışma yanlısı

Her 10 şirketten 9’u uzaktan çalışma yanlısıKPMG tarafından 530’dan fazla şirketle yapılan araştırmaya nazaran şirketlerin yüzde 89’u şu an …

Her 10 şirketten 9’u uzaktan çalışma yanlısı
CyborNFT
06.05.2022 12:22
0
A+
A-

Her 10 şirketten 9’u uzaktan çalışma yanlısı
KPMG tarafından 530’dan fazla şirketle yapılan araştırmaya nazaran şirketlerin yüzde 89’u şu an uzaktan çalışma siyasetini zati uyguluyor yahut uygulamayı planlıyor, telekomünikasyon ve teknoloji kesimleri ise bu politikayı uygulayan bölümlerin…

Pandeki ile gündeme gelen uzaktan çalışma bir müddet daha pek çok şirket tarafından uygulanacağa benziyor. KPMG tarafından yapılan bir araştırma her 10 şirketten 9’nunun uzaktan çalışmaya sıcak baktığını ortaya koydu.

KPMG’nin, 530’dan fazla şirketin iştiraki ile gerçekleştirdiği “Uzaktan Çalışmada Şimdiki Trendler” başlıklı araştırması patronlara esnek çalışmayı nasıl ve ne ölçüde ele almaları gerektiği konusunda kıymetli bilgiler sunuyor. Araştırmaya nazaran şirketlerin yüzde 89’u şu an uzaktan çalışma siyasetini zati uyguluyor yahut uygulamayı planlıyor, telekomünikasyon ve teknoloji bölümleri ise bu politikayı uygulayan bölümlerin başında geliyor. Uzaktan çalışmanın hayata geçirilmesinde çalışanların isteklerinin ana etken olduğunu da gösteren araştırmada en büyük zorluklar ise vergi ve yasal uyumluluk olarak gösteriliyor.

CyborNFT

KPMG, “Uzaktan Çalışmada Yeni Trendler” raporunda 530’dan fazla şirkete uzaktan çalışmayla ilgili değerlendirmelerini sordu. Yüzde 82’sinin EMA bölgesinde yer aldığı iştirakçiler ortasında çeşitli dallardan idare heyeti üyeleri, yöneticiler, mobilite konusunda uzman şahıslar, insan kaynakları yetkilileri, vergi ve iş hukuku uzmanları bulunuyor.

Raporu pahalandıran KPMG Türkiye İnsan ve Değişim Hizmetleri Yöneticisi Jan Fazilet Yılmaz, “Uzaktan çalışma, hayatımızın vazgeçilmez bir kesimi haline geldi. Gerek mevcut çalışanların talepleri gerekse de rekabetin ağır olduğu yetenek pazarında öne geçme gereksinimiyle birlikte uzaktan çalışma siyasetleri yükselişte. Bu kademede, şirketlerin esnekliğin nasıl ve ne ölçüde olacağını netleştirmesi ehemmiyet taşıyor. Bilhassa işin ihtiyaçları ile ilgili olarak işlevler özelinde özelleştirilmiş yaklaşımların benimsenmesi ve bu yaklaşımın çalışan bağlılığı ve verimliliği eksenlerinde kurgulanması ehemmiyet kazanıyor. Ayrıyeten uzaktan çalışma, bilhassa milletlerarası boyut kazandığında karmaşık vergisel ve yasal süreçleri beraberinde getirebiliyor ya da iş ve toplumsal güvenlik uygulamalarına ait tasalara yol açabiliyor. Bu nedenle şirketlerin çalışma modellerini dönüştürürken ahenk ve risk hususlarını da göz önünde bulundurması kritik değer taşıyor” dedi.

KPMG’nin raporunda öne çıkan başlıklar özetle şöyle;

Uzaktan çalışma siyasetleri yaygınlaşıyor

Rapora nazaran şirketlerin yüzde 89’u şu an uzaktan çalışma siyasetini esasen uyguluyor yahut uygulamayı planlıyor. Kuruluşların yüzde 52’si uzaktan çalışma siyaseti uygulamayı düşünürken yüzde 37’si esasen halihazırda uyguluyor. Bu biçimde bir siyaset uygulamayı düşünmeyenlerin oranı ise yalnızca yüzde 5’te kalıyor.


Telekomünikasyon ve teknoloji dalı başı çekiyor

Bununla birlikte, stratejiler her kuruluşun iş modeline, uzun vadeli stratejik gayelerine ve kurumsal kültürüne nazaran değişiyor. Telekomünikasyon ve teknoloji dalı yüzde 64 ile bu modeli uygulayanların başını çekerken, bu iki kesimde uzaktan çalışmayı kıymetlendirme basamağında olanların oranı ise yüzde 27 düzeyinde bulunuyor. BT tabanlı şirketlerin, bilhassa de startup kesimindekilerin, süratli karar verebilmesi ve uzaktan çalışmanın birçok vakit bir DNA’larının bir kesimi olması nedeniyle bu kesimlerdeki yüksek oran da şaşırtan değil.

Tamir bile uzaktan

Öteki yandan değişik bir formda yiyecek, içecek, perakende ve tüketici kesimlerindeki iştirakçilerin yüzde 90’nı uzaktan çalışma siyaseti planladıklarını belirtti. Bunların yüzde 40’ı bu politikayı uygulamayı düşünürken yüzde 60’ı şu an uygulamakta olduklarını belirtiyor. İmalat kesimi için, iş yerinde daha fazla çalışmanın gerekliliği göz önüne alındığında, bu sonuçlar daha da şaşırtan oldu. Hatta birtakım şirketler, sanal gerçeklik gözlükleri ile uzaktan makine bakımı yapılması üzere yeni teknolojiler kullanılarak işgücünün uzaktan çalışabileceğini tabir ediyor.

Ana etken çalışan isteği

Uzaktan çalışma nedenlerinin başında ise çalışanlardan gelen istekler ve COVID-19 kısıtlamaları geliyor. Şirketlerin yüzde 25 için çalışanlardan gelen talepler, uzaktan çalışmayı hayata geçirmenin temel nedeni oldu. Şirketlerin yüzde 18’i uzaktan çalışmanın gerekli olduğunu ve yetenek pazarında markayı tanımladığını söylerken yüzde 12’si yetenek eksikliğini gidermeye yardımcı olduğunu söyledi. Özetle, kuruluşların yüzde 55, uzaktan çalışma siyasetlerini işleri yahut dış faktörlerden dolayı değil çalışanlarının isteklerini karşılamak için hayata geçirdi.


Uzaktan çalışma hâlâ ülke içi ile hudutlu

Uzaktan çalışma usulleri de kuruluşlara nazaran değişiklik gösteriyor. Yüzde 42 ile birden fazla şirket, ülke sonları içinde uzaktan çalışmaya odaklanıyor. Ülke dışında uzaktan çalışma kelam konusu olduğunda, şirketlerin yüzde 22’si 90 günden daha az bir müddet için kısa vadeli uzaktan çalışma tekniğini düşünüyor. 90 günden fazla müddet için bu oran yüzde 8’e kadar düşüyor. Ayrıyeten iştirakçilerin yalnızca yüzde 9’u ülke dışından bu usulle işe alım yapmayı değerlendirdiklerini belirtiyor.


En büyük zorluk vergi ve yasal uyumluluk

Vergi ve yasal uyumluluk yüzde 88 ile uzaktan çalışmayı uygulamak isteyen şirketler için en büyük zorluklar olarak öne çıkıyor. Halihazırda ülke sonları içinde dikkate alınması gereken çeşitli vergi ve yasal düzenlemeler olduğu düşünüldüğünde bu sonuç şaşırtan değil. Örneğin, sıhhat ve güvenlik, bilgi muhafaza ve BT güvenliği, gelir ve kurumlar vergisi düzenlemeleri ile ilgili ülkelere nazaran değişen patron yükümlülükleri bulunuyor. Ülke sonlarının dışında, daha fazla milletlerarası düzenlemeler devreye girdikçe ahenk daha da karmaşık hale geliyor. Yasal standartların olmaması ve vergi alanında belirsizlik, hudut ötesi uzaktan çalışmanın ele alınmasında değerli bir pürüz teşkil ediyor. Sonuç olarak, hudut ötesi uzaktan çalışmayı uygulama kararı bir yandan şirkete mahsus risk değerlendirmelerine ve öbür yandan iş ve yetenek ihtiyaçlarına bağlı kalıyor. Vergi ve yasal uyumlulukta sonra uzaktan çalışmanın önündeki başka zorluklar ortasında sırasıyla verimli süreçler oluşturmak (yüzde 21), çalışan takibi ve teknoloji (yüzde 18), irtibat (yüzde 10) geliyor.

Kıbrıs Haber

Kıbrıs Haberleri, Yanlışsız, Tarafsız ve Şimdiki Kıbrıs Haberleri Kıbrıs Habercide son dakika olarak okuyabilirsiniz. 
Yayın sürecimiz boyunca tarafsız olarak Ülkemizde ve Dünyada gelişen bütün  Siyaset, Sıhhat, İktisat, Eğitim, Spor ve Teknoloji alanlarında ülkemizi ilgilendiren ve son dakika Kıbrıs Haberlerini Kıbrıs Haberci ‘de fiyatsız bir formda okuyabilirsiniz.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.