STERLIN
20,5616
DOLAR
18,4964
EURO
18,1677
ALTIN
986,47
BIST
3.146,89
SON DAKİKA
Lefkoşa Kızılbaş Parkı’nda külliye ile ilgili halka açık toplantı yapılıyor! – KIBRIS HABER
“Bu yıl Türkiye’ye gelen doğrudan yatırımın yüzde 23’ü İsviçre’den”
Okullara temizlik hizmeti sağlanmasına yönelik ihale hakkında yeni açıklama! – KIBRIS HABER
Hayvanların yemine de göz diktiler! – KIBRIS HABER
Son Dakika! Türkiye’den dünyaya ‘Kıbrıs’ mesajı; “Daha fazla güç ve silah göndereceğiz” – KIBRIS HABER
AB ülkeleri enerji krizi için bir yeniden toplanıyor
Bakan Çavuşoğlu’ndan flaş açıklama: ‘Kıbrıs Türkü’nü korumak için daha fazla güç göndereceğiz’
Duyan şaşkına döndü… Kocası için aldığı tabutu internete koyup bağışlamaya karar verdi!
Kraliçe Elizabeth’in ölüm sebebi belli oldu
Tüketiciler için yeni dönem
Ersoy: İstanbul’un ziyaretçisi 15 milyonu aşacak
Okyay Sadıkoğlu’ndan LTB’ye sert paylaşım! – KIBRIS HABER
14 Ekim’e kadar ödenmesi gerekiyor! – KIBRIS HABER
Sevgilisini darp etti teminata bağlandı! – KIBRIS HABER
Töre; “Projeyi halkımızla buluşturmak için hiçbir masraftan kaçınmayan ana vatanımıza teşekkür ediyoruz” – KIBRIS HABER
Disiplin Kurulundan karar çıktı! – KIBRIS HABER
Bakan Taçoy’dan anlamlı ziyaret! – KIBRIS HABER
Kuzey Kore’den yeni füze denemesi! Dikkat çeken zamanlama…
Adanın Yunanistan’a bağlanma hayali! – KIBRIS HABER
Piyasa enflasyonda çıkışın süreceğini öngörüyor
Almanya’da doğalgaza tavan fiyat geliyor
Uluslararası Uzay İstasyonu’na ilk kadın komutan
‘Dijital cüzdan kullanımı hızla artacak’
EPDK/Yılmaz: Azami uzlaştırma fiyat mekanizması 6 ay uzatıldı
Finlandiya’dan flaş Rusya kararı! Bu geceden itibaren yasak…
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan ‘Yunanistan’ açıklaması: Elimiz kolumuz bağlı kalmayız
Rusya’dan flaş Kuzey Akım açıklaması
Almanya’da enflasyon euro döneminde ilk kez çift haneye çıktı
“Tekstilde 2023’te yüzde 15-20’lik daralma sürpriz olmayacak”
TCMB rezervlerinde 4 ayın en hızlı düşüşü

Heathrow havalimanı için yolcu sınırlaması kararı alındı

Heathrow havalimanı için yolcu sınırlaması kararı alındıÇalışan sayısının yetersizliği nedeniyle havalimanlarında kaosun büyüdüğü İngiltere’de …

Heathrow havalimanı için yolcu sınırlaması kararı alındı
CyborNFT
29.07.2022 14:37
0
A+
A-

Heathrow havalimanı için yolcu sınırlaması kararı alındı
Çalışan sayısının yetersizliği nedeniyle havalimanlarında kaosun büyüdüğü İngiltere’de uçuş iptalleri devam ederken Heathrow, günlük giden yolcu sayısını 11 Eylül’den itibaren 100 bin ile sınırlama kararı aldı. Airport Review’ın iddialarına nazaran,…

İngiltere’de havalimanlarında, salgının akabinde artan seyahat talebi karşısında çalışan sayısının yetersiz kalması nedeniyle kaos yaşanıyor.

Yaklaşık üç yıl boyunca salgın kısıtlamaları nedeniyle seyahat edemeyen milyonlarca İngiliz için bu yaz tatil heyecanı yerini şimdiden zahmete bırakmış durumda.

CyborNFT

Uzmanlara nazaran ise yaşananlar yalnızca bir başlangıç niteliğinde.

İngiltere’de son aylarda artan seyahat talebi nedeniyle yaşanan yoğunluğun gelecek ay çok daha da önemli boyutlara ulaşması bekleniyor. Sorunun temelinde ise ülkedeki havalimanları ve hava yolu şirketlerinin salgın periyodunda çalışanlarının kıymetli bir kısmını işten çıkarması yatıyor.

54 binden fazla kişi işten çıkarıldı

İngiltere’nin önde gelen sendikalarından Unite’ın “İngiltere’nin sivil havacılığı için son çağrı” başlıklı raporuna nazaran, ülkede tüm havaalanını çalışanlarının sayısı 2008’den 2020 yılına kadar yüzde 30 artarak toplam 70 bine ulaşmıştı. Ancak 2020 yılının mart ayında salgının tesirini artırmasıyla, ülkede hava trafiği bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 90 azalırken, havalimanları ve hava yolu şirketleri binlerce çalışanı işten çıkarma yoluna gitti.

Havalimanı ve hava yolu şirketlerinin duyurularına nazaran, İngiltere’de salgın boyunca havacılık bölümünde 35 binden fazla çalışanın işine son verildi. İngiliz personel sendikası Unite’ın varsayımlarına nazaran, salgın devrinde işten çıkarılanların sayısı 46 bini aşıyor. Buna hava alanlarındaki İngiliz perakende zincirlerinin işten çıkarmaları da eklendiğinde bu sayı 54 bin 110’a ulaşıyor.

İngiltere’nin Avrupa ülkelerine kıyasla havacılık kesiminde daha fazla işten çıkarma yapması nedeniyle, bu vakte kadar giderilemeyen iş gücü açığı havalimanlarında aksamaların yaşanmasına, krizin giderek daha da derinleşmesine neden oluyor.

Örneğin, salgın periyodunda İngiltere’de havacılık bölümünde 54 bin 110 kişi işten çıkarılırken, tıpkı devirde Almanya’da 28 bin 964, Fransa’da ise 20 bin 249 kişinin işine son verilmişti.

Londra merkezli havacılık haber platformu International Airport Review’ın iddialarına nazaran, İngiliz havalimanlarında çalışmak üzere hemen yaklaşık 3 bin şahsa muhtaçlık var.

“Tatilciler için tam bir kabus”

Uluslararası Para ve Tüketici Hakları Uzmanı Martyn James, “Bu yıl havacılık dalı açısından daha evvel gibisi görülmemiş bir yıl oldu. Neredeyse kimse binlerce uçuşun birbiri arkasına iptal edilmesine hazır değildi.” tabirini kullandı.

İngiltere’deki havalimanlarında talep artışı nedeniyle yaşanan yoğunluğa son periyotta çalışanların grevlerinin de eklendiğini belirten James, “Sadece hava yolları çalışanları değil, hava trafik denetimi vazifelileri, yer hizmetlerindeki valiz vazifelileri de greve gidiyor.” dedi.

İngiltere’de hava yolu şirketlerinin işçi yetersizliği nedeniyle binlerce uçuşu iptal etmek zorunda kaldığını hatırlatan James, “Birçok hava yolu şirketi şu ana kadar gerekli kapasitede uçuş yapamayacakları duyurmuş durumda. Tüm bu gelişmeler tatilciler için tam bir kabus manasına geliyor.” değerlendirmesini yaptı.

Heathrow’da 100 bin sınırı

Son aylarda İngiltere’de havalimanlarında yaşanan yoğunluk nedeniyle kaos ortamının oluşmasının akabinde, Londra’nın en büyük hava limanı olan Heathrow, günlük giden yolcu sayısını 11 Eylül’den itibaren 100 bin ile sınırlama kararı aldı.

Yine bu ay içerisinde Heathrow havalimanından yapılan açıklamada, yolcu sayısındaki artışla başa çıkmakta zorlanıldığı, bu nedenle hava yolu şirketlerinin bu yaz için yeni bilet satışı yapmamaları talebinde bulunuldu.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.