STERLIN
22,8452
DOLAR
18,8309
EURO
20,2646
ALTIN
1.138,39
BIST
4.505,34
SON DAKİKA
SB’lerdeki üstyapının kullanımına ilişkin düzenleme
Depremin 4. gününde uluslararası yardımlar sürüyor
Fuat Tosyalı: Şahsen başında olduğum takımımla yardım çalışmalarına katılıyoruz
Son dakika… Bakanlık duyurdu! Sarsıntı bölgesinde maaşlar yatırılıyor
Atay Arkan ve eşi depremde hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
İzlem Gürçağ Altuğra; “Psikolojik destek ekibi evlere gidecek”! – KIBRIS HABER
Suriye’de can kaybı 2 bin 900’ü aştı! 298 Bin kişi evsiz kaldı – KIBRIS HABER
7 bin 46 öğretmen alanda
İsias Otel’in enkazında çalışma sürüyor! – KIBRIS HABER
Zelzele bölgesine konteyner kent kurulmaya başlandı
ADASO/Kıvanç: Birçok sanayicimiz Pazartesi’ye kadar üretimi durdurdu
BP: Ceyhan’dan petrol ihracının ne vakit başlayacağı belgisiz
Disney 7 bin çalışanını işten çıkaracak
Washington’da Türkiye’deki zelzelede hayatını kaybedenlerin anısına mum yakıldı
Biden’dan Türkiye iletisi: “100 yılı aşkın müddettir bölgede yaşanan en makus sarsıntılardan biri”
64 saat sonra enkazdan sağ çıkarılan 24 yaşındaki gencin duvara yazdığı o yazı! – KIBRIS HABER
Cem Dana; “Adıyaman yerle bir oldu”! – KIBRIS HABER
7 yaşındaki kız çocuğu enkaz altındaki kardeşini bu türlü korudu! ‘Bizi çıkarın istediğiniz her şeyi yaparım’
Biden resesyon beklemiyor
Almanya’dan Türkiye ve Suriye’ye yapılan aramalar 10 gün fiyatsız
Türkiye’yi yalnız bırakmadılar… Dünyanın dört bir yanından destek!
Talip Atalay; “İsias Otel enkazından 2 cesede daha ulaşıldı”! – KIBRIS HABER
Prof. Dr. Naci Görür, ‘endişe ediyoruz’ diyerek risk altında olan illeri söyledi! – KIBRIS HABER
SSB Lideri İsmail Demir paylaştı: Aksungur’un yeni teknolojisi birinci defa zelzele bölgesinde uygulandı
SunExpress, sarsıntı bölgesi kalkış ve varışlı uçuşlarını fiyatsız yaptı
1117 artçı deprem gerçekleşti! – KIBRIS HABER
Nazım Çavuşoğlu; “Otel enkazında 23. kişiye ulaştık”! – KIBRIS HABER
Fatma Demirel; “Kimlik tespitlerinde velilerin yardımlarına başvurmak zorunda kalıyoruz”! – KIBRIS HABER
9 Şubat 2023 Nöbetçi Eczaneler
Pimco’ya nazaran ABD iktisadı resesyona sürükleniyor

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, 2023 yılı maksatlarını paylaştı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, gelecek yıl finansal mimari ve altyapısını daha da güçlendirmeye yönelik birçok adım atacaklarını bildirdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, 2023 yılı maksatlarını paylaştı
CyborNFT
20.12.2022 10:22
0
A+
A-

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, 2023 yılı gayelerini paylaştı
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, gelecek yıl finansal mimari ve altyapısını daha da güçlendirmeye yönelik birçok adım atacaklarını bildirdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, global iktisattaki problemlere karşın Türkiye İktisat Modeli sayesinde elde ettikleri kazanımların 2023 yılında da güçlenerek artmasını hedeflediklerini lisana getirdi.

Türkiye iktisadının geride kalan 20 yıllık periyotta başta global finansal kriz ve salgın olmak üzere iç ve dış şoklara karşı pek çok kez sınandığını ve tümünden alnının akıyla çıkmayı başardığını vurgulayan Nebati, iktisadın son periyotta şokların üstesinden gelme ve risklere maruz kalabilecek alanları azaltma noktasında da kıymetli aralık katettiğini belirtti.

CyborNFT

Nebati, Türkiye’nin hem kamu borçluluğunda hem de toplam borçluluğunda gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerden olumlu ayrıştığına işaret ederek, “Önümüzdeki devirlerde karşılaşabileceğimiz şoklara karşı eskisinden çok daha dirençli ve dirayetli bir Türkiye iktisadı göreceğimizi vurgulamak isterim. Öte yandan mevcut yurt içi ve global gelişmeleri yakından takip ediyor, muhtemel risk ve fırsatlar üzerinde tüm paydaşlarımızla uyum içinde çalışıyor ve gereken adımları vaktinde isabetle atıyoruz. 2023-2025 devrini kapsayan Orta Vadeli Programı’mızı da bu yaklaşımla hazırladık ve yapısal dönüşüme ait yol haritamızı belirlemiş olduk. Büyümenin güçlü, kapsayıcı ve sürdürülebilir olması için gerekli uygulamalara devam edeceğiz. Ülkemizi, Türkiye Yüzyılı’na, Türkiye İktisat Modeli’yle hazırlıyoruz.” sözlerini kullandı.

Bu çerçevede sanayi üretiminde, istihdamda, yatırımlarda ve ihracatta akran ülkelerden olumlu ayrışmaya devam edeceklerinin altını çizen Nebati, “Vatandaşlarımızın yüksek teveccühü ile KKM uygulamasını 2023 yılında da uygulamaya devam edeceğiz. Böylelikle finansal istikrar ve kalıcı fiyat istikrarı noktasında kazanımlarımız da sürecek.” dedi.

Nebati, sermaye piyasalarını derinleştirmeye, TL cinsinden alternatif yatırım enstrümanları geliştirmeye, iştirak finans ekosistemini güçlendirmeye ve finansal sistemde risk idaresini düzgünleştirmeye devam edeceklerini belirterek, “Gelecek yıl da finansal mimari ve altyapımızı daha da güçlendirmeye yönelik birçok adım atacağız.” diye konuştu.

Bu yıl güç ve besin arz güvenliği ile istikrarının ne derece kıymetli olduğunu şahsen deneyim ettiklerini lisana getiren Nebati, Rusya-Ukrayna Savaşı ile birçok ülkenin güç ve besin tedarik zincirinde kıymetli kırılmalar yaşadığına dikkati çekti.

Türkiye’nin ise süratli karar alma ve uygulama kabiliyeti sayesinde her iki alanda da arz güvenliğini tesis etmeyi başardığını kaydeden Nebati, “2 Aralık 2022 tarihi prestijiyle, Bakanlığımızca yürütülen Hazine Dayanaklı Kefalet Sistemi kapsamında, firmalarımıza ve salgından olumsuz etkilenen yaklaşık 7 milyon dar gelirli vatandaşımıza toplam 8,2 milyon kredi süreci gerçekleştirilerek 700 milyar lira kredi kullandırılmıştır.” dedi.

Nebati, 2023 yılında da besin arz güvenliğinin ve istikrarının güçlendirilmesi ile ziraî üretim maliyetlerinin azaltılarak verimliliğin artırılması konusunda çalışmalarını hızlandıracaklarını belirterek, 2023 yılının sürdürülebilir finansa ve yeşil dönüşüme ait siyaset önlemlerinin daha fazla gündeme geldiği bir yıl olacağını bildirdi.

“Büyüme odaklı kefalet paketleriyle işletmelerimizi destekleyeceğiz”

Nebati, selektif kredi siyasetini, daha çok dal odaklı, üretken alanlara daha fazla odaklanacak halde kararlılıkla uygulamaya devam edecekleri tıpkı vakitte da gerekli geliştirmeleri yapacaklarını tabir etti.

Salgın sonrası periyotta, selektif kredi yaklaşımı çerçevesinde imalat, istihdam ve ihracatı desteklemek gayesiyle başta KOBİ’ler için olmak üzere üretken kesimlerdeki firmalar için birçok kefalet paketini hayata geçirdiklerini, imalat, inşaat ve tarım alanlarına yönelik yeni kefalet imkanları oluşturduklarını hatırlatan Nebati, şöyle konuştu:

“Bu kapsamda 2022 yılında yürürlüğe aldığımız paketlerle yaklaşık 110 milyar liralık kredi imkanını firmalarımızın kullanımına sunduk. 2023 yılında da Türkiye İktisat Modeli kapsamında imalat endüstriyi önceliklendirilmek üzere yatırım, istihdam, üretim, ihracat odaklı yaklaşımımızla yeni dayanak paketlerinin üzerinde çalışmayı sürdüreceğiz. Makroekonomik politikalarımız ile uyumlu halde uygulamaya alacağımız büyüme odaklı kefalet paketleriyle işletmelerimizi desteklemeye devam edeceğiz. Hazine takviyeli kefalet sistemi kapsamında başlangıçta 200 milyar lira kefalet imkanı karşılığında sağladığımız yaklaşık 250 milyar liralık finansmanı başta KOBİ’lerimiz olmak üzere işletmelerimize sunacağız.”

“EYT ile ilgili patronlara kefalet dayanaklı paketimizin hazırlık süreci devam ediyor”

Bakan Nebati, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülen çalışma çerçevesinde, patronların karşılaşacağı kıdem tazminatı yüküne finansman sağlamak üzere Hazine Dayanaklı Kefalet Sistemi kapsamında yeni bir paket hazırlığı sürecinin devam ettiğini bildirdi.

Öte yandan konut kesimine yönelik, İnşaat Hizmetleri Finansman Dayanak Paketini Temmuz 2022’de yürürlüğe aldıklarını anımsatan Nebati, bu çerçevede taban yüzde 30’u tamamlanmış ve şimdi tamamı bitmemiş konut projelerinin tamamlanması emeliyle inşaat kesiminde yer alan firmalara takviye olduklarını kaydetti.

Nebati, alt ve orta gelir seviyesindeki vatandaşların konuta erişim imkanlarını desteklemek üzere Birinci Konutum Konut Finansman ve Genişletilmiş Konut Finansman Paketleri oluşturduklarına dikkati çekerek, “25 Mayıs 2022 tarihinde bu kapsamda uygulamaya alınan paketlerle, şimdiye kadar vatandaşlara konut alımlarında kullanılmak üzere 22 bin 610 kullandırım ile toplamda 9,6 milyar lira kredi imkanı sağladık. Önümüzdeki periyotta de muhtaçlık olması halinde, inşaat kesimine yönelik yeni dayanak paketi çalışmalarımız kelam konusu olabilir.” diye konuştu.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.