STERLIN
20,7509
DOLAR
18,5827
EURO
18,2070
ALTIN
1.022,10
BIST
3.553,85

Hayvan üreticileri sokağa dökülecek!

Hayvan üreticileri sokağa dökülecek!
CyborNFT
30.07.2022 10:24
0
A+
A-

Naimoğulları, 21 Mayıs’ta imzalanan protokolde arpanın fiyatının 1,5 TL aşağıya çekilmesi ve hayvancılar için elektrikte indirime gidilmesi gibi maddelerin yer aldığı belirterek, bu taaddütlerin yerine getirilmediğin savundu…

Naimoğulları, 21 Mayıs’ta imzalanan protokolde arpanın fiyatının 1,5 TL aşağıya çekilmesi ve hayvancılar için elektrikte indirime gidilmesi gibi maddelerin yer aldığı belirterek, bu taaddütlerin yerine getirilmediğin savundu

NAİMOĞLULLARI: ÇALIŞA ÇALIŞA ANAMIZ AĞLADI

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı önünde basın açıklaması yaparak, Bakan Dursun Oğuz’a yönelik sert ifadeler kullandı. Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz’a “Siz, deli misiniz, yoksa bilinçli mi yapıyorsunuz? Çalışa çalışa anamız ağladı” ifadeleriyle yüklendi. Naimoğulları, yem fiyatlarına yüzde 12 zam geldiğinin altını çizerek, pahalılıktan yakındı. Oğuz’un hayvancılık ve tarımla ilgili hiçbir açıklama yapmadığını kaydeden Naimoğulları, “Bu konuları bilmiyorsa bu işi bırakacak” dedi. Yetkililerin Binboğa yem fabrikasını yeme zam yapmama konusunda tehdit ettiğini söyleyen Naimoğulları, “Siz, deli misiniz yoksa bilinçli mi yapıyorsunuz? 5-10 zengine bu sektörü bırakıyorsunuz” diyerek, aldıkları süt parasıyla yem alamadıklarını söyledi.

CyborNFT

OĞUZ: AMAÇ ÜRETİMİN DEVAMLILIĞI

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Oğuz, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği ile bugün yaptığı görüşme sonrasında basına açıklama yaparak, “Bugünkü şartlarda üretim zor… Hükümet olarak elimizdeki imkânları üreticiye yansıtmaya çalışıyoruz. Amaç üretimin devamlılığı, girdi maliyetleri karşısında hayvan üreticisinin korunması…” dedi. Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz’un açıkladığı kararlara göre, arpanın kilosu salı günden itibaren 5 TL’ye satılacak. Çiğ süte 50 kuruşluk artış yapılacak. Binboğa’nın 430 TL’lik yemi 410 TL olacak. Arpanın indirimli satışı 2 ay sürecek. Hükümet, 24 bin ton arpa için 36 milyon TL ödeyecek.

“ART NİYET YOK”

Rekabet ve alım gücü arasında denge sağlamak zorunda olduklarını da kaydeden Oğuz, hayvan üreticilerinin gelir oranının Covid-19 öncesi gibi olmadığını, girdilerin arttığını, gelirlerin düştüğünü söyledi. Oğuz, hükümetin o dönemde de sütün bir damlasının dökülmesine izin vermediğini kaydederek, “O gün de hayvancıyı ayakta tutmak için çalıştık, bugün de bunun için çalışıyoruz. Kesinlikle bir art niyet yok. Üretimden ve üreticiden yanayız” dedi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.