STERLIN
36,7504
DOLAR
28,8960
EURO
31,4606
ALTIN
1.923,44
BIST
8.026,27
SON DAKİKA
Evli lise öğretmeni 11 yaşındaki öğrencisiyle yasak aşkının ifşa edilmesinden sonra tutuklandı! “Sık sık arabamda buluşup cinsel ilişkiye giriyorduk” – KIBRIS HABER
“Güney Kıbrıs’ın Chevron ile Doğu Akdeniz’de doğal gaz çıkarmak için anlaştı”! – KIBRIS HABER
Girne’de ağır vasıta trafik kısıtlaması başlıyor! – KIBRIS HABER
Devlet yetkililerini eleştirdi! – KIBRIS HABER
Seyir halindeki otobüs yandı! – KIBRIS HABER
Yaşlılara yönelik şiddet ve kötü muameleye dikkat çekti! – KIBRIS HABER
‘Tokat terapisi’ sırasında hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel, Maraş Futbol sahasını ziyaret etti! – KIBRIS HABER
Altın fiyatında rekor! – KIBRIS HABER
Şöhret Öngideren hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Can Gürzap hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Kırsal kesim arsaları altyapılarının bitmesi için 10 milyon TL ayrıldı! – KIBRIS HABER
Asgari ücretin 4 katı cezası var! – KIBRIS HABER
Yine alkol yine kaza! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel; “Gençlerimiz için her türlü fedakarlığı yapacağız”! – KIBRIS HABER
“2006 yılından beri kamuya tek bir engelli istihdam edilmedi” dediler. Eylem başlatacaklar – KIBRIS HABER
KAMU-SEN’den mesaj! – KIBRIS HABER
Gıda denetim sonuçları açıklandı! Zehir yiyoruz – KIBRIS HABER
Kıbrıs Vakfı, Eğitim Destek Programı Başlattı! – KIBRIS HABER
Güney’de polisler mercek altında! – KIBRIS HABER
“Mulla Hüseyin artık “kayıp” değil, bir mezarı var”! – KIBRIS HABER
Zehie Helin Reessur cinayeti davası ertelendi! – KIBRIS HABER
1 Aralık Brent petrol fiyatı – KIBRIS HABER
Sıcaklık 21-24 derece dolaylarında seyredecek! – KIBRIS HABER
Ateşkes sona erdi! İsrail ordusundan açıklama – KIBRIS HABER
Telekomünikasyon Dairesi, abonelerin borçlarını 15 Aralık’a kadar ödemesini istedi! – KIBRIS HABER
Gemikonağı’nda kaza sonucu 20 yaşındaki kız yoğun bakımda! – KIBRIS HABER
Sterlin uçuşta! – KIBRIS HABER
Türkiye Adalet Bakanı Tunç; “İsias sorumluları yargı huzurunda hesap verecek”! – KIBRIS HABER
Bu bölgelerde yarın uzun süreli elektrik kesintisi yaşanacak! – KIBRIS HABER

Hasan Taçoy; “Emeklilik yaşını değiştirmek gibi bir düşüncemiz yok”! – KIBRIS HABER

Hasan Taçoy; “Emeklilik yaşını değiştirmek gibi bir düşüncemiz yok”! – KIBRIS HABER
CyborNFT
10.01.2023 11:29
0
A+
A-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy, Türkiye’de erken emeklilik konusunda yapılan çalışma ile ilgili olarak, emeklilik yaşını değiştirme gibi bir düşüncelerinin olmadığını ifade etti…

Asgari ücret yasasının tartışılması gerektiğini ifade eden Hasan Taçoy, daha sık yapılacak toplantılarda yasanın tartışılmasının sağlayacağı faydalara işaret etti.

Hasan Taçoy, birçok ağır aksak nokta bulunduğuna işaret ederek, “Piyasa için bir şeyler üretmeliyiz. Asgari Ücret Saptama Komisyonu sadece ücret için değil, diğer eksiklikler için de toplanmalı. Zaman zaman sektörel bazda ücret ya da politika belirlemesi lazım. Taraflarla bir araya gelerek bunu yapmak bana ayrı bir memnuniyet verecektir” dedi.

Hasan Taçoy, belirlenen son asgari ücretin piyasada yaşanan hayat pahalılığı ile zaten az çok ortaya çıkmış olduğuna değinerek, “Peki hangi hayat pahalılığını esas alacağız? Devlet Planlama Örgütü’nün ilan ettiğini mi, yoksa Maliye Bakanlığı’nın hesapladığını mı?” diye sordu.

CyborNFT

İşçi ve işveren tarafının farklı bakış açıları ve farklı beklentilerle masaya oturmuş olduğunu anlatan Taçoy, üzerinde uzlaşılan prim desteği sağlanmasına ilişkin çalışmalara bakanlık olarak devam ettiklerini söyledi.

Taçoy, “Burada önemli olan kararı verdikten sonra bizim dağılımını yapacağımız işlerin hakkaniyetli ve doğru gitmesidir” dedi.

“PRİM DESTEĞİ KONUSUNDA SON SÖZÜ BAKANLAR KURULU SÖYLEYECEK”

Küçük esnafın yanı sıra hayvancılık ve tarımla uğraşan herkesin prim kapsamında olacağını ifade eden Taçoy, “Biz rakamları ortaya koyacağız, Bakanlar Kurulu karar verecek. Bu sefer kesinlikle sadece KKTC ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yararlansın dedik. Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nda bunu konuştuk” şeklinde konuştu.

Bakan Taçoy, prim desteği konusunda hafta sonunda gerçekleştirdikleri yoğun çalışma sonucunda rakamların netleşmeye başladığını, son kararın Bakanlar Kurulu’nda verileceğini açıkladı.

İşyeri denetimlerine ilişkin de açıklamalarda bulunan Taçoy, iş sağlığı ve güvenliği ile iş yasasının gerektirdiği tüm denetimlerin büyük bir titizlikle sürdüğünü kaydetti.

“İNŞAATLARDA SEKTÖR TEMSİLCİLERİ İLE ORTAK DENETİM YAPACAĞIZ”

Taçoy, ölümlü iş kazalarının iş makinaları kaynaklı olduğuna işaret ederek, bu noktadaki bilinçizlik ve dikkatsizliğin önüne geçebilmek için eğitim ihtiyacı bulunduğundan hareketle bir eğitim programı başlatacaklarını söyledi. 

Müteahhitler ve taşeronlarla yaptıkları anlaşma çerçevesinde inşaatlarda ortak denetimler başlatacaklarını ifade eden Taçoy, diğer iş kollarında da ortak denetim yapabilmek için işverenlerle temas halinde olduklarını kaydetti.

“EMEKLİLİK YAŞINI DEĞİŞTİRMEK GİBİ BİR DÜŞÜNCEMİZ YOK”

Taçoy, emeklilik yaşı ile ilgili de konuştu.

Türkiye’de erken emeklilik konusunda çalışma yapıldığına işaret eden Taçoy, “Biz de geçmişte bunu yaptık ve acısını çok sonra yaşadık” dedi.

Taçoy, özel sektörde halen emekli olduktan sonra çalışmaya devam edecek çok sayıda kişi bulunduğuna işaret ederek, kamudan emekli olduktan sonra çalışmaya devam edecek kişi sayısının da oldukça yüksek olduğunu söyledi.

Yaş ortalamasının seksen ve üzerine yükseldiğine dikkat çeken Taçoy, emeklilik yaşının 55 olması söylemlerine “dünya yükseltirken bizim tersine gitmemiz çok farklı şeyleri gündeme getirir” şeklinde karşılık verdi.

Taçoy, “55 yaşta emeklilik zaten sağlam temeller üzerinde olmayan sistemimizi bir o kadar daha sarsacak ve bozacaktır. O yüzden 60 yaş baz alınan sistemimizi hiç bozmadan devam etmek düşüncesindeyiz” dedi.

Her ay ortalama 150 kişinin emekli olduğunun altını çizen Taçoy, yılda bin 800 – 2 bin arasında değişen pasif katılımcı karşısında aktifi artırmak zorunda olduklarını vurguladı.

Türkiye ile iş birliği çalışmalarına devam ettiklerini dile getiren Taçoy, ay sonunda Türkiye Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’in de katılımıyla genel sağlık sigortasının da dahil olduğu bir protokol hazırlığında olduklarını söyledi.

Taçoy, genel sağlık sigortasının sosyal sigortalar ile birlikte çalışabilmesini hedeflediklerini belirterek, aktüeryal denge ile bütçesinin boyutunun hesaplanabilmesi için çalışma başlattıklarını söyledi.

Genel Sağlık Sigortası Yasası’nın da hazır hale geldiğini ifade eden Taçoy, yaklaşık bir hafta içerisinde son haline getirilmiş olacağını kaydetti.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.