STERLIN
39,0293
DOLAR
30,9050
EURO
33,4448
ALTIN
2.011,15
BIST
9.344,97
SON DAKİKA
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?
Tepebaşı’nda bugün 3 saatlik elektrik kesintisi yapılacak

Hademeler Meclis Önünde! – KIBRIS HABER

Hademeler Meclis Önünde! – KIBRIS HABER
Akacan The Mall
10.10.2022 15:07
0
A+
A-

Kamu İşçileri Sendikası’nda (Kamu-İş) örgütlü Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda çalışan hademeler, Toplu İş Sözleşmesi (TİS) hakkı talebiyle bugün greve giderek, Cumhuriyet Meclisi önünde eylem yaptı…

Kamu-İş Başkanı Ahmet Serdaroğlu, sendikalı olan bir grubun TİS hakkı doğduğunu belirterek, 5 aydır mücadele eden hademelerin emeklerinin karşılığını istediğini kaydetti.

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu’na seslenen Serdaroğlu, “Sen pabuçlarını bırakmak istemiyorsun ama ben pabuçlarımı bırakıyorum sana… Bu emekçi için benim pabuçlarım sana helal olsun, feda olsun” diyerek, bir çift pabucu Meclis bahçesine bıraktı.

Bütün okullarda genel greve gitmek için hazırlık yapacaklarını belirten Serdaroğlu, Cuma gününe kadar hükümete süre tanıdı.

Akacan The Mall

Eylemde, “Biz Köle Değiliz”, “Toplu İş Sözleşmesi Hakkımız, Yasal Hakkımızı İstiyoruz”, “Ne Haklarımızdan Ne De Sendikamızdan Vazgeçmeyeceğiz”, “Ne Ezilen Ne Ezen İnsanca, Hakça Bir Düzen” yazılı pankartlar açıldı.

“Birlik, Mücadele, Dayanışma”, “Susma Sustukça Sıra Sana Gelecek”, “Sendika Nerede Biz Oradayız”, “Direne Direne Kazanacağız” sloganlarının atıldığı eyleme, Kamu-İş’te örgütlü bazı kadrolu hademeler de destek verdi.

Serdaroğlu

Kamu-İş Başkanı Ahmet Serdaroğlu eylemde yaptığı konuşmada, “yeni yasaya göre sendikalı olanların işten durdurulduğunu ve yerine şirket çalışanı olanların işe alındığını” ileri sürerek, grev ilan edilen okullara işçi alımı yapıldığını iddia etti. Buna, Bakan Çavuşoğlu’nun karar verdiğini öne süren Serdaroğlu, “Böyle bir yasa geçti mi?” diye sordu.

Toplu iş sözleşmesindeki yasanın ihlal edildiğini savunan Serdaroğlu, grev ilan edildiği tarihten itibaren işverenin hiçbir şekilde istihdam yapamayacağını kaydetti.

Memleketin, istense de istenmese de yasalarla yönetileceğini kaydeden Ahmet Serdaroğlu, yürütmenin, yasaların üzerinde olamayacağını söyledi. “Yasalarımız ne diyorsa o olsun” diyen Serdaroğlu, hep sağduyulu olduklarını, Bakan Çavuşoğlu’ndan da sağduyulu olmasını beklediklerini vurguladı.

Sendikal ve TİS hakkının görmezden gelindiğini öne süren Serdaroğlu, “Hak, hukuk, adalet tanımaz oldular” iddiasında bulundu.

“Ben bu insanlar için pabuç bırakmaya hazırım”

Bakan Çavuşoğlu’nun, “Sendikalı olup da TİS hakkı için masaya oturmak sendikaya pabuç bırakmak demekmiş” dediğini savunan Serdaroğlu, “Sayın Bakanım, sen pabuçlarını bırakmak istemiyorsun ama hadi yasalara uyasın diye ben sana bir jest yapıyorum, ben pabuçlarımı bırakıyorum sana Sayın Bakan… Seni yasalara uymaya davet ediyorum. Ben bu insanlar için pabuç bırakmaya hazırım. Bu emekçi için benim pabuçlarım sana helal olsun, feda olsun” diyerek, bir çift pabucu Meclis bahçesine bıraktı.

“Koltukta oturmayı biliyorlar ama masaya oturmayı bilmiyorlar” diye konuşan Ahmet Serdaroğlu, Kamu-İş’te örgütlü bazı kadrolu hademelerin de eylem destek verdiğini belirterek, katkıları nedeniyle teşekkür etti.

Mali protokolde, “Toplu iş sözleşmeleri uzamayacak” maddesi olduğunu ileri süren Serdaroğlu, Aralık ayında sözleşme bittiğinde hep birlikte Meclis önünde olacaklarını kaydetti.

“Artık taşeron yok”

Milli Eğitim Bakanlığı’nda taşeron hizmetleri diye bir hizmet olmadığını çünkü taşeron işçilerin Kamu-İş’e katıldığını ifade eden Serdaroğlu, grev nedeniyle tüm okullara şirket elemanları alınarak, grev kırıcılığı yapıldığını iddia ederek, polisin buna müsaade etmemesi gerektiğini kaydetti.

Söz konusu şirketin temizlik değil inşaat danışma şirketi olduğunu da öne süren Kamu-İş Başkanı Serdaroğlu, Başbakan’a, Milli Eğitim Bakanı’nı görevden alması için çağrı yaptı.

Hademelerin 5 aydır evlerine ekmek götüremediğini dile getiren Serdaroğlu, Eğitim Bakanlığı tarafından göreve çağrılan hademelerin yaklaşık bir buçuk aydır okullarda çalıştığını ancak maaş alamadığını kaydetti. Serdaroğlu, okullar gezilerek, şirkete imza atan hademelere maaş verileceğinin söylendiğini de iddia etti.

“Genel greve gitmek için hazırlık yapacağız”

Hükümete seslenen Serdaroğlu, bütün okullarda genel greve gitmek için yarın Yönetim Kurulunu toplayıp, danışacağını söyledi. Genel grev için hazırlık yapacaklarını dile getiren Serdaroğlu, Cuma gününe kadar hükümete süre tanıdı.

Grev kararına uyan kadrolu hademelerin tehdit edildiğini de ileri süren ve bunu eleştiren Serdaroğlu, “Bu koltuklardaki varlık sebebiniz biziz” dedi.

Serdaroğlu’nun konuşmasının ardından eylemciler oturma eylemi yaptı. Bu sırada Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman ve CTP’li vekiller eylemcilerin yanına gelerek, destek belirtti.

Erhürman: “Çektiğiniz sıkıntıların farkındayız, yalnız değilsiniz”

Erhürman yaptığı konuşmada, hademelerin sıkıntılarını yakından takip ettiklerini belirterek, okullardaki hademeler ve hastanelerdeki temizlik işçilerinin özel sektörden bir taşeron şirkete bağlı olarak kamu hizmeti veren bir yerde çalıştığını anlattı.

Devletin, “Beni ilgilendirmez kamu hizmetini kimin verdiği, ben şirkete veririm kimi isterse çalıştırır, kimi isterse durdurur, sendikalı ise çalıştırmaması da tercihimdir” gibi yaklaşımlarda bulunamayacağını kaydeden Erhürman, “Bu devlet denilen aygıtı bilmemenin, tanımamanın en açık göstergesidir” şeklinde konuştu.

Tanımama kelimesini “bilmeme” ve “umurunda olmama” olarak iki anlamda kullandığını kaydeden Erhürman, bugüne kadarki tavrın bunu çok açık şekilde ortaya koyduğunu söyledi.

Tufan Erhürman, sendikalaşma, TİS ve grev haklarının Anayasal hak olduğunu dile getirerek “Devlet dediğiniz şey Anayasa’da yer alan haklardır” diye konuştu.

Dertlerinin, bu memlekette yaşayan, emeğini satarak geçinmeye çalışan her insanın, insan onuruna yaraşır bir hayat sürmesi olduğunu belirten Erhürman, Meclis’teki açılış konuşmalarında bu konuyu gündeme getireceklerini söyledi. Erhürman, “Çektiğiniz sıkıntıların farkındayız, yalnız değilsiniz” dedi.

Halkın Partisi Milletvekilleri Ayşegül Baybars ve Jale Refik Rogers da, eylemcilerin yanına gelerek, destek belirtti.

Akacan The Mall
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.