STERLIN
33,3240
DOLAR
27,4464
EURO
28,8476
ALTIN
1.615,98
BIST
8.481,07
SON DAKİKA
Araç sahiplerinin dikkatine! Kayıt ve muayene işlemleri hakkında duyuru – KIBRIS HABER
Telekomünikasyon Dairesi’nden duyuru! Bu bölgelerde 2 gün kesinti yaşanacak – KIBRIS HABER
Zorlu Töre, Ombudsman İlkan Varol ile görüştü! – KIBRIS HABER
16 yerde yangın, 1 milyon 276 bin 600 TL’lik hasar! – KIBRIS HABER
Bir tona yakın kaçak avokado ile yakalandı! – KIBRIS HABER
Ankara’daki bombalı saldırıyı düzenleyen teröristin kimliği belirlendi! – KIBRIS HABER
2023 Nobel Tıp Ödülü sahiplerini buldu! – KIBRIS HABER
Denetimler sonucu ikamet izinsiz olan 6 kişi daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
Ercan’da yakalandı! – KIBRIS HABER
2 hellim işletmesinin faaliyeti durduruldu! – KIBRIS HABER
Yeni yasama yılının ilk toplantısında Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre konuşma yaptı – KIBRIS HABER
Meclis’in yeni yasama yılı başladı! – KIBRIS HABER
Cani sürücü aracına bağladığı köpeği metrelerce sürükledi! – KIBRIS HABER
Kilise’nin çatısı çöktü! 7 kişi öldü, 30 kişi enkaz altında mahsur – KIBRIS HABER
Sıcaklıklar düşecek! – KIBRIS HABER
2 Ekim Döviz Kurları – KIBRIS HABER
“Yemlik Dane Mısır Üretim Projesi” kapsamında hasat yapıldı – KIBRIS HABER
Türkiye ve Azerbaycan’a skandal sözler! ‘Soykırım’ çıkışı taptı – KIBRIS HABER
27 yıl önce öldürülmüştü, sır perdesi aralandı! – KIBRIS HABER
2 yaşındaki çocuk pitbull saldırısında hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Atatürk büstüne zarar veren şahıslar tutuklandı! – KIBRIS HABER
İzinsiz ikamet eden iki kişi daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
“Sapkınlık gerçekten” dedirten görüntüler! – KIBRIS HABER
35 araç trafikten men edildi! – KIBRIS HABER
Gümrüğe beyan edilmemiş ürünler tespit edildi! – KIBRIS HABER
Gazimağusa’da uyuşturucu! – KIBRIS HABER
Trafik kazasında Zafer Akyurt ağır yaralandı! – KIBRIS HABER
Gıda denetim sonuçlarına göre Elma’da limit üstü kalıntıya rastlandı! – KIBRIS HABER
“Bölge artık yarı açık Maraş”! – KIBRIS HABER
Nalbantoğlu Hastanesi’nde sanal anjiyo çekimlerine başlandı! – KIBRIS HABER

Güneş kremleri cildi nasıl korur? – KIBRIS HABER

Güneş kremleri cildi nasıl korur? – KIBRIS HABER
CyborNFT
18.06.2022 16:34
0
A+
A-

Yaz geldi, kızgın güneş etkisini var gücüyle göstermeye başladı. Yazın en sıcak günlerine girerken uzmanlar güneşin zararlı etkilerinden korunmak için yüksek seviye güneş koruyucunun her gün kullanılması gerektiğinin altını çiziyor. Peki güneş kremlerinin etkili olması ve cildimizi koruması için nelere dikkat etmeliyiz? Güneş kremleri cildimizi nasıl korur?

Yaz mevsimine hızlı bir giriş yapmışken güneşten etkilendiğimiz anlar da artmaya başladı. Yazı ve güneşlenmeyi çok sevsek de güneşin zararlı etkilerinden korunmak cilt sağlığımız için oldukça önemli.

Cilt hastalıklarının yaklaşık %90’ı doğrudan güneşten gelen ultraviyole radyasyona maruz kalma ile ilgilidir. Neyse ki, doğru güneş koruyucuyu seçerek güneşten zarar görme riskinizi önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

Avrupa’da da benzer bir durum geçerli, Kuzey Afrika’dan gelen sıcak hava dalgası Batı Avrupa’da bu hafta sonu etkili oluyor.

CyborNFT

Yazın en sıcak zamanlarına girerken uzmanlar bol sıvı tüketimi, hafif ve açık renkli kıyafetler giyilmesi, şapka takılması ve yüksek seviye güneş koruyucu kullanılması tavsiyesinde bulunuyor.

Güneş kremi satın alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Çoğumuz güneş koruyucu faktörlere (SPF – sun protection factor) aşinayız, zaten büyük rakamlarla şişenin önünde yazıyor. Buradaki sayı büyüdükçe koruyuculuğun da artacağı öngörülüyor.

Birçok marka beş yıldızlı bir sistemde yıldız sayısını da şişeye ekliyor; bu da aslında en SPF kadar anlamamız gereken bir veri.

SPF bize güneş kreminin cildimizi UVB radyasonundan ne kadar koruyacağını söylüyor. Yıldız sistemi ise ne kadar UVA radyasyonunun güneş kremi tarafından emildiğini gösteriyor.

UVA ve UVB nedir?

Ultraviyole A ve B, güneşten çıkarak dünyanın atmosferine giren farklı radyasyon dalga boylarını anlatmak için kullanılıyor.

UVA daha çok cildin yaşlanması ve skuamöz hücreli karsinom tipi (dünyada en fazla görülen cilt kanserleri arasında ikinci sırada yer alıyor) cilt kanserine yol açan hücre renklenmesiyle ilişkilendiriliyor. UVA, camın ardından güneşlenirken bile cildi etkileyebilir.

UVB ise güneşte bronzlaşmaya yol açan ve bazal hücreli karsinom adı verilen (dünyada en fazla görülen cilt kanseri türü) cilt kanserine ve zararlı melanoma yol açan ışınlar.

Güneş kremi aslında bizi bu iki tür radyasyondan da tamamıyla korumuyor; bu sebeple en yüksek koruma için güneş ışığının en etkili olduğu saatlerde gölgede kalmak ve cildimizi kapatarak korumak en iyi çözüm.

Güneş kreminin üzerindeki rakamlar ve anlamları

Güneş kremlerinin üzerindeki SPF dereceleri, kremin ne kadar UVB’ye izin verdiğini gösteriyor; ne kadarını engellediğini değil.

Örneğin 15 faktör (15 SPF) bir güneş kremi, aldığınız güneş ışığının 15’te birinin yani yaklaşık yüzde 7’sinin cildinize geçişine izin veriyor. Yani UVB ışınının yaklaşık yüzde 93’ünü engelliyor. 30 SPF ise yüzde 97’sini engelliyor.

Örneğin güneşin altında 10 dakika boyunca hiç yanmadan kalabiliyorsanız SPF teorik olarak size bunun 15 katı kadar koruma sağlayacağı için 15 faktör bir güneş kremiyle iki buçuk saat yanmadan güneş altında kalabilirsiniz demektir.

Yıldız sayısı ise ne kadar UVB’nin emildiğiyle orantılı olarak emilen UVA yüzdesini gösteriyor. Etki derecesi bir yıldızdan beşe kadar çıkıyor; beş yıldıza sahip krem, en etkili olan güneş kremi oluyor.

Düşük SPF’li bir güneş kreminin beş yıldızı olabilir; çünkü UVA’nın UVB koruyuculuğuna oranı yüksek faktör bir koruyucununkiyle aynı olabilir.

En iyi güneş kremi ne kadar etkili

Tüm bu koruma dereceleri, ideal koşullarda kullanılırsa üzerinde yazdığı kadar etkili oluyor.

Gerçekte ise çoğu kişi güneş kremini kusursuz şekilde kullanmıyor. Terliyken veya sudan çıkış ve hâlâ ıslakken sürüldüğünde, krem de tam etkisini göstermiyor. Uzmanlara göre kullanıcıların büyük çoğunluğu kremin sadece yarısını ciltlerine uygulayabiliyor. Bu da şişenin içindeki kremin yarısından faydalanıldığı anlamına geliyor.

İngiliz Dermatolojistler Birliği, 30 faktör bir güneş kreminin “koruyucu giysiler ve gölgede yeterince koruma sağladığını” söylüyor. Kullanılan güneş kreminin SPF derecesi ne olursa olsun iki saat bir yeniden uygulanması gerektiğini de söylüyorlar.

Avrupa Birliği de 50 faktör üzeri güneş kremlerinin “50+” olarak pazarlanması gerektiğini; bazı ülkelerde satıldığı şekliyle 80 ya da 100 faktör olarak tanıtılmaması gerektiği uyarısında bulunuyor. Zira bu sayılar yanıltıcı olabilir. Çünkü 50 SPF yüzde 98 koruma sğalarken 100 SPF de yüzde 100’den biraz daha az bir koruma sağlıyor.

Hiçbir ürün güneş ışınlarından yüzde 100 koruma sağlamıyor.

Günde 1 defa güneş kremi kullanmak ne kadar etkili?

Piyasada çok sayıda “günde bir kez sürmenin yeterli olacağı” belirtilen güneş kremi de var. Bu ürünler, doğru şekilde kullanılırsa bu ürünlerin sekiz saat etkili olduğu ifade edilerek pazarlanıyor.

Ancak bazı dermatologlar bu şekilde pazarlanan ürünlerin de iki saatte bir yeniden sürülmesi gerektiğini söylüyor; herhangi bir terlemede veya bir yere sürtülmesi halinde bazı bölgelerdeki kremin silinebileceği ve etkisini kaybedeceği uyarısında bulunuyor.

2016’ya yapılan bir araştırma sonunda yapılan raporda da bu ürünlerin altı saatten sonra koruma oranının yüzde 74’e düştüğünü ortaya koymuştu.

Kıbrıs Haber

Kıbrıs Haberleri, Doğru, Tarafsız ve Güncel Kıbrıs Haberleri Kıbrıs Habercide son dakika olarak okuyabilirsiniz.

Yayın sürecimiz boyunca tarafsız olarak Ülkemizde ve Dünyada gelişen bütün  Politika, Sağlık, Ekonomi, Eğitim, Spor ve Teknoloji alanlarında ülkemizi ilgilendiren ve son dakika Kıbrıs Haberlerini Kıbrıs Haberci ‘de ücretsiz bir şekilde okuyabilirsiniz.

kibrishaberci.com

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.