STERLIN
22,6812
DOLAR
18,8306
EURO
20,2153
ALTIN
1.133,61
BIST
4.930,18
SON DAKİKA
Türkiye’yi yasa boğan sarsıntıda can kaybı artıyor
Resmi Gazete’de bugün (07.02.2023)
Merkez Bankası’ndan ‘deprem’ önlemleri
THY sarsıntı bölgesinden İstanbul uçuşlarını 100 TL’ye sabitledi
F.Bahçe Beko ve Anadolu Efes’in maçları ertelendi
Felipe Melo’dan Volkan Demirel’e dayanak
ABD Lideri Biden’dan Erdoğan’a ‘geçmiş olsun’ telefonu
MOBİSAD: Bağlantıda, kimi noktalarda jeneratörlerle tahlil üretmeye çalışıyoruz
Nicolo Zaniolo’dan Türkiye için bildiri
Borsada depo kaidesi düzenlemesinde geri adım
Hatayspor’da Christian Atsu ve Sportif Yönetici Taner Savut hala enkaz altında
Spor camiası deprem için seferber oldu
TCMB’den deprem bölgeleri için kredi ve bağış kararı
2 bin 500 öğretmen afet bölgesinde
Bakan Akar: Hava yardım koridoru oluşturuldu
Beşiktaşlı futbolculardan depremzedeler için yardım çağrısı
Dünya Bankası ve IMF’den Türkiye’ye taziye mesajı
Bakan Özer’den afetzedelere ziyaret
Canbolat Özgürlük Ortaokulu öğrencileri ülkeye geldi! – KIBRIS HABER
Can kaybı 1762’e yükseldi, 12 bin 68 kişi yaralı! – KIBRIS HABER
Tüm Türkiye’de bayraklar yarıya indirildi! – KIBRIS HABER
Alişan Şan; “Öğrenciler 15 dakikaya ülkede” – KIBRIS HABER
Dünya Türkiye’ye destek ve yardım için seferber oldu
Depremler 10 ilde yaklaşık 13,5 milyon kişinin yaşadığı bölgeyi etkiledi! – KIBRIS HABER
Depremden 16 saat sonra Hülya İrem’e sağ ulaşıldı! – KIBRIS HABER
Erhan Arıklı; “Adıyaman’a giden uçak 18 kişiyle geri dönecek”! – KIBRIS HABER
7 gün milli yas ilan edildi! – KIBRIS HABER
Anastasiadis’ten deprem mesajı! – KIBRIS HABER
Öğrencilerimizin ülkeye getirilmesi için çalışmalar devam ediyor! – KIBRIS HABER
Can kaybı 1651’e yükseldi! 11 bin 119 kişi yaralı! – KIBRIS HABER

‘Güneş’ konutlara doğuyor… Gelişen teknolojiyle doğal güneş ışığı meskenlere ve işyerlerine taşınıyor

Sıhhat açısından kıymetli olduğu bilinen doğal güneş ışığından birçok mesken ve ofis mahrum kalırken, teknolojiyle bu durum artık ortadan kalkıyor. Yapay güneş ışığı üzerine çalışan ve geliştirmeler yapan birçok şirket bulunuyor. Bu sayede istenilen her yerde güneşli bir gökyüzü deneyimleme imkânı sağlanacağı belirtiliyor.

‘Güneş’ konutlara doğuyor… Gelişen teknolojiyle doğal güneş ışığı meskenlere ve işyerlerine taşınıyor
CyborNFT
10.12.2022 07:23
0
A+
A-

‘Güneş’ konutlara doğuyor… Gelişen teknolojiyle doğal güneş ışığı meskenlere ve işyerlerine taşınıyor
Sağlık açısından değerli olduğu bilinen doğal güneş ışığından birçok konut ve ofis mahrum kalırken, teknolojiyle bu durum artık ortadan kalkıyor. Yapay güneş ışığı üzerine çalışan ve geliştirmeler yapan birçok şirket bulunuyor. Bu sayede istenilen her yerde güneşli bir gökyüzü deneyimleme imkânı sağlanacağı belirtiliyor.

Daha sağlıklı ve huzurlu bir ömür için güneş ışığının meskenlerden ve çalışma alanlarından eksik edilmemesi tavsiye ediliyor. Lakin her ortam daima olarak doğal güneş ışığı alamıyor. Gelişen teknoloji ile tam olarak bu durumu ortadan kaldıran birtakım firmalar bulunuyor. Bu firmalar ortasında en çok öne çıkanlardan olan CoeLux, hayat alanlarına yapay güneş ışığı getirme konusunda uzmanlaşmış bir şirket olarak uzun vakittir hayli dikkat çekiyor. Çeşitli kullanım hedefleri ve beklentiler için farklı boyutlara sahip birden fazla ışık ya da kendi tabirleriyle ‘pencere’ sistemi geliştiren firma, belirlenen alanlara daima olarak yapay güneş ışığı getirebiliyor.

Peki bu tam olarak nasıl oluyor? Firma geliştirdiği teknolojiyi kendisi şöyle açıklıyor: “CoeLux, üç kıymetli bileşeni bir ortaya getiriyor: Gün ışığının spektrumunu veren son teknoloji LED sistemi, güneş ile gökyüzü ortasındaki sonsuzluk hissini veren sofistike bir optik sistem ve Rayleigh saçılması (gökyüzünün mavi gözükmesi) sürecini sağlayan birkaç milimetre kalınlığında nano parçacıklar. Bu eksiksiz birleşim, bizlere iç mimaride sınırsız imkanlar sunan bir yüksek teknoloji penceresi sunuyor.”

CyborNFT

LED PENCERE

İnsanlar yapılan birçok farklı araştırmanın gösterdiği kadarıyla güneş ışığını hayli rahatlatıcı buluyor, bunun tesiri yapay güneş ışığında da değişmiyor. Zira birçok kişi hazırlanan pencerelerin sağladığı güneş ışığının yapay olduğunu anlayamıyor. Çok ufak versiyonlarla dahi büyük değişimler gerçekleştirebilen teknoloji “güneş ve gökyüzünün oluşturduğu doğal ışığı, yapay olarak üreten LED tabanlı yüksek teknolojik bir pencere” olarak tanımlanıyor. “Bu teknoloji ile güneşli bir gökyüzü keyfini istediğiniz vakit istediğiniz yerde deneyimleyin” açıklamasını yapan şirketin geliştirdiği yapay güneş pencereleri, boyutlarına nazaran farklı güç ve tartı kıymetlerine sahipler.

SAĞLIĞA OLUMLU ETKİ

Örneğin, 107 x 25 cm’lik bir model 170 vat güç harcıyor ve 50 kg tartıya sahip. 171×85 cm’lik daha büyük bir pencere ise 300 vat güç harcıyor ve tam 350 kg yüke sahip. Bu açıdan profesyonel bir montaj muhtaçlığı duyan yapay güneş ışığı altyapısı, yalnızca CoeLux şirketi ile de hudutlu değil. Bu mevzuda çalışan birçok diğer firma bulunuyor. Örneğin, Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung’un desteklediği SunnuFive firması, 2020 yılında bir yapay güneş ışığı üreten pencere üretmişti. Hatta bu mevzuda kendi tahlillerini üreten bireyler dahi bulunuyor.

DIY Perks isimli bir YouTube kanalı, özel modifiyeler ile kendi odasına yapay güneş ışığı eklemeyi başarmıştı. Bu teknolojinin önümüzdeki periyotta kullanımını daha da artırması bekleniyor. Bilhassa COVID-19 pandemisi sonrasında konuttan çalışmaya başlayan şahısların, gerçek güneş ışığına erişim sağlayamadıkları çalışma ortamlarına bu türlü bir ışık yerleştirmesi, zihinsel sıhhatlerine büyük olumlu tesir edebilir.

PSİKOLOJİYE DÜZGÜN GELİYOR

yapay güneş ışığı teknolojisi, konumlandırıldığı ortamın görselliğini büyük oranda değiştirebiliyor ve doğal güneş ışığı almayan ortamlarda kalmak zorunda kalan bireylerin, bilhassa de ofis çalışanlarının psikolojilerine çok olumlu tesir edebiliyor. Geliştirilen yapay güneş ışığı pencereleri, yapıları gereği kuruldukları ortamın olduğundan daha büyük görünmesini de sağlıyor. Zira bu paneller gökyüzüne açılan gerçek bir pencere izlenimi oluşturuyor, çatı katında yaşamayan şahısların dahi hayat alanlarını ya da çalışma ortamlarını daha ferah ortamlara dönüştürebiliyor.

 

BU YIL EN ÇOK DOLAR/TL’Yİ ARADIK

İnternet devi Google, her yıl olduğu üzere 2022 yılının arama özetlerini yayınladı. Türkiye özelinde 2022’de en çok yapılan aramalar şu biçimde sıralandı:

1) /TL
2) Bayram tatili kaç gün
3) ÖBA
4) Bergen
5) Kedi
6) Ukrayna
7) Toki başvuru
8) Galatasaray Barcelona
9) Minimum ücret
10) Ahmet Çalık

Küresel olarak en çok yapılan aramalar ise şöyle:

1) Wordle
2) India vs England
3) Ukraine
4) Queen Elizabeth
5) Ind vs SA
6) World Cup
7) India vs West Indies
8) iPhone 14
9) Jeffrey Dahmer
10) Indian Premier League

 

WHATSAPP’TA AVATAR DEVRİ

Yeni özellik için bir açıklama yapan WhatsApp, şunları aktardı: “Bugün, kendinizi tabir etmenin yeni ve şahsileştirilmiş bir yolu olan avatarları WhatsApp’a getirmekten heyecan duyuyoruz. Avatarınız milyarlarca farklı saç tarzı, yüz özelliği ve kıyafet kombinasyonundan oluşturabileceğiniz dijital görünümünüzdür. Artık WhatsApp’ta profil fotoğrafınız olarak şahsileştirilmiş avatarınızı kullanabilir ya da farklı his ve aksiyonları yansıtan 36 özel çıkartma ortasından seçim yapabilirsiniz. Avatar göndermek, hislerinizi arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşmanın süratli ve eğlenceli bir yoludur. Sizi temsil etmesi için gerçek fotoğrafınız yerine de kullanabileceğinizden, gizliliğinizin daha inançta olduğunu hissettirir.”

 

APPLE’DAN ELEKTRİKLİ ARABA

Kaynakların elde ettiği ve paylaştığı yeni bilgilere nazaran Apple, büsbütün elektrikli birinci araba modelini 2026 yılında pazara çıkarmayı hedefliyor. Bu aracı 100 bin doların altında bir fiyatla satmak isteyen firma, birinci aracını daha evvel söylendiği üzere büsbütün otonom sürüş için direksiyonsuz olarak tasarlamıyor. Kaynakların aktardığı bilgilere nazaran Apple, birinci aracı için artık klâsik bir temel kuruyor ve otonom sürüş sistemlerini destekleyici olarak görüyor.

 

‘ÖLDÜREN ROBOT’ PROJESİ İPTAL

SAN Francisco Polis Departmanı, geçtiğimiz haftalarda riskli durumlarda uzaktan denetim edilen robot modelleri ile ölümcül müdahale yetkisi kazanmıştı. Bu sivil toplum kuruluşları tarafından güzel karşılanmayan yetki, şimdilik rafa kaldırıldı. Aktarıldığı kadarıyla yetkililer bahsin daha ayrıntılı olarak incelenmesi için komiteye geri gönderdi. Büyük yansılar nedeniyle sürecin bir daha onaylanması çok muhtemel görünmüyor.

 

İNTERNET DÜNYASININ YENİ TEKNOLOJİSİ GOOGLE’A RAKİP OLACAK

Geride bıraktığımız hafta en çok konuşulan bahislerin başında OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT yer aldı. Açılan internet sitesi üzerinden herkes tarafından kullanılabilen geliştirme basamağındaki ChatGPT, temel olarak bir yapay zeka sistemi ve doğal lisan manaya yetenekleriyle öne çıkıyor. Türkçe lisan takviyesine sahip olan sistem, sorduğunuz sorulara internet üzerinde arama yapmadan şaşırtan yanıtlar verebiliyor; sizin yerinize ödevinizi yapabiliyor, öyküler oluşturabiliyor, şiir yazabiliyor ya da inanılmaz halde ayrıntılı olarak kod yazabiliyor. Çıktığı vakit birçok farklı servise entegre edilecek ve hayatı epeyce kolaylaştırarak sistem, yakın gelecekte birçok mevzuda Google’a olan muhtaçlığı bitirebilir.

 

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.