STERLIN
22,6774
DOLAR
18,8197
EURO
20,3115
ALTIN
1.128,47
BIST
4.997,63
SON DAKİKA
Polis Uyardı! – KIBRIS HABER
Uludağ’da konaklama 4500 liradan başlıyor
81 vilayet valiliğine ‘ikinci yarıyıl’ genelgesi
Kar geliyor! – KIBRIS HABER
Güneşköy’de yol kenarında bulunan tekneyi kundakladı! – KIBRIS HABER
Adile Erk Kayıp! – KIBRIS HABER
Girne’de 7 saatlik elektrik kesintisi! – KIBRIS HABER
Pentagon duyurdu: Kriz bitmeden bir tane daha görüldü
Fenerbahçe Yüksek Divan Heyeti Toplantısı başladı…
Bakan Dönmez: Türkiye kıymetli bir partner durumunda
Eskişehirspor’da Özcan Kızıltan devri
Şili’de orman yangınlarında can kaybı 13’e yükseldi
Galatasaray ile Trabzonspor ligde 100. sefer karşılaşacak
Hasipoğlu; “Sayın Oktay’ın mesajları doğru algılanmalı, farklı yönlere çekilmemelidir”! – KIBRIS HABER
BTK’dan 51,5 milyon TL “istenmeyen arama” cezası
Finansal İstikrar Komitesi toplandı… İşte gündeme gelen hususlar
Ronaldo, Al Nassr’da golle tanıştı! Talisca kırmızı kart gördü (Al Fateh – Al Nassr maçı)
Dünyanın en sessiz odası! Kimse bir saatten fazla kalamadı
İstenmeyen aramalara 51,5 milyon lira ceza
7 başlıkta bu hafta nasıl geçti?
İktisat ve siyaset gündemi – 4 Şubat 2023
NBA’de Minnesota Timberwolves – Orlando Magic maçında kavga! Yumruklar konuştu, 5 oyuncu ihraç edildi
ABD; “Çin balonunun ABD hava sahasında bulunması uluslararası hukukun ihlalidir”! – KIBRIS HABER
Hem Sivasspor’da hem de Beşiktaş’ta 4 eksik! Mümkün 11’ler, öne çıkan istatistikler, iddaa oranları…
Dünyanın konuştuğu araştırma: Kanseri koklayabilen karıncalar
ABD semalarında casus balon alarmı
NATO’dan Moskova’ya ‘START’ muahedesi uyarısı
Rusya başkanı Putin’den ‘Stalingrad’ iletisi: 80 yıl sonra Alman tankları yeniden üzerimize yürüyecek
Kiev’e dayanak var süratli üyelik yok 
Dev ABD uçak gemisi Yunanistan’a demirledi

Güçte yerli ve ulusal teknoloji: Enerji Akademi

Enerjide yerli ve ulusal teknoloji: Enerji AkademiYükseköğretim Heyeti (YÖK) ile Elektrik Üretim A. Ş. (EÜAŞ) ortasında “Enerji Akademi Programı …

Güçte yerli ve ulusal teknoloji: Enerji Akademi
CyborNFT
09.06.2022 17:07
0
A+
A-

Enerjide yerli ve ulusal teknoloji: Enerji Akademi
Yükseköğretim Heyeti (YÖK) ile Elektrik Üretim A. Ş. (EÜAŞ) ortasında “Enerji Akademi Programı İş Birliği Protokolü” imzalandı.

Protokol kapsamında İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, İTÜ, Marmara Üniversitesi ve ODTÜ olmak üzere 5 üniversite  “Enerji Akademi Üniversiteleri” olarak belirlendi. Güç Akademi Üniversitelerinde güç alanıyla ilgili lisansüstü programlara yönelik projeler yürütülecek. Güç Akademi Lisansüstü Eğitim Programı kapsamında projelerde yer alan ve bir lisansüstü programdan mezun olan öğrenciler, EÜAŞ’ta istihdam edilebilecek. YÖK Lideri Prof. Dr. Erol Özvar, “Protokolle, üniversite-sanayi iş birliğinin yeni bir boyut kazanmasını ve ülkemizde güç bölümünün daha da ileri taşınmasını hedefliyoruz. YÖK olarak kamu kurumları ortasında bilhassa bölüme yönelik uygulamanın daha yüklü olduğu iş birliklerinin ortaya çıkmasını, üniversite hocalarının daima uygulamanın içerisinde olmasını istiyoruz. Bu sayede ulusal teknoloji atağında daha fazla öne çıkabiliriz” dedi.

AR-GE MERKEZLİ ESERE DAYALI EĞİTİM
Daha evvel istihdam ve ihracatta kıymetli bir hisseye sahip olan maden, petrol, dokuma ve haritacılık dal temsilcileri ile protokoller yaparak yükseköğretim-sektör iş birliğini hayata geçirdiklerini söyleyen Özvar,“Yükseköğretim Şurası Başkanlığımız ile EÜAŞ ortasında imzalanan Güç Akademi Programı İş Birliği Protokolü ile güç alanında, uzun vadeli stratejilerin, uygulamaların ve katma pahası yüksek ulusal teknolojilerin geliştirilmesi amaçlanıyor. Bunlara ilaveten güç piyasasındaki sermayenin ulusal iktisattaki hissesinin artırılması, güç dalının beşerî sermayesinin bilgi, marifet ve yetkinlik istikametlerinden güçlendirilmesi ve Ar-Ge merkezli esere dayalı lisansüstü eğitim yapılması hedefleniyor” diye konuştu.

CyborNFT

Özvar, protokolün sarfiyatları EÜAŞ tarafından karşılanmak üzere güç dalında öncelikli sorun alanlarına yönelik proje davetine çıkılmasını, belirlenen üniversitelerin müracaatta bulunmasını, proje kapsamında lisansüstü programlar yürütülmesini ve EÜAŞ çalışanı için lisansüstü programlarda YÖK’ün belirleyeceği sayıda ek kontenjan sağlanmasını kapsadığını anlattı.

ENERJİ AKADEMİ ÜNİVERSİTELERİ
Protokol kapsamında Gazi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Marmara Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi “Enerji Akademi Üniversiteleri” olarak belirlendi. Protokol uyarınca Güç Akademi Üniversiteleri ile EÜAŞ ortasında Güç Mühendisliği, Güç Sistemleri Mühendisliği, Nükleer Güç Mühendisliği, Güç Bilimi ve Teknoloji, Güç İdaresi, Güç İktisadı, Güç Üretimi, Güç Kaynakları üzere güç alanıyla ilgili lisansüstü programlara yönelik projeler yürütülecek.

Enerji Akademi Lisansüstü Eğitim Programı kapsamında projelerde yer alan ve bir lisansüstü programdan mezun olan öğrenciler, EÜAŞ’ın bağlı bulunduğu mevzuatlar çerçevesinde EÜAŞ’ta istihdam edilebilecek. Program sonunda verilecek diploma, öğrenciye üniversitelerin lisansüstü programlarda vermekte olduğu diplomalar ile birebir hakları sağlayacak. Lisansüstü eğitim programlarında EÜAŞ işçisi için ayrılan ek kontenjanlara müracaatlar, ilgili üniversitenin lisansüstü öğrenci alım kaidelerine nazaran yapılacak ve ayrıyeten pahalandırılacak.

HOCALAR VE KURUM MÜHENDİSLERİ BİR ORTADA OLACAK
Özvar akademinin çalışma prensibiyle ilgili şöyle konuştu:
“Protokol kapsamında EÜAŞ’ın işaret edeceği araştırma alanlarında üniversite hocalarını kurumun mühendisleri ve uzmanlarıyla bir ortaya getireceğiz. Böylelikle muhakkak alanlarda ulusal teknolojileri geliştirmek amaçlanıyor. Ayrıyeten EÜAŞ’ta güç alanında çalışan çalışanın eğitim öğretim imkanları genişletebilmek ismine üniversitelerimiz ile birlikte bir muahede ortaya koymuş oluyoruz. Yüksek lisans yahut ileride tahminen doktora programlarına kurumdan dileyen isteyen bütün arkadaşlarımız müracaatta bulunabilecekler. Müracaat şartları başka adaylar için ne ise EÜAŞ’ta çalışan arkadaşlarımız için de birebirdir. Burada özel hususi bir uygulama kelam konusu değildir lakin oradan başvurmak isteyen öğrenciler için ekstra ilave kontenjan kullanılabilecektir. Yoksa bütün şartlar, öteki başvuranlarla birebirdir.

SÜREKLİ UYGULAMA İÇERSİNDE OLMALILAR
YÖK Lideri olarak kamu kurumları ortasında bilhassa dala yönelik uygulamanın daha yüklü olduğu iş birliklerinin ortaya çıkmasını istiyorum. En çok üzerinde durduğum mevzu, üniversite hocalarının daima uygulamanın içerisinde olması. Bunu gerçekleştirdiğimiz ölçüde Türkiye’de ulusal teknoloji atılımında daha fazla öne çıkabileceğimizi daha fazla uzaklık kat edebileceğimizi düşünüyoruz.”

 

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.