STERLIN
40,1127
DOLAR
31,5993
EURO
34,3324
ALTIN
2.150,08
BIST
8.931,13
SON DAKİKA
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?
Tepebaşı’nda bugün 3 saatlik elektrik kesintisi yapılacak

Güçte dönüşüm fırsatı

Enerjide dönüşüm fırsatıABD’nin ‘enflasyonu düşürme yasası’ IRA’nın, yalnızca ABD’de değil, tüm dünyada güçte yeni bir periyodu başlatması …

Güçte dönüşüm fırsatı
Akacan The Mall
20.10.2022 07:38
0
A+
A-

Enerjide dönüşüm fırsatı
ABD’nin ‘enflasyonu düşürme yasası’ IRA’nın, yalnızca ABD’de değil, tüm dünyada güçte yeni bir periyodu başlatması bekleniyor. Uzmanlar, Çin’in domine ettiği güneş paneli üretiminde Türkiye için de fırsatlar olduğunu belirtirken, güç dönüşümünü hızlandırıcı bir siyaset uygulanmazsa fırsatların kaçabileceğini belirtiyor.

Dünya güç krizinin ortasında yeni bir dönüşümden geçiyor. Savaşla birlikte güç kaynaklarının çeşitlendirilmesi ön plana çıkarken, yeşil güç yatırımları da süratle artıyor. Bugün rüzgar ve güneş gücü global güç üretiminin yüzde 11’ini oluşturuyor. Birtakım analistlere nazaran bilhassa Avrupa’da görülen enflasyon krizinin nedenleri ortasında, gaza bağımlı geçmiş güç poltikaları gösterilirken; bilhassa gelişmiş ülkelerin aldığı yeni kararlarıntüm dünyada yeni bir süreci başlatması bekleniyor.

ABD’de geçtiğimiz aylarda evvel Kongre’nin onayından geçen, ağustos ayında da Biden tarafından imzalanan ve güç güvenliği ve iklim değişikliği için 369 milyar dolarlık kaynak aktarılacak The Inflation Reduction Act’e (IRA-Enflasyonu Düşürme Yasası) dair beklentiler enflasyonu düşürme konusunda zayıf olsa da güçte yalnızca ABD’de değil; tüm dünyada yeni bir istikrar getireceği tarafında.

Akacan The Mall

KAMU TAKVİYESİ ÖN PLANDA

Ember Türkiye, Ukrayna ve Batı Balkanlar Sorumlusu Ufuk Alparslan IRA’yla ilgili, “IRA, yüksek maliyetli fosil yakıtlardan kurtularak enflasyonun üstesinden gelinebileceğini ima ederek ismiyle yeni devri müjdeliyor. ABD, güç dönüşümü konusunda bugüne kadar AB’nin gerisinde kalmıştı ancak IRA ile bu eksikliği kapatıyor. Bundan sonra AB’nin bilhassa Çin tarafından domine edilen güneş paneli üretimi üzere kesimlerde nasıl bir siyaset izleyeceği değer taşıyacak. AB tek bir ülkeye bağımlı kalmayıp tedarikçilerini kesinlikle çeşitlendirmek isteyecektir. Bu noktada Türkiye için fırsatlar da ortaya çıkabilir. Lakin Türkiye’nin hala güç dönüşümünü hızlandırıcı topyekün bir siyaseti yok, bu nedenle krizin yarattığı fırsatları kaçırma riskiyle karşı karşıya” dedi.

ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebru Voyvoda ise ABD ve AB’nin iklim krizine geniş kapsamlı bir perspektiften yaklaşmayı önceliklendirdiğini belirterek, şunları söyledi: “Savaşla birlikte pak güç dayanaklarının ön plana çıktığını görüyoruz. Türkiye, bilhassa AB Yeşil Mutabakatı ve mutabakatın somut siyasetlerini belirleyen “Fit for 55” paketlerini yakından takip etse de şimdi somut ve faal siyasetler üretmekte faal görünmüyor. Geniş kapsamlı dönüşüm perspektifi de içeren adımların hayata geçirilmesi gerekiyor. IRA da olduğu üzere geniş kapsamlı ve büyük ölçekli kamu dayanak programları, çok istikametli ve kapsamlı meseleler karşısında tam bir dönüşüm ortaya koyabilmek için elzem.”  

 

GÜNEŞTE REKOR BÜYÜME

Avrupa’da güneş gücü dalında 280’den fazla kuruluşu temsil eden SolarPower Europe’tan Naomi Chevillard, Avrupa Komisyonu’nun Rus gazına bağımlılığı ortadan kaldırma ve yenilenebilir geçişi hızlandırma yolunda büyük adımlar attığını belirterek, IRA’nın iklimle çabadaki gerekliliğine vurgu yaptı: “Güneş gücü son devirde pandemi ve tedarik zinciri kesintisine karşın rekor bir büyüme kaydetti. Yaptığımız tahliller,küresel güneş gücü kapasitesinin bu yıl terawatt düzeyine ulaştığını ve 3 yıl içinde iki katından fazla bir düzeye çıkacağını gösteriyor. Avrupa’nın güneş gücüne yönelik planları, evvelki maksatlarla kıyaslandığında yüde 43 oranında artmış durumda. Rus gazına bağımlılığı azaltmayı hedefleyen REPowerEU kapsamında, Avrupa için yüzde 45 yenilenebilir güç gayesi, Paris Mutabakatı taahhütlerini yerine getirmek için son derece değerli olacak.”

Akacan The Mall
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.