STERLIN
22,8921
DOLAR
18,6387
EURO
19,6439
ALTIN
1.077,56
BIST
4.962,97
SON DAKİKA
Raheem Sterling takımdan çıkarılmıştı, gerçek ortaya çıktı! Hırsızlık şoku…
Büyük Okyanus’ta bulunan Tonga açıklarında 6.7 büyüklüğünde sarsıntı
Galatasaraylı Abdülkerim Bardakçı’dan dikkat çeken açıklamalar! Marcao, Mata ve Ronaldo…
Galatasaraylı Marcao’dan dikkat çeken açıklamalar! Marcao, Mata ve Ronaldo…
Blinken’dan Filistin-İsrail ihtilafı açıklaması: İki devletli çözüm umutlarını baltalayan her türlü eyleme karşı çıkmaya devam edeceğiz
OPEC+ üretimi 2 milyon varil azaltma kararını sürdürecek
Galip Aykaç, Gıda Perakendecileri Derneği Başkanlığı’ndan istifa etti
Spot piyasada elektrik fiyatları (04.12.2022)
Rusya’da 5 katlı binada patlama: 4 ölü, 10 yaralı
OPEC petrol üretimini günlük 2 milyon varil azaltma kararını sürdürecek
Yunanistan’da dinleme skandalında yeni iddia! Genelkurmay Başkanı Floros da casus yazılımla dinlendi
Çinli 3 astronot 183 gün sonra tekrar Dünya’da
Pakistan’da maden ocağında patlama: 6 ölü
Düzce’de okullar açılıyor
Ukrayna savaşı: ABD istihbaratı, savaşın kış aylarında yavaşlayacağını düşünüyor
Tahıl koridorunda 13 milyon tondan fazla tahıl taşındı
Her gün yarım kilo çiğ et yiyordu… ‘Ciğer Kralı’ sır gibi sakladığı gerçeği açıkladı! Takipçilerini hayal kırıklığına uğratan itiraf
Bakan Nebati’den Kılıçdaroğlu’na: Bizler ithal ekonomi komiserlerine asla bel bağlamayız
Tahıl koridorunda taşınan tahıl 13 milyon tonu geçti
Galatasaray Lisesi mezunları madalyalarını aldı
Hangi yatırım aracı ne kazandırdı?
Endonezya’daki Semeru Yanardağı yeniden harekete geçti
İran’da İsrail istihbaratına çalışan 4 kişi idam edildi
Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Nikolenko: Tehditler almaya devam ediyoruz
‘Türkiye elektrifikasyonda öncü ülkelerden biri olacak’
‘Koronavirüs gerçeği’ni yıllar sonra açıkladı… Wuhan’da çalışan bilim insanından itiraf üzere kelamlar
Son dakika… İran’dan flaş karar: Ahlak polisi lağvedildi
Guardiola, Dünya Kupası ortasını Münih’te geçiriyor
Rusya’nın petrol ihracatında gerileme sonlu kaldı
‘Pendik-Sabiha Gökçen Metro Sınırı’nda 1,4 milyon yolcu seyahat etti’

Güçte dönüşüm fırsatı

Enerjide dönüşüm fırsatıABD’nin ‘enflasyonu düşürme yasası’ IRA’nın, yalnızca ABD’de değil, tüm dünyada güçte yeni bir periyodu başlatması …

Güçte dönüşüm fırsatı
CyborNFT
20.10.2022 07:38
0
A+
A-

Enerjide dönüşüm fırsatı
ABD’nin ‘enflasyonu düşürme yasası’ IRA’nın, yalnızca ABD’de değil, tüm dünyada güçte yeni bir periyodu başlatması bekleniyor. Uzmanlar, Çin’in domine ettiği güneş paneli üretiminde Türkiye için de fırsatlar olduğunu belirtirken, güç dönüşümünü hızlandırıcı bir siyaset uygulanmazsa fırsatların kaçabileceğini belirtiyor.

Dünya güç krizinin ortasında yeni bir dönüşümden geçiyor. Savaşla birlikte güç kaynaklarının çeşitlendirilmesi ön plana çıkarken, yeşil güç yatırımları da süratle artıyor. Bugün rüzgar ve güneş gücü global güç üretiminin yüzde 11’ini oluşturuyor. Birtakım analistlere nazaran bilhassa Avrupa’da görülen enflasyon krizinin nedenleri ortasında, gaza bağımlı geçmiş güç poltikaları gösterilirken; bilhassa gelişmiş ülkelerin aldığı yeni kararlarıntüm dünyada yeni bir süreci başlatması bekleniyor.

ABD’de geçtiğimiz aylarda evvel Kongre’nin onayından geçen, ağustos ayında da Biden tarafından imzalanan ve güç güvenliği ve iklim değişikliği için 369 milyar dolarlık kaynak aktarılacak The Inflation Reduction Act’e (IRA-Enflasyonu Düşürme Yasası) dair beklentiler enflasyonu düşürme konusunda zayıf olsa da güçte yalnızca ABD’de değil; tüm dünyada yeni bir istikrar getireceği tarafında.

CyborNFT

KAMU TAKVİYESİ ÖN PLANDA

Ember Türkiye, Ukrayna ve Batı Balkanlar Sorumlusu Ufuk Alparslan IRA’yla ilgili, “IRA, yüksek maliyetli fosil yakıtlardan kurtularak enflasyonun üstesinden gelinebileceğini ima ederek ismiyle yeni devri müjdeliyor. ABD, güç dönüşümü konusunda bugüne kadar AB’nin gerisinde kalmıştı ancak IRA ile bu eksikliği kapatıyor. Bundan sonra AB’nin bilhassa Çin tarafından domine edilen güneş paneli üretimi üzere kesimlerde nasıl bir siyaset izleyeceği değer taşıyacak. AB tek bir ülkeye bağımlı kalmayıp tedarikçilerini kesinlikle çeşitlendirmek isteyecektir. Bu noktada Türkiye için fırsatlar da ortaya çıkabilir. Lakin Türkiye’nin hala güç dönüşümünü hızlandırıcı topyekün bir siyaseti yok, bu nedenle krizin yarattığı fırsatları kaçırma riskiyle karşı karşıya” dedi.

ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebru Voyvoda ise ABD ve AB’nin iklim krizine geniş kapsamlı bir perspektiften yaklaşmayı önceliklendirdiğini belirterek, şunları söyledi: “Savaşla birlikte pak güç dayanaklarının ön plana çıktığını görüyoruz. Türkiye, bilhassa AB Yeşil Mutabakatı ve mutabakatın somut siyasetlerini belirleyen “Fit for 55” paketlerini yakından takip etse de şimdi somut ve faal siyasetler üretmekte faal görünmüyor. Geniş kapsamlı dönüşüm perspektifi de içeren adımların hayata geçirilmesi gerekiyor. IRA da olduğu üzere geniş kapsamlı ve büyük ölçekli kamu dayanak programları, çok istikametli ve kapsamlı meseleler karşısında tam bir dönüşüm ortaya koyabilmek için elzem.”  

 

GÜNEŞTE REKOR BÜYÜME

Avrupa’da güneş gücü dalında 280’den fazla kuruluşu temsil eden SolarPower Europe’tan Naomi Chevillard, Avrupa Komisyonu’nun Rus gazına bağımlılığı ortadan kaldırma ve yenilenebilir geçişi hızlandırma yolunda büyük adımlar attığını belirterek, IRA’nın iklimle çabadaki gerekliliğine vurgu yaptı: “Güneş gücü son devirde pandemi ve tedarik zinciri kesintisine karşın rekor bir büyüme kaydetti. Yaptığımız tahliller,küresel güneş gücü kapasitesinin bu yıl terawatt düzeyine ulaştığını ve 3 yıl içinde iki katından fazla bir düzeye çıkacağını gösteriyor. Avrupa’nın güneş gücüne yönelik planları, evvelki maksatlarla kıyaslandığında yüde 43 oranında artmış durumda. Rus gazına bağımlılığı azaltmayı hedefleyen REPowerEU kapsamında, Avrupa için yüzde 45 yenilenebilir güç gayesi, Paris Mutabakatı taahhütlerini yerine getirmek için son derece değerli olacak.”

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.